Audio by album razgovori

Часопис Каленић Епархије Шумадијске

18:18 минута (3.15 МБ)

О часопису Каленић Епархије Шумадијске, за наш радио говори замјеник главног и одговорног уредника Негослав Јованчевић.

Публициста Јован Маркуш говори о Митрополиту Никанору Ивановићу-Његушу

34:13 минута (5.88 МБ)

Публициста Јован Маркуш говори о Митрополиту Никанору Ивановићу - Његушу првом Митрополиту у Књажевини Црној Гори и неким новим подацима о њему, као и о црквеној имовини у Црној Гори.

У Београду је организована изложба женске радне секције при Вјерском добротворном старатељству Архиеп. Београдско-карловачке

11:14 минута (1.93 МБ)

У Београду је 3.и 4.маја 2008. године организована изложба женске радне секције која функционише при Вјерском добротворном старатељству Архиепископије Београдско - карловачке. Сања Лубардић је тим поводом разговарала са Аником Марковић.

О цркви Успења Пресвете Богородице говори парох Јеленачко-подострошки јереј Предраг Катанић

2:44 минута (485.5 КБ)

О цркви Успења Пресвете Богородице из 1835. године која се налази у селу Градац код Даниловграда у којој ће на Томину Недељу Митрополит Амфилохије обавити мало освећење и служити Свету Архијерејску Литургију, говори парох Јеленачко - подострошки јереј Предраг Катанић.

Црква Рођења Пресвете Богородице у мостарском насељу Бјелушине је обијена и дјелимично девастирана

4:29 минута (792.16 КБ)

Православна црква Рођења Пресвете Богородице у мостарском насељу Бјелушине која је једина црква у којој се редовно врше богослужења је обијена и дјелимично девастирана, о чему говори мостарски парох Радивоје Круљ.

Дјеца са вјеронауке при храму Христовог Васкрсења у Подгорици обиљежила своју славу

8:31 минута (1.47 МБ)

У суботу 3. маја, на дан Светог Владике Николаја Жичког и Охридског, дјеца са вјеронауке при храму Христовог Васкрсења у Подгорици обиљежила су своју славу. Тамо је био и колега Славко Живковић који је разговарао са њиховим вјероучитељем Мирчетом Шљивачанином.

У изради је нови сајт Епархије Зворничко-тузланске

6:11 минута (1.07 МБ)

Марко Данојловић уредник информативне службе Епархије Зворничко - тузланске говори о новом сајту Епархије који је у изради као и о новостима из Епархије.

"Дани Светог Василија Острошког"

5:06 минута (900.68 КБ)

Професор Радинко Крулановић из Никшића у име организатора "Дана Светог Василија Острошког" говори о програму ове манифестације и шта је обиљежило 7. мај 2008. године.

Напади на Охридску Архиепископију и даље не престају

17:53 минута (3.07 МБ)

"Напади на Охридску Архиепископију и њеног првојерарха Високопреосвећеног Архиепископа Охридског Митрополита Скопског Г. Јована и даље не престају" каже Његово Преосвештенство Епископ Брегалнички Охридске Архиепископије Г. Марко који је у четвртак 8. маја прославио свој имендан празник Светог апостола и јеванђелисте Марка.

"У свјетлости Христовог Васкрсења бокељи Светоме Сави и Превлачким мученицима"

21:01 минута (3.61 МБ)

О традиционалној прослави "У свјетлости Христовог Васкрсења бокељи Светоме Сави и Превлачким мученицима" која се одржава 10. маја у Тивту говори Архијерејски намјесник Бококоторски протојереј ставрофор Момчило Кривокапић.

Трећи Међународни сајам књига отворен је 13. маја у Подгорици

6:30 минута (1.12 МБ)

На трећем Међународном сајму књига у Подгорици,  који је отворен 13. маја, Издавачко – информативна Установа Светигора има веома запажано мјесто и богат културни програм до 19. маја када се и затвара сајам  о чему говори свештеник Миодраг Тодоровић у разговору са Славком Живковићем.

На брду Црквина у селу Матавази, општина Нови Град, у току су археолошка истраживања

5:25 минута (955.25 КБ)

У селу Матавази, општина Нови Град, од 19. априла 2008. године воде се радови на археолошким истраживањима на брду Црквина непосредно поред храма Преображења Господњег гдје су, према предању, постојала три храма који су кроз тешку и мученичку историју српског народа Бос. Крајине и Матаваза рушени и паљени. Локалитет Црквина и археолошко налазиште обишао је и Епископ Хризостом у недјељу 11. маја т.г. те на лицу мјеста разговарао са водитељем послова г. Тодоровић Александром и парохом крупским протонамјесником Карађорђем Дерајићем који говори за наш радио.

Oскрнављена црква Светог Ђорђа у Тузли

8:15 минута (1.42 МБ)

Протонамјесник Милан Топић, парох тузлански говори о скрнављењу цркве Светог Ђорђа у Тузли у ноћи између 18. и 19. маја као и положају и безбједности православних свештеника и вјерника овог краја.

Академик Матија Бећковић одржао је књижевно вече посвећено Косову и Метохији

7:53 минута (1.36 МБ)

Академик Матија Бећковић је одржао књижевно вече посвећено Косову и Метохији гостујући на традиционалној манифестацији Дани Светог Василија Острошког у Никшићу. Сенка Чоловић је разговарала са Бећковићем о Космету, друштвеној ситуацији у Црној Гори поводом стандардизације непостојећег језика и награди Извиискра Његошева.

Протојереј-ставрофор Михаило Марјанац Архијерејски намјесник Барањски говори о свом Архијерејском намјесништву

12:45 минута (2.19 МБ)

Протојереј - ставрофор Михаило Марјанац Архијерејски намјесник Барањски, парох у Дарди говори о цркви Ваведења Пресвете Богородице у Кнежевим Виноградима и животу правосланвих вјерника у свом Архијерејском намјесништву.

Атина љутито реаговала на изјаву поглавара расколничке "Македонске Православне Цркве"

23:35 минута (4.05 МБ)

О недавном скандалу којег је својом изјавом изазвао поглавар расколничке "Македонске Православне Цркве" Г. Стефан током посјете Ватикану за наш радио говори Његово Преосвештенство Викарни Епископ Стобиски Охридске Архиепископије Господин Давид.

Јерођакон Василије говори о посјети високе делегација Руске Православне Цркве манастиру Лепавина

5:26 минута (959.23 КБ)

Јерођакон Василије намјесник манастира Лепавина говори о овој Светињи коју ће на Спасовдан посјетити висока делегација Руске Православне Цркве на челу са Високопреосвећеним Архиепископом Сергијем.

На Спасовдан ће се обиљежити 150 година битке на Граховцу

5:25 минута (955.48 КБ)

Са Благословом Његовог Преосвештенства Епископа Будимљанско - никшићког Г. Јоаникија на Спасовдан ће се обиљежити 150 година битке на Граховцу. За наш радио говори предсједник организационог одбора за обиљежавање битке на Граховцу Мићо Ковачевић.

У току је рестаурација икона у ЦО Дубровник

22:30 минута (3.87 МБ)

Прва фаза рада на пројекту уређења икона у Музеју икона у Дубровнику, при Цркви Благовјештења, а у оквиру донације господина Бориса Пешка, успјешно је завршена. Након увида у богати, нажалост веома оштећени фонд икона, било да се налазе у музеју или се налазе у Цркви, констатовано је да је свима потребна рестаурација. Предност у избору , због стања очуваности и важности, дата је иконама из цркве. У договору са управом и оцем Гораном Спаићем, одабрано је 15 икона значајних у иконографском и историјском погледу, веома оштећених. Сад обновљене оне ће достојно репрезентовати иконопис, било где се излагале. За наш радио о обнови икона говори пр. др. Аника Сковран.

У руском граду Сочију почео 4. међународни Форум словенског пријатељства

7:18 минута (1.26 МБ)

У руском граду Сочију, у петак 13. јуна, почео је 4. међународни Форум словенског пријатељства који организује Руска Православна Црква и Руска држава. На Форуму су учешћа узели, поред представника осталих словенских помјесних православних цркава и представници Српске Православне Цркве. О томе говори Јермонах Петар (Драгојловић) дипломирани црквени историчар сабрат Цетињског манастира, који је преставник Митрополије Црногорско - приморске на овом Форуму.

У Бачкој Паланци је освештано земљиште на којем ће се градити нови православни храм

3:58 минута (702.01 КБ)

У четвртак, 12. јуна 2008. године, у Бачкој Паланци је освештано земљиште на којем ће се градити нови православни храм. По благослову Његовог Преосвештенства Епископа бачког Господина Др Иринеја, чин освећења извршио је пречасни јереј Остоја Нијемчевић, вршилац дужности архијерејског намесника бачкопаланачког, уз саслужење бројног свештенства бачкопаланачког и новосадског намесништва. За наш радио говори презвитер Дојчин Стојановић парох треће парохије у Бачкој Паланци.

Епископ зворничко-тузлански Господин Василије освештао је новоизграђени храм посвећен светом апостолу Марку у Лупљанцима

8:53 минута (1.53 МБ)

Његово Преосвештенство Епископ зворничко - тузлански Господин Василије освештао је 15. јуна новоизграђени храм посвећен светом апостолу Марку у Лупљанцима код Дервенте и обишао мјесто Доњи Детлак у коме се обнавља црква светог пророка Илије. За наш радио говори јереј Синиша Максимовић.

Црква Свих Светих на Великом пијеску код Бара једна је од најстаријих богомоља код нас

12:22 минута (2.13 МБ)

O цркви Свих Светих на Великом пијеску код Бара, једној од најстаријих богомоља код нас, која ће у недјељу 22. јуна, на празник Свих Светих, прославити своју славу, Светом Архијерејском Литургијом коју ће на њеним темељима служити Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско - приморски Г. Амфилохије, говори археолог Младен Загарчанин.

На Момишићком гробљу у Подгорици откривени су остаци цркве из ранохришћанског периода

4:24 минута (777.62 КБ)

На Момишићком гробљу у Подгорици откривени су у петак 20. јуна остаци цркве из ранохришћанског периода. О томе говори ђакон Предраг Шћепановић директор Радио - Светигоре и секретар Саборног храма Христовог Васкрсења у Подгорици.

Свети мученици Кинески

5:53 минута (1.01 МБ)

Монахиња Стефанида из манастира Михољска Превлака код Тивта говори о Светим мученицима Кинеским, пострадалим 1900. године и о православљу у Кини.

Студенти посјетили манастир Светог Николе на Озрену

7:54 минута (1.36 МБ)

Вјероучитељ Марко Данојловић уредник Информативне службе Епархије Зворничко - тузланске говори о посјети студената Духовне академије у Москви и Богословских факултета у Фочи и Београду манастиру Светог Николе на Озрену као и о обиљежавању 16 година пробоја "Коридора живота" у манастиру Светог кнеза Лазара на Дугој Њиви на планини Требави у недјељу 22. јуна.

Освештана су звона за нови храм у Владичином Хану

5:16 минута (931.29 КБ)

На дан Светих мученика Мануила, Савела и Исмаила - 23. јуна 2008. године, Његово Преосвештенство Епископ врањски Господин Пахомије је за нови храм у Владичином Хану посвећеног Светом кнезу Лазару и свим српским мученицима и новомученицима осветио нова звона о чему говори старјешина храма о. Љубиша Гачић.

У Владичином Хану прославили крсну славу

2:40 минута (473.33 КБ)

Храм посвећен Светом кнезу Лазару и свим српским мученицима и новомученицима у Владичином Хану је прославио крсну славу, што је уједно и слава града  о чему говори старјешина храма о. Љубиша Гачић.

Јовањско цвијеће за Светог Претечу Господњег

6:09 минута (5.64 МБ)

Протојереј - ставрофор Момчило Кривокапић Архијерејски намјесник Бококоторски говори о лијепом обичају који његује Братство Православне омладине са Михољске Превлаке да сваке године уочи празника Рођења Светог Јована Крститеља донесе на руку Светог Претече Господњег, у Цетињски манастир јовањско цвијеће.

Навршило се 15. година од упокојења блаженопочившег Схиархимандрита Софронија (Сахарова)

26:27 минута (4.54 МБ)

У петак 11. јула навршило се 15. година од упокојења блаженопочившег Схиархимандрита Софронија из манастира Светог Јована Крститеља у Есексу (Енглеска). О оцу Софронију, аутору књиге о свом духовном оцу - старцу Силуану, говори монахиња Стефанида из манастира Михољска Превлака код Тивта.

Петровдан у Сопоту

7:43 минута (1.33 МБ)

О петровданским свечаностима у Сопоту са парохом Сопотским протојерејем Љубишом Смиљковићем разговарала Сања Лубардић.

Екипа Гласа Југа посјетила је локацију цркве Свете Тројице у Ђаковици

15:59 минута (2.75 МБ)

Екипа Гласа Југа, коју је водио г. Живојин Ракочевић, посјетила је локацију цркве Свете Тројице у Ђаковици и могла се уверити да се незаконити радови на црквеној земљи и даље настављају. Градски парк је већ направљен изнад остатака порушеног храма, постављају се стазе и лампе за осветљење парка. О томе говори г. Живојин Ракочевић главни уредник Гласа југа и КиМ Радија.

Илустрована панорамска мапа Сентандреје

16:12 минута (2.79 МБ)

Уредник Илустроване панорамске мапе Сентандреје Боривој Ердељан говори о знаменитим Србима који су живјели у Сентандреји, градићу у Мађарској, недалеко од Будимпеште, како он данас изгледа и Мапи која је штампана на српском, енглеском и мађарском а ускоро ће и на њемачком.

Духовна музика и млади

35:00 минута (6.01 МБ)

„Музика ме је довела до Бога. Размишљала сам зашто имам тај дар, тражила сам извор одакле добијам оно што осјећам када правим музику, када пјевам... Све то ме подстакло да почнем да тражим. Десило се то још прије средње школе, нијесам била ни крштена, али је кренуло незаустављиво и захвална сам Богу. Господ куца на врата наших срцâ, а ми смо они који треба да му отворимо. Господ, вјера, православље даје смисао, пуноћу, љепоту нашег живота, а ја то откривам кроз музику“, говори музичар Љиљана Поповић.

Моба 2008

6:25 минута (2.18 МБ)

Више од 300 дјеце и младих Србије, Црне Горе, Републике Српске и расејања од суботе, 19. јула, три недеље провешће на Моби 2008. у манастиру Светог Николаја у Соко Граду. Осму Мобу организује Епархија шабачка, а јереј Живорад Селенић за Радио Светигору говори о значају и организацији овог окупљања младих. Разговарала Сања Лубардић.

Владика Стобиски Г. Давид говори о новостима из Охридске Архиепископије

18:02 минута (3.1 МБ)

Његово Преосвештенство Викарни Епископ Стобиски Г. Давид говори о новостима из Охридске Архиепископије: Пост изборна комисија Парламенратног сабрања Савјета Европе најавила да ће у септембарском извјештају предложити поновно отварање мониторинг мисије за Р. Македонију, престала надлежност расколничке МПЦ над факултетом Светоиг Климента Охридског а из штампе изашна нова књига "Кратка историја Охрдиске Архиепископије" чији је аутор Његово Високопреосвештенство Архиепископ Охридски Митрополит Скопски Г. Јован.

Наша дјеца у Грчкој

9:33 минута (3.18 МБ)

Сестринство манастира Света Лидија у Аспровалти, у Грчкој, и ове године ће с пуно љубави и топлине прихватити малишане из Србије у дјечијем кампу. „Бијеле монахиње“ за малишане организују бројне радионице, како би им боравак код њих био што садржајнији. Отац Иларион из Високих Дечана говори и о духовнику манастира Света Лидија архимандриту Теофилу, који своју љубав према православној браћи из Србије исказује на најљепши начин, дружећи се са дјецом.

Архиепископ Охридски Митрополит Скопски Г. Јован прославио десетогодишњицу своје хиротоније

11:42 минута (2.01 МБ)

Његово Високопреосвештенство Архиепископ Охридски Митрополит Скопски Г. Јован говори о прослави десетогодишњице своје хиротоније у Саборном храму Свете Тројице у Врању у недјељу 20 јула. На Светом Богослужењу Архиепископу Јовану саслуживали су Преосвећена Господа Епископи Бачки Иринеј, Браничевски Игњатије, Врањски Пахомије, Полошко - кумановски Јоаким, Брегалнички Марко и Стобиски Давид.

Љетња школа ''Свети Сава'' у Азањи

3:17 минута (1.1 МБ)

Љетњу школу "Свети Сава" у Азањи код Смедерева, током јула похађа више од тридесеторо српске дјеце из расејања. Дружећи се са вршњацима у отаџбини, они уче језик, традицију и историју свог народа, а вјеру учвршћују посјетама светињама Српске православне цркве и духовним предавањима. За Радио Светигору о овој плодотворној идеји говори Радмила Кунчер, директорка Љетње школе "Свети Сава".

О поклоничким путовањима по Светој Земљи, Турској, Египту, Сирији

35:34 минута (4.07 МБ)

Хаџи Драган Поповић, познат је по својим репортажама о Светој Земљи, Русији, Турској, преточеним у телевизијске серије, написао је и неколико књига о православним светињама у овим земљама. Посебно воли да прича о православној Сирији, гдје чувају главу Светог Јована Крститеља, те о Синају и манастиру Свете Катарине, у којем је несагорива купина, а изнад њега брдо Хорив на којем је Мојсије примио десет заповијести на двије камене плоче.

Духовне вечери у Чачку

2:10 минута (766.38 КБ)

У Чачак овога љета долазе бројни угледни и ексклузивни православни предавачи из читавог свијета. Православна народна хришћанска заједница ''Свети ђакон Авакум и игуман Пајсије'' при Црквеној општини у овом граду и огранак Српског сабора двери организовале су треће по реду Љетње духовне вечери. Сваке недеље увече, у дворишту чачанског Народног музеја стотине слушалаца прати умне ријечи о бројним актуелним темама. Циклус траје чак десет недеља, а о програму и концепту за Радио Светигору говори један од организатора Бошко Обрадовић.

Разговор са јеромонахом Стефаном, игуманом манастира Велика Ремета

6:45 минута (794.63 КБ)

Јеромонах Стефан, игуман манастира Велика Ремета на Фрушкој Гори после сваке Свете Литургије угости бројне вјернике, као и предаваче, свештенике, професоре љекаре. О тој трпези љубави каже: «Народ Божији осјећа да је то као продужена служба Богу, само у мањој дисциплини и опуштености, може се разговарати и саслушати неки од предавача, постављати питања.»

Обилазак манастира и цркава православне Русије посебан је доживљај за сваког вјерника

24:24 минута (2.8 МБ)

Обилазак бројних манастира и цркава православне Русије посебан је доживљај за сваког вјерника. Наша гошћа, др Милијана Савић Абрамовић посјетила је Оптину, Дивјево, Валам, Санкт Петербург и бројне друге манастире. Њена сликовита прича преноси само дио онога што је у Русији доживјела.

Разговор са Архијерејским намјесником Милорадом Голијаном

8:10 минута (961.27 КБ)

Отац Милорад Голијан чест је гост у манастиру Велика Ремета, вјерници воле да га слушају и постављају му бројна питања на која даје јасне и сликовите одговоре. Бесједећи о болести и вјери каже: «Дубоко вјерујем и дубоко знам, без обзира колико се развијала медицина, без обзира на нове љекове и нове апарате за дијагностику, увек ће се у овом огреховљеном свијету појављивати нове и нове болести. Ако хоћемо одистински да будемо спашени мораћемо да се вратимо Цркви, да ојачамо нас као личности, да се охрабримо, да оздравимо кроз Бога и Свето Причешће.»

Монахиња Стефанида из манастира Михољска Превлака код Тивта говори о празницима наше Цркве

7:58 минута (1.37 МБ)

Монахиња Стефанида из манастира Михољска Превлака код Тивта говори о празницима наше Цркве Икони Богородице Тројеручице и Сабору Светог Архангела Гаврила и о храмовима Српске Православне Цркве који су посвећени овим празницима.

Осврт београдског новинара и публицисте Миша Вујовића на хапшење Радована Караџића

5:45 минута (1014.33 КБ)

Осврт београдског новинара и публицисте Миша Вујовића на хапшење Радована Караџића и однос медија према овом догађају.

Дјеца из дијаспоре на Моби у Сокограду

7:49 минута (920.55 КБ)

Више од 300 дјеце и младих из двадесетак земаља, са свих континената гдје живе вјерници СПЦ, љетње дане проводи радно, учествујући на МОБИ 2008. Ванредним трудом свештенства и монаштва епархије шабачке и упорношћу Владике шабачког Лаврентија ствара се нова генерација српских исељеника, који ће знати своју вјеру, језик и традицију. О МОБИ 2008. говори ђакон Миливоје Пајић.

Владика Атанасије на Косову и Метохији

19:52 минута (2.28 МБ)

Његово Преосвештенство Епископ хвостански Атанасије (Ракита) протеклих дана боравио је на Косову и Метохији, гдје је посјетио неколико древних, али и новооснованих светиња Српске Православне Цркве. У ексклузивном интервјуу за Радио Светигору Владика Атанасије открива своје мисли о духовном благу, прошлости и будућности српског Косова и Метохије. Разговарала Сања Лубардић.

"Православни пут"

20:54 минута (2.4 МБ)

Последњи број часописа "Православни пут" појавио се недавно, доносећи низ занимљивих и душекорисних текстова. Кратке поуке владике Николаја; питања свештенику; разговор са арх. Јефемом игуманом манастира Ватопеда; француски аристократа говори о свом преласку у православље - то је само дио текстова који се могу прочитати у овом часопису. Његов уредник Станко Пантовић представља га цјеловито а говори и о новим књигама у издању "Православног пута".

Бог је једина истина у којој човјек живи

12:01 минута (1.38 МБ)

"Христоискрице" је назив најновије књиге пјесама Момира Лазића. "Бог је једина истина у којој човјек живи", вели Момир у једној пјесми. А у разговору прича о својим путовањима свијетом и овом сада најљепшем путовању ка самоме себи и Богу; говори о Србима, истини и љубави.

Иконописац Евстатије Поповић

25:20 минута (2.9 МБ)

Евстатије Поповић иконописац учио се овом умјећу на Светој Гори, гдје је прије двије деценије и име добио на крштењу. Управо завршава велики мозаик за нашу цркву у Холандији. Мозаик, тежак скоро двије тоне, биће постављен на фасади цркве а на посебан начин ће морати да се транспортује из Београда до Ротердама.

На празник Светог пророка Илије на планини Лукавици биће одржан Илиндански црквено-народни сабор

2:16 минута (402.77 КБ)

На празник Светог пророка Илије у суботу 2. августа на планини Лукавици биће одржан Илиндански црквено - народни сабор који традиционално организују Жупљани, Морачани, Ровчани, Пипери и Загарачани. Како је најављено, освећење златног крста цркве Светог пророка Илије на Никшином киљану овом приликом обавиће Његово Преосвештенство Епископ Диоклијски игуман манастира Острог Г. Јован са свештенством и вјерним народом.

"Људи се брзо изгубе у материјалном..."

7:42 минута (906.06 КБ)

Говорећи о нашим људима у Аустралији протојереј ставрофор Ненад Ђурашиновић каже: "Људи се брзо изгубе у материјалном и онда забораве на цркву, богослужења. Али, кад наиђу невоље и муке ево их поново у храму", каже прота Ненад Ђурашиновић из Блектауна. Са њим је разговарала Љиљана Синђелић Николић.

Издавачка кућа "Преданиа"

3:58 минута (469.02 КБ)

Издавачку кућу "Преданиа" Јон и Слађана Гургу основали су прије неколико година. Прва књига коју су понудили Румунима биле су поуке српског о. Тадеја. Затим су штампали "Кроз тамнички прозор" владике Николаја Велимировића. Наша саговорница Слађана Гургу каже да су Румуни били одушевљени овим дјелима, па ће наставити са објављивањем дјела владике Николаја. Говорећи о Румунији наша гошћа каже да ми Срби у овој сусједној православној земљи имамо низ моштију наших светитеља, рецимо: Светог Никодима и предлаже онима који пођу на поклоничко путовање да их обиђу. Разговарала Љиљана Синђелић Николић.

Митрополит Николај освештао новоизграђени храм Светог Пророка Илије у Кијеву, општина Трново

13:00 минута (2.24 МБ)

Протојереј - ставрофор Чедо Ђуреиновић парох Војковићки старјешина цркве Светог Петра Дабробосанског у Митрополији Дабробосанској говори о новостима из своје парохије гдје је у недјељу 3. августа Митрополит Николај освештао новоизграђени храм Светог Пророка Илије у Кијеву, општина Трново.

Обновљен је храм Светих Јоакима и Ане у парохији Осмачкој

6:06 минута (1.05 МБ)

Протојереј - ставрофор Драган Тодоровић парох Осмачки из Епархије Зворничко - тузланске, чијим трудом је обновљен храм Светих Јоакима и Ане у овој парохији, говори о обнови ове Светиње, до темеља срушене у рату 1992 - 95 г., као и о литургијском животу и обнови Светиња у парохији Осмачкој.

У Мостару се враћа имовина СПЦ

8:08 минута (1.4 МБ)

Протојереј - ставрофор Радивоје Круљ парох Мостарски говори о враћању имовине  Српске Православне Цркве у Мостару и обнови Светиња у овој парохији.

Дом за трочлану породицу

14:28 минута (2.49 МБ)

Сан породице Чедомира Ивковића из Чакловића код Тузле остварио се племенитом акцијом Црквеног одбора из Тузле, на челу са Архијерејским намјесником Тузланским Протојерејем - ставрофором Ником Тошићем, који су, добротом многих људи који су одвојили новчана и друга средства за ближње своје, успјели да саграде дом за ову трочлану породицу. О томе говори Протојереј Нико Тошић, Чедомир и мала Бојана Ивковић.

Црквена општина и град Зворник прославиће своју крсну славу на празник Свете Петке Трнове

8:21 минута (1.44 МБ)

У петак 8. августа, на празник Свете Петке Трнове, Црквена општина и град Зворник прославиће своју крсну славу, а истог дана ће Преосвећени Владика Василије освештати и земљиште и Часни крст са Саборни храм у Зворнику који ће бити посвећен свим новомученицима Епархије Зворничко - тузланске који су пострадали за вјеру Христову и напаћено биће Зворника.  О томе говори Архијерејски намјесник Зворнички Протојереј - ставрофор Видоје Лукић.

"После смрти се не говори и не пише, па зар да чекам смрт и ништа да не кажем...."

12:44 минута (1.46 МБ)

У Аустралији је у српском центру Бонириг у знак сјећања на пад Крајине, погром и избегличке колоне 1995. године приређена академија. Претходно је епископ аустралијско новозеландски г. Иринеј одржао помен изгинулим жртвама. О овим догађајима у Аустралији наш је саговорник протојереј ставрофор Ненад Ђурашиновић, који је поводом акције "Олуја" написао и диван текст у коме каже: "После смрти се не говори и не пише, па зар да чекам смрт и ништа да не кажем...." Са њим је разговарала Љиљана Синђелић Николић.

У манастиру Светог Саве Освећеног већ вијековима се не мјења живот монаха

31:54 минута (3.66 МБ)

У манастиру Светог Саве Освећеног већ вијековима се не мјења живот монаха. Ни данас тамо нема струје, аутопутева, компјутера, мобилних. У овом манастиру, гдје је наш Свети Сава, добио икону Богородице Тројеручице, игумански штап и икону Богородице Млекопитатељнице, увек има Срба. Наш гост, јеромонах Сава Ђорђевић, који је монашки пут започео баш тамо, говори о животу у манастиру, о међусобном братском односу монаха, о сусједима арапима муслиманима, о испосницама.

Почетком августа навршило се 13 година од акције "Олуја"

11:42 минута (1.34 МБ)

Почетком августа навршило се 13 година од акције "Олуја" којом је стотине Срба протјерано из Крајине. Директор Документационо информативног центра "Веритас" Саво Штрбац каже да су ове године на суду у Хагу учињени значајни помаци, надајући се да ће Хрватској бити изречена осуђујућа пресуда за ентичко чишћење. Говори и о томе да се још увјек из Хрватске исељава више Срба него што се у Хрватску враћа.

Свибор

4:57 минута (585.15 КБ)

Свибор Савез Србије, са благословом СПЦ, последњих година је успјешно обновио бројне традиционалне културно спортске манифестације витешког знања и вјештине војевања. Према ријечима Радивоја Радуловића једног од оснивача и предсједника СВИБОРА y двадесет првом вијеку се практикују вјештине надалеко славних и побједоносих витезова. Исконске борилачке вриједности преношене с кољена на кољено, предањем, записима и извјештајима историчара и путописаца, сачувано до данас на фрескама, у епској поезији и гуслама, житијама Светих Краљева, Царева и Архиепископа српских, истичу СВИБОР у односу на све друге борилачке системе и представљају природан избор за све људе нашег поднебља. Радивоје Радуловић говори о витешком такмичењу на коме су недавно били у Русији, одакле су донијели бројне медаље, објашњава разлику између наших и источњачких борилачких вјештина.

У рогатичком селу Закомо освештани темељи новог храма

4:26 минута (783.74 КБ)

Митрополит Дабробосански г. Николај освештао је у недјељу 10. августа темеље новог храма који ће бити посвећен Светој Великомученици Марини - Огњеној Марији у рогатичком селу Закомо. О томе говори парох рогатички јереј Гвозден Арамбашић.

Из штампе је изашао 29. Преображењски број "Крке" гласила Епархије Далматинске

4:18 минута (760.71 КБ)

Из штампе је изашао 29. Преображењски број "Крке" гласила Епархије Далматинске који представља монах Доситеј сабрат манастира Крка један од чланова уређивачког одбора часописа.

На Огњену Марију звона сама звонила

13:24 минута (2.31 МБ)

Звона са цркве посвећене Рођењу Пресвете Богородице у Пашинцу код Бања Луке код Приједора, сама су се огласила у ноћи између 30. и 31. јула око 00:45 часова што је по ријечима Владике Бањалучког Јефрема, свештенства и мјештана овог краја, знак Божји вјерном народу, порука и опомена да се врате своме Творцу. Говори јереј Владислав Вучановић парох најстарије парохије у приједорској општини Паланчиште.

Духовни живот Срба на Озрену

6:54 минута (1.24 МБ)

Подручје планине Озрен некада је био етнички српски крај, али је после рата у Босни православни народ са Озрена, после великих страдања, углавном избјегао. У општини Лукавац, данас у Федерацији БиХ, у четири озренска села вратило се 420 породица Срба, духовно окупљених око манастира Озрен. Протосинђел Данило за Радио Светигору говори о градњи прве цркве у овом крају, тешкоћама са којима се повратници суочавају и са радошћу најављује велики народни сабор за празник Успења Пресвете Богородице.

Како је Доротеј Форснер постао отац Доситеј

8:11 минута (1.51 МБ)

Доротеј Форснер, Швеђанин, син протестантског свештеника у 18 година прелази у Православље. У манастиру Каона се замонашује, у Србији се учи првим монашким корацима. Данас је у манастиру Света Тројица на сјеверу Шведске игуман. Прича нам о свом монашком путу, православљу у Шведској, хришћанину у савременом свијету.

Први пут у својој историји село Горња Подгорија добило је свој храм

6:58 минута (1.2 МБ)

Први пут у својој историји село Горња Подгорија добило је свој храм. Освећење храма Свете великомученице Недеље и Преподобне мајке Ангелине српске, као и Свету Божанствену Литургију служили су Њихова Преосвештенства Епископи: осјечкопољски и барањски Г. Лукијан и бихаћко - петровачки Г. Хризостом. За наш радио говори  протојереј - ставрофор Мирослав Гаврић.

Освештани темељи цркве на Млађевцу код Зворника

6:13 минута (1.07 МБ)

Његово Преосвештенство Епископ зворничко - тузлански Господин Василије освештао је 15. августа на Млађевцу код Зворника темеље цркве посвећене Преносу моштију светог архиђакона Стефана. За наш радио Говори уредник информативне службе Епархије Зворничко - тузланске Марко Данојловић.

Умјетничко братство манастира Крке

13:33 минута (2.33 МБ)

У оквиру љетних манифестација које се збивају око цркава и манастира у Епархији далматинској отворена је овогодишња колонија „Умјетничког братства манастира Крке“. Ова колонија је први пут одржана 1990. године, али касније због ратних збивања није одржавана и тек је обновљена 2007.г. За наш радио говори организатор колоније, сликар Здравко Мирчета.

„Тара без граница“

20:37 минута (3.55 МБ)

Традиционална књижевна манифестација „Тара без граница“ одржана је у суботу 16. августа 2008. године на живописном Шћепан Пољу, мјесту на коме се, по ријечима једног од учесника, спајају три државе српског језика. Прилог припремила Сенка Чоловић.

У Требињу су почеле Преображенске свечаности

7:03 минута (1.22 МБ)

У Требињу су 18. августа 2008. године почеле Преображенске свечаности које, поводом крсне славе града и стогодишњице од освећења Саборног храма организују Црквена општина Требиње и општина Требиње. За наш радио говори протојереј - ставрофор Никола Јанковић, старјешина Саборног храма.

Клуб добровољних давалаца крви "Сети Сава"

16:25 минута (2.82 МБ)

Крајем прошле године у Никшићу је оформљен клуб добровољних давалаца крви "Сети Сава". О мотивима оснивања клуба и њиховим активностима за наш радио говори предсједник Драгомир Алексић. Разговарал Сенка Чоловић.

Освећење новог храма у Аустралији

7:36 минута (894.43 КБ)

"Нема никакве сумње да ће 16. август 2008. године ући у историју српског народа и српске цркве у Аустралији, јер је тог дана освећен и предан на употребу вјерном народу храм Светог Апостола и Јеванђелисте Луке у Ливерпулу", стоји у вијести која нам стиже из Аустралије. Наш саговорник протојереј ставрофор Ненад Ђурашиновић говори о овом лијепом догађају, истичући да је управо у Ливерпул последњих деценија пристигао велики број Срба, има их око двадесет хиљада. Сасвим је уобичајено да се на улицама Ливерпула чује српски као домаћи језик а и дјеца га уче у редовним школама.

"Буквар понашања у цркви"

5:10 минута (610.04 КБ)

"Буквар понашања у цркви" намењен је дјеци и родитељима, бакама и декама, свима који желе да на занимљив начин науче нешто о томе како се треба понашати у цркви. Душанка Бојичић, професор у пензији, већ годинама проучава све који желе да је чују о међусобној љубави, разумјевању, лијепој ријечи, добрим дјелима. Ово је само један од њених подухвата, одлично илустрован и разумљив свакоме.

Семинар за уреднике црквених радио станица

6:38 минута (781.27 КБ)

Епархија врањска СПЦ и епрахијска радио станица Искон организовале су у манастиру Свети Прохор Пчињски семинар за уреднике радио станица из неколико епархија наше Цркве. Скуп је значајан јер представља први корак ка умрежавању црквених електронских медија, али и зато што га подржава Републичка радио - дифузна агенција Србије, на чијем је челу Владика јегарски Порфирије. Десетогодишње искуство Радија Светигора драгоцјен је наук за колеге из других црквених медија, па је зато врло запажено предавање главног и одговорног уредника Радија Светигора јереја Јована Пламенца.

"Митска истина Срба"

18:17 минута (2.1 МБ)

"Митска истина Срба" Ивице Тодоровића доктора етнолошкоантрополошких наука Етнографског института САНУ одговара на низ интригантних питања, почев од самог поријекла Срба. Како каже аутор, свако воли да зна што више о свом поријеклу, а Срби су по свему судећи један од најстаријих народа. О том српском ходу кроз историју а посебно о српској духовној мисији у будућности млади научник Ивица Тодоровић говори узимајући у обзир све релеватне податке почев од научних истраживања, преко народних предања и црквених пророчких казивања.

Псалтир

18:26 минута (2.11 МБ)

"Књига псалама Псалтир једна је од најљепших, најдубљих и најпознатијих књига Старога завјета. Не постоји ниједна истина хришћанске вјере која на страницама "Псалтира" није праобразована и проповједана. "Псалтир" је својеврсни васпитач за Христа, учитељ врлине и истинске вјере, образац живота и васпитања душе. Овај подухват Хора манастира Ковиљ јесте покушај обнове Предања Отаца и свештених и непролазних образаца врхунца наше, православне богослужбене праксе", написали су монаси манастира Ковиљ као уводно слово за недавно објављени ЦД на коме поју монаси овог манастира. Уз ЦД је штампана и сјајно опремљена књижица са текстом и музичким текстом Псалама. Издавач је "Беседа", издавачка установа Епархије бачке. Монах Јеротеј говори о овом занимљивом подухвату.

У току су завршни радови на храму Светог пророка Илије на локалитету Никшин киљен

6:10 минута (1.06 МБ)

Црква Светог пророка Илије на локалитету Никшин киљен на живописној Лукавици, гради се благословом Његовог Високопреосвештенства Архиепископа цетињског Митрополита црногорско - приморског Г. Амфилохија и Његовог Преосвештенства Епископа будимљанско - никшићког Г. Јоаникија од 2006.г. саборним учешћем збратимљених племена: Жупе, Мораче, Роваца, Загарача и Пипера. Изградњу прве православне богомоље на овом подручју помогли су и бројни приложници, донатори и људи добре воље, чијим прилозима је храм Светог Илије поред Никшиног киљена овогодишњу славу дочекао са звоном и освештаним златним крстом. О архитектонском рјешењу овог црквеног објекта и завршним радовима на изградњи храма, који ће, уз Божију помоћ, бити освештан на Илиндан идуће године, за наш радио прича пројектант инжењер Радован Радовић. Разговарала Сенка Чоловић.

"Зетска Света Гора"

13:30 минута (2.32 МБ)

Јеромонах Петар Драгојловић в.д. настојатеља манастира Светог Николе на Врањини, који је недавно завршио Московску Духовну Академију, говори о значају "Зетске Свете Горе" и тренутно десет живих манастира са освртом на историјат манастира Светог Николе.

На Палама је озваничен почетак радова на изградњи храма Сабора светог архангела Гаврила

21:20 минута (3.67 МБ)

У Палама је у четвртак, 21. августа, озваничен почетак радова на изградњи храма Сабора светог архангела Гаврила. Његово високопреосвештенство митрополит дабробосански господин Николај освештао је 26. јула земљиште гдје ће бити изграђен овај храм и крст који је ту постављен. Протојереј ставрофор Момир Васиљевић истакао је да посебно радује чињеница што радови почињу пред обиљежавање крсне славе цркве Успенија Пресвете Богородице која обиљежава стогодишњицу постојања.

Манастир Бијела у Шавнику прославио је десетогодишњицу од почетка радова на обнови ове светиње

14:15 минута (2.45 МБ)

Манастир Бијела у Шавнику прославио је недавно десетогодишњицу од почетка радова на обнови ове древне светиње. О планираним активностима са јеромонахом Исаијем игуманом манастира разговарала Сенка Чоловић.

Почела реконструкција храма Свете Петке у селу Пљева општина Шипово

5:38 минута (993.82 КБ)

Већ неколико мјесеци трају припреме за почетак радова на обнови храма Свете Петке у селу Пљева, општина Шипово, као и на довршењу братске куће. Почетком мјесеца августа коначно су кренули озбиљнији захвати на реконструкцији крова на цркви. За наш радио говори парох II парохије шиповске протонамјесник Љубинко Аничић.

Дјеце из Црне Горе боравила у посјети манастиру Арнеји у Грчкој

9:35 минута (1.65 МБ)

Недавно је група дјеце из Црне Горе боравила у посјети манастиру Арнеји у Грчкој. Ова посјета уприличена је на позив Митрополита Јерисоса и Свете Горе Г. Никодима, а боравак малишана - полазника школе вјеронауке из Никшића, Берана, Бијелог Поља, Бара и Будве, благословили су Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски, Митрополит црногорско - приморски Г. Амфилохије и Његово Преосвештенство Епископ будимљанско - никшићки Г. Јоаникије. Током посјете Грчкој, у трајању од 3. до 14. августа, дјеца су имала прилику да обиђу и Свету Гору и Солун, о чему смо разговарали са Ратком Кнежевићем и Иваном Ђукићем, полазницима вјеронауке из Никшића. Прилог припремила Сенка Чоловић.

Дуборезац Драган Петровић ових дана у Црној Гори има пуне руке посла

5:54 минута (2.08 МБ)

Дуборезац Драган Петровић ових дана у Црној Гори има пуне руке посла. Управо смо га нашли у манастиру Ћириловац гдjе се завршава друга црква, урађен је већ и иконостас. Говори нам о експанзији црквеног градитељства у Црној Гори, о ономе што је већ урадио и о будућим пословима. Драган Петровић је магистар економије, бавио се и музиком али се у потпуности остварио кроз дуборез.

Пред почетак нове школске године

9:05 минута (1.04 МБ)

Откако је православна вјеронаука враћена у школски систем Србије, најбољи резултати и највећи одзив дјеце забиљежени су у Епархији шабачкој. Координатор за вјерску наставу у овој епархији протојереј Раде Марковић за Радио Светигору најављује још амбициозније подухвате, даљи наставак праћења врхунских педагошких достигнућа и експанзију представљања вјерске наставе на Интернету.

Разговор са кардиологом проф. др Милованом Бојићем

5:19 минута (627.49 КБ)

Познати кардиолог проф. др Милован Бојић, бивши директор Института за кардиоваскуларне болести ''Дедиње'' и бивши потпредседник владе Србије, бивши министар здравља, а садашњи декан првог приватног медицинског факултета у Србији и директор Клинике за болести срца и крвних судова ''Острог'', крштен је на Велику Госпојину, 28. августа у манастиру Раковици. Кум му је био митрополит Амфилохије. Непосредно после крштења разговарали смо са Милованом Бојићем.

Удружење "Помоћ породици"

3:42 минута (436.78 КБ)

Удружење "Помоћ породици" из Београда труди се да на разне начине помогне родитељима и дјеци. Тако ће и овог септембра обрадовати породице које имају пуно дјеце, носећи им поклоне у храни и на тај начин им помоћи да премосте увјек финансијски тешке септембарске дане због почетка школе. Такође су објавили занимљиву књигу ромске девојчице која је глувонијема а наша гошћа др Милијана Савић, директорка овог удружења, каже да су њена размишљања о животу и људима чудесна.

Мисионарски рад Јање Тодоровић

22:29 минута (2.58 МБ)

Јања Тодоровић је позната јавности по бројним предавањима, духовним трибинама које је протеклих петнаестак година имала у Црној Гори, Србији, Републици Српској у нашој дијаспори. Благослов за овај мисионарски рад добила је од Патријарха српског г. Павла, који јој је поред осталог рекао да увјек треба говорити са смирењем и љубављу.

"Христос је свуда"

6:33 минута (1.13 МБ)

Јелена Милићевић вјероучитељ из Зајечара говори о посјети 30 најбољих ученика вјеронауке основних и средњих школа из Зајечара грчком кампу "Христос је свуда" у Неохорију.

Слава манастира Денковац

9:35 минута (1.65 МБ)

Протосинђел Серафим игуман манастира Денковац у Епархији Шумадијској говори о прослави храмовске славе ове Светиње - Успенију Пресвете Богородице на којој је Преосвећени Епископ Г. Јован освештао темеље новог храма у порти манастира и обукао у ризу двојицу искушеника.

"Свети великомученик Прокопије - заштитник града Ниша"

7:10 минута (1.24 МБ)

Ипођакон Димитрије Плећевић говори о својој новој књизи "Свети великомученик Прокопије - заштитник града Ниша" која је у понедјељак 01.септембра 2008. г. изашла из штампе у издању Центра за црквене студије у Нишу.

Свештеник Павел Жердев говори о духовним академијама које се могу похађати у престоници Русије

42:16 минута (7.26 МБ)

Свештеник Павел Жердев из Москве, свршени студент Московске Богословије и његова супруга Љубов која је дипломирала на Руском Духовном институту Светог Јована Богослова у Москви говоре о духовним академијама које се могу похађати у престоници Русије, обавезама свештеника и свештеничком позиву уопште. Разговор превео јеромонах Кирило сабрат Цетињског манастира главни уредник часописа "Светигора".

Изашао је девети број образника "Голија"

17:43 минута (3.05 МБ)

Поводом изласка из штампе деветог броја образника "Голија", са чланом редакције образника Драгом Перовићем разговарала Сенка Чоловић.

Фабрика звона

9:20 минута (1.07 МБ)

Фабрика звона Николаја Шувалова из Русије позната је и у Црној Гори и Србији. Њихова звона су стигла и до наших храмова. Наша гошћа Наталија Шатиљина говори о томе како се звона лију у Русији, о пријатељству са руским народом.

Домаћин и кум овогодишње славе Пивског манастира био је г. дин Звонко Бајагић

15:41 минута (2.7 МБ)

Домаћин и кум овогодишње славе Пивског манастира био је г. дин Звонко Бајагић, који живи у мјесту Власеница у Републици Српској, али је својим поријеклом нераскидиво везан за Пиву и древну пивску светињу. Велики хуманиста и патриота Звонко Бајагић је, за учешће у последњем рату у Босни и Херцеговини, одликован са више медаља и одликовања Републике Српске. Пажњу свих присутних на Госпојинском сабору у Пиви плијенила је његова појава у црногорској народној ношњи и бројна одликовања на грудима. О љубави са којом походи Пиву и светиње у Црној Гори, са г. Звонком Бајагићем је разговарала Сенка Чоловић.

"Да није цркве и православне вјере у Лондону не бих остала ни минут"

10:36 минута (9.7 МБ)

"На Лондонским улицама доживјела сам недавно прави пакао гледајући поворке пијаних и дрогираних младих људи", говори наша гошћа Др Радмила Максимовић, која се већ неколико година бави научним радом у Британској престоници. Радмила прича о младима који су огрезли у криминал, о томе како су градски оци по улицама поставили канте за смеће на којима пише: "Баци нож - спаси живот", прича о "црним мисама" у Лондону. "Да није цркве и православне вјере у Лондону не бих остала ни минут", каже ова млада научница.

"Ја не чујем али знам да пишем..."

12:24 минута (1.42 МБ)

"Ја не чујем али знам да пишем. Не чујем ни птице како ми пјевају. Не чујем ни пољубац. Тачно је, ми не чујемо пољубац, али знамо да пољубимо кога волимо. Ми смо глуви ученици али знамо да пишемо и да рачунамо и да читамо и да мислимо јер имамо мозак", написала је глувонијема дјевојчица Делфина Феризовић. Њена писма су сакупили и објавили у књизи "Пишем ти писмо по истину" Стеван и Виолета Несторов дипл. дефектолози. Ова књига говори о животу сиромашне ромске дјевојчице која је услед болести остала без слуга и говора. Делфина живи са родитељима у ромском насељу испод београдског моста Газела. Иако је живот није мазио Делфина зна да буде срећна, зна да воли, да буде пријатељ и како је написала: " Мој живот је права срећа и не знам ко ми је дао толико мудрости!" Виолета Несторов говори о књизи, о томе како је могуће помоће Делфини.

Монахиње манастира Ормилије посјетиле Митрополију Црногорско-приморску

10:43 минута (1.84 МБ)

Монахиња Стефанида из манастира Михољска Превлака код Тивта говори о животу у грчком женском манастиру Ормилије и монахињама које су ових дана биле у посјети Митрополији Црногорско - приморској.

Сајт манастира Лепавина

21:52 минута (4 МБ)

Сајт манастира Лепавина у Хрватској својим садржајем и презентацијом привлачи велики број, прије свега, младих људи са разних крајева свијета. Игуман манастира Лепавина арх. Гаврило Вучковић не само да је обновио и оживио ову српску светињу недалеко од Загреба, већ је својим духовним залагањем разгорио у младима жар вјере упућујући их ка Господу. Отац Гаврило је свој монашки пут утврђивао на светогорским стазама, у манастиру Хиландару, био је кратко вријеме и у Црној Гори а данас ревнује у манастиру Лепавина. Поред оца Гаврила најзаслужнији за изглед и садржај сајта су Ненад Бадовинац и Радмила Максимовић који причају како су они стигли до манастира Лепавина и колико је тај сусрет промјенио њихове животе.

Завјетна слава Васојевића

10:15 минута (1.76 МБ)

Удружење Ножица и Црквени одбор за обнову Цркве Светог Архангела Михаила на Ножици организује духовне свечаности поводом  завјетне славе Васојевића, празника Светог Александра Невског (12. септембар 2008.) у цркви Светог Архангела Михаила на Ножици, надомак Лијеве Ријеке (у народу познатој као Васова црква). Уз благослов Његовог Високопреосвештенства Митрополита Црногорско - приморског Г. Амфилохија, прослава овог празника одржаће се дан касније, у суботу 13. септембра. За наш радио говори мр Иван Мујовић.

Дјечији црквени хор из Никшића боравио је недавно у Грчкој

23:28 минута (4.03 МБ)

Дјечији црквени хор Преподобне мати Ангелине из Никшића боравио је недавно у манастиру Свете Лидије у мјесту Аспровалта у Грчкој. На овом путовању, током ког су обилазили и друге светиње и грчке културно - историјске знаменитости, била је и група од 20 дјеце, ученика вјеронауке из Бара, Будве и Колашина. О утисцима које носе из Грчке са члановима хора и њиховим диригентом проф. Аном Бојић разговарала је Сенка Чоловић.

У недељу 14. септембра биће освештан храм Светог свештеномученика Петра Дабробосанског у Војковићима

14:22 минута (2.47 МБ)

Протојереј - ставрофор Чедомир Ђуреиновић говори о храму Светог свештеномученика Петра Дабробосанског у Војковићима у Источном Сарајеву, који ће у недјељу 14. септембра освештати Његово Високопреосвештенство Митрополит Дабробосански Г. Николај и Преосвећена Господа Епископи Милешевски Филарет и Брегалнички Марко уз саслужење више свештеника Митрополије Дабробосанске.

Вече са "Звонцем"

26:41 минута (4.59 МБ)

Г-ђа Радмила Мишев главни и одговорни уредник часописа "Светосавско звонце" говори о пријему за вјероучитеље, који ће у понедјељак 15. септембра бити приређен у атријуму Етнографског музеја у Београду поводом почетка нове школске године у организацији Катихетског одбора Архипеископије Београдско - карловачке на којем ће бити представљен и најновији број "Светосавског звонца".

Ових дана настављени су радови на чишћењу крипте у Пребиловцима.

3:22 минута (595.02 КБ)

Овом акцијом планирано је чишћење темеља цијеле цркве и мјеста гдје су били темељи за звоник. Тако би се утврдило постојеће стање, а затим ће се радити адекватан пројекат за обнову цркве. За ових неколико дана колико се ради нађен је знатан број кости мученика, јер се већином радило на мјесту гдје су биле похрањене. За наш радио говори парох метковачки и чапљински јереј Борис Чоловић.

Екскурзија студента Богословског факултета

33:12 минута (5.7 МБ)

На апсолвентској екскурзији студенти Богословског факултета су у августу обишли хришћанске светиње у Бугарској и Турској. Србољуб Убипариповић асистент приправник на Богословском факултету у Београду прича како је протекла екскурзија, шта су све обишли ходећи путевима Светог Саве.

Архимандрит Данило (Павловић) добитник је овогодишње Повеље за допринос у очувању културно-историјског наслеђа

21:42 минута (4.02 МБ)

Архимандрит Данило (Павловић) игуман манастира Житомислић добитник је овогодишње Повеље за допринос у очувању културно - историјског наслеђа, признања који додјељује Министарство културе и спорта Федерације Босне и Херцеговине у оквиру манифестације Дани европског наслеђа. О обнови, у рату порушене Светиње посвећене Благовјештењу Пресвете Богородице, историјату и животу у њој говори игуман Данило (Павловић).

Музеј српске медицине

9:01 минута (1.55 МБ)

Историја српске медицине извире и преплиће се са историјом Српске православне цркве, каже Др Будимир Павловић кустор Музеја српске медицине. Подсјећа да је још Хиландарски кодекс упућивао на значај човјековог окружења, ваздуха, воде на наше здравље, што су и почеци екологије. Говори о српском љекару Јовану Чокају који је добио писмо захвалности од чувеног Роберта Коха.

Још један свети храм под Грмечом

6:42 минута (1.16 МБ)

Протојереј Саво Јанковић парох рујишко - дубовички говори о освећњу обновљеног храма у селу Велика Рујишка у општини Нови Град који је у суботу 20. септембра, уочи празника Мале Госпојине освештао Преосвећени Владика Бихаћко - петровачки Г. Хризостом.

Oсвећен је још један нови храм у општини Рибник

6:03 минута (1.04 МБ)

Протонамјесник Дејан Зељкић парох Рибнички говори о градњи новог храма посвећеног Рођењу Пресвете Богородице којег је у недјељу 21. септембра, на овај празник, освештао Преосвећени Епископ Бихаћко - петровачки Г. Хризостом.

Духовна музика у Београду

7:10 минута (844.94 КБ)

Смотра хорова духовне музике под називом Духовни сусрети у току је у цркви Светог Вазнесења Господњег у Београду. До недеље, 28. септембра наступају најбољи београдски црквени хорови и извођачи духовне музике. Сви концерти се одржавају у храму Светог Вазнесења Господњег са почетком у 20 часова, пред бројном публиком. Јереј Арсеније Арсенијевић за Радио Светигору говори о лијепој манифестацији која би могла бити зачетак великог фестивала.

Борба за заштиту приватности

9:06 минута (1.04 МБ)

Одговарајући на позив заинтересованим институцијама нашег друштва да се укључе у плодну дебату о Предлогу закона о заштити података о личности, Центар за проучавање и употребу савремених технологија при Архиепископији београдско - карловачкој даo је на увид јавности стручни извјештај урађен од стране свог правног тима из области електронске приватности. Руководилац новооснованог Центра ђакон Оливер Суботић за Радио Светигору говори о овом документу, али и упорној борби за заштиту приватности у савременом друштву.

Тортура над народом

24:35 минута (4.34 МБ)

У недјељу, 21. септембра, на празник Рођења Пресвете Богородице, у мјесту Драговољићи, надомак Никшића, припадници полиције, подручних јединица Никшић и Подгорица, употребом силе ухапсили су више од 60 житеља Драговољића и Жупе Никшићке. Наиме, мјештани су блокирали пут који води ка Рисјем долу, локацији на којој је, како је раније најављивано, освештање темеља манастира требало да обави анатемисани распоп Мираш Дедејић. Због изражавања мирног грађанског протеста, узрокованог присуством распопа и његових следбеника у овом крају, житељи поменутих мјеста претрпјели су незапамћену тортуру, о чему је са њима за радио Светигору разговарала Сенка Чоловић.

Свети исповједник Кирило Цвјетковић

11:03 минута (1.9 МБ)

У недјељу 28. септембра навршило се 150 година од представљења Светог исповједника Кирила Цвјетковића о чијем животу говори монахиња Стефанида из манастира Михољска Превлака код Тивта.

Започела изградња Саборног храма Светог Симеона Мироточивог у Беранама

5:37 минута (990.6 КБ)

Протојереј Драган Ристић парох први берански говори о наставку градње Саборног храма Светог Симеона Мироточивог у Беранама.

Свештеник и пјесник Протојереј Андреј Логвинов

48:57 минута (8.41 МБ)

Свештеник и пјесник Протојереј Андреј Логвинов духовник и настојатељ храма у Костроми (руски град побратим црногорске престонице Цетиња) говори о животу и Светињама овом граду, стању у Православљу у Русији, идентификационим документима и својој поезији.

Протојереј-ставрофор Момчило Кривокапић Архијерејски намјесник Бококоторски говори радовима на уређењу цркава у Котору

23:17 минута (4 МБ)

Протојереј - ставрофор Момчило Кривокапић Архијерејски намјесник Бококоторски говори о радовима на уређењу Саборне цркве Светог Николе у Котору и цркве Светог Петра Цетињског на Прчању, као и о предстојећој изградњи цркве посвећене Успенију Пресвете Богородице, чије је темеље освештао Високопреосвећени Архиепископ Амфилохије уочи празника Рођења Пресвете Богородице 20. септембра.

Обновљен је храм Светог мученика кнеза Лазара у Доњем Маловану код Купреса

10:49 минута (1.86 МБ)

Јереј Томислав Чубриловић парох Благајски у Купресу (Митрополија Дабробосанска) говори о обнови и освећењу обновљеног храма Светог мученика кнеза Лазара у Доњем Маловану код Купреса који је до темеља срушен 1997. године, двије године након потписивања Дејтонског споразума, а чија је обнова почела 2005. године.

Црквена духовна поезија

24:13 минута (4.16 МБ)

Монахиња Стефанида из манастира Михољска Превлака код Тивта говори о црквеној духовној поезији.

Светосавље

16:45 минута (2.88 МБ)

Зорана Дурковић из Америке разговарала је са оцем Србољубом Милетићем из Аустралије о веб сајту "Светосавље".

Хиландар на фотографијама

7:21 минута (865.35 КБ)

Изложба „Манастир Хиландар - фотографије на платну" биће одржана од 9. до 22. октобра у галерији „Прогрес“ у центру Београда. Аутор фотографија Миодраг Миша Бранковић добио је од Игумана манастира Хиландар благослов за овај хуманитарни рад и за фотографисање живота Свете горе, споља и изнутра. Циљ ове хуманитарне изложбе је да цјелокупан приход од продаје експоната буде поклоњен братству манастира Хиландар. Миша Бранковић је до данас своје радове, који су снимљени прије и после пожара на Светој Гори (2004. године), приказао у готово свим већим европским градовима.

Посјета Скадру и Враки

11:03 минута (2.02 МБ)

У организацији Црквено - народног дома Светог Василија Острошког у суботу, 28. септембра група Никшићана посјетила је Скадар и Враку, у којој је већинско становништво некада било православне вјероисповјести. Госте из Црне Горе дочекали су представници српско - црногорског Удружења „Морача - Розафа“ и Православног словенског друштва Свети Јован Владимир, који дају допринос очувању православне цркве и српског језика у овом дијелу Албаније. О утисцима које носе из Скадра, гдје су, поред осталог, посјетили цркву Свете Тројице и знамениту тврђаву на Скадру, за наш радио прича Радинко Крулановић, управник Црквено - народног дома Светог Василија Острошког у Никшићу.

Славна заједничка историја

14:07 минута (1.62 МБ)

Неколико десетина догађаја припремљено је у Србији и на Балкану поводом великог јубилеја - 90 година од пробоја Солунског фронта, и у славу предака који су у огромном броју дали животе за опстанак српског народа. Историчар Дејан Ристић, савјетник у Влади Србије, за Радио Светигору говори о непревазиђеној величини страдања наших прадједова у Првом свјетском рату, али и о заједничкој, славној историји Србије и Црне Горе. Он, уједно, истиче значај чувања сјећања на прошлост једног народа.

Освећење новообновљеног храма Светих апостола Петра и Павла у Босанском Грахову

17:54 минута (3.08 МБ)

Протонамјесник Александар Рељић парох Граховски у Епархији Бихаћко - Петровачкој говори о новообновљеном храму Светих апостола Петра и Павла који је у недјељу 28. септембра осветио Преосвећени Епископ Г. Хризостом.

Студенички круг

12:57 минута (2.23 МБ)

Друштво пријатеља српских манастира "Студенички круг" има бројне активности, окупља људе који су у Цркви али и оне који то још увек нису. У њиховом клубу "Боготражите" организују се предавања и разговори на духовне теме, изложбе, промоције. О раду овог друштва говори Аца Миљевић, који нам је испричао како је он сам стао на пут Богопознања.

У Рудом се гради храм посвећен светом Николају охридском и жичком

6:21 минута (1.1 МБ)

Његово високопреосвештенство митрополит дабробосански господин Николај је у суботу, 4. октобра, обавио освећење крста и три звона за храм у изградњи посвећен светом Николају охридском и жичком у селу Миоче, код Рудог. О изградњи храма брине парох из Рудог протојереј ставрофор Саво Брадоњић који је овим поводом говорио за наш радио.

Духовни центар "Свети новомученици крагујевачки"

6:33 минута (1.13 МБ)

О дјелатности Духовног центра "Свети новомученици крагујевачки" из Крагујевца за наш радио говори свештеник при Саборном Храму у Крагујевцу Срећко Зечевић.

Наша дјеца на фестивалу у Грчкој

5:16 минута (929.92 КБ)

Млади из Србије и ове године су учествовали на Међународном фолклорном фестивалу у грчком граду Ханиоти. Међу учесницима су били и чланови КУД "Талија" из Београда са којима је путовао и свештеник Предраг Продић старјешина храма Нова Лазарица из Земун Поља. Његови Лазар и Јана су најмлађи чланови овог ансамбла, па нам отац Предраг преноси утиске са овог фестивала на коме су млади из Србије добили и бројне награде.

У Аустралији је основана мисионарска парохија

5:37 минута (990.83 КБ)

У Аустралији су се претходних недеља десили лијепи догађаји о којима за наш радио увјек радо говори прота Ненад Ђурашиновић. Основана је мисионарска парохија, одржан је свештенички семинар коме је присуствовао и гост са Аљаске.

Центар за помоћ наркоманима

8:37 минута (1.48 МБ)

У Брајковцу је недавно отворен Центар за психосоцијалну помоћ зависницима од дроге. У овом центру за сада је седам младића који покушавају да промјене свој начин живота и размишљања. О овом пројекту, који је бесплатан, говори јереј Александар Новаковић из црквене општине Лазаревац.

Освећење звона у Храму Светих Архангела у Хрупјелама

8:05 минута (1.39 МБ)

Јереј Дражен Тупањанин парох Требињски говори о градњи храма Светих Архангела у требињском насељу Хрупјела у коме је у недјељу 12.октобра Преосвећени Владика Захумско - херцеговачки Г. Григорије служио прву Свету Архијерејску Литургију и освештао црквена звона и крстове. Црква Светих Арханђела саграђена је по жељи блаженопочившег игумана Острошког оца Лазара и Владике Атанасија (Јевтића) на врху аустријског утврђења као символ побједе љубави над терором и окупацијом.

Српско пјевачко и културно-умјетничко друштво "Гусле"

12:20 минута (2.12 МБ)

Јереј Данило Боро парох Благајски, нови предједник Српског пјевачког и културно - умјетничког друштва "Гусле", чија обновитељска скупштина је одржана, са благословом Преосвећеног Епископа Захумско - херцеговачког и Приморског Г. Григорија у петак 10. октобра у Мостару, говори о плановима и програму дјеловања овог друштва основаног још давне 1888. године са благословом Митрополита Херцеговачко - захумског Леонтија (Радуловића).

Сајам вјерског туризма у Новом Саду

3:16 минута (578.64 КБ)

Ђакон Предраг Шћепановић директор Радио - Светигоре говори о Сајму вјерског туризма који је одржан у Новом Саду а на коме је своју дјелатност представила Митрополија Црногорско - приморска и Епархија Будимљанско - никшићка.

На Покров Пресвете Богородице манастир Соколица прославио славу

16:53 минута (2.9 МБ)

Мати Макарија игуманија манастира Соколица код Звечана говори о прослави храмовске славе ове Светиње, Покрову Пресвете Богородице.

Духовни значај црквених књижара

7:15 минута (1.25 МБ)

Монахиња Стефанида из манастира Михољска Превлака код Тивта говори о духовном значају црквених књижара.

"Вече љубави" у Милићима

8:46 минута (1.51 МБ)

Под покровитељством Црквене општине Милићи и Удружења грађана за помоћ особама са инвалидитетом "Једнакост" 14. октобра у Светосавском дому у Милићима одржан је пријем за малишане са посебним потребама и њихове родитеље. О овој свечаности символично названој "Вече љубави" говори протојереј Љубиша Вујичић парох Милићки.

Манастир Свете Тројице у Шведској

5:26 минута (958.23 КБ)

У манастиру Свете Тројице у Шведској има три монаха, али долази пуно вјерника Срба, Грка, Швеђана, Финаца, Румуна, Бугара...Игуман о. Доротеј провео је у Србији осам година и одлично говори српски. Прича нам о животу у овом манастиру на сјеверу Шведске, о томе да се манастир издржава од свјећа које праве, о башти у којој има кромпира, шаргарепе, о великој манастирској шуми.

Један монашки дан у манастиру Светог Саве Освећеног у Палестини

42:03 минута (7.22 МБ)

Службе у манастиру Светог Саве Освећеног у Палестини трају и до шест сати; једе се једанпут дневно; монаси немају ништа своје, све што добију дају игуману и све је заједничко; нема струје али је љубави на претек. О томе како изгледа монашки дан у овом манастиру гдје се типик није мјењао вјековима, како се исповједају, када причешћују говори јеромонах Сава Ђорђевић.

Приводе се крају радови на изградњи цркве Светог Саве у селу Мируше у Враћеновићима код Никшића

14:45 минута (2.53 МБ)

Приводе се крају радови на изградњи цркве Светог Саве у селу Мируше у Враћеновићима код Никшића. Изградњу храма и активности Црквеног одбора благословио је 1996. Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит Црногорско - приморски Г. Амфилохије, а због веома скромних материјалних средстава радови су, у протеклом периоду, текли успореном диномиком. Захваљујући труду и љубави мјештана највећи дио посла је урађен, а за завршне радове на уређењу цркве и околног простора недостају скромна финансијска средства. Црквени одбор стога позива људе првенствено из овог краја, али и све људе добре воље да, у складу са својим могућностима, дају прилог за цркву Светог Саве, како би она након 40 година васкрснула по угледу на првобитни храм, који је остао под водом Билећког језера, каже у разговору за наш радио Миливоје Јарамаз, предсједник Црквеног одбора.

У току су припреме за прославу стодесетогодишњице од освећења никшићког Саборног храма

6:00 минута (1.04 МБ)

Благословом Његовог Преосвештенства Епископа будимљанско - никшићког Г. Јоаникија Управа Саборне цркве Светог Василија Острошког и Црквена Општина Никшић предузели су активности за припрему прославе значајног јубилеја - стодесетогодишњице од освећења никшићког Саборног храма, која ће бити обиљежена 2010.г. У плану је да се наредном периоду обнови унутрашњост цркве и уреди околни простор, како би Саборни храм у што љепшем свијетлу дочекао стодесету годину свог постојања, казао је у разговору за наш радио јереј Слободан Јокић, старјешина никшићке Саборне цркве Светог Василија Острошког.

Са пута по Косову

11:22 минута (1.95 МБ)

"Скоро свакодневно ме неко пита када ћу да идем на Косово, ја бих ишао с вама", говори протојереј Радивоје Панић из храма Александар Невски, који скоро сваког мјесеца из Београда путује на Косово и Метохију. Наравно, отац Радивоје је био недавно и на слави у Пећкој Патријаршији па нам преноси утиске, а говори и о могућности повратка нашег народа на своја огњишта.

Први Сабор српске православне омладине за Америку и Канаду

15:57 минута (2.74 МБ)

Саша Радовановић координатор Двери српских у Чикагу говори о Сабору српске православне омладине за Америку и Канаду који ће се одржати од 21.-23. новембра 2008. у манастиру Нова Грачаница.

Оскрнављене цркве у општини Даниловград

12:58 минута (2.23 МБ)

Јереј Слободан Зековић парох Даниловградски говори о скрнављењу цркава која су се догодила на територији општине Даниловград и о новостима са своје парохије.

О науци и вјери

9:44 минута (1.68 МБ)

"Немогуће је без Господа радити било шта. Питам Господа кроз молитву шта и како", прича млада научница Радмила Максимовић која у Лондону ради на разним пројектима. Понекад помислим да наука нема много смисла, да нема ничег новог под капом небеском, али кад човјек има Господа у срцу и када је у молитви онда и наш рад добија прави смисао а све оно добро што се створи знам да је било уз Божију помоћ, говори нам ова млада научница.

Прослављен празник Свете Петке у Јашију

2:49 минута (500.5 КБ)

У Јашију, граду Свете Петке, торжествено је прослављен празник ове дивне Светитељке Божије. Јерођакон Клеопа Стефановић каже да је народ сатима чекао да целива мошти Свете Петке а да се Света Литургија служила напољу јер у цркви, иако је веома велика, није било мјеста за све поклонике.

Храм Светог Саве, градитељско чудо

8:48 минута (1.52 МБ)

Храм Светог Саве у Београду бројни читаоци Политикиног магазина изабрали су за једно од седам градитељских чуда Србије свих времена. Поред Храма, изабране су још две светиње СПЦ – манастири Дечани и Студеница. О томе шта се тренутно ради у Храму Светог Саве, како ће бити рађени мозаици и каква донација стиже из Русије за Радио Светигору говори протонеимар проф. др Војислав Миловановић.

Српска црква на Сајму књига

11:08 минута (1.91 МБ)

У Београду је у току 53. Сајам књига, ове године посвећен 200-тој годишњици високог образовања у Срба. Значајно мјесто на највећој смотри писане ријечи у овом дјелу Европе имају и све издавачке куће Српске православне цркве (најстаријег српског изадавача), на чијим штандовима се очекују десетине хиљада посјетилаца. О новим издањима, значају представљања црквеног издаваштва, пратећим догађајима и наступима Српске Патријаршије и Издавачко информативне установе Митрополије црногорско - приморске Светигора говоре Иван Никчевић и Југослав Кипријановић.

Школа за породицу, брак и родитељство

3:43 минута (657.77 КБ)

Ускоро ће у београдској цркви Светог Александра Невског почети Школа за породицу, брак и родитељство. Њу ће моћи да похађају млади који се припремају за брак, млади родитељи али и сви други који желе да науче како формирати хришћанску породицу. Предавања ће држати љекари, психолози, педијатри, педагози, свештеници. "Надам се да ће оваквих школа бити и у другим храмовима, јер нама љекарима све више дјеце долази са физичким и психичким проблемима због лошег васпитања", рекла је за наш радио др Љиљана Савић.

Истраживања о манастиру Високи Дечани

8:15 минута (1.42 МБ)

Историчар уметности Балша Ђурић објавио је недавно књигу "Истраживања о манастиру Дечани 1941. - 2005." Идеја о књизи рођена је још током боравка групе постдипломаца у манастиру Високи Дечани 1988. и 1989. године. Књига је, како каже магистар Ђурић, покушај да се прикаже развој научне мисли о манастиру Дечани. Објављена је на српском и енглеском језику.

Обнова манастира Стањевићи

10:14 минута (1.76 МБ)

У манастиру посвећеном Светој Тројици у Стањевићима монаси настављају обнову ове велике светиње на обронцима Ловћена изнад Будве, која је почела 1994. године. Ова Божија кућа је у једном важном историјском периоду била место гдје су столовале црногорске владике. Игуман јеромонах Јефрем прича о обнови манастира, о томе да од шесторице тројица монаха похађају теолошке студије, говори о ријетким посјетиоцима јер је манастир удаљен од пута и долазе они које Божија рука доведе. Наш манастир је велика грађевина на тако пустом мјесту, где може да се ослушкује ријеч Божија, говори о. Јефрем.

У Црном Блату код Тузле освештана је црква посвећена Пресветој Богородици Тројеручици

12:02 минута (2.07 МБ)

Протонамјесник Милан Топић парох Тузлански говори о градњи цркве посвећене Пресветој Богородици Тројеручици у Црном Блату код Тузле коју је на Томиндан освештао Преосвећени Владика Зворничко - тузлански Г. Василије као и о оновостима са своје парохије.

Откривени темељи манастира Светог пророка Јеремије у Рожњу

8:49 минута (1.52 МБ)

Протојереј Зоран Илић парох Слатински говори о откривању темеља манастира Светог пророка Јеремије у Рожњу, велике Светиње Мајевице и цијеле Епархије Зворничко - тузланске, задужбине краља Драгутина који је био метох манастира Тавна.

О благодати

6:51 минута (1.18 МБ)

Монахиња Стефанида из манастира Михољска Превлака код Тивта говори о благодати.

Разговор са Марицом Јововић

7:10 минута (1.24 МБ)

Признање независности Косова од стране црногорске власти забољело је и мајку добровољца Веселина Јововића из Никшића, који је изгубио живот 1999. бранећи свету српску земљу. Разговор са Марицом Јововић, мајком покојног Веселина, убијеног након доласка КФОР-а на Космет, забиљежила је Сенка Чоловић.

Министар вјера Богољуб Шијаковић о раду Министарства

21:37 минута (3.72 МБ)

На конференцији за новинаре поводом сто дана рада Министарства вјера, проф. др Богољуб Шијаковић каже да ово министарство подстиче унапређење вјерске културе, слобода и толеранције.

„Православље на интернету“

2:21 минута (418.31 КБ)

Жељко Шапурић из Никшића освојио је другу награду на Међународној изложби фотографија „Православље на интернету“, коју организује Друштво „Беофото“ из Беочина у Србију. Прилог: Сенка Чоловић.

Министар Шијаковић о избору новог Патријарха

5:45 минута (1015.48 КБ)

Министар вјера у Влади Србије проф. др Богољуб Шијаковић је апеловао на новинаре да не пишу сензационалистички о избору за новог патријарха и да не шпекулишу, јер тиме повређују достојанство Патријарха Павла, Цркве, друштва и државе. "Ми очекујемо да ће СПЦ избором патријарха кад то дође на ред, а о томе ће одлучивати Свети Архијерејски Сабор, да тај избор покаже јединство и снагу наше цркве", рекао је министар Шијаковић.

Удружење "Кнез Мирослав"

37:00 минута (6.36 МБ)

Удружење "Кнез Мирослав" је основано од момента обнављања Епархије Будимљанско - Никшићке. "Ово друштво је формирано да би учествовало у обнови, и духовној, и моралној, и материјалној", каже предсједник Удружења Веско Драшковић. Ово Удружење је активно и у Црној Гори и у Србији, а његов предсједник каже: "Као што не постоји баријера ни граница између нас и дијаспоре, расејања, тако не постоји граница између нас сад који живимо у Србији и нас који живимо у Црној Гори. Некако смо успели и пре овог времена, као да смо се спремали за ова времена, да та политичка прича не буде ни разлог ни повод за наш бољи или гори рад. Ми смо основани у Београду, а такође је основано Удружење "Кнез Мирослав" и у Бијелом Пољу.

Обнова Хиландара

15:32 минута (2.67 МБ)

У манастиру Хиландару обнова великог конака тече према плану, а свеукупно радови у манастиру су на задоваљавајућем нивоу, каже за Радио Светигору директор Задужбине манастира Хиландара у Београду Миливоје Ранђић. Он истиче да Хиландар доживљава својеврсну ренесансу, јер се од пожара који је тешко оштетио манастир пре четири и по године, братство светиње знатно увећало, а свакодневно расте и број ходочасника.

Обнова цркве у Винковцима

13:03 минута (2.25 МБ)

У обновљеној цркви Силаска Светог Духа у Винковцима одржана је прва литургија коју је служио парох винковачки Предраг Азап. Храм је саграђен на мјесту цркве подугнуте давне 1793. године, а која је 1991. године минирана као и парохијски дом. Након што су рушевине одвезене, на њеном мјесту саграђено је паркиралиште. Прота Азап годинама се борио да се црква поново изгради, у чему је успио, иако су му прије неколико година уништили крст који је поставио на мјесту цркве. Отац Предраг је успио да прикупи добар дио црквеног инвентара који је однијет после рушења цркве. За Радио Светигору говори о дугогодишњој борби за обнову литургијског живота и храма у Винковцима, у страдалној Епархији осечко - пољској и барањској.

Посјета Ловћенцу и Врбасу

9:27 минута (1.63 МБ)

Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско - приморски Господин Амфилохије, архијерејски намјесник бококоторски протојереј ставрофор Момчило Кривокапић, ректор Богословије Светог Петра Цетињског протојереј Гојко Перовић, професори и ђаци Цетињске богословије 1. и 2. новембра су посјетили Ловћенац и Врбас, о чему за наш радио говори члан православне омладине Иван Костић.

Помоћ за КИМ у организацији листа "Збиља"

14:51 минута (2.55 МБ)

Редакција листа "Збиља" већ неколико година организује акције помоћи за Србе на Косову и Метохији. Књижевник и главни и одговорни уредник листа Момир Лазић каже да је управо кренуо конвој за КиМ, истичући да је почео да организује ове акције јер није могао ни као човјек, ни као писац да се помири са страдањем свог народа. Ове акције помажу мали, заправо велики људи који не желе да се помињу, говори Момир. Прича и о одласку писаца, глумаца на КиМ, о посети косовске дјеце Србији.

Музеј Српске православне цркве 1.

17:43 минута (3.05 МБ)

"Намјена Музеја Српске православне цркве у Београду је да прикаже цјелокупни развој СПЦ у свим њеним дјеловима, на разним мјестима, у разним временима и правцима, без истицања било које епархије, личности или епохе", написано је у књижици, водичу кроз Музеј. Међу бројним експонатима, издваја се свакако плаштаница краља Милутина, с краја XIII или почетка XIV вијека. Везена је, по узору на византијски вез, на црвеној свили златним и сребрним нитима. Испод монументалне представе тијела умрлога Христа налази се ктиторски запис: Помјани Боже душаја раба својего Милутина Уреши. Наш гост је Мирослав Илић управник Музеја СПЦ који се налази у згради Архиепископије Београдско Карловачке, у народу познатије као Патријаршија.

Богочовјечанска просвета по ави Јустину Поповићу

15:10 минута (2.61 МБ)

"Еј, човече, знаш ли да си кандидат за Бога", узвикује о. Јустин Поповић Ћелијски, подсјећа наша гошћа Невенка Пјевач вероучитељ говорећи о најновијој књизи посвећеној ави Јустину. "Богочовјечанска просвета по ави Јустину Поповићу", њена је трећа књига проистекла из изучавања и промишљања о обимном делу арх. Јустина. Њен сусрет са дјелом о. Јустина десио се када је отишла у ваљевске планине истражујући за докторску дисертацију на Географском факултету. Њен живот се од тада потпуно промјенио а колико је завољела аву Јустина казује и њена пјесма која је одштампана на крају књиге. У њој, поред осталог, каже: "Радуј се Јустине пред престолом Христа, јер је твоја душа од подвига чиста. Из малених Ћелија сад те сав свијет чује, Златоусти пророче, ћелијски славује."

Посјета Ловћенцу и Врбасу

26:58 минута (4.63 МБ)

Архијерејски намјесник Бококоторски Протојереј - ставрофор Момчило Кривокапић говори о посјети Његовог Високопреосвештенства Архиепископа Цетињског Митрополита Црногорско - приморског Г. Амфилохија, својој, ректора Цетињске Богословије Протојереја Гојка Перовића, професора и ђака ове црквено - просветне установе Ловћенцу и Врбасу 1. новембра 2008.

Црногорска народна ношња

37:39 минута (6.47 МБ)

Црногорска народна ношња потиче од немањићке властелинске ношње и као таква представља духовни одјек српског народа кроз историју. Она је памтивјек српског народа у којем је уграђен косовски мит и легенда кроз који су стасавали знаменити црногорски јунаци, каже у разговору за наш радио народни стваралац Драгутин – Драга Перовић. Ова тема била је инспиритивна за његов рад на књизи о црногорској народној ношњи, при чему је посебну пажњу аутор посветио црногорској капи, која се због изразите српске симболике назива и „иконом косовском“. Прилог: Сенка Чоловић.

Музеј Српске православне цркве 2.

68:39 минута (9.83 МБ)

Плаштаница краља Милутина из 13 вијека, Јефимијина похвала кнезу Лазару с почетка 14 вијека, митра Катарине Кантакузине из средине 15 вијека, само су део богате збирке Музеја СПЦ. О овим изузетним експонатима који нам говоре о нашим славним царевима, владарима, поглаварима, учитељима, о народу који је умио да сачува своју вјеру и у најтежим тренуцима, говори управник Музеја Мирослав Илић.

Српска црква у Бечу

7:54 минута (1.36 МБ)

У главном граду Аустрије живи око 100 000 Срба, а у ужем градском језгру постоје чак три храма Српске православне цркве. Његово Високопреосвештенство Митрополит дабробосански Николај служио је Свету Архијерејску Литургију на Митровдан у бечком храму Васкрсења Христова, а дан касније у бечкој цркви Светог Саве, у присуству великог броја вјерника. О Митрополитивој посјети, животу Срба у Бечу кроз историју и данас, бројним догађајима и плановима за будућност, за наш радио говори главни уредник Информативне службе Српске православне црквене општине Беч Миодраг Мецановић.

На празник Ђурђиц биће служена Света Литургија у манастиру Космач на Скадарском језеру

4:33 минута (803.26 КБ)

У недјељу 16. новембра 2008. на празник Ђурђиц биће служена Света Литургија у манастиру посвећеном Светом великомученику Георгију у манастиру Космач на Скадарском језеру. О томе говори игуман Хризостом настојатељ манастира Ком на Скадарском језеру.

Светитељи наше цркве

16:45 минута (2.88 МБ)

Монахиња Стефанида из манастира Михољска Превлака код Тивта говори о Светитељима наше цркве Светом Арсенију другом Архиепископу Српском, Светом Владики Варнави и Светом краљу Милутину.

"Православље на интернету"

7:18 минута (1.26 МБ)

"Православље на интернету" назив је међународне изложбе фотографија, која се по трећи пут, организује у Беочину. Друштво љубитеља фотографије, филмских и видео остварења "Беофото", под покровитељством Општине Беочин и уз бројне донаторе окупља ствараоце из разних земаља. За овогодишњу изложбу пријавило се 242 аутора из 11 земаља, каже Исмет Адемовски предсједник друштва "Беофото".

Архијерејске митре

8:11 минута (1.41 МБ)

Недавно је у родној кући српког научника Милутина Миланковића у Даљу, промовисана књига "Архијерејске митре" протонамјесника Александра Ђурановића. У разговору за наш радио, о. Александар прича да је израду митри научио у Москви, да је то врло захтјеван процес јер се све ради ручно и да данас већ можемо говорити о српском стилу у изради архијерејских митри. Већина архијереја СПЦ данас носи митре које је израдио о. Александар и његови сарадници у малој радионици у Даљу.

О вјерској настави у Крагујевцу

6:25 минута (1.1 МБ)

Вјероучитељ из Крагујевца Марко Вуксановић говори о вјерској настави у Крагујевцу.

Српски Светачник

3:40 минута (649.28 КБ)

Са благословом Његовог Високопреосвештенства Архиепископа Цетињског Митрополита Црногорско - приморског Г. Амфилохија из штампе је изашло друго допуњено издање "Српског Светачника". О томе говори ипођакон Димитрије Плећевић.

Центар СПЦ у Љубљани

5:39 минута (998.72 КБ)

Споразум о изградњи друге фазе културно пасторалног центра СПЦ у Љубљани потписан је у петак, 14. новембра у престоници Словеније. Споразум су потписали протојереј - ставрофор Перан Бошковић, старјешина Храма Св. Ћирила и Методија, и предсједник компаније СЦТ Иван Зидар. Изградња велелепног центра на најљепшем мјесту у центру Љубљане коштаће око три милиона евра. Отац Перан за радио Светигору говори о догађају који је круна дугогодишњег труда.

Аукција за Велику Хочу, уторак 18. новембар, Београд

3:34 минута (631.68 КБ)

У Умјетничком павиљону „Цвијета Зузорић" у Београду у току је шеста по реду изложба „Звона Метохије". На традиционалној аукцијској изложби УЛУС-а представљене су слике, скулптуре, графике, и цртежи наших еминентних умјетника. Средства која буду прикупљена ове године биће употребљена за побољшање услова одржавања цркава у великом селу у Метохији код Призрена, познатој Великој Хочи. Осам цркава и данас служе у литургијском животу Православне цркве. Аукцију ће 18.11.2008. од 17 часова, водити историчар умјетности Никола Кусовац.

Хиљадити број Православља

7:05 минута (1.22 МБ)

Новине Српске Патријаршије ових дана пред читаоцима ће се појавити по хиљадити пут. Ово значајно гласило кроз деценије опстаје захваљујући строгом уређивачком концепту и ријешености да и у вријеме највећих криза сачува име које обавезује.

Ђурђиц прослављен на Космачу

3:56 минута (694.74 КБ)

Игуман манастира Ком на Скадарском језеру јеромонах Хризостом говори о прослави Славе (Ђурђиц) Цркве на Космачу чији је и обновитељ.

О Игуманији Ани из манастира Враћевшница (1900.-1975.) и о двије праведне душе

19:08 минута (3.29 МБ)

Наша Црква данас (18. новембра 2008.) обиљежава 33. године од упокојења мати Ане (Аџић) игуманије манастира Враћевшница, о којој за наш радио говори монахиња Стефанида.

Музеј Српске православне цркве 3.

12:11 минута (2.1 МБ)

Збирку икона Музеја српске православне цркве чини 350 икона од којих је изложено стотинак. Међу најстарије спада велика (престона) икона Исуса Христа Сведржитеља из 15 вијека. Колористички изражај иконе Богородица са дјететом из 16 вијека окружена попрсјима старозавјетних пророка, ставља је у групу оних радова који се могу сматрати најуспелијим остварењима византијског иконописа за вријеме турске владавине у нашим крајевима. О овим и другим вриједним иконама говори Биљана Цинцар Костић службеник Музеја Српске православне цркве у Београду.

Освештаће се новоизграђени парохијски дом у Страшевини

5:54 минута (1.02 МБ)

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско - никшићки Г. Јоаникије служиће у недељу (23. новембра) са почетком у 9 сати, Свету архијерејску Литургију у цркви Зачећа Светог Јована Крститеља у Страшевини код Никшића. Након Свете службе Божије Преосвећени Владика ће са свештенством, у 11 часова, обавити освештање новоизграђеног парохијског дома у Страшевини, који је задужбина Горана и Милице Ројевић. Овим поводом за наш радио говори свештеник Велимир Јововић.

Протојереј-ставрофор Момчило Раичевић прославио је педесет година свештеничке службе

4:49 минута (849.63 КБ)

Протојереј - ставрофор Момчило Раичевић прославио је данас 22. новембра 2008. године педесет година свештеничке службе, Светом Литургијом у цркви светог Ђорђа под Горицом у Подгорици која је нажалост у ноћи између 21. и 22. новембра обијена. Овим поводом је говорио директор нашег радија ђакон Предраг Шћепановић.

Ризнице Хиландара

17:25 минута (2.99 МБ)

Хиландар je најважнији камен темељац српске вjере и историје, цивилизације и културе, показује нам репрезентативна изложба Ризнице Хиландара у београдском Музеју примjењене уметности. Аутор Душан Миловановић каже за Радио Светигору да је изложба круна његовог три деценије дугог истраживања, углавном на Светој Гори, и до сада ван манастира највриједнија приказана збирка рукописних књига, драгоцјених предмета и икона. Изложба ће трајати до 15. јануара 2009. године, а потом ће бити приказана и у неколико других градова.

Друштво српско руског пријатељства

25:43 минута (4.42 МБ)

"Чуо је Бог, чула је велика Русија, добри људи су помагали ријечју и љубављу како би руско гробље на Савини, у Херцег Новом било сређено, на њему изграђена црквица и 53 звона стигла из Русије зазвонила да их сви чујемо", говори Гордана Стијепчић Булатовић председник Друштва српско руског пријатељства. Када је и како основано ово Друштво, како је Руска Дума помогла изградњу црквице и ко је све учествовао у овом важном послу, прича Гордана Стијепчић Булатовић. Недавно је Руска православна црква председници Друштва Гордани Булатовић и председнику општине Херцег Нови Дејану Мандићу додјелила одликовања. Одликовања, за која је благослов дао патријарх московски и цијеле Русије Алексиј Други, представљају захвалност залагању да се сачува успомена на руске емигранте који су уточиште, после Велике октобарске револуције 1917. године, нашли у Херцег - Новом.

Монашки живот у Румунији

11:14 минута (1.93 МБ)

Манастири у Румунији имају велики број монаха, по неки и до 500. Имају чврст типик, строго молитвено правило. Манастири имају своје економије а сваки монах свој послушање. Веома је развијено сточарство, дуборез, вез, израда икона, лијепих зимских монашких џемпера, чак флаширају природну, изворску воду. О томе за наш радио говори јерођакон Клеопа Стефановић. Прича нам о великој љубави према нашем владики Николају и о српским манастирима и монасима у Румунији.

Историја и машта на сликама Десе Керечки Мустур

8:08 минута (1.4 МБ)

Краљ Милутин, Стефан Немања, Симонида, мајке са дјецом, дјевојке на вјенчању у цвјетним хаљинама и са цвјетним крунама на глави - несвакидашњи, чудесан свијет живи на сликама Десе Керечки Мустур. "Њено духовно око загледано је подједнако у српску византију и у народно стварлаштво...", написао је књижевник Тиодор Росић. А сама сликарка каже да инспирација надолази у Београду, као и у Боки Которској, где је рођен њен муж, такође сликар. Отуда на сликама плове бродови, лете галебови, назире се љепота Боке. Изложба слика ове цијењене сликарке отворена је у Галерији Музеја ваздухопловства у Земуну.

Музеј Српске православне цркве 4.

12:02 минута (2.07 МБ)

Музеј Српске православне цркве у Београду права је ризница стваралаштва наших предака. Метални литургички сасуди и други сакрални предмети од метала који се употребљавају при богослужењу или се налазе у храму, а којима располаже Музеј, спадају у наше највредније збирке, неопходне за изучавање умјетничког занатства у нашој земљи, а посебно златарства код Срба. О предметима од метала које посједује Музеј СПЦ говори Владимир Радовановић.

Дио моштију часне деснице Светог Кнеза Косовског Лазара у Батајници

5:09 минута (910.09 КБ)

Дио моштију часне деснице Светог Кнеза Косовског Лазара донјете су у цркву Рођења Пресвете Богородице у Батајници. Часне мошти донјете су из Саборне цркве Сремске епархије у Сремским Карловцима у пратњи свештенства и народа. Прошавши кроз успутна мјеста на путу до Батајнице, колона са ћивотом свечано је дочекана од многобројног свештенства и народа а посебно од школске дјеце. Док је свештенство читало молебан, народ је приступао руци Честитог Кнеза целивајићи је. О овом дивном догађају за наш Радио говори старјешина храма протојереј Споменко Грујић.

Обнавља се манастир Трескавац код Кључа

9:58 минута (1.71 МБ)

Протосинђел Варнава (Дамјановић) намјесник манастира Трескавац секретар Епархијског управног одбора Епархије Бихаћко - Петровачке говори о обнови ове, давно од Турака порушене, Светиње.

Епопеја савезничких снага

8:27 минута (1.46 МБ)

Француски културни центар у Београду организовао је, уочи деведесетогодишњице првог мировног споразума Првог свјетског рата потписаног у Солуну, изложбу и предавања. У сарадњи са Војним музејом и Музејом војног ваздухопловства изложба је представила заједничку историју пет савезничких народа, Француза, Срба, Британаца, Италијана и Грка. Предавање о савезничким снагама на истоку, одржао је пуковник Кристијан де Гатин, унук маршала Франшеа Д`Епера, који је на челу савезничких снага био један од главних актера у ослобађању Србије. О томе говори Јасна Стојковић задужена за односе са јавношћу Француског културног центра.

155. година Првог београдског певачког друштва

17:18 минута (2.97 МБ)

Преко сто педесет година непрекидног трајања и активног дјеловања једне музичке институције, какво је Прво београдско певачко друштво значајан је јубилеј и за народе са мирнијим историјским токовима. На трусним балканским просторима то је и својеврстан подвиг. Основала га је група грађана 1853. године и све до данас ово друштво је огледало музичког и културног, па и друштвеног живота Србије. Као хор Краљевског двора учествовало је на церемонијама свих српских владара и патријараха. Осим великог Стевана Мокрањца диритенти и хоровође Првог београдског певачког друштва били су најзначајнији композитори и диригенти Србије.

Нови парохијски дом у Еланори

10:42 минута (1.84 МБ)

Недавно су у Еланори освећени темељи за нови парохијски дом. Како је речено у извјештају са овог догађаја, радило се са великом љубављу и великом жељом да се допринесе својој Светој Цркви и своме Српскоме народу. "Свима који су учествовали било је лакше да се после свога напорног радног дана одморе, али они су изабрали да двије недеље свакодневно после свога посла долазе на црквено имање да би помогли својој Светосавској Цркви. Многи су узимали и слободне дане да би радили на овом пројекту." Како је све то изгледало испричао нам је Владо Бубало, одговоран за извођење радова, који је од 1974 године у црквено школском одбору ове општине у Сиднеју, која ће идуће године прославити 60.то годишњицу оснивања.

Прећутана Србија

8:42 минута (1.5 МБ)

Најновија је књига православног публицисте Владимира Димитријевића у којој говори о свијетлим ликовима Христових људи наших дана, да не бисмо мислили да више нема наде. Пише о Оцу Јустину Поповићу, сјећа се разговора са патријархом Павлом, владиком Данилом, пише о српским манастирима и монасима...

Часопис "Светигора"

10:33 минута (1.82 МБ)

Рајо Војиновић оперативни уредник часописа "Светигора" представља нови децембарски 186.-и број гласила Митрополије Црногорско - приморске.

О Светој Гори

35:31 минута (6.1 МБ)

Јеромонах Никодим (Богосављевић) сабрат Цетињског манастира који се тренутно налази на докторским студијама у Солуну говори о процвату монаштва на Светој Гори, односу Литургије и Исусове молитве и богословљу на Светој Гори.

Саборност је израз истинитости

16:43 минута (2.87 МБ)

Симфонија цркве се пројављује кроз саборност. Саборност није количински нити географски појам. Саборност је израз истинитости а наша Црква је саборна у свим њеним дјеловима, каже архимандрит Данило Љуботина духовник Спомен храма Светог Саве у Београду. О саборности смо разговарали подстакнути различитим коментарима и дискусијама након недавног засједања Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве.

Музеј Српске православне цркве 5.

10:28 минута (1.8 МБ)

Међу експонатима Музеја српске православне цркве текстил својом бројношћу, разноврсношћу, историјским значајем и умјетничким квалитетима чини јединствену збирку. Поменимо Плаштаницу краља Милутина, Хаљину кнеза Лазара, митра Катарине Кантакузине и још много тога. О збирци црквеног текстила говори Радмила Петронијевић службеник Музеја Српске православне цркве.

Духовно-мисионарски центар Преподобног Рафаила Банатског

20:38 минута (3.55 МБ)

Милица Ненин вјероучитељ у Зрењанину, иначе Которанка (кћерка оца Момчила Кривокапића) говори о часовима вјеронауке у Зрењанину, раду Духовно - мисионарског центра Преподобног Рафаила Банатског и семинару вјерске наставе за васпитаче и учитеље који је недавно одржан.

"Млади за Космет"

9:01 минута (1.55 МБ)

Павле Божовић из Подгорице, члан НВО "Млади за Космет" говори о хуманитарним акцијама и плановима организације чији је члан.

50. година свештеничке службе

8:33 минута (1.47 МБ)

22. новембра Светом Литургијом у храму Светог Ђорђа у Подгорици обиљежено је 50. година свештеничке службе протојереја - ставрофора Момчила Раичевића. Са овим неуморним слугом Олтара Божијег разговарао је Славко Живковић.

Митрополити Саватије и Стефан Љубибратић

14:20 минута (2.46 МБ)

Др Горан Комар говори о својој новој књизи "Митрополити Саватије и Стефан Љубибратић" која ће у суботу 13. децембра 2008. г. бити промовисана у Црквеном дому на Топлој у 18 часова.

Музеј Српске православне цркве 6.

17:57 минута (3.09 МБ)

У фонду Музеју Српске православне цркве чува се око 150 експоната разних димензија, сви су углавном рађени техником уља на платну. Један дио портрета црквених великодостојника није доступан широкој публици а краси зидове двора београдске Патријаршије, говори Биљана Цинцар Костић, службеник Музеја СПЦ.

Српска читаоница у Осијеку

7:10 минута (1.23 МБ)

У организацији Српског културног друштва Просвјета, Вијећа српске националне мањине града Осијека и Српске православне црквене општине осјечке одржана је трибина поводом 140-година од оснивања Српске читаоноце (1868-2008.). Трибина је одржана у сали Српске православне црквене општине Осијек - Доњи град, а тај простор некад је користила и Читаоница. Трибину је водио и говорио о великом јубилеју др Милорад Мишковић, познати осјечки љекар.

Свети Јоаникије у манастиру Црна Река

9:19 минута (1.6 МБ)

Данас празнујемо Светог Јоаникија Девичког Чудотворца, родом Србина из Зете. Као младић, обузет љубављу Христовом, оставио је дом и отишао у Црну Реку, у пећину, у којој се прије њега подвизавао св. Петар Коришки. Када је постао познат међу вјерницима, отишао је у Метохију, у Дреницу, и сакрио се у Дјевичку шуму. Године је провео св. Јоаникије ту у самоћи, ћутању и молитви, а на том мјесту постоји и данас манастир под именом Девич, опстао упркос небројеним суровим шиптарским нападима и страдању сестринства. Ту почивају свете и чудотворне мошти Светог Јоаникија и у овом манстиру најсвечаније је прослављен празник светитеља. Неколико десетина вјерника присуствоавало је и литургији у манастиру Црна Река, чији игуман протосинђел Николај за Радио Светигору говори о Светом Јоаникију.

Сусрет под Острогом

6:28 минута (1.11 МБ)

У продукцији Његовог Преосвештенства Епископа Диоклијског игумана манастира Острог Г. Јована а у режији ђакона Ненада Илића урађен је филм "Сусрет под Острогом" који је премијерно приказан у оквиру циклуса трибина "Машинац четвртком" 11. децембра, на "Вечери Острога у Београду" као увод предавању Владике Диоклијског Јована. О овом филму који на умјетнички начин дочарава молитвнени и литургијски живот манастира Острог говори његов режисер ђакон Ненад Илић.

Почели радови на изградњи Саборног храма у Зворнику

7:41 минута (1.32 МБ)

Архијерејски намјесник Зворнички Протојереј - ставрофор Видоје Лукић говори о почетку градње Саборног храма који ће бити посвећен свим новомученицима Епархије Зворничко - тузланске, а чија ће градња, како се процјењује, трајати десетак година.

Музеј Српске православне цркве 7.

11:34 минута (1.99 МБ)

Музеј Српске православне цркве у Београду чува вриједно црквено умјетничко благо, међу којима једну засебну цјелину чини збирка графике - дрворези и бакрорези. Најстрарија датована дрворезна плоча је из 1671. године. О томе говори Радмила Петронијевић из Музеја СПЦ.

Отац Момчило Кривокапић говори о прослави Никољдана у Котору

4:05 минута (722.59 КБ)

Архијерејски намјесник Бококоторски Протојереј - ставрофор Момчило Кривокапић говори о прослави Никољдана у Котору.

Божић у Лондону

9:23 минута (1.62 МБ)

Др Радмила Максимовић која у Лондону ради на научним пројектима, увјек се радо одазива нашем позиву. Овога пута говори нам како се прославља Божић у Лондону.

Катихетски одбор Митрополије Црногорско-приморске

6:21 минута (1.09 МБ)

Протојереј Гојко Перовић Ректор Богословије Светог Петра Цетињског и парох Цетињски говори о катихетском одбору Митрополије Црногорско - приморске који је ових дана одржао своју прву сједницу и једнодневној поклоничкој екскурзији Светињама Боке Которске дјеце полазника школе вјеронауке са Цетиња.

Протојереј мр Велибор Џомић тужиће директора црногорске Управе полиције Веселина Вељовића

10:12 минута (1.75 МБ)

Протојереј мр Велибор Џомић парох подгорички тужиће директора црногорске Управе полиције Веселина Вељовића због, како каже, неистина и клевете које је изнио о њему на сједници Одбора за безбједност и одбрану Скупштине Црне Горе.

Књиге епског пјесника Божа Ђурановића

15:10 минута (2.61 МБ)

Књиге епског пјесника Божа Ђурановића "Славни дани и мегдани" и "Штукеља - кнез голијски" промовисане су недавно у Црквено - народном дому Светог Василија Острошког у Никшићу. Прилог припремила Сенка Чоловић.

Обиљежена је древна завјетна слава братства Клисића из Лимљана у Црмници

2:04 минута (366.34 КБ)

У храму Свеетог Апостола Томе 25.12.2008. године обиљежена је древна завјетна слава братства Клисића из Лимљана у Црмници. За наш радио говори јеромонах Петар Драгојловић настојатељ манастира Св. Николе на Врањини - Скадарско језеро.

"Свевиђе"

7:15 минута (1.25 МБ)

О новом 48. броју листа Епархије Будимљанско - никшићке "Свевиђе" говори Влајко Ћулафић главни и одговорни уредник.

Нови број „Преображења"

4:28 минута (788.79 КБ)

Уочи празника Рождества Христовог, изишао је из штампе нови, 13. број Преображења, часописа Епархије осјечкопољске и барањске. Овај број тематски је везан за прославу Божића, па доноси неколико Божићних прилога и Божићну посланицу Епископа Лукијана упућеној епархиотима и вјернима ове епархије. Часопис је штампан у боји, у тиражу од 2000 примјерака. Вјерницима се дистрибуира у светим храмовима и парохијама, а овај број дјелимично је финансиран донацијом Министарства вјера Србије.

Живопис у цркви Светог Димитрија у Новом Београду

24:34 минута (4.22 МБ)

Ових дана почео је да се живопише храм Светог великомученика Димитрија Солунског у Новом Београду. Иконописац Душан (Евстатије) Поповић за наш радио је рекао да се управо ради крстионица и исповједаоница, говори о техникама које ће се у живопису примјенити, о изазову за иконописца да се придржавајући се вијековних канона остави и сопствени печат у малтеру.

Музеј Српске православне цркве 8.

9:00 минута (1.55 МБ)

Владимир Радовановић из Музеја Српске православне цркве у Београду говори о богатој збирци рукописа. Међу њима се издвајају Четворојеванђеља која су некад припадала манастирима Крушедолу, Хопову и Витовници. Крушедослко четворојевађеље, рецимо, које датира из прве половине 16 вијека, стилом и техником своје илуминације надмашује многе српске рукописе.

Дјеца у црквеним догађајима

4:44 минута (835.4 КБ)

Последњих година, нарочито о великим празницима, примјетно је активно и све масовније учешће дјеце у животу цркве. Да је ова промјена драгоцјена, потврђује Радмила Мишев, уредница дјечијег програма Радија Светигора, која посебно истиче учешће дјеце на актуелном Божићном сајму у Београду.

"Божија Милост"

51:55 минута (8.92 МБ)

О ЦД-у "Божија Милост" Камерног хора Светог Сава из Подгорице који се недавно појавио у продаји у издању ПГП РТС-а за наш радио говори уредник издања, теолог Снежана Поповић.

Ускоро ће изаћи из штампе монографија посвећена Светом Јовану Крститељу

35:04 минута (6.02 МБ)

Ускоро ће из штампе изаћи монографија посвећена Светом Јовану Крститељу, коју у оквиру едиције „Светитељи“ припрема Издавачко - информативна кућа „Светигора“. О овом луксузном издању, које садржи импозантан број текстова и икона о Светом Јовану кроз вријеме, а чије појављивање у јавности се очекује уочи празника Сабор Светог Јована Крститеља, разговарали смо са Јованом Маркушем, сарадником у овом пројекту и техничким уредником Светигориних издања, академским графичарем Мирком Тољићем Прилог: Сенка Чоловић.

Божић у Јерусалиму

2:40 минута (2.44 МБ)

Протосинђел Јован (Ћулибрк) говори о прослави Божића у Јерусалиму.

"Православље"

15:53 минута (2.73 МБ)

"Само Спаситељ Србина спасава", написао је главни и одговорни уредник протојереј ставрофор Миодраг М. Поповић у уводнику најновијег броја "Православља" новина Српске патријаршије. Недавно су ове новине прославиле важан јублилеј - хиљадити број а тим поводом уредник је написао и ово: "Јубилеји су каменимеђаши који нам служе да се оријентишемо на путу кроз вријеме које је Господ подарио својој творевини и нама, као њеним баштованима, да, корачајући кроз њега, узрастамо и уподобљавамо се Њему."

Крштење у Јужној Африци

14:24 минута (2.47 МБ)

У школи Света Атанасија, у којој српски монаси који служе у Јоханесбургу последњих неколико година предају православну вјеронауку, недавно је обављено до сада најмасовније саборно крштење припадника локалног становништва у Јужној Африци. Крштено је 42 људи из племена Зулу, Цване и Суту. О овом изузетном догађају говори нам архимандрит Пантелејмон старјешина храма Светог апостола Томе у Јоханесбургу.

Захарије Орфелин

23:12 минута (3.99 МБ)

О чудесном животу знаменитог Србина Захарија Орфелина за наш радио говори Боривојe Чалић аутор више студија и једне књиге о Орфелину, истраживач културне баштине вуковарског краја. Захарије Орфелин је аутор првог српског буквара, био је пјесник, историчар, просветитељ, бакрорезац, калиграф, учинио је пуно на просвећењу свога народа. Боривоје Чалић се годинама бави истраживањем живота и рада Захарија Орфелина, говори нам о његовом плодотворном животу, о молитвама које је писао, о мало познатим дјелима.

Божићни број часописа "Светигора"

16:53 минута (2.9 МБ)

O новом, Божићном броју гласила Митрополије Црногорско - приморске часопису "Светигора" говори оперативни уредник Рајо Војиновић.

Молитве у Пећкој Патријаршији

9:16 минута (1.6 МБ)

"Без молитве је немогуће опстати у Пећкој Патријаршији. Однос према Пећкој Патријаршији показује одговорност за нашу прошлост, садашњост и будућност", говори архимандрит Данило Љуботина духовник Спомен храма Светог Саве у Београду, који је већ двије недеље у Пећкој Патријаршији. Преноси нам дио утисака са прославе Божића, говори о посјетама италијанских и словеначких војника, о снијегу који је оковао манастир, о монахињама.

Срби у Барањи

10:22 минута (1.78 МБ)

О Србима у Барањи говори протојереј ставрофор Михајло Маријанац архијерејски намјесник барањски. Говори нам о томе да је на том подручју више старијих домаћинстава, да су се млади иселили али и покајали а како су имања продали више немају где да се врате. Прича да је двадесет и двије године са својим народом и да никада, ни у најтежим временима, није помишљао на одлазак.

Вез упреденом срмом

10:02 минута (1.73 МБ)

Јулијана Банковић везе прелијепе крстове, епитрахиље и поклања их манастирима, црквама, музејима. Говори нам о томе како је научила да ради вез упреденом срмом, тежак занат, умјетност која је данас скоро заборављена. Говори и о томе да се овакав посао мора радити срцем и душом.

Живот у Штрпцима

11:57 минута (2.06 МБ)

Разговарамо са Радмилом Стевовић чланом Хора РТС, солистом, професорком која је ових празничних дана била у посјети мајци у Штрпцима на Шар планини. "Овакав снијег не постоји нигдје, висок је преко једног метра, напољу је тако тихо, а ми немамо струју", говори нам Радмила. На Косово одлази редовно, добро познаје своје Србе који су ту остали да живе и апелује на све нас да их не заборавимо, да их обилазимо.

Заштита културног насљеђа

16:06 минута (2.77 МБ)

Захваљујући ангажману Бојане Каравидић у Новом Саду је основано Удружење "Субурбиум" за заштиту петроварадинског подграђа. Наша гошћа говори колико је важно да се сви у границама својих могућности ангажујемо на заштити културног блага које имамо. "Склони смо да знамо много више о другима него о себи", каже Бојана Каравидић.

Афричко искуство оца Пантелејмона

32:40 минута (5.61 МБ)

Када завршим час вјеронауке у црначким, сиромашним предграђима и када ме дјеца хватају за руке и мантију и кажу, води нас у твоју цркву, знам да је Ријеч Божија стигла до њиховог срца, прича јеромонах Пантелејмон Јовановић, старјешина храма светог апостола Томе у Јоханесбургу. У Африку је стигао из манастира Црна Река 2002. године, затекао приличну лошу ситуацију. "Успјели смо да ријешимо проблеме који су присутни у Аустралији, Америци па мислим да моје искуство може да буде драгоцјено", говори нам отац Пантелејмон.

Монахиње на скелама

7:33 минута (1.3 МБ)

Монахиње из манастира Градац осликавале су дио Саборне цркве у Требињу. Сестра Екатерина нам прича о том необичном искуству да монахиње раде послове за које обично кажемо да су мушки. Прича нам о њиховом радном дану, о високим скелама на које морају да понесу све што им треба јер не могу више пута да силазе и да се пењу, говори о благодати, о молитви.

Сусрет духовника са својом духовном дјецом

11:00 минута (1.89 МБ)

Протојереј ставрофор Миодраг Миловановић, прота Миле је међу нашим најстаријим свештеницима. Прота Миле је парох београдски и директор Српске патријаршије у пензији, духовник свештенства Архиепископије, иконописац. Има велики број духовне дјеце и неколико пута годишње све их окупља, упознаје међусобно, говори о актуелним питањима свакодневног живота. Чујмо како је протекао последњи сусрет проте Милета са његовом духовном дјецом.

"Православни пут"

18:04 минута (3.11 МБ)

"Трудили смо се да донесемо читаоцима радост и умиљење у срцу за чим сви чезнемо", говори Станко Пантовић представљајући најновији број часописа "Православни пут". Нека свако набави бројанице и почне да се моли, ријечи су о. Јефрема коме је посвећен текст "Порука Свете Горе". Нови број објављује и необјављен текст старца Пајсија о гордости као врховном штабу свих страсти.

10 година "Двери"

20:29 минута (3.52 МБ)

О Савиндану 2009. године навршава се 10 година од покретања „националног гласила студената србистике непостојеће катедре за србистику Филолошког факултета Универзитета у Београду“, како је тада гласио поднаслов часописа под именом „Двери”. Касније је ово студентско гласило прерасло у академски часопис за националну културу и друштвена питања „Двери српске”. За 10 година рада изашло је укупно 40 бројева, а из круга покретача и сарадника овог часописа израсло је удружење грађана под називом Српски сабор Двери, које у овом тренутку представља једну од најактивних нестраначких националних организација у Срба. Српски сабор Двери је препознатљив по издавачкој делатности, великом броју трибина (Машинац), промоција, интернет презентацији, Саборима српске омладине, покретању телевизијске продукције која се емитује на 20 локалних и регионалних телевизија у Србији, као и дигиталном издаваштву, те пројектима Покрет за Живот, као промоције светиње људског живота и борбе против бијеле куге и Српске мреже, као обједињавајуће коалиције српских православних удружења из Отаџбине и Расијања. Са Бошком Обрадовићем, једним од покретача, данас главним уредником часописа „Двери српске” разговарала Весна Кривчевић.

Међународни семинар о холокаусту

5:06 минута (899.46 КБ)

У организацији Јеврејске општине Нови Сад одржан је од 20. до 22. јануара Међународни семинар о холокаусту, намијењен просвјетним радницима из цијеле Србије, првом такве врсте на Балкану коме је присуствовало више од 200 полазника. За наш радио говори сарадник Одбора за Јасеновац Светог Архијерејског Синода Српске православне Цркве Душан Павловић.

Српска изложба у Паризу

17:27 минута (3 МБ)

У крипти Храма Светог Саве у Паризу у току је изложба радова троје српских умjетника. Не само Срби који живе у главном граду Француске, него и бројни странци посматрајући њихова дjела упознају и православну духовност. Познати сликар, фреско и иконописац Зоран Гребенаровић за Радио Светигору говори о значају и будућим одредиштима велике изложбе, али и о свом раду у Подгорици.

Српско сјећање на жртве холокауста

17:09 минута (2.95 МБ)

Међународни дан сјећања на жртве холокауста обељежава се у цијелом свијету на дан 27. јануара. Српска православна црква његује сјећање на све невине страдалнике, помињући их молитвено, али и организацијом и учешћем у бројним међународним догађајима, какав је управо одржан у Новом Саду. За Радио Светигору о српском сјећању на милионе жртава холокауста говори јеромонах Јован Ћулибрк.

Nакон 75. година прослављен празник Светог Саве у Скадру

4:03 минута (714.71 КБ)

Празник Светог Саве првог Архиепископа Српског прослављен је данас, први пут након 75. година, у цркви Свете Тројице у Скадру Светом Литургијом коју су служили Протојереј Радомир Никчевић шеф Кабинета Високопреосвећеног Митрополита Г. Амфилохија, презвитер Љубомир Јовановић и ђакон Игор Балабан, као и Светосавском академијом. О томе говори Протојереј Радомир Никчевић.

О нашима у свијету

14:33 минута (2.5 МБ)

Наши које животни пут однесе у свијет, посебно се радују посјетама светиња у отаџбини. Боравећи ових дана у Србији, наша гошћа Радмила Максимовић, која већ осам година живи у Лондону, говори о својим посјетама манастирима и црквама, разговорима са духовницима.

Љубав према Србији

9:01 минута (1.55 МБ)

Светлана Луганскаја, Московљанка, завољела је Србију захваљујући оцу. Одлично говори српски језик, често нам дође у посјету, по благослову свог духовног оца има и сајт Свети Срби. Говори нам и о Подворју СПЦ у Москви, о цркви Свете мученице Татјане у којој је чувени о. Максим Козлов.

Неопходна је обнова храма Вазнесења Господњег у Кључу

16:26 минута (2.83 МБ)

Протосинђел Варнава (Дамјановић) администратор парохије Кључке у Епархији Бихаћко - Пертовачкој говори о плановима за обнову храма Вазнесења Господњег у Кључу, у којој му је на недавном састанку подршку обећао и начелник кључке општине Осман Ћехајић и о тешком животу Срба повратника, од којих већина живе без најосновнијих услова за живот.

Празници у Барањи

10:10 минута (1.75 МБ)

"Ове године Божић је најсвечаније прослављен од како сам свештеник у Барањи", говори за наш радио Архијерејски намесник барањски Протојереј ставрофор Михајло Маријанац. Прича нам и о занимљивим обичајима из овог краја. На крају разговора подсјећа како се користи крстовданска и богојављенска водица.

Мјештани шавничког села Дужи обнављају цркву Светог арханђела Михаила

14:46 минута (2.54 МБ)

Мјештани шавничког села Дужи обнављају цркву Светог арханђела Михаила. О црквеном животу овог краја и светосавским свечаностима, чији организатор су братственици Косовчића, чућете више од професора Милије Ћеранића, члана Организационог одбора. Разговор водила Сенка Чоловић.

Рукоположен је нови клирик Јерусалимске Патријаршије

1:56 минута (341.76 КБ)

У  Саборној цркви Васкрсења у Јерусалиму у недељу 01. фебруара 2009. године, рукоположен је нови клирик Јерусалимске Патријаршије о чему говори протосинђел Јован Ћулибрк.

Икона Мајке Божје Млекопитатељице на Романији

9:07 минута (1.57 МБ)

Јеромонах Андреј игуман манастир Светог Великомученика Георгија на Равној Романији говори о копији иконе Мајке Божје Млекопитатељице, коју је овај манастир добио 31. јануара. Заштитницу манастира на Равној Романији су, по узору на оригиналну икону у цркви испоснице Светог Саве у Кареји, начинили Хиландарски монаси.

"Улога традиционалних религија у проналажењу мирољубивих рјешења за елиминисање сукоба и конфликата"

4:41 минута (827.21 КБ)

Од 11.-14. фебруара у Витлејему ће бити одржана годишња конференција Међународне скупштине Православља чији је центар у Атини. О овој конференцији чија је тема "Улога традиционалних религија у проналажењу мирољубивих рјешења за елиминисање сукоба и конфликата", говори г.Славко Крстајић представник Фонда "Јединства православних народа" и директор "Одигитрије", један од учесника конференције.

Обиљежена 1200-годишњица преноса моштију Светог Трифуна у Котор

11:38 минута (2 МБ)

Архијерејски намјесник Бококоторски Протојереј - ставрофор Момчило Кривокапић говори о свечаностима обиљежавања 1200. годишњице преноса моштију Светог Трифуна у Котор, које су одржане у недјељу 8. фебруара у овом граду а којима је присуствовао Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско - приморски Г. Амфилохије.

О новом броју "Православља" говори члан редакције Југослав Кипријановић

10:43 минута (1.84 МБ)

О новом 1005. броју "Православља", новина Српске Патријаршије за наш радио говори члан редакције задужен за маркетинг и промоцију Југослав Кипријановић.

Духовно очинство

28:19 минута (4.86 МБ)

Ненад Бадовинац је са тринаест година први пут посјетио манастир. Био је то манастир Лепавина у Хрватској, упознао је тада архимандрита Гаврила игумана манастира Лепавина и како каже, био је то један потпуно другачији свијет за њега. Како га је отац Гаврило подучавао, чему га је научио и како је дошло до тога да је Ненад данас веб мастер веома посјећеног сајта манастира Лепавина чућете у овом разговору.

Црква на гробљу Викинга

43:43 минута (7.51 МБ)

Марко Лопушина новинар и писац, пропутовао је цио свијет пратећи путеве наше дијаспоре. Почетком године боравио је у Шведској одакле нам доноси причу о зидању наше нове цркве која ниче на опште изненађење Швеђана на гробљу Викинга. Током боравка Марко је посјетио у затвору Биљану Плавшић, говори нам и о једној Српској цркви која је туристичка атракција у Шведској. Такође, присјећа се и боравака у Америци и Аустралији.

"Благодарник"

19:17 минута (3.31 МБ)

У православној књижари, галерији, апотеци "Благодарник" у Београду могу да се купе мелеми, чајеви, сирупи, креме, који стижу из наших бројних манастира. Поред манастирске апотеке ту су и домаћи производи од меда, воћа и поврћа, наравно и књиге које се могу купити или узети на читање, иконе, свијеће и још много тога. Власници Синиша и Марија Димитријевић труде се да набаве што више производа како би манастирска све шира понуда била доступна нашим вјерницима који све могу да набаве на једном мјесту.

Из штампе је изашао нови број "Свевиђа"

3:41 минута (651.42 КБ)

Из штампе је изашао нови број "Свевиђа", листа Епархије Будимљанско - никшићке. О новом 49. броју за наш радио говори главни урадник Влајко Ћулафић.

"Улога традиционалних религија у тражењу мирних решења у регионалним и глобалним конфликтима"

15:48 минута (2.72 МБ)

У Светој Земљи, у Витлејему, у организацији Међународног фонда јединства православних народа, од 11. до 15. фебруара 2009. г. одржана је конференција на тему Улога традиционалних религија у тражењу мирних решења у регионалним и глобалним конфликтима. Више од стотину учесника из двадесетак земаља, између осталих: Митрополит дабробосански Николај, Епископ захумско - херцеговачки Григорије, представник Фонда за Црну Гору Славко Крстајић, члан Главног одбора Српског Сабора Двери Владан Глишић, представник АБС - холдинга Дарко Голубовић, као и Владимир Вељковић из Херцеговине. За наш радио говоре такође учесници, ректор Цетињске Богословије протојереј Гојко Перовић и оперативни уредник Православља и главни уредник Двери српских Бранимир Нешић.

"Ђурђевданско коло"

5:38 минута (994.58 КБ)

Благословом Његовог Високопреосвештенства Архиепископа Цетињског Митрополита Црногорско - приморског Г. Амфилохија 10. септембра 2008. године у Подгорици је основан ансамбл народних пјесама и игара "Ђурђевданско коло". О овој НВО говори њен умјетнички руководилац Петар Мартић.

Свеноћно Бденије у манастиру Врањина на Скадарском језеру

16:16 минута (2.8 МБ)

У славу Светог Симеона Мироточивог у сриједу 25. фебруара у манастиру Врањина на Скадарском језеру служено је свеноћно Бденије. О обнови ове древне Немањићке Светиње на Зетској Светој гори говори настојатељ Врањине јеромонах Петар (Драгојловић).

О посту

22:01 минута (3.78 МБ)

Када постимо требало би мало и да осјетимо глад, да једемо једноставна јела а не да припремамо читаве гозбе "посних" јела, савјетује презвитер Владимир Замахајев парох у топчидерском храму Светих Апостола Петра и Павла. Говори о физичкој страни поста и много значајнијој духовној, о вјежбању у врлинама, о причешћивању.

У Мостару је у току акција уређења православног гробља

9:37 минута (1.65 МБ)

Протојереј - Ставрофор Радивоје Круљ парох Мостарски говори о акцији уређења православног гробља у Мостару, обнови Саборне цркве и просторија црквене општине Мостар, плановима и духовној обнови вјерника у овој парохији Епархије Захумско - херцеговачке.

О депресији

24:42 минута (4.24 МБ)

Депресија је, како кажу лекари, болест расположења. Црквени оци је називају униније. Како се депресија манифестује, како је могуће лечити говори јеромонах Иларион Ђурица.

Поклоничка агенција МЦП "Одигитрија" организује низ занимљивих путовања

8:48 минута (1.51 МБ)

Поклоничка агенција Митрополије Црногорско - приморске Одигитрија организује низ занимљивих поклоничких путовања у овој години а у разговору са директором Славком Крстајићем сазнајемо и о предстојећем путовању у Свету Земљу од 22. априла до 03. маја 2009. године.

Братство православне омладине Св. Василија Острошког у посјети Великој Британији

30:47 минута (5.29 МБ)

„Православље се шири и свједочи и тамо гдје нема своју историјску и традиционалну утемељеност. Зато је један од најљепших утисака, које носимо са овог путовања, сусрет са енглеским православљем и Британијом Светог владике Николаја Велимировића“, каже у разговору са наш радио јереј Слободан Јокић, који је са групом чланова Братства православне омладине Светог Василија Острошког из Никшића боравио, ових дана, у посјети Братству православне омладине Светог Јована Крститеља из Велике Британије. Емисију припремила Сенка Чоловић.

Македонски медији прећуткују дио извјештаја State Departmenta пред домаћом јавношћу

16:09 минута (2.78 МБ)

Његово Преосвештенство Епископ Стобиски Охридске Архиепископије Г. Давид говори о прећуткивању македонских медија, пред домаћом јавношћу, дијела извјештаја State Departmenta који се односи на поштовање вјерских слобода у Републици Македонији, преступа расколничког Митрополита Петра због којих Републици Македонији пријети искључење из УНЕСКО-а, као и о Литургијском животу у овој Архиепископији Српске Православне Цркве.

Хиландар - Пет година након катастрофалног пожара

13:09 минута (2.26 МБ)

Директор Задужбине Хиландара у Београду господин Миливоје Ранђић говори о обнови Свете српске царске лавре Хиландара пет година након катастрофалног пожара који се збио у ноћи између 3. и 4. марта 2004. године.

"Сабрана дјела краља Николе"

11:53 минута (2.04 МБ)

Професор срспког језика и књижевности из Никшића Весна Тодоровић члан редакције Издавачко - информативне установе Митрополије Црногорско - приморске "Светигора" говори о новом подухвату ове издавачке куће, која је у сарадњи са "Октоихом" пропремила за штампу "Сабрана дјела краља Николе".

Хришћанин у савременом свијету

33:23 минута (5.73 МБ)

Ђорђе Јанић књижевни критичар говори о искушењима савременог доба, о индивидуализму, о помодности вјере, о томе може ли се бити мањи или већи хришћанин.

О новом броју "Православља" говори члан редакције Југослав Кипријановић

20:33 минута (3.53 МБ)

Југослав Кипријановић члан редакције Православља, новина Српске Патријаршије нам представља нови 1008. број Православља и нови двоброј Православног Мисионара. Током разговора чућете и најаву за Академију која ће се одржати 24. марта у Сава Центру у Београду "Србијо памти" поводом десетогодишњице НАТО бомбардовања Србије и Црне Горе.

Добротворна акција прикупљања материјалних средстава за обнову православних Светиња у Митрополији Црногорско-приморској

11:55 минута (2.05 МБ)

Историчар Предраг Вукић са Цетиња говори о добротворној акцији прикупљања материјалних средстава за обнову православних Светиња у Митрополији Црногорско - приморској. Последњом акцијом коју је спровео прокупљена су средства за обнову манастира Врањина на Скадарском језеру и Гробљанске цркве на Цетињу.

Историјат манастира Лепавина

12:12 минута (2.1 МБ)

Јерођакон Василије намјесник манастира Лепавине говори о историјату и обнови ове древне Светиње из XVI вијека која чува чудотворну икону Мајке Божје Лепавинске.

Племенити рад сестара Петропавловог манастира у Поповом пољу

9:35 минута (1.65 МБ)

Монахиња Гаврила из манастрира посвећеног Светим апостолима Петру и Павлу у Поповом пољу (Епархија Захумско - херцеговака) говори о историјату ове Светиње, животу у њој, као и о племенитом раду којим се баве сестре из овог манастира, које већ седам година обилазе напуштене старе особе из околних села носећи им неопходне намирнице, а прије свега кријепећи их својом топлом ријечју и пажњом.

Инцидент пред Саборним храмом у Требињу

13:20 минута (2.29 МБ)

Протојереј - Ставрофор Никола Јанковић старјешина Саборног храма у Трбињу говори о инциденту који се догодио у сриједу 18. марта, када је новинар Федералне телевизије неовлаштено ушао на посјед Саборног храма, да би, наводно, снимио репортажу.

На Спасовдан ће бити освештан храм Христа Спаситеља у Бања Луци

7:16 минута (1.25 МБ)

Протојереј - Ставрофор Ратко Радујковић старјешина Саброног храма Христа Спаситеља у Бања Луци говори о завршним радовина на овом храму, који ће, ако Бог да, бити освештан на Спасовдан, 28. маја, крсну славу града Бања Луке.

Архиепископ Г. Амфилохије служиће на празник Младенаца у Момишићима

5:49 минута (1 МБ)

Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско - Приморски Г. Амфилохије служиће у недјељу 22. марта, на празник Младенаца, Свету Архијерејску Литургију у цркви посвећеној Светим четрдесет два Новомученика момишићка, у овом подгоричком насељу. О томе говори старјешина цркве у Момишићима, парох Момишићки јереј Јовица Ћетковић.

Говорити о Богу, или говорити са Богом - шта је веће?

6:36 минута (1.14 МБ)

"...У Богу богословље је од почетка. Пресвета Тројица богословствује од почетка, а највећа припрема за наше богословствовање се одвила на Предвјечном Савјету Пресвете Тројице, када је Бог доносио одлуку о нашем спасењу, о домостроју спасења , о томе како ће нам се открити у Личности Богочовјека...". Текст монахиње Стефаниде (Бабић) из манастира Михољска Превлака код Тивта "Богословље и молитва".

О језику, геополитичком тренутку, вјери

12:07 минута (2.08 МБ)

"Језик је кућа бића а човек станује у тој кући", подсјећа Зоран Буљугић професор, преводилац, стручњак за геополитику, члан уредништва часописа "Геополитика". Говори о значају језика као дару Божијем, о вјери, моралу, нацији. Говори о садашњем геополитичком тренутку, о Србији, Европи, Русији.

"Памти и живи"

8:41 минута (1.49 МБ)

Кампања Српског сабора Двери под називом "Памти и живи", посвећена сећању на НАТО - бомбардовање Српских земаља, Републике Српске 1995. и Србије и Црне Горе 1999. године, у форми трибина и промоција новог броја часописа Двери српске на тему „ПОСЛЕДИЦЕ НАТО ГЕНОЦИДА НАД СРПСКИМ НАРОДОМ”, након већ одржаних наступа у девет градова (Аранђеловац, Косовска Митровица, Шабац, Ваљево, Врање, Бања Лука, Суботица, Нови Сад и Прокупље), наредних дана до 27. марта биће уприличена у још осам градова у Србији и Републици Српској. Овим поводом за наш радио говори Бошко Обрадовић.

О хедонизму, самоћи, хомосексуализму

34:20 минута (5.9 МБ)

Млад човјек је данас заљубљеник силе и снаге, говори Горан Раденковић професор на Богословији Светог Саве у Београду. Разговарамо са њим о хедонизму, младима, о самоћи, хомосексуализму, о чедности.

"Племенито срце"

6:15 минута (1.08 МБ)

Чланови Атлетског клуба "Племенито срце" из Београда, прешавши за седам дана стазу дугу 880 километара, стигли су у манастир Хиландар, у оквиру акције коју су орзанизовали поводом 10. годишњице НАТО агресије на СРЈ. О томе говори директор овог Атлетског клуба Михаило Петровић.

Дјечији црквени хор „свети Серафим Саровски“ из Зворника

11:07 минута (1.91 МБ)

Дјечији црквени хор „свети Серафим Саровски“ из Зворника одржао је свој први концерт у храму Рођења светог Јована Крститеља у Зворнику. Са благословом Владике зворничко-тузланског Господина Василија хор је, прије 4 мјесеца, основао вјероучитељ Марко Данојловић, Уредник Информативне службе Епархије. Највеће заслуге за велико интересовање дјеце, предан и запажен рад припадају наставницама Јелени Ерић, Јовани Ковачевић, Јовани Лукић и Анастасији Тешић. За наш радио говоре Марко Данојловић и Јована Ковачевић.

"Отац Јустин Поповић - живот и дјело"

7:58 минута (1.37 МБ)

Протојереј Владан Милутиновић секретар Епархије Врањске говори о научном скупу "Отац Јустин Поповић - живот и дјело" који ће бити одржан у Врању 4. и 5. априла 2009.године.

Обнова Саборног храма Успења Пресвете Богородице у Тузли

8:46 минута (1.5 МБ)

Протојереј Милан Топић парох Тузлански говори о радовима на обнови Саборног храма Успенија Пресвете Богородице, која је покренута, са благословом Преосвећеног Епископа Зворничко - Тузланског Г. Василија, у децембру 2008. године, као и о осталим новосима из парохије Тузланске.

Један смс за 1 оброк гладнима на КиМ

13:03 минута (2.24 МБ)

Попадија Светлана Стевић предсједница Удружења "Мајка девет Југовића" из Косовске Митровице говори о хуманитарниј акцији "Један смс за 1 оброк гладнима на КиМ" која је покренута фебруара прошле године од стране Епархије Рашко - Призренске. Заинтересовани који желе помоћи ову племениту акцију могу се информисати на број телефона попадије Светлане +381 64 94 53 000 или на бројеве телефона Епархије Рашко - Призренске.

Благовијести у манастиру Ћелије код Ваљева

2:57 минута (523 КБ)

На празник Благовијести у манастиру Ћелије код Ваљева Свету Архијерејску Литургију служило је више Архијереја наше цркве поводом обележавања храмовске славе манастира и обележавања 115-годишњице од рођења и 30-годишњице од упокојења Оца Јустина Поповића, одакле се јавио директор нашег радија отац Предраг Шћепановић.

Пјевају с љубављу

15:45 минута (2.7 МБ)

"Лепо је када прочитам на фејс буку да деца једва чекају да дођу на пробе", говори Драган Ђедовић, диригент Дјечијег црквеног хора из Лознице. Дјеца воле да пјевају, мада није лако радити са њима, али када постоји повјерење и када се међусобно чујемо онда ни резултати не изостају, говори наш гост.

Гради се Саборни храм у Зворнику

8:23 минута (1.44 МБ)

Протојереј - ставрофор Видоје Лукић Архијересјки намјесник Зворнички говори о почетку градње Саборног храма у Зворнику.

Благовјештењске свечаности у Дубровнику

18:38 минута (3.2 МБ)

О прослави Благовијести, крсне славе православне српске заједнице, празнику коме је посвећен дубровачки највећи, најмлађи и најљепши храм (од укупно четири у граду) који се обнавља, говори старјешина цркве Протојереј - старофор Горан Спаић.

Јубиларни број "Свевиђа"

5:03 минута (891.42 КБ)

О новом 50. јубиларном броју "Свевиђа" листа Епархије Будимљанско - никшићке за вјеронауку, хришћанство, културу и живот Цркве, који је посвећен празнику Благовијести говори његов главни уредник Влајко Ћулафић.

Настављени радови на довршењу Духовног центра Епархије бихаћко-петровачке и владичанског двора у Шипову

6:57 минута (1.2 МБ)

Протојереј - ставрофор Раде Савић Архијерејски намјесник Шиповски и замјеник Његовог Преосвештенства Епископа Бихаћко - петровачког Г. Хризостома говори о новостима из Епархије и радовима на довршењу Духовног центра Епархије Бихаћко - петровачке и Владичанског двора у Шипову.

У Боричкој парохији у току је градња два нова храма

3:55 минута (690.97 КБ)

У Боричкој парохији Митрополије дабробосанске, општина Рогатица, у току је градња два нова храма - у селу Бранковићи и на локалитету Црквине, на обронцима Деветака. За храм у Бранковићима посвећен Сабору српских светитеља, који сваке године пада у другу недјељу септембра, темеље и крст освештао је Његово високопреосвештенство митрополит дабробосански господин Николај почетком августа 2007. године, тачно 100 година откако је први пут рођена идеја о изградњи цркве у овом селу. За наш радио говори парох храма Светих апостола Петра и Павла на Борикама Драгиша Симић.

Нови васкршњи број часописа „Крка“

2:23 минута (420.67 КБ)

Из штампе је изашао нови васкршњи број часописа „Крке“ Епархије Далматинске о којем говори монах Доситеј сабрат манастира Крка.

Бесплатни оброци најугроженијима

6:17 минута (1.08 МБ)

Слаба материјална ситуација и немогућност старих, изнемоглих и болесних да зараде за живот, понукала је свештенство и монаштво Епархије Захумско - херцеговачке и приморске да у Требињу, прије неколико година, отворе Народну кухињу. У почетку, када је формирана кухиња, која дјелује већ пет година у овом Епархијском дому, помоћ је обећала цјелокупна шира заједница, у смислу општине Требиње, Центра за социјални рад, Црвеног крста, као и привредници општине, али је то послије све спало на саму Епархију, каже Предраг Јовановић, шеф Народне кухиње при Епархијском дому.

30. година од катастрофалног земљотреса који је погодио Црну Гору

22:21 минута (3.84 МБ)

Јован Маркуш, публициста са Цетиња, говори о последицама катастрофалног земљотреса, који је погодио Црну Гору прије тачно 30 година (15. априла 1979. године), посебно у смислу уништења православних Светиња, као и о новој књизи о Светом Василију Острошком и Тврдошком, која је ових дана припремљена за штампу.

Сусрет у манастиру Ћелије

13:08 минута (2.26 МБ)

Брата Милована Мију Илића срећем већ годинама на празник Благовијести у манастиру Ћелије. Обилази он и друге манастире по старој доброј навици нашег вјерног народа који воли да саборује са својим светитељима по манастирима, од којих учи, које поштује и воли.

Из штампе је изашао Васкршњи број часописа "Светигора"

12:41 минута (2.18 МБ)

Из штампе је изашао нови, Васкршњи број часописа Митрополије Црногорско-приморске "Светигора" који представља његов оперативни уредник Рајо Војиновић.

"Земља недођија"

7:42 минута (1.32 МБ)

Херцегновско позориште извешће обновљену представу "Земља недођија" рађену по тексту св. Владике Николаја 18. априла, на Велику суботу у дворани "Парк" у оквиру пратећег програма овогодишњег ХАПС-а са почетком у 20:30. Представа је рађена у продукцији СПКД (Српског Просвјетног Културног Друштва) "Просвјета" из Херцег Новог. За наш радио говори Оливера Доклестић предсједник СПКД "Просвјета" из Херцег Новог.

О електронским документима

30:08 минута (5.18 МБ)

Јеромонах Никодим (Богосављевић) сабрат Цетињског манастира, који се тренутно налази на докторсдким студијама у Солуну говори о електронским документима и да ли су она дио једног ширег пројекта праћења које се спроводи на глобалном плану.

Страсна седмица у Котору

13:38 минута (2.34 МБ)

Протојереј - ставрофор Момчило Кривокапић говори о обиљежавању протекле, Страсне седмице у Котoру.

Васкрс у Јерусалиму

3:57 минута (695.64 КБ)

О прослави празника Васкрсења Господа нашег Исуса Христа говори Протосинђел Јован (Ћулибрк) који се налази у Јерусалиму.

Живота Богомољац

25:55 минута (4.45 МБ)

Познат је био Живота из околине Љига јер је напамет знао Духовну лиру владике Николаја Велимировића и рецитовао је на манастирским саборима. Када је говорио о владики Николају и арх. Јустину Поповићу сузе су му текле низ образе, говорио је једноставно, разумљиво, са пуно љубави. Савјетовао је Живота....не осуђуј никог...то нам налаже наша хришћанска вјера, тешко је то, али и ја се борим....Владики Николају се дивио у поштовању, о. Јустин га је савјетовао, вјеру је носио у срцу трудећи се да живи по заповјестима Христовим. Живота није више међу нама али је свима који су га знали остао у сјећању, а захваљујући снимку од прије неколико година из манастира Ћелије и млади ће се упознати како су говорили вјерници из чувеног Богомољачког покрета, који је владика Николај његовао и штитио.

Будимо хумани

3:53 минута (684.16 КБ)

У Храму Преображења Господњег на Лекином Брду у Београду, у недељу, 26. априла 2009. године организована је акција добровољног давања крви, отворена за све хумане људе. За Радио Светигору говори свештеник ове цркве Бранислав Миладиновић.

Већина од 35 храмова у Доњогрбаљској парохији је у богослужбеној употреби

9:33 минута (1.64 МБ)

Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско - приморски Господин Амфилохије освештао је 25. априла обновљену цркву Светог великомученика Георгија у грбаљском селу Љешевићи и у њој служио Свету архијерејску литургију. Митрополит је након освештавања и Литургије у Љешевићима, обишао и цркве у обнови: Светог Јована Богослова у Трешњицама и Светог Илије у Загори у Доњем Грбљу. О животу у Доњогрбаљској парохији и 35 Храмова који се овдје налазе и који су већином сви у богослужбеној употреби а који су прије десет година страдали у катастрофалном земљотресу, за наш радио говори парох доњогрбаљски Јован Рајак.

У петак 1. маја навршава се 14 година од страдања српског народа у акцији хрватских војних снага "Бљесак"

17:59 минута (3.09 МБ)

Директор Документационо - информативног центра "Веритас" Саво Штрбац говори о операцију "Бљесак", коју су извеле хрватске војне и полицијске снаге 1. маја 1995. године на територији западне Славоније која је била у саставу тадашње Републике Српске Крајине. У избјегличкој колони Срба, који су се спашавали пред хрватском војском и полицијом на путу према Републици Српској, убијена су или нестала 283 лица, међу којима је 57 жена и деветоро дјеце. Српски збјег био је гађан авионским бомбама и топовским пројектилима.

Даривали су своме отечеству

30:13 минута (5.19 МБ)

Наслов је књиге којом нас је обрадовала Мира Софронијевић. Пише о десет племенитих жена, истичући да су и жене доприносиле развоју Србије на свој начин, према својим могућностима. У великом броју одликовале су се искреним родољубљем, спремношћу на самоодрицање и жртвовање о чему се, на жалост, мало говори.

Прва Света Литургија у новоподигнутом храму у Великом Радићу

9:10 минута (1.58 МБ)

У Суботу по Васкрсу 25. априла поводом двогодишњице освећења темеља новог храма Покрова Пресвете Богородице у Великом Радићу, Општина Босанска Крупа, Његово Преосвештенство Епископ бихаћко - петровачки г. Хризостом служио је прву Архијерејску Литургију у новоподигнутом храму. Стара црква запаљена је 1941. године од стране усташа. Село је остало без цркве пуних 67 година. "Ове 2009. године, ако Бог да у суботу 18. јула Храм ће бити и освештан" ријечи су протонамјесника Карађорђа Дерајића.

Освештан параклис у манастиру у Добруну

26:13 минута (4.51 МБ)

Његово Високопреосвештенство Митрополит дабробосански Господин Николај је на Томину недјељу, 26. априла, у манастиру Успења Пресвете Богородице у Добруну, код Вишеграда, служио Свету архијерејску литургију и освештао манастирски параклис, посвећен Светом Симеону Мироточивом и Светом Сави. Митрополит Николај уручио је ктитору манастирског параклиса Михаилу Томићу и његовој супрузи Мирјани сребрени орден Светог Петра Дабробосанског. О животу ове светиње која се спомиње у 13 вијеку, за наш радио говори синђел Јован сабрат манастира Добрун.

Освећење космачког храма Светог Великомученика Георгија на Скадарском језеру обавиће Архиепископ Г. Амфилохије

2:46 минута (489.56 КБ)

Освећење космачког храма Светог Великомученика Георгија на Скадарском језеру у недељу 03. маја обавиће Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско - приморски Господин Амфилохије . Тим поводом за наш радио говори настојатељ манастира Ком, игуман Хризостом.

Протести због неистина

12:31 минута (2.15 МБ)

Предмет Култура религија, који је упркос бројним протестима, уведен у наставни план средњих школа у Републици Српској, мјесецима је велика брига вјерника у неколико епархија СПЦ. Са жељом да се помогне ученицима и њиховим родитељима да одвоје неистину од истине, 4. маја 2009. године, у Дому омладине у Бијељини са почетком у 19:30 часова, биће одржана ЈАВНА ТРИБИНА о теми „КУЛТУРА РЕЛИГИЈА ИЛИ ЖИВА ВЈЕРА У ЖИВОГА БОГА", са благословом Његовог Преосвештенства Епископа зворничко - тузланског Г. Василија. Теолог Мирослав Тодоровић за Радио Светигору објашњава разлоге протеста и са каквим се све лажима и јересима сусрећу средњошколци у Републици Српској.

Реконструише се храм Вазнесења Господњег у Кључу

17:29 минута (3.01 МБ)

Протосинђел Варнава администратор Епархије Кључке игуман манстира Трескавац у Епархији Бихаћко - Перовачкој говори о наставку радова на реконструкцији храма Вазнесења Господњег у Кључу, почетку реконструкције храма Успенија Пресвете Богородице и налазишту локалитета старе цркве у Пркосима у општини Босански Перовац, а најављује и изградњу храма у Медној на мјесту проналаска моштију тројице монаха мученика.

„Дани краљице Јелене" у манастиру Градац крај Рашке

6:33 минута (1.12 МБ)

Традиционална манифестација у част Свете Јелене Немањић, Преподобне Јелисавете, ктиторке манастира Градац, одржаће се у манастиру Градац крај Рашке, 10. маја 2009. године. Сестринство манастира Градац неколико година уназад организује овај догађај, који је из године у годину све садржајнији.

"Култура религија или жива вјера у живога Бога"

16:08 минута (2.77 МБ)

Са благословом Његовог Преосевштенства Епископа Зворничко - тузланског Г. Василија, у понедјељак 4. маја, у оквиру кампање "Сваки дан је Видовдан", одржана је јавна трибина на тему "Култура религија или жива вјера у живога Бога", која је само једна у низу акција борбе против увођења новог предмета Култура религија у средње школе у Републици Српској. О томе говори један од организарора и учесника ове трибине Протосинђел Петар (Петрић) настојатељ манастира Светог Василија Острошког у Бијељини.

Позив мати Рафаиле

9:34 минута (1.64 МБ)

Мати Рафаила игуманија манастира Мала Ремета на Фрушкој Гори упућује позив људима добре воље да помогну у радовима који су планирани да се обаве овог љета. Мати има скоро 90.ет година, али још увјек предано брине о својој и Божијој кући, о имању манастирском, дочекује госте. Позив нам упућује проф. и православни публициста Радмила Војновић која већ десет година живи у Москви, а када нам дође труди се да чини добра дјела. Испричала нам је како се у Русији помаже светињама, па је тако поменула и акције када вјерници прилажу по једну циглу која се уграђује у манастир а на свакој цигли је написано име дародавца.

Прослављена храмовска слава манастира Ђурђеви Ступови код Берана

7:14 минута (1.25 МБ)

Светом Архијерејском Литургијом коју су у манастиру Ђурђеви Ступови код Берана служили Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско - приморски Г. Амфилохије и Његово Преосвештенство Епископ Будимљанско - никшићки Г. Јоаникије и црквено - народним сабрањем прослављена је храмовска слава ове Светиње - Свети Великомученик Геогрије. За наш Радио о томе говори Преосвећени Епископ Г. Јоаникије.

Наставак радова на обнови храма Светог Саве у Сплиту

9:45 минута (8.93 МБ)

Јереј Славољуб Кнежевић парох сплитски говори о наставку радова на обнови храма Светог Саве у Сплиту, за које је добијена дозвола након 70. година од њеног оснивања.

Међународна изложба фотографија и икона у парохијском дому храма Светог Саве у Београду

3:04 минута (543.59 КБ)

Међународна изложба фотографија и икона у парохијском дому храма Светог Саве у Београду окупила је 170 аутора из 43 земље. Као посебну занимљивост наша гошћа Татјана Радић говори о фотографијама са Литургије за глувонијеме људе у Пољској. Такође истиче да има дивних фотографија које су снимљене у земљама које нису већински православне. Изложба се организује поводом прославе пет година постојања највећеге интернет ризнице фотографија православног хришћанства Orthphoto.net.

Манастир Светог Василија Острошког у Бијељини прославио своју славу

1:44 минута (309.33 КБ)

Манастир Светог Василија Острошког у Бијељини данас је прославио своју славу, а за наш радио говори Протосинђел Петар (Петрић) игуман манастира.

Помоћ за дјецу из Липљана

5:38 минута (993.13 КБ)

Захваљујући људима добре воље из Друштва српско - руског пријатељства, Центра за истраживање православног монархизма и Умејтничке радионице "Завештање" дјеца из Основне школе у Липљанима на Косову и Метохији добила су агрегат, купљен им је комби да могу да дођу у походе Србији. У току је нова хуманитарна акција о којој нам говори Олгица Стефановић иконописац, која води умјетничку радионицу "Завештање".

Чика Марко Чеперковић о вјери

22:14 минута (3.82 МБ)

Чика Марка Чеперковића добро су знали посјетиоци Врњачке Бање. Био је трећа генерација црквењака у Храму Рођења Пресвете Богородице. Свједочио је вјеру искрено и једноставно, носио је у срцу, а на моје питање да ли је икад посумњао да Бог постоји, хитро је одговорио...Боже сачувај, још ми нешто тако на памет није дошло! У разговору који је снимљен неколико година прије него што се представио Господу, чика Марко говори о времену када их је у кући живјело 18.оро и када се прво молило па онда ишло на рад, сјећа се дједе који је ишао на богомољачке скупове владике Николаја Велимиривића који му је и опело служио, говори о манастиру Раваница.

Јубилеј Пачетинске иконе Светог оца Николаја

6:49 минута (1.17 МБ)

13. маја свечано је обиљежен јубилеј Пачетинске иконе Светог оца Николаја, која се прије тачно пет година пројавила на чудесан начин точећи сузе из оба ока Светитеља. О томе говори надлежни парох пачетински протонамјесник Ненад Кесоња.

Промоција књиге о Светом Василију у Косовској Митровици

1:11 минута (1.09 МБ)

Ненад Стојановић вероучитељ у Косовској Митровици и члан Удружења "Свети Николај Жички" говори о промоцији књиге "Свети Василије Острошки чудотворац и исцелитељ".

Коло Српских сестара "Свети Сава"

34:17 минута (5.89 МБ)

Босиљка Кулић Кујунџић је предсједница Кола Српских сестара "Свети Сава". Њена сјећања су вишедеценијска, говори нам о раду овог кола, сјећа се времена када су она и сестре кувале 500 кг ајвара за Богословију на Цетињу, прича нам о арх. Јустину који се упокојио у манастиру Савина у Херцег Новом. На слици су, што је права ријеткост, четири породичне генерације.

Православна фотографија на изложбама и интернету

7:29 минута (1.29 МБ)

Изложбу сајта Orthphoto.net, поводом пет година његовог постојања, у Београду је видјело неколико хиљада поклоника православних светиња и добре фотографије. Изложба ће бити затворена у недељу, 17. маја, али је намјера организатора да буде постављена у још неколико градова у епархијама СПЦ.

Прота Ненад о дешавањима у Аустралији

7:35 минута (1.31 МБ)

"Био сам задивљен солидарношћу коју су показали Аустралијанци у невољама које су се дешавале овдје од пожара до поплава. Било је заиста тешко и многи су мислили да је дошло задње вријеме", говори нам протојереј ставрофор Ненад Ђурашиновић. Говорио нам је и о првом сабору српске омладине у Аустралији, о прослави Васкрса, о посјети бјелоруских монахиња.

Дани словенске писмености

5:48 минута (1022.59 КБ)

Све је већи број просветних и културних установа које празнују словенске просветитеље – Свету браћу Кирила и Методија. Доскора затворени у постсоцијалистичким концептима, многи градски центри отварају врата за духовне садржаје који оплемењују хиљаде поклоника здраве духовности. Добар примјер је београдски центар Шумице, који ће на дан празника имати богат програм.

Освећена нова црква у селу Рајковац код Младеновца

8:08 минута (1.4 МБ)

Јереј Александар Марковић парох рајковачки у Епархији Шумадијској говори о градњи цркве Благовијести Пресвете Богородице у селу Рајковац код Мледеновца, коју је у недјељу 17. маја 2009. г. осветио Његово Преосвештенство Епископ Шумадијски Г. Јован.

Слава манастира Врањина - пренос моштију Светог оца Николаја Мирликијског

13:37 минута (2.34 МБ)

Јеромонах Петар (Драгојловић) настојатељ манастира Врањина на Скадарском језеру најављује и позива вјерни народ на прославу празника преноса моштију Светог оца Николаја Мирликијског, славу манастира Врањина, средњевјековног драгуља Зетске Свете Горе и хришћанске духовности. Света служба Божија на Врањини, у славу празника почеће у четвртак 22. маја у 8. часова.

Слава Манастира Врањина, пренос моштију Св. Николе, свечано је прослављена у тој древној немањићској светињи

3:30 минута (617.98 КБ)

Јеромонах Петар (Драгојловић) настојатељ манастира Врањина на Скадарском језеру говори о прослави празника Преноса моштију Светог оца Николаја Мирликијског, славе манастира Врањина, средњевјековног драгуља Зетске Свете Горе и хришћанске духовности.

Жељица мати Рафаиле

24:58 минута (4.29 МБ)

"Ако немаш у себи Духа Светога, мртав си. Боље ти је бити без главе, него без вјере". "Господ је с нама увијек. Ја сам најсрећнија на свијету како сам се оперисала. Ова колица донијела су ми радост, срећу, живот, љубав", говори м. Рафаила, која има 76 година а замонашена је прошле године. Била је четрдесет година куварица у основној школи, када је питамо о дјеци прво нам говори о дјеци из школе па онда о својој сопственој. У Јерусалиму је купила 1500 крстића и поклонила их свој дјеци у школи. Чућемо и која је то жељица м. Рафаиле.

Вина манастира Тврдош

5:09 минута (910.71 КБ)

"Наша вина се праве на један стари, традиционалан манастирски начин, али је то спојено са модерном опремом и технологијом, тако да смо добили вино препознатљиво по квалитету", каже Тихомир Кудуз директор Винарије манастира Тврдош. Вина се ту гаје од давнина а данас постају све популарнија, извозе се чак и у Америку. Више о свему томе, разговарамо са Тихомиром Кудузом.

Хришћанин у савременом свијету

33:03 минута (5.68 МБ)

"Ми се данас у свом живљењу хришћанства врло често оправдавамо и тражимо изговоре за немање времена и могућности да будемо онакви хришћани какви би жељели да будемо и обично су нам ти изговори у свему што нас окружује у овоме свијету. Оно што је човјеку основни и главни изазов је оно што се дешава у њему самоме", каже протојереј др Милош Весин, парох храма Св. Арх. Михаила у јужном Чикагу и професор на факултету у Либертвилу. Говори нам о чудима која се дешавају и у Америци, о односима са другим хришћанским конфесијама.

Бања Лука ће овогодишњу крсну славу обиљежити први пут у новоизграђеном храму

5:42 минута (1005.99 КБ)

Бања Лука ће ове године крсну славу обиљежити први пут у новоизграђеном храму Христа Спаситеља у центру града, који ће бити отворен и освештан на празник Вазнесења Господњег, у четвртак 28. маја. О томе говори Протојереј - ставрофор Ратко Радујковић Архијерејски намјесник Бањалучки.

Подгорички Храм Вазнесења Господњег свечано прославио славу

3:23 минута (599.76 КБ)

Подгорички Храм Вазнесења Господњег свечано прославио славу и окупио велики број вјерног народа. Од 1988. године када је обновљен и 2001. године када је саграђена нова припрата овај храм је "постао расадник и свештенства и вјерног народа" ријечи су јереја Предрага Шћепановића директора радио Светигоре.

Спасовдански концерт

6:13 минута (1.07 МБ)

Храм Вазнесења Господњег и првопрестони град Београд прославили су своју храмовну и градску славу. Ове године је у литији било више свештенства и верног народа него протеклих година, у нади и молитви да ће из године у годину овај број бити све већи. О "Спасовданском концерту" који је изведен уочи празника у порти Вазнесенске цркве, за наш радио говори један од организатора прославе Југослав Кипријановић.

Зора Витас о иконопису, џезу, послушању...

37:30 минута (6.44 МБ)

Захваљујући свом духовнику Зора Витас је почела да иконопише. Прије тога се бавила пјевањем, углавном џезом, блузом а пјева и традиционалне и духовне пјесме. Говори нам у емисији да ли је вјера спојива са пјевањем џеза, говори о послушању, о томе зашто се велики број младих музичара последњих година нашао у цркви.

Борба за правду и сјећање

15:18 минута (2.63 МБ)

Слике мађарског жандара Шандора Кепира, како безбрижно проводи старост у цвјетној башти своје куће у близини синагоге у Будимпешти, поново су узнемириле јавност и нарочито све оне који памте његово учешће у убијању хиљада жртава новосадске рације у Другом свијетском рату. Да ли ће правда стићи злочинце, ко је крив због тога што Кепиро и бројни њему слични некажњени уживају у слободи и да ли баш због тога само шездесетак година после незапамћених страдања у Европи поново бујају нацистички покрети – за Радио Светигору из Јерусалима објашњава протосинђел Јован Ћулибрк, координатор Одбора за Јасеновац Светог архијерејског Сабора СПЦ.

Дјеца су најугроженија

5:50 минута (1.01 МБ)

На Међународни дан дјетета, све организације констатују да су дјеца данас сувише често гладна, злостављана и најчешће занемаривана. Мало ко, међутим, нуди решења. Радмила Мишев уредница дјечијег програма на Радију Светигори и уредница Светосавског звонца, дјечијег часописа СПЦ, сматра да је малишанима највише потребно љубави и бриге, а да би Црква у томе могла пресудно да помогне. Као примјер, она истиче дјецу са Косова и Метохије.

Обнова Хиландара, упркос кризи, тече по плану

5:07 минута (901.28 КБ)

Дана 1. јуна 1198. године византијски цар Алексије III дозволио је српском великом жупану Стефану Немањи и његовом сину монаху Сави да почну градњу првог српског манастира на Светој Гори, који је убрзо заблистао – и као здање и духовно. Данас, 811 година касније, Хиланадар је у обнови после разорног пожара. Иако новца пристиже мање него што је било планирано, радови добро напредују, потврђује за Радио Светигору замјеник главног архитекте обнове Хиландара Стевица Трипковић.

Сестре из Чикага у посјети Србији

21:43 минута (3.73 МБ)

Предсједница Косла српских сестара из Чикага Радослава Тодоровић и потпредсједница Соња Вуканић обишле су ових дана, током боравка у Србији, избеглички камп доносећи помоћ онима којима је потребна. Говоре нам о раду њиховог Кола у Америци, о њиховој љубави према свом народу, о чувању вјере и традиције. Чућемо и њихову домаћицу предсједницу Кола српских сестара "Свети Сава" Босиљку Кујунџић која несебично већ годинама отвара врата свог дома браћи и сестрама са разних страна.

Лијечење Богом

36:39 минута (6.29 МБ)

Чућемо како је наша гошћа др Татјана Ђорђевић стала на пут Господњи а онда и своја медицинска знања ставила у службу Богу и људима. Она сматра да је узрок наших болести гријехопад, говори о штетности љекова, о све чешћим имуно и психичким поремећајима. Ових дана је изашло из штампе друго, допуњено издање њене књиге "Повратак Богу и природи".

У Москви одржана Годишња скупштина "Међународног фонда јединства православних народа"

9:42 минута (1.67 МБ)

У Москви је 26. маја одржана Годишња скупштина "Међународног фонда јединства православних народа" којој је прсиуствовао предсједник одјељења за Србију и Црну Гору Славко Крстајић који је поднио свој годишњи извјештај и представио програм за следећу годину. По повратку из Русије Славко Крстајић је говорио за наш радио.

Православни сајам књига

2:45 минута (488.72 КБ)

На платоу испред Цркве Свете Петке на Калемегдану почео је мали Православни сајам књига. Шта се све на њему може купити говори Марија Стаменковић са Светигориног штанда.

Са Световладимировске литије у Бару

10:07 минута (1.74 МБ)

Свештеник Јован Пламенац парох Барски главни уредник Радио Светигоре говори о свечаној празничној Литији, која је у част и славу Светог Јована Владимира, небеског покровитеља града под Румијом прошла градским улицама, а коју је предводио Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско - приморски Г. Амфилохије. По бројности учесника и својој величанствености, синошња литија надмашила је све претходне које су досад организоване у овом граду, каже свештеник Јован Пламенац који је и организатор свечаности у Бару.

Служена Света Литургија у цркви Свете Тројице на планини Румији, 7. јун 2009

6:00 минута (1.03 МБ)

Црква Свете Тројице на Румији прославила је у недјељу 7. јуна, на празник Силаска Светог Духа на апостоле, храмовску славу, Светом Литургијом коју су служили свештеник Јован Пламенац парох Барски и јеромонах Петар (Драгојловић) настојатељ манастира Врањина на Скадарском језеру, и традиционалном Литијом. О томе говори свештеник Јован Пламенац главни уредник Радио Светигоре.

Духовски број часописа "Светигора"

13:39 минута (2.35 МБ)

Из штампе је изашао нови број часописа "Светигора" образника за вјеру културу, културу и васпитање Митрополије Црногорско - приморске који представља оперативни уредник часописа Рајо Војиновић.

Обиљежена 150-та годишњица од градње цркве Свете Тројице у Горњем Грбљу

6:10 минута (1.06 МБ)

Јереј Петар Петровић парох Горњогрбаљски говори о обнови цркве Свете Тројице на Пелиновској Рудини у Шишићима у Грбљу, која је Светом Архијерејском Литургијом, коју је служио Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско - приморски Г. Амфилохије, у недјељу 7. јуна, обиљежила 150 година од градње.

Десетогодишњица матуре треће генерације матураната обновљене Богословије Светог Петра Цетињског

16:40 минута (2.87 МБ)

Трећа генерација матураната обновљене Богословије Светог Петра Цетињског обиљежила је у сриједу 1. јуна 1о-огодишњицу матуре. О сјећањима на школске дане у Цетињској Богословији говоре разредни старјешина ове генерације Протојереј Драган Станишић, и двојица тадашњих матураната јеромонах Јован (Дедић) сабрат манастира Липље у Бањалучкој Епархији и протојереј Драган Видаковић парох прибојски у храму Светог Великомученика кнеза Лазара Косовског

Тројичиндански сабор у манастиру Добрићево

19:06 минута (3.28 МБ)

Минулог викенда, на празник Силаска Светог Духа на апостоле, у древном херцеговачком манастиру Добрићево, традиционално је одржан Тројичиндански сабор, који је прије 13 година обновио игуман Добрићевски Архимандрит Симеон (Биберџић), који говори за наш Радио.

О фејсбуку, вјери, комуникацији...

35:29 минута (6.09 МБ)

Интернет, фејсбук, вjера, комуникација - теме су о којима говори наш гост свештеник Владимир Замахајев. Отац Владимир је свештеник у цркви Светог Димитрија на Новом Београду, стручњак је за информационе технологије. Рећи ће нам о томе шта мисли што се поједине владике појављују на фејсбуку, о добрим и лошим странама коришћења интернета, фејсбука, али и о потреби одласка у храм на Свету Литургију, дружења са пријатељима.

О српском грофу у Русији

3:53 минута (685.71 КБ)

Гроф Сава Владиславић Рагузински, био је Србин по нациналности, сарадник и пријатељ Петра Првог, политичар, дипломата, трговац, пјесник... Његово име било је скоро заборављено и у Русији и у Србији, говори нам Константин Павшуков из прес службе Међународног пројекта "Повратак сјећања", који је објединио Петроград, Москву, Кронштат у Русији и Нови Сад, Сремске Карловце у Србији и град Гацко у Босни. Гроф Сава је био близак сарадник Петра Великог, оснивач је руске обавјештајне службе, основао је у Сибиру град Троицкосавски и у њему подигао цркву Светог Саве српског Немањића. Он је прадједа великог руског поете Александра Пушкина.

Ручни радови у Патријаршији СПЦ

8:55 минута (1.53 МБ)

Православни народни универзитет (Сала Патријаршије СПЦ, Краља Петра бр. 5, Београд) организовао је изложбу радова Женске радне секције Верског Добротворног Старатељства - стари занати, вез и ткање. О изложеним радовима, полазницима, користи и значају ручног рада за наше смирење и душевно здравље, говори оснивач секције Аника Марковић.

О болестима и савременом човјеку

8:05 минута (1.39 МБ)

Отац Доротеј је игуман манастира Свете Тројице у Шведској. Када је први пут дошао у Србију знао је да каже само "Помаже Бог". Данас течно говори српски, провео је седам година у нашим манастирима. Увјек се радо одазове позиву за разговор, а овог пута разговарамо о болестима и савременом човјеку.

Почиње Петровски пост

11:08 минута (1.91 МБ)

Апостолски или Петровски пост почиње у понедељак, 15./2. јуна. Ове године трајаће 4 недеље, а његова одлика је да је блажи у односу на Часни пост. Како да се за пост припремимо и како да постимо – за Радио Светигору говори протојереј ставрофор Драган Терзић, старjешина београдског Храма светог архангела Гаврила.

Храм Христа Спаситеља у Оштрој Луци

6:53 минута (1.18 МБ)

Протојереј - ставрофор Петар Миловац парох Оштролучки у Епархији Бихаћко - петровачкој говори о градњи храма Христа Спаситеља у Оштрој Луци и новостима из парохије.

У селу Трново гради се храм посвећен Светом Архиђакону Стефану

6:50 минута (1.17 МБ)

Протојереј - ставрофор Мирослав Гаврић парох Герзовачко - бараћки говори о градњи цркве посвећене Светом Архиђакону Стефану која се налази у дијелу села Трново, новостима из парохије и литургијском животу својих парохијана.

Обновљен храм Светих равноапостолних царева Константина и Јелене у Томини

6:14 минута (1.07 МБ)

Протонамјесник Љубомир Самарџић парох Старомајдански говори о обнови цркве Светох равноапостолних царева Константина и Јелене и градњи порушеног рарохијског дома у Томини у Бихаћко - петровачкој Епархији.

Мјештани Доње Суваје код Босанске Крупе након 69 година обиљежили крсну славу свог храма

9:26 минута (1.62 МБ)

Протојереј Саво Јанковић парох Рујишко - дубовички и администратор Јасеничко - сувајски говори обнови цркве посвећене Светом великомученику цару Лазару у селу Бенаковац, чије ће освећење обавити Владика Хризостом уочи Видовдана 27. јуна, као и обиљежавању крсне славе храма Светих царева Константина и Јелене у селу Доња Суваја код Босанске Крупе, након 69 година.

Видовдански број часописа "Крка"

2:48 минута (497.67 КБ)

Из штампе је изашао нови Видовдански број часописа Епархије Далматинске "Крка" који представља монах Доситеј члан редакције часописа.

Јањски сабор

8:27 минута (1.45 МБ)

Игуман манастира Глоговац у Епархији Бихаћко - петровачкој Софроније (Никић) говори о Јањском сабору који је одржан на Недјељу Свих Светих, 14. јуна, као и о духовној обнови ове средњевјековне Светиње у Јању.

Преко фејсбука до духовности

42:53 минута (7.37 МБ)

Простор интернета, виртуалне цивилизације за младе је не само начин комуникације, већ често и скоро читав живот. Захваљујући управо том савременом начину битисања Радомир Вучић је почео да се пење духовним љествицама ка Богу, вјери, хришћанском начину живота. Радомир је рођен у Сарајеву гдје је започео школовање, наставио у Берлину, Београду. Поред осталог, сарађивао је са катедром за славистику Хумболтовог универзитета у Берлину, био је главни уредник ТВ Делте у Берлину, данас је дописник ТВ Бања Лука из Београда. Посебан ангажман му је сарадња на сајту манастира Лепавина а захваљујући духовној трибини арх. Гаврила игумана манастира Лепавина брат Радомир открива љепоту духовног свијета.

Трећи број часописа "Каленић" Епархије шумадијске

15:56 минута (2.74 МБ)

Из Епархије Шумадијске за наш радио говори професор Богословије Светог Јована Златоустог Негослав Јованчевић који је и замјеник главног и одговорног уредника часописа Каленић. Поред најновијих информација из Епархије нашим слушаоцима ће представити нови, трећи број Каленића за ову 2009. годину.

Млади Никола о Богу и вјери

20:34 минута (3.53 МБ)

Љубав је чудно дјело Божије, написао је једном приликом Никола Душковић. Данас је овај 17.то годишњак чтец у цркви Свете Тројице у Гроцкој. Прије двије године заволио је Бога, Цркву, желио је само да буде на богослужењима, да чита и прича о Господу. Родитељи су се чудили, вршњаци га и мало задиркивали али Николина љубав према Богу није охладњела.

Борилачке вјештине и православље

39:42 минута (6.82 МБ)

Да ли су у сагласју источњачке борилачке вјештине са православним начином живота и размишљања говори наш гост Светозар Јоцовић, који је вјежбао карате и теквондо, учествовао на првенству Европе 1989. године. Говори о филозофији борилачких вјештина, о човекољубљу и добротољубљу нашег православља, прича и о свом путу до Бога.

Руска помоћ за Храм Светог Саве

6:00 минута (1.03 МБ)

Из штампе је изашла монографија Храм Светог Саве на Врачару, у издању Студија „Бечкерек". Капитално дјело, које се припремало годинама, биће представљено у парохијском дому на Врачару у четвртак, 25. јуна 2009. године. Протонеимар професор Војислав Миловановић овим поводом за Радио Светигору говори о монографији, актуелним радовима и најављеној руској помоћи, која је дала нови замах градитељима.

"Људска права и савремени култови"

18:37 минута (3.2 МБ)

Јања Тодоровић, Православни новинар и публициста, била је, по благослову наше Цркве, као члан Пастирског савјетодавног центра из Београда, на Међународној конференцији у Петровграду, на тему "Људска права и савремени култови". Учествовали су представници скоро свих европских земаља. О теми се говорило из различитих аспеката - политичких, културолошких, социолошких, вјерских, правних, безбједносних... Трећег дана одржан је округли сто у ком су учествовали само Православни.

Храм Свих Светих у требињском насељу Засад прославио Крсну славу

10:26 минута (1.79 МБ)

Протојереј Никола Јанковић парох Прве требињеске парохије говори о градњи храма Свих Светих у требињском насељу Засад, који је своју крсну славу прославио у недјељу 14. јуна, Светом Архијерејском Литургијом, коју је у овом храму служио Преосвећени Епископ Захумско - херцеговачки и Приморски Г. Григорије.

Међународни поетски фестивал „Појућа слова“

14:12 минута (2.44 МБ)

На Међународном поетском фестивалу „Појућа слова“, који се од 6. до 10. јуна одржавао у граду Тверу у Русији, учествовао је, представљајући Црну Гору, књижевник Милутин Мићовић. Тим поводом са њим смо разговорали о овом новоустановљеном пјесничком фестивалу, који је ове године био посвећен јубилеју - 210 година од рођења великог руског пјесника Александра Пушкина, а покренут је са циљем зближавања опште словенске културе и књижевности. Прилог: Сенка Чоловић.

"Тамо гдје умиру звијезде падалице"

5:47 минута (1021.6 КБ)

У сриједу 24. јуна у подгоричком ресторану "Рибница" представљена је нова књига Миодрага Ћупића "Тамо гдје умиру звијезде падалице". О књизи су говорили јереј Предраг Шћепановић директор Радио Светигоре и Тодор Живаљевић - Велички. Прилог: Славко Живковић.

"Видовданско предвечерје"

14:36 минута (2.51 МБ)

У манастиру Липље у Епархији Бањалучкој у суботу 27. јуна биће одржана културна манифестација "Видовданско предвечерје". О припремама за прославу Видовдана, обнови манастира, историјату ове Светиње из XIII вијека, недавној посјети Дечанских монаха Липљу и животу у овој Светињи говори Игуман Липља Јеормонах Стефан.

Блаженије је давати него примати

Tagged:
28:17 минута (4.86 МБ)

Многи су се заплакали током посјете стационару за ретардиране болеснице који је при манастиру Света Петка Изворска код Параћина. Дивно је видјети како монахиње предано и са пуно љубави брину о болесницамау овој јединственој институцији такве врсте у Србији. Чланови хора цркве Свети Димитрије на Новом Београду и чланице Кола српских сестара у недељу 21. јуна били су на Светој Литургији у храму Свете Тројице у Параћину, гдје је хор из Београда пјевао. Затим су обишли манастир Свете Петке и стационар за болеснице носећи помоћ вјерника из новобеоградског храма.

Здравље и како га сачувати

75:27 минута (12.96 МБ)

Зоран Веселиновић је травар, прави биљне еликсире, масти, помаже људима и препаратима и благим ријечима о Богу и вјери. Говори нам у емисији шта је потребно да би били здрави, шта чинити када смо болесни, говори о лијечењу карцинома, менаџерске болести, алергија, стреса, говори о емоционалном токсину. Прича и о значају молитве, поста, причешћа, лијепих мисли и добрих дјела.

Гости из Порторика у посјети Митрополији Црногорско - приморској

45:38 минута (7.84 МБ)

Гости Митрополије Црногорско - приморске протеклог мјесеца били су Архимандрит др Андреј, протопрезвитер Петар Дилео и ђакон Данијел Вилијамсон из Руске Заграничне Цркве у Порторику. О Андреј говорио је о Православљу у Порторику и својој докторској дисертацији О умној молитви. Отац Петар нам је испричао занимљиву причу о својим коријенима који потичу из Лијеве Ријеке и Скадра, о "нашком" језику којим се још говори у једном дијелу Сицилије, док отац Данијел, православни Американац, који први пут долази у неку православну земљу, говори о Светим мјестима у Америци и лошем утицају запада, који, на жалост, преко разних медија, допире и до нас.

Видовдан прослављен на Врањини

13:42 минута (2.35 МБ)

Видовдан, један од највећих празника у српском народу, прослављен је у Манастиру Светог Николаја на Врањини, Светом Литургијом, Светим Крштењима, поменом Видовданским косовским витезовима и дјечијим квизом знања из вјеронауке. О прослави Видовдана говори настојатељ Врањине Јеромонах Петар (Драгојловић).

Празник Светог великомученика Кнеза Лазара и светих српских мученика прослављен у Боки

26:24 минута (4.53 МБ)

Архијерејски намјесник Бококоторски Протојереј - ставрофор Момчило Кривокапић говори о прослави Видовдана у Архијерејском намјесништву Бококоторском. Централна прослава Видовдана у Боки одржана је у манастиру Подластва Грбаљска гдје је Свету Архијерејску Литургију служио Његово Преосвештенство Епископ Диоклијски Игуман манастира Острог Г. Јован. Отац Момчило говори и о обнови цркве посвећене Светом Јовану Крститељу на Бјелило у Доњој Заљути - Цуце, гдје ће на Ивањдан бити служена Света Архијерејска Литургија.

Један од најревноснијих српских посленика у свијету проф. др Иван Чарота поново је био у Србији

32:43 минута (5.62 МБ)

Један од најревноснијих српских посленика у свијету, проф. др Иван Чарота, шеф Катедре за славистику и оснивач Катедре за србистику на Филолошком факултету Бјелоруског државног универзитета у Минску и носилац Ордена Светога Саве поново је био у Србији. На позив његовог Преосвештенства Епископа рашко - призренског Г. Артемија на Видовдан 28. јула боравио је на Косову и Метохији и присуствовао видовданској Литургији у манастиру Грачаница.

Сила се Божија у немоћи показује

32:05 минута (5.51 МБ)

Томислав Говедарица живи од малих ногу у колицима. Пише дивне пјесме и молитве. Живи у Геронтолошком центру у Зрењанину, има дјевојку Мају, пуно, пуно пријатеља. На промоцији његове нове књиге СВЕТЛОСТ СПАСА, било је пуно зрењанинско позориште. Људи га воле, друже се са њим у Дому или у цркви, слушају иако тешко говори, његове поучне приче и бесједе. Одиста су чудни путеви Господњи а они који осјете Божију љубав и почну да ходају тим путевима Господњим препознају се по доброти, смирености, љубави према ближњима.

Његово Високопреосвештенство Архиепископ Г. Амфилохије освештаће 4. јула цркву Свете Петке у Голубовцима

4:18 минута (759.25 КБ)

Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско - приморски Г. Амфилохије служиће у суботу 4. јула Свету Архијерејску Литургију и обавити освећење цркве Свете Петке у Голубовцима. О томе говори парох Голубовачки јереј Жељко Ћалић.

Архиепископ Г. Амфилохије освештаће цркву Светог Николаја Мирликијског у селу Подвраће - Шобајићи код Даниловграда

2:49 минута (499.51 КБ)

Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско - приморски Г. Амфилохије служиће у недјељу 5. јула, у 9 сати, Свету Архијерејску Литургију и обавити мало освећење цркве Светог Николаја Мирликијског у селу Подвраће - Шобајићи код Даниловграда. О томе говори надлежни парох Јеленачко - подострошки јереј Предраг Катанић.

Начни скуп о Архимандриту Арсенију (Гаговићу)

11:36 минута (1.99 МБ)

Господин Коста Радовић књижевник и историчар манастира Пиве аутор књиге "Архимандрит Арсеније (Гаговић) и духовност Пиве" најављује начни скуп о Архимандриту Арсенију (Гаговићу) који ће бити одржан у манастиру Пива уочи празника Успенија Пресвете Богородице 27. августа 2009. године.

Глумац Момир Брадић гостовао у манастиру Михољска Превлака код Тивта

5:39 минута (997.34 КБ)

Изјава Радио - Светигори глумца Момира Брадића, члана Малог позоришта "Беседе", дугогодишњег директора Народног позоришта у Крушевцу, режисера и глумца који је учествовао у недјељу 5. јула у програму пете по реду Духовне вечери која је одржана у манастиру Михољска Превлака код Тивта.

У продаји је нови број часописа "Двери српске"

8:29 минута (1.46 МБ)

У продаји је нови број часописа "Двери српске" - "Непознати Николај". О овом и припремама за наредни број говори главни и одговорни уредник овог часописа Бранимир Нешић.

У Тузли је у току санација храма Успенија Пресвете Богородице

8:49 минута (1.52 МБ)

Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа Зворничко - тузланског Г. Василија 1. децембра 2008. године почела је санација храма Успенија Пресвете Богородице у Тузли. По ријечима пароха Тузланског Протојереја Милана Топића до сада је урађено 90 % предвиђених послова а уз Владичански двор, Саборни храм у Тузли је један од најљепших објеката у овом граду.

Концерт Српског пјевачког друштва "Јединство" из Котора

11:10 минута (1.92 МБ)

У недјељу 12. јула, на Петровдан, са почетком у 20 сати у Крипти Саборног храма Христовог Васкрсења у Подгорици биће одржан концерт Српског пјевачког друштва "Јединство" из Котора поводом 170 година од постојања овог друштва. О СПД "Јединство" и плановима за обиљежавање ове значајне годишњице говори предсједник хора "Јединство" јереј Немања Кривокапић.

Соња Колачарић о глуми, вјери, љубави

45:15 минута (6.48 МБ)

Глумица Соња Колачарић прича нам како успјева да свој позив прилагоди хришћанском животу, говори о преиспитивању, понирању у дубине своје душе, радости и љепоти хришћанства. Говори о мајци, браку, улогама.

Чудо Божје у Сребрници

6:49 минута (1.17 МБ)

На празник Рођења Светог Јована Крститеља - Ивањдан, у уторак 7. јула 2009. г. у олтару цркве Покрова Пресвете Богородице у Сребреници на мермерној зидној плочи појавио се лик Господа Исуса Христа а из цјеливајуће иконе Мајке Божје потекло је Свето миро. О томе како је по заврштетку Свете Литургије примијетио лик Господњи на мермерној плочи у олтару говори парох Сребренички Протонамјесник Жељко Теофиловић.

О хиландарским старцима

70:53 минута (10.15 МБ)

Душан Евстатије Поповић крстио се у Хиландару гдје је затим одлазио веома често. Слушао је поуке хиландарских стараца, учио се иконопису, радио на штампању књига. Данас иконопише исповједаоницу у цркви Светог Димитрија на Новом Београду, а у кратком предаху преноси нам своја хиландарска сјећања.

Обнова храма у Голубићу

7:23 минута (1.27 МБ)

Вољом Божјом и благословом Његовог Преосвештенства Епископа Далматинског Г. Фотија 1. јула ове године настављени су радови на обнови храма Светог Стефана у Голубићу. О обнови ове Светиње из петнаестог вијека говори парох први Кнински јереј Борис Милинковић.

Радови у обровачкој Црквеној општини

5:32 минута (975.83 КБ)

Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа Далматинског Г. Фотија почели су радови на храмовима Свете Тројице у Обровцу, Рођења Пресвете Богородице у Билишанима и Светог Георгија у Жегару. О обнови ових Светиња говори надлежни парох Протонамјесник Саша Дрча.

Обнова Саборне цркве након скоро 100 година

24:12 минута (4.16 МБ)

Јереј Борислав Ливопољац старјешина Саборне цркве Пресвете Богородице у Сарајеву говори о обнови унутрашњости овог храма и фасаде која је почела након скоро стотину година, као и о обнови необичног и једнинственог иконостаса и 69 икона на њему, који датира из 1870 године.

Јубилеј храма у Јагодини

18:27 минута (3.17 МБ)

Ове 2009. године која је година Светог апостола Павла, Петропавловски саборни храм у Јагодини низом манифестација обиљежиће значајан јубилеј 110 година од свог овећења а на Петровдан своју храмовску славу. О томе за Радио Светигору говори старјешина храма јереј Небојша Младеновић.

Петровдански број Светигоре

12:51 минута (2.21 МБ)

Из штампе је изашао нови Петровдански број часописа "Светигора" који представља оперативни уредник Рајо Војиновић.

У цркви Преображења Господњег на Ивановим коритима прослављен Павловдан

2:59 минута (527.59 КБ)

У цркви Преображења Господњег на Ивановим коритима у понедјељак 13. јула прослављен је празник Сабора Светих дванаест апостола - Павловдан. О прослави говори парох Цетињски Протојереј Гојко Перовић Ректор Богословије Светог Петра Цетињског.

Новости из Зворничко-тузланске Епархије

8:01 минута (1.38 МБ)

Марко Данојловић главни уредник информативне службе Епархије Зворничко - тузланске говори о прослави Петровдана и новостима из Зворничко - тузланске Епархије.

Благослов старца Стефана Светогорца

31:32 минута (5.42 МБ)

Мирјана Мартиновић је академски сликар а бављење иконописом описује као благослов оца Стефана који је живео у Каруљи на Светој Гори. Срела га је Мирјана у манастиру Сланци, метоху манастира Хиландара, крај Београда и присјећа се разговора, његове радости када говори о вјери. Прича нам и како је некада гајила слабости а данас се против њих бори.

Слава цркве у Бијелој

17:59 минута (3.09 МБ)

Светом Архијерејском Литургијом, коју је у сриједу 15. јула служио Његово Преосвештенство Епископ Шабачки Г. Лаврентије и духовном академијом у уторак 14. јула, црква Полагања Ризе Пресвете Богородице у Бијелој прославила је своју храмовску славу.

Освештани су темељи новог храма Свете Великомученице Недјеље у селу Ћеле (општина Нови Град)

15:10 минута (2.61 МБ)

Његово Преосвештенство Епископ Бихаћко - Петровачки освештао је у недјељу 12. јула, на Петровдан, темеље новог храма Свете Великомученице Недјеље у селу Ћеле (општина Нови Град) а истог дана у поподневним часовима посјетио мјесто Лукавице, гдје су се први пут, после 14 година, окупили Срби како би прославили славу свог спаљеног и до темеља порушеног храма и села. О томе говори Протојереј - ставрофор Миладин Тешановић парох Хадровачки.

Школа иконописа „Одигитрија“ прославила крсну славу

10:02 минута (1.73 МБ)

Протосинђел Петар (Петрић) намјесник манастира Светог Василија Острошког у Бијељини говори о раду школе иконописа "Одигитрија" која је своју крсну славу прославила у четвртак 9. јула, новостима и плановима за духовну обнову у овом граду.

Епископ Хризостом осветио је земљиште за будући храм св. Николаја у селу Подови надомак Санског Моста

3:09 минута (557.75 КБ)

Његово Преосвештенство Епископ Бихаћко - Петровачки Г. Хризостом освештао је у недјељу 12. јула, на Петровдан, земљиште за будући храм Светог Николаја Мирликијског у селу Подови надомак Санског Моста и поставио крст на мјесту будућег Жртвеника. О томе говори протонамјесник Љубомир Самарџић.

Обнова храма у Липи

5:27 минута (960.83 КБ)

Јереј Далибор Ненић парох Бихаћки говори о почетку обнове храма Вазнесења Господњег у Липи, која је, са благословом Његовог Преосвештенства Епископа Бихаћко - петровачког Г. Хризостома, почела у понедјељак 13. јула.

О активностима Црквене општине при Катедрали Светог Саве у Њу Јорку говори проф. др Зорка Милић

18:45 минута (3.22 МБ)

Проф. др америчке књижевности г-ђа Зорка Милић предсједница Цркве општине при Катедрали Светог Саве у Њу Јорку, дугогодишња предсједница Одбора за обнову поменуте Катедрале у Њу Јуорку, добитник ордена Светог Саве другог реда, аутор књиге "Туђа вечера" говори о активностима Црквене општине у Њујорку, о прикупљању средстава за помоћ Светиња у родној груди као и о својим сјећањима из дјетињста на Светог Владику Николаја Жичког и Охридског.

Помен старцу Јулијану

5:03 минута (891.04 КБ)

У Студеници је данас, 18. јула, обиљежено осам година од упокојења блаженопочившег игумана Јулијана. У Студеници и манастиру Градац, обновљеном управо старчевом заслугом, окупила су се његова духовна чеда.

Гретина духовна кућа

54:01 минута (9.28 МБ)

Грета Гец је рођена у Америци, одрастала у Хонг Конгу, школовала се у Швајцарској и САД, у Србију је стигла прије осам година, изашла из авиона и констатовала...овде су људи слични мени, ја личим на њих. Ушла је у цркву Светог Саве у Београду...Господ ми је био тако близу, знала сам да је овдје моја духовна кућа....прича нам Грета. Српски је учила из Пролога владике Николаја Велимировића а недавно је на Филолошком одбранила магистарки рад о њему. "Овде сам се научила заједништву, саборности, нашла оно за чим сам трагала цијелог живота", говори Грета Гец а чућете и како пјева.

Руси ће радити мозаике у Храму Светог Саве

8:45 минута (1.5 МБ)

Протонеимар Храма Светог Саве на Врачару у Београду професор Војислав Миловановић потврдио је да ће мозаике у Храму радити најбољи руски црквени умјетници, уз материјалну помоћ њихових највећих предузећа.

Нови број Павославног пута

14:25 минута (2.48 МБ)

"Колико је важно да се чувамо од осуђивања! Колико неправде наносимо ближњем када га осуђујемо", ријечи су старца Пајсија објављене у најновијем броју часописа "Православни пут" у тексту "Не судите да вам се не суди". То је само један од бројних текстова у овом броју о коме нам говори Станко Пантовић.

Почела МОБА 2009

3:36 минута (638.03 КБ)

У манастиру Светог Николаја у Соко Граду, почела је традиционална акција МОБА, која окупља стотине младих из свих српских земаља и дијаспоре. МОБА има за циљ да све њих приближи православној вјери и националним вриједностима, а број учесника сваке године расте, каже за Радио Светигору јереј Живорад Селенић, секретар Епархије шабачке, која је главни организатор МОБЕ.

О ископавањима на Превлаци

7:56 минута (1.36 МБ)

Доцент доктор Ђорђе Јанковић, археолог, говори за Радио- Светигору, о овогодишњим ископавањима у Манастиру Светих Архангела - Превлака, код Тивта.

Сам гради цркву

4:58 минута (873.27 КБ)

Владимир Петровић, сликар говори за Радио Светигору о градњи цркве посвећене Светом Вукашину коју сам пројектује и гради на породичном имању у Босни.

Освештан храм на Петрићевцу

10:46 минута (1.85 МБ)

Његово Преосвештенство Епископ Бањалучки Г. Јефрем, уз саслужење Преосвећене Господе Епископа Сремског Василија и Осјечко - пољског и Барњског Лукијана, освештао је на празник Светих апостола Петра и Павла, новоизграђени храм посвећен Првопрестоним апостолима Петру и Павлу у бањалучком насељу Петрићевац. О градњи овог храма говори парох Петрићевачки Протојереј- ставрофор Војо Балабан.

Епископ Г. Василије о обнови Светиња у Епархији Зворничко-тузланској

11:01 минута (1.9 МБ)

Његово Преосвештенство Епископ Зворничко - тузлански Г. Василије говори о духовној и обнови Светиња у Епархији Зворничко - тузланској, која је уз Божју помоћ, његовим молитвама и несебичним трудом у процвату. Говори о прослави прве манастирске славе на новоткривеним темељима манастира посвећеног Светом Влеикомученику Прокопију, задужбини краља Драгутина, на планини Буљим код Сребренице, који се налази на простору чувене и славне Сребреничке Митрополије.

Из штампе је изашао нови број образника "Голија"

29:01 минута (4.99 МБ)

Недавно је из штампе изашао нови број образника Голија, који издаје НВО Голијски сабор културе, а бави се традицијом, културом, екологијом и друштвом. О садржају 11. броја овог часописа, тематски посвећеног ћирилици, који доноси и мноштво других занимљивих текстова, попут „Скице за портрет Патријарха Гаврила Дожића“ из пера академика Зорана Лакића, потом одломка из Житија Преподобног Сергеја Радоњешког и све Русије које је саставио Архимандрит Никон, а са руског превео Никшићанин Свjатослав Кљујев, те фрагмента чланка „Пушкин у односу према религији и Православној Цркви“ аутора Анастасија Грибановског, за наш радио говори доц. др Драго Pеровић, главни уредник образника „Голија“.Прилог: Сенка Чоловић.

У манастиру Морачник на Скадарском језеру обиљежен празник Иконе Богородице Тројеручице

8:20 минута (1.44 МБ)

Празничним Свеноћним бденијем, Светом Литургијом и народним сабрањем, на коме су, поред вјерника из разних градова Црне Горе, били сабрани и гости из Израела и Француске, у манастиру Морачник на Скадарском језеру обиљежен је празник Иконе Богородице Тројеручице у суботу 25. јула. О томе говори јеромонах Петар (Драгојловић) настојатељ манастира Врањина.

Сабор Двери српских на Озрену

3:12 минута (565.08 КБ)

Бошко Обрадовић, уредник часописа "Двери српске", и члан редакције "Православља" говори о Српској мрежи и овогодишњем Сабору Двери српских на Озрену.

У Дервенти се гради највећи православни храм у Републици Српској

6:29 минута (1.12 МБ)

Протојереј Радојица Ћетковић парох Дервентски говори о градњи једног од највећих православних храмова у Републици Српској посвећеног Успенију Пресвете Богородице.

Обељежавање стогодишњице храма светог пророка Илије у Маглају

22:08 минута (3.8 МБ)

Црква Светог пророка Илије у Маглају обиљежиће на Илиндан 2. августа стогодишњицу свог постојања, Свечаном академијом у суботу у 20 сати и на сам празник Светом Архијерејском Литургијом, коју ће у овом храму служити Његово Преосвештенство Епископ Зворничко - тузлански Г. Василије. О томе говори парох Маглајски Протојереј Далибор Ђекић.

Сабор чланова Форума Живе ријечи утјехе

5:44 минута (1010.5 КБ)

Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа Шумадијског Г. Јована у недјељу 2. августа, на празник Светог пророка Илије, у селу Дубока, у некадашњем манастиру Јаковићу, одржан је Литургијски сабор чланова Форума Живе ријечи утјехе. О томе говори један од учесника Сабора ипођакон Димитрије Плећевић.

У спомен Новомученика Дракулићких

10:44 минута (1.84 МБ)

Њихова Преосвештенства Господа Епископи Бањалучки Јефрем, Осјечко-пољски и Барњски Лукијан и Хвостански, Викар Његове Светости Патријарха Српског Г. Павла, Атанасије (Ракита) служили су на празник Свете великомученице Марине Огњене Марије, Свету Архијерејску Литургију и освештали новоизграђени храм Свегот Великомученика Георгија у Бањалучком насељу Дракулић. О градњи овог храма, под чијим ће сводовима покој наћи земни остаци - мошти 2315 пострадалих мјештана Дракулића, Шарговца, Мотика и Рудника Раковац, који су страдали од усташког ножа за само један дан 7. фебруара 1942. године, говори парох Дракулићки свештеник Срђан Рољић.

Духовни разговори вођени преко програма Skype

36:54 минута (6.34 МБ)

Назив је књиге архимандрита Гаврила игумана манастира Лепавина, која је објављена недавно. Овакав вид мисионарења јесте новина и није још забиљежен ни на једном православном сајту у свијету. О књизи и тој великој виртуалној духовној породици говори Радомир Вучић, чућете и дјелове разговора оца Гаврила са посјетиоцима сајта о исповјести, зависти, о новим личним картама и пасошима, о духовном и световном животу.

Модна ревија посвећена Косовском боју

39:57 минута (6.86 МБ)

„Слике Олге, Оље Ивањицки су често биле инспирација за теме мојих модних ревија. Фирма „Мона“ планира да двадесетогодшицу рада обиљежи ревијом, која ће бити посвећена Косовском боју. Причали смо и размишљали доста о томе последњих мјесеци и ликови славних српских јунака полако су почели да се остварују. Осмислили смо читав сценарио, а Оља ми је пред одлазак у болницу дала скице свих ликова. Радни наслов ревије је Косовски бој, а иначе ће се звати „Царство“. Оља је увек причала да су Срби страдални народ, народ који је дао највише крви за слободу и једино они, по њеном мишљењу, имају право на пето Царство. Пето Царство је царство ума. Српски народ, говорила је често Оља, јесте народ који има највећи ум, створен из великог страдања“, прича са дубоким емоцијама о познатој умјетници Ољи Ивањицки, г.ђа Нада Момировић, умјетнички директор и сувласник компаније „Мона“. Прилог: Сенка Чоловић.

Причам ти причу

26:55 минута (4.63 МБ)

Докторка Зорица Кубуровић је љекар у Хитној помоћи у Београду. Има троје дјеце и већ десетак објављених књига. Воли да прича приче, да дјецу учи бајкама, да не забораве наше јунаке, витезове, виле и светитеље. Управо је у току радионица гдје дјеца слушају и пишу о деспоту Стефану Лазаревићу. Њену последњу књигу "Очаравање" илустровала је ћерка Ведрана, којој су тепали кад је била мала Смејалица.

Положен је камен темељац за храм Св. Владике Николаја Жичког у селу Сливљима код Гацка

10:50 минута (1.86 МБ)

У селу Сливљима код Гацка 9. августа 2009.г. положен је камен темељац за храм Светог Владике Николаја Жичког. Благословом Преосвештеног Владике Григорија ово је први храм посвећен Светом Владици Николају у Епархији. О обновљеним храмовима у Ц.О.Гацко и о недавном освећењу храма Светог Кнеза Лазара у Придворици као и о будућим плановима за изградњу новог храма у Гацком, за наш радио говори јереј Данила Дангубића који служи у храму Свете Тројице.

У Цркви Светог Ђорђа у селу Утргу у Црмници служена Света Литургија, 11. август 2009

13:50 минута (2.38 МБ)

У црмничком селу Утргу у коме је рођен Св. свештеномученик Лука (Вукмановић), у Цркви Св.Ђорђа у којој је и сам служио, и овог 11. августа 2009. године служена је Света Литургија, о чему за наш радио говори његов син, професор Чедо Вукмановић члан Извршног одбора удружења "Открићемо истину" из Будве које спрема двотомну публикацију о страдању свештенства Митрополије Црногорско - приморске током Другог Свјетског рата, која из штампе излази у октобру ове године.

Помен краљу и убијеним Србима

4:48 минута (847.49 КБ)

Обељежавајући 88. годишњицу смрти краља Петра Првог Ослободиоца у цркви Светог Ђорђа на Опленцу у Тополи у недељу 16. августа крај владаревог саркофага биће одржана церемонија свечаног одавања државних и војних почасти и полагања вијенаца.

Почео је великогоспојински пост

4:53 минута (862.65 КБ)

Почео је великогоспојински пост. Током двонедељног уздржавања од мрсне хране и злих дјела, посебно морамо бити умјерени када је ријеч о разним масовним забавним догађајима, упозорава протојереј ставрофор Драган Терзић, старјешина београдског Храма Светог архангела Гаврила.

Казивања оца Стефана Светогорца

61:32 минута (10.57 МБ)

О оцу Стефану који је живео у Каруљи на Светој Гори прича нам Владимир Марковић, који је написао и књигу "Казивања оца Стефана Србина." Сјећа се сусрета и поука старца Стефана, прича о томе како је успјевао да на чудесан начин упеца пуно рибе, како је ноћу доносио земљу да направи своју баштицу на хридини изнад мора, о црквици коју је сам подигао у пећини.

Колонија „Умјетничког братства манастира Крке“

15:59 минута (2.75 МБ)

По благослову Његовог Преосвештенства Епископа далматинског Г.Г. Фотија и ове године се одржава колонија „Умјетничког братства манастира Крке“. Ова колонија је први пут одржана 1990. године у Kрки и радила је без прекида до данас осим у последњем трагичном рату. За наш радио говоре: сликар Мирчета Здравко који води „Умјетничко братства манастира Крке“ и сликар Хаџи Бранко Никитовић оснивач „Умјетничког братства манастира Добрун“.

Из штампе је изашао 53. број листа «Свевиђе»

3:24 минута (598.98 КБ)

Из штампе је изашао 53. број листа Епархије Будимљанско – никшићке «Свевиђе», који нам представља главни и одговорни уредник Влајко Ћулафић.

Осврт на извјештавање црногорских медија са Иванових Корита

10:42 минута (1.84 МБ)

О јављању црногорских медија да су "Присталице Српске Православне Цркве изазвале инцидент на Ивановим Коритима", јереј Предраг Шћепановић каже, да је, гледајући извјештаје медија у Црној Гори, схватио да је то све био један велики сценарио и једна велика игра полиције и припадника медија, који су им се овог пута на најјефтинији могући начин ставили у службу. "Просто не могу да вјерујем да је толики простор дат једној непризнатој групи лажних свештеника, рашчињених лица, у односу на 790 година стару Зетску Епископију, данашњу Митрополију Црногорско - приморску".

Ходочашће Светињама Скадра

46:07 минута (7.92 МБ)

Петочлана ходочасничка група из Србије и Црне Горе у којој су били и представници Српске Православне Цркве као и Министарства за дијаспору Владе Републике Србије посјетили су 17. и 18. августа неке од старих српских светиња у Скадру и околини гдје и данас живи око 3000 православних Срба. Као представник СПЦ у групи се налазио настојатељ манастира Врањина јеромонах Петар (Драгојловић) а као представник Министарства за дијаспору Владе Републике Србије, г. Симон Ђуретић. О ходочашђу Светињама Скадра као и о животу наших Светиња и народа у Скадру говори јеромонах Петар (Драгојловић).

На темељима храма Св. Јована Владимира у Бару биће служена прва Света Литургија

7:30 минута (1.29 МБ)

На Саборном храму Светог Јована Владимира у Бару данас је избетониран дио подне плоче а у суботу 29. августа на темељима ове Светиње прву Свету Архијерејску Литургију служиће Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско - приморски Г. Амфилохије са Архијерејима и свештенством наше Цркве. О томе говори главни уредник нашег Радија, парох Барски јереј Јован Пламенац секретар Одбора за градњу Саборног храма у Бару.

Духовна академија у част Госпођиндана

3:43 минута (656.01 КБ)

У част великог православног црквеног празника, Госпоћиндана, Успења пресвете Богородице, и славе манстира Савина, Српско просветно и културно друштво Просвета из Херцег Новог организује духовну академију, 27 августа, ноћ уочи великог празника. Академија ће се одржати у порти Манастира Савина, са почетком у 21 час. Пригодну бесједу одржаће Архимандрит Лука игуман Цетињског манастира, а учешће у програму имаће херцегновски црквени хорови. За наш радио говори предсједник Српског просветно и културног друштва Просвета из Херцег Новог, Оливера Доклестић.

„Умјетничко братство манастира Добрун“

11:32 минута (1.98 МБ)

„Умјетничко братство манастира Добрун“ и ове године је започело са радом благословом 23. августа, припремајући се за празник и славу манастира Добрун, Успење Пресвете Богородице. Ова колонија је први пут одржана 1993. године. За наш радио говори сликар Хаџи Бранко Никитовић оснивач „Умјетничког братства манастира Добрун“.

Успење Пресвете Богородице слава манастира Ком на Скадарском језеру

4:10 минута (734.59 КБ)

Архимандрит Хризостом, настојатељ манастира Ком на Скадарском језеру, говори нам о припремама за славу ове древне светиње Успење Пресвете Богородице.

Нови број Двери српских

9:19 минута (1.6 МБ)

Нови број Двери српских, објављен у сарадњи националне организације слободних људи Српски сабор Двери и невладине организације Историјски пројекат Сребреница, покушава да открије истину о догађајима у и око Сребренице у последњим балканским ратовима (1991–1995). Несрећна и у многоме крвава балканска историја 20. вијека мора прецизно да се сагледа, без икаквих прикривања, релативизовања и оспоравања било ког злочина који се догодио ма ком народу на простору Балкана, каже за Радио Светигору један од уредника Двери српских Бошко Обрадовић.

Монах у савременом свијету

31:47 минута (5.46 МБ)

О монаштву и савременом свијету разговарамо са архимандритом Пантелејмоном старјешином храма Светог Томе у Јоханесбургу. Монашком животу се учио у манстиру Дечани, Црна Река. Говорио нам је и о новомученику оцу Харитону, са којим је био у манастиру Црна Река.

Из штампе је изашао нови број часописа "Светигора"

13:14 минута (2.28 МБ)

Из штампе је изашао нови број часописа "Светигора" који представља оперетивни уредник часописа Рајо Војиновић.

Вјеронаука као стални напредак

8:46 минута (1.5 МБ)

Настава вјеронауке, по многим параметрима, протеклих година била је најуспјешнија у Епархији шабачкој СПЦ. Координатор вијерске наставе свештеник Раде Марковић, за Радио Светигору каже да ће и ове школске године у настави бити побољшања, али да за саме ученике осим учења основа православне вјере, настава вјеронауке доноси и огромно познавање важних знања опште хришћанске културе и цивилизације.

Звона Метохије у Словенији и Италији

10:04 минута (1.73 МБ)

Аукцијске изложбе "Звона Метохије" покренули су српски сликари, поклањајући своја дјела за обнову метохијских светиња. До данас, новац је уплаћен манастирима Девич, Свети Врачи и Свети Архангели. Неочекивано, акција се захваљујући добрим људима шири на Словенију и Италију, о чему за наш радио говори један од организатора, сликарка Весна Марковић.

Нови број "Каленића''

16:10 минута (2.78 МБ)

Пред читаоцима је нови број часописа Епархије шумадијске Каленић, који излази већ 31 годину. Садржај новог броја је теолошки одговор на вјечна, али и савремена питања хришћана, каже за Радио Светигору професор крагујевачке Богословије Негослав Јованчевић, који је замјеник главног и одговорног уредника.

Како васпитавати сопствену дјецу?

16:19 минута (2.8 МБ)

Ускоро пред мале читаоце излази нови број дјечијег часописа СПЦ - Светосавског звонца, које је званично помоћно средство у настави вјеронауке у Србији. Уредница овог часописа и уредница дјечијег програма Радија Светигора Радмила Мишев каже да је посебна педагосшка одговорност управо на почетку нове школске године. Она даје врло занимљиве савјете о томе како да сачувате своје дијете од пропасти у савременом свијету.

Полиција Унско-санског кантона пресретала и застрашивала Србе из Босaнских Дољана

3:42 минута (654.33 КБ)

У Суботу, 29. августа десио се инцидент на вјерској и националној основи. Инцидент су изазвали припадници полиције Унско-санског кантона у селу Горијевац код Бихаћа. Наиме, многобројни прогнани Срби из Босaнских Дољана окупили су се тог дана и празника око своје спаљене цркве у Дољанима на њихов други Сабор након прогона 1995.године. У Дољане су стигли Владика бихаћко-петровачки г.Хризостом и надлежни свештеник Далибор Ненић који говори за наш радио.

Породична шетња

5:17 минута (931.52 КБ)

У суботу, 12. септембра, Српски сабор Двери и српска мрежа организују у Београду акцију "Породична шетња", под слоганом "За маму и тату! За вјечите вриједности! За сваки нови живот!" "Желимо да поручимо заједно са свим људима добре воље да породица није превазиђена друштвена категорија, већ заједница најискренијих људских односа, да брак није парче папира, већ тајна сједињења мушкарца и жене, да имамо своје легално и легитимно право да чувамо сваки нови живот, своју дјецу, своја увјерења и свевремене вриједности", истичу организатори. О овој акцију говоре Вишња Ћирић и др Милијана Савић.

Три јубилеја манастира Тресије на Космају

7:49 минута (1.34 МБ)

Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа Шумадијског Г. Јована у недјељу 13. септембра манастир Тресије на Космају обиљежиће три јубилеја ове манастирске Светиње: седам вијекова од настанка манастира, три вијека од прве обнове и седам деценија од почетка последње обнове. О припремама за ову прославу говори г. Недељко Мирковић дугогодишњи новинар Радио Београда који координира радовима на припреми завршне свечаности.

Гради се нова црква у селу Батковци општина Оштра Лука

3:49 минута (670.84 КБ)

У недјељу 06. септембра 2009. г. Епископ Г. Хризостом је осветио земљиште за изградњу нове цркве у селу Батковци које се налази око 5 км од Старог Мајдана и броји око 20-так домаћинстава. Већ 19. септембра Владика ће осветити темеље нове цркве. За наш радио говори протојереј Љубомир Самарџић.

Освећени темељи новог конака у манастиру Прерадовац

7:33 минута (1.3 МБ)

У понедељак 7. септембра 2009. године, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Г. Јован уз присуство сестринства манастира Прерадовац и у присуству приложника и добротвора, освештао је темеље новог велелепног манастирског конака. За наш радио говори игуманија ове светиње из 12. вијека, мати Текла.

Манастир Чокешина

6:37 минута (1.14 МБ)

Игуманија манастира Чокешина, мати Ани прича нам о почетку градње новог конака. Каже да Богородица Чокешинска увјек брине о својој кући, па се тако нада да ће и градња конака бити што прије завршена. Наравно, они који желе да помогну добро су дошли, мати благодари свима. Позива и да сви заједно прославимо манастирску славу Рођење Пресвете Богородице, Малу Госпојину.

Слике из живота

71:33 минута (12.29 МБ)

Наша позната вајарка Венија Вучинић Турински сјећа се своје родне Црне Горе, говори о манастиру Морача где је научила прва слова, прича нам о манастиру Дечани и оцу Макарију. У њеним сликама из живота посебно место заузима манастир Дајбабе и данас црква Светог Димитрија на Новом Београду.

Хор "Свети Сава" из Лознице добио другу награду на Међународном фестивалу хорова у Охриду

3:15 минута (574.66 КБ)

Дјечији црквени хор "Свети Сава" из Лознице добио је на Међународном фестивалу хорова у Охриду другу награду. "Ако знамо да је учествовало 40 хорова из 16 земаља, онда је то велики успјех", каже диригент хора Драган Ђедовић. Говори нам и о њиховом гостовању у Албанији у месту Поградец, гдје су се и фотографисали у Православној албанској цркви.

О хомосексуалности

19:22 минута (3.33 МБ)

"Хомосексуалност се противи природној умјерености, пориче прокреацију и није плод љубави. Хомосексуални чин је сурогат лишен свог цјелисходног садржаја. Увијек значи напуштање Бога и конкубинат са другим боговима, односно кривобоговима. Морални је неред и зло", каже јеромонах Иларион Ђурица који служи у манастиру Светог архангела Гаврила у Земуну. Говори и о односу хришћана према хомосексуалцима, шта о томе кажу Свето Писмо и Свето предање.

Посјета Светињама Бјелорусије

32:20 минута (5.55 МБ)

Архимандрит Лука Игуман Цетињског манастира и јерођакон Јаков сабрат ове Светиње боравили су недавно у посјети Светињама Бјелорусије. Па ево шта о својим утисцима са овог путовања каже Архимандрит Лука.

Архиепископ Г. Амфилохије служио у цркви Светог Спиридона у Трсту

15:27 минута (2.66 МБ)

Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско - приморски Господин Амфилохије служио је у Трсту у цркви Светог Спиридона поводом обнове овог храма. У Трсту се одржала и манифестација поводом 140 година освећења ове цркве. О овој и о другим значајним манифестацијама које говоре о православној заједници Срба у Трсту којима је дат велики значај за наш радио говори тршћански парох и старјешина цркве Светог Спиридона протојереј - ставрофор Рашко Радовић.