Audio by year 2009

Издаваштво Канадске епархије

52:48 минута (9.07 МБ)

На Божићном сајму у Умјетничком павиљону "Цвијета Зузорић" у Београду, 30. децембра, представљено је издаваштво Канадске епархије. Говорило се о четири књиге овога издавача: "Мислимa Владике Николаја", "Славећ Творца земље и небеса" - што је наслов биографије игумана Георгија Мирковића, "Антологији српског песништва" Андреја Базилевског, и "Великим мислима малих љиди". Ове књиге су се појавиле између два последња београдска сајма књига у издању Источника, издавачке установе Епархије канадске. О ове четири књиге говорила су четири пјесника: Мирјана Булатовић, Рајко Петров Ного, Добрица Ерић и Љубивоје Ршумовић и проф. др Димитрије Калезић. Помињан је Његово преосвештенство Епископ канадски Георгије Ђокић, али и канадски Срби. Пјесници су читали своје стихове.

Монашење у манастиру Стањевићи

47:12 минута (8.11 МБ)

Запис са монашења сабраће манастира Стањевићи, послушника Владимира и Предрага, којима је Виокопреосвећени Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско - приморски Г. Амфилохије, након полагања монашких завјета, дао монашка имена Данило (по Светом Данилу другом Архиепископу Српском) и Јован (по Светом Јовану Кронштатском), у понедјаљак 1. јануара 2009. године на празничном бденију у манастиру Стањевићи.

Бесједа Архиепископа Г. Амфилохија у манастиру Ждребаоник код Даниловграда, 2. јануар 2009

Tagged:
11:16 минута (1.94 МБ)

Бесједа Његовог Виокопреосвештенства Архиепископа Цетињског Митрополита Црногорско - приморског Г. Амфилохија са Свете Архијерејске Литургије коју је у уторак 2. јануара служио у манастиру Ждребаоник код Даниловграда.

Српски добровољачки покрет 1912.-1918.

47:42 минута (6.83 МБ)

Издавачка кућа "Хришћанска мисао" предтавила је 2. јануара 2009. на Божићном сајму у Умјетничком павиљону "Цвијета Зузорић" књигу "Српски добровољачки покрет 1912 – 1918" историчара Илије Петровића.

"Божија Милост"

51:55 минута (8.92 МБ)

О ЦД-у "Божија Милост" Камерног хора Светог Сава из Подгорице који се недавно појавио у продаји у издању ПГП РТС-а за наш радио говори уредник издања, теолог Снежана Поповић.

Мала црква XXII

53:48 минута (9.24 МБ)

Владимир Димитријевић православни публициста писао је о схватању полности у хришћанству, о борби са страстима о чему говори и у нашој емисији. Сматра да није тачно да у српским породицама има толико насиља, као што се говори у мас медијима, наше породице се боре за опстанак. Говори и о хомосексуализму, феминизму. "Добро чинити да вам се не досади", каже наш гост протојереј Миодраг Миловановић, прота Миле, један од наших најстаријих свештеника. Каже да данас родитељи не могу наређивати дјеци, да се на силу ништа не постиже, подсјећа да осјећања треба прилагодити разуму.

Ускоро ће изаћи из штампе монографија посвећена Светом Јовану Крститељу

35:04 минута (6.02 МБ)

Ускоро ће из штампе изаћи монографија посвећена Светом Јовану Крститељу, коју у оквиру едиције „Светитељи“ припрема Издавачко - информативна кућа „Светигора“. О овом луксузном издању, које садржи импозантан број текстова и икона о Светом Јовану кроз вријеме, а чије појављивање у јавности се очекује уочи празника Сабор Светог Јована Крститеља, разговарали смо са Јованом Маркушем, сарадником у овом пројекту и техничким уредником Светигориних издања, академским графичарем Мирком Тољићем Прилог: Сенка Чоловић.

Јерусалим од злата XXVI

61:25 минута (10.55 МБ)

У овој емисији говоримо о актуелним догађањима у Светој Земљи. Сергијевско Подворје враћено Русији. Израел 27. децембра 2008. г. покренуо операцију "забацивање олова" у Појасу Газе о чему говори Душан Крстић који се јавља из Светог града.

Митрополит Амфилохије је на празник Светих Отаца подијелио дјеци божићне пакетиће

40:04 минута (6.88 МБ)

Његово Високопреосвештенство Архипепископ Цетињски Митрополит Црногорско - приморски Г. Амфилохије присуствовао је на празник Светих Отаца програму који су, поводом овог празника, извела дјеца полазници школе вјеронауке са Цетиња и том прилико подијелио дјеци божићне пакетиће.

Сребреница, јул 1995 - У трагању за истином

67:36 минута (11.61 МБ)

На Божићном сајму гдје су се у Умјетничком павиљону "Цвијета Зузорић" представили издавачи хришћанске православне литературе у петак вече 2. јануара говорило се о књизи "Сребреница, јул 1995" са поднасловом "У трагању за истином" Миловоја Иванишевића, која се појавила у издању "Хришћанске мисли" у Едицији "Свечаник". Аутор ове књиге Миливоје Иванишевић је оснивач и руководилац Центра за прикупљање доказа o злочинима над српским народом. Књига ће се ускоро појавити и на руском и холандском језику.

Свечано затварање Божићног сајма

Tagged:
29:14 минута (5.02 МБ)

Кратком бесједом његовог Преосвештенства викарног Епископа хвостанског Атанасија Раките, додјелом грамата Његове Светости Патријарха Павла излагачима, и умјетничким програмом, 3. јануара завршен је први Божићни сајам у Београду. Ову духовну манифестацију, са благословом Патријарха Павла, по узору на сличне манифестације Руске цркве у Умјетничком павиљону "Цвијета Зузорић" организовао је Издавачки фонд СПЦ и Одбор за вјерску наставу Митрополије београдско – карловачке.

Бесједа Архиепископа Г. Амфилохија у Саборном Храму Христовог Васкрсења у Подгорици, 4. јануар 2009

Tagged:
12:53 минута (2.22 МБ)

Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско - приморски Г. Амфилохије служио је у недјељу 4. јануара Свету Архијерсјеку Литургију у Саборном храму Христовог Васкрсења у Подгорици. У току Свете службе Божије Митрополит Амфилохије у чин јереја рукоположио је ђакона Предрага Шћепановића директора Радио Светигоре.

Питајте свештеника

68:16 минута (11.72 МБ)

У недјељу 4. јануара гост емисије "Питајте свештеника" биo je Протојереј - ставрофор Милутун Томотијевић Ректор Призренске Богословије Светих Кирила и Методија, тренутно измјештене у Ниш.

Да вас нико не превари XXXV

44:55 минута (7.72 МБ)

У овој емисији говоримо о Мормонској секти. Још једној глобалистичкој, тоталитарној и деструктивној псеудохришћанској секти.

Божићна порука свештенству, монаштву и вјерном народу Епархије Будимљанско-никшићке

6:03 минута (1.04 МБ)

О Божићу 2008. године

„Велика је тајна побожности Бог се јави у тијелу“ ( Тим. 3, 16 ). Овим ријечима Св. Апостол Павле благовијести о Рођењу Христовом и открива темељну истину наше свете вјере. Оно што је Бог од почетка промишљао, што су пророци Духом Светим најављивали, што су народи земаљски очекивали – то се на овај свети Празник испунило: Син Божији постао је Син човјечији. По бескрајном човјекољубљу, а да би устројио спасење цијелог свијета, Он је силом Духа Светог примио људску природу од пресвете Дјеве Богородице и рођењем се јави као Богомладенац, „дијете младо – превјечни Бог“. Данас се испуни древно библијско пророштво: „Дјевојка ће затрудњети и родиће сина, и надјенуће му име Емануил“ ( Ис. 7, 14 ), што ће рећи: Са нама је Бог.

Божићна порука Љета Господњег 2008/9

5:54 минута (2.71 МБ)

МИР БОЖЈИ – ХРИСТОС СЕ РОДИ!

Поклонимо се, браћо, и овог Љета Господњег од Дјеве рођеном Богомладенцу, као и сваког љета и године, сваког дана, часа и трена у години. Цјеливајмо Витлејемску пећину и јасле у којима се Он родио, јер нам се у њима јавља тајна свих видљивих и невидљивих свјетова, који су кроз Њега постали (ср. Јн. 1, 3), ради Његовог рођења и кроз Њега ради нашег човјечјег и свих створења спасења и пуноће живљења. Пјевајмо с анђелима и пастирима радосну пјесму: „Слава на висини Богу, а на земљи мир, међу људима добра воља.“

Епископ Јоаникије служио је на Бадњи дан у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу

4:18 минута (760.17 КБ)

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско – никшићки Г. Јоаникије, служио је на Бадњи дан Свету архијерејску Литургију у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу. Прилог: Сенка Чоловић.

Бесједа Архиепископа Г. Амфилохија на Бадњи дан у Цетињском манастиру

Tagged:
9:41 минута (1.67 МБ)

Бесједа Његовог Високопреосвештенства Архиепископа Цетињског Митрополита Црногорско - приморског Г. Амфилохија са Свете Архијерејске Литургије коју је на Бадњи дан, у уторак 6. јануара служио у Цетињском манастиру.

Бадњи дан у Црквеној Општини Никшић

13:51 минута (2.38 МБ)

Бадњи дан у Црквеној Општини Никшић традиционално прослављен Светoм литургијом и налагањем бадњака. Прилог: Сенка Чоловић.

Традиционално налагање Бадњака испред Цетињског манастира, 6. јануар 2009

32:37 минута (5.6 МБ)

Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско - приморски Г. Амфилохије обавио је, уз присуство великог броја вјерника, традиционално налагање и благосиљање Бадњака испред Цетињског манастира.

Митрополит Амфилохије благословио и освештао бадњаке пред Саборним храмом Христовог Васкрсења у Подгорици

11:09 минута (1.92 МБ)

Митрополит Амфилохије је благословио и освештао бадњаке пред Саборним храмом Христовог Васкрсења у Подгорици, у присуству неколико десетина хиљада православних вјерника. У умјетничком програму учествовали су црквени и дјечји хорови, полазници вјеронауке, глумци и гуслари, а приређен је и величанствени ватромет који је дуго обасјавао Немањин град на ушћу Рибнице у Морачу.

Божић у Јерусалиму

2:40 минута (2.44 МБ)

Протосинђел Јован (Ћулибрк) говори о прослави Божића у Јерусалиму.

Бесједа Епископа Диоклијског Г. Јована са Божићне Литургије у Саборном храму Христовог Васкрсења у Подгорици

Tagged:
2:47 минута (1.28 МБ)

Бесједа Његовог Преосвештенста Епископа Диоклијског игумана манастира Острог Господина Јована са Божићне Литургије у Саборном храму Христовог Васкрсења у Подгорици.

Божићна бесједа Епископа Г. Атанасија Раките у Саборној цркви у Београду

Tagged:
3:46 минута (665.43 КБ)

Његово Преосвештенство викарни Епископ Атанасије Ракита, уз саслужење више свештеника, служио је на Божић Свету Архијерејску Литургију у Саборној цркви у Београду. На литургији су били и његова екселенција кандски амбасадор у Београду, представници Римокатоличке цркве и представници Грдаских власти у Београду. Божићну Посланицу Патријарха Павла прочитао је протојереј ставрофор Петар Лукић, старешина Саборне цркве. Епископ Атанасије је бесједио указавши на значај овог најважнијег догађаја у историји човјечанства.

Архиепископ Г. Амфилохије служио поноћну Божићну Литургију у Храму Светога Саве на београдском Врачару

Tagged:
1:23 минута (649.43 КБ)

Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски и Митрополит Црногорско – приморски Господин Амфилохије служио је поноћну Божићну Свету Архијерејску Литургију у Храму Светога Саве на београдском Врачару. Саслуживало је више свештеника. Иако је ноћ била хладана, а температура се спустила испод нуле на платоу испред Харама Светога Саве и у самоме храму окупило се више хиљада људи, углавном младих. Свету литургију директно је преносила Телевизија Београд. Литургији су поред више јавних личности присуствовали његово величанство престолонаследник Александар Карађорђевић са супругом Катарином. Архиепископ Амфилохије унаприједио је у чим протопрезвитера ставрофора оца Бранка Топаловића, свештенослужитеља Саборне цркве.

У сусрет Рођењу Христовом

Tagged:
82:40 минута (11.84 МБ)

Предавање Његовог Преосвештенства Епископа Будимљанско - никшићког Господина Јоаникија на тему "У сусрет Рођењу Христовом" одржано у недјељу 04. јануара 2009. г. у Бару.

Бесједа Архиепископа Г. Амфилохија на празник Сабора Пресвете Богородице у манастиру Морача

Tagged:
6:35 минута (1.14 МБ)

Бесједа Његовог Високопреосвештенства Архиепископа Цетињског Митрополита Црногорско - приморског Г. Амфилохија са Свете Архијерејске Литургије, коју је на други дан Божића, празник Сабора Пресвете Богородице, у четвртак 8. јануара служио у манастиру Морача.

Епископ хвостански Г. Атанасије служио у Храму рођења Пресвете Богородице у Земуну

17:00 минута (2.92 МБ)

Свету Архијерејску Литургију на дан Сабора Пресвете Богородице, 8. јануара служио је Његово Преосвештенство Епископ хвостански Г. Атанасије у Храму рођења Пресвете Богородице у Земуну. Прилог припремио Јово Бајић.

"Живоносни Источник"

Tagged:
61:54 минута (10.63 МБ)

Инрервју Његовог Високопреосвештенства Архиепископа Цетињског Митрополита Црногорско - приморског Г. Амфилохија дат ТВ "Елмаг" у емисији "Живоносни Источник" која је емитована 29. децембра 2008. године. Водитељ емисије: Никола Пејовић.

Свети архиђакон Стефан - Слава манастира Дуљево

Tagged:
10:03 минута (1.73 МБ)

Светом архијерејском литургијом, коју је служио Високопреосвећени Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско - приморски Господин Амфилохије са свештенством, и резањем славског колача 9. јануара 2009. године је у манастиру Дуљеву у Паштровићима прослављен празник Светог архиђакона и првомученика Стефана који је храмовска слава овог манастира. У арипастирској бесједи Митрополит Амфилохије је говорио о неизрецивој и неописивој тајни Христовог Рождества. Светој служби у манастиру Дуљево присустволо је бројно свештеномонаштво Митрополије Црногорско - приморске као и монаси из манастира Високи Дечани и монахиње из Грчке. Владика Амфилохије је након службе у Дуљеву посјетио и оближњи манастир Војнић.

"Православље"

15:53 минута (2.73 МБ)

"Само Спаситељ Србина спасава", написао је главни и одговорни уредник протојереј ставрофор Миодраг М. Поповић у уводнику најновијег броја "Православља" новина Српске патријаршије. Недавно су ове новине прославиле важан јублилеј - хиљадити број а тим поводом уредник је написао и ово: "Јубилеји су каменимеђаши који нам служе да се оријентишемо на путу кроз вријеме које је Господ подарио својој творевини и нама, као њеним баштованима, да, корачајући кроз њега, узрастамо и уподобљавамо се Њему."

Крштење у Јужној Африци

14:24 минута (2.47 МБ)

У школи Света Атанасија, у којој српски монаси који служе у Јоханесбургу последњих неколико година предају православну вјеронауку, недавно је обављено до сада најмасовније саборно крштење припадника локалног становништва у Јужној Африци. Крштено је 42 људи из племена Зулу, Цване и Суту. О овом изузетном догађају говори нам архимандрит Пантелејмон старјешина храма Светог апостола Томе у Јоханесбургу.

"Наш камен памти милионе година и све нам то казује, ко умије да чита...“

54:48 минута (9.41 МБ)

„Од нашег камена рађени су споменици, стећци који су начином израде једноставни, а велелепни, затим, наше цркве, зидане на онај старински начин. Желио сам да, једног дана, направим неку грађевину, којом бих афирмисао снагу и љепоту нашег камена. На жалост, ми не познајемо његову вриједност, јер је многима милије парче шпанске керамике, него камена плоча на којој смо, до јуче, пекли хљеб, а која је саставни дио нашег човјека. То је једини камен у којем нема ни грама радијације. То је камен који све памти. Наш камен памти милионе година и све нам то казује, ко умије да чита“, прича академски вајар Ратко Вулановић, међународно признат аутор, чије животно дјело „Камени град“ у Никшићу је уклоњено, по налогу комуналне полиције и већ осам мјесеци стоји одбачено на периферији града. Емисију припремила Сенка Чоловић.

Мала црква XXIII

53:45 минута (9.23 МБ)

Вјероучитељ Невенка Пјевач и дјевојчице Марија, Јелисавета, Ирина и Софија стижу нам из Мале школе вјеронауке при храму Светог Георгија у Бежанију, у Београду. Говоре нам о најрадоснијем празнику, Божићу, о браћи и сестрама, о вјери, о својим игрицама, о доброти. Чућемо и како пјевају у нашем студију.

Захарије Орфелин

23:12 минута (3.99 МБ)

О чудесном животу знаменитог Србина Захарија Орфелина за наш радио говори Боривојe Чалић аутор више студија и једне књиге о Орфелину, истраживач културне баштине вуковарског краја. Захарије Орфелин је аутор првог српског буквара, био је пјесник, историчар, просветитељ, бакрорезац, калиграф, учинио је пуно на просвећењу свога народа. Боривоје Чалић се годинама бави истраживањем живота и рада Захарија Орфелина, говори нам о његовом плодотворном животу, о молитвама које је писао, о мало познатим дјелима.

Божићни број часописа "Светигора"

16:53 минута (2.9 МБ)

O новом, Божићном броју гласила Митрополије Црногорско - приморске часопису "Светигора" говори оперативни уредник Рајо Војиновић.

Божићни пријем у Подгорици, 10. јануар 2009

14:26 минута (2.48 МБ)

Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско - приморски Г.Амфилохије приредио је данас традиционални Божићни пријем у зеленом салону Хотела Црна Гора у Подгорици. Са Високопреосвећеним Митрополитом госте су дочекали Епископ Будимљанско - никшићки Г.Јоаникије и Епископ Диоклијски и Игуман Острошки Г. Јован као и велики број свештенства Митрополије Црногорско - приморске и Епархије Будимљанско - никшићке.

Молитве у Пећкој Патријаршији

9:16 минута (1.6 МБ)

"Без молитве је немогуће опстати у Пећкој Патријаршији. Однос према Пећкој Патријаршији показује одговорност за нашу прошлост, садашњост и будућност", говори архимандрит Данило Љуботина духовник Спомен храма Светог Саве у Београду, који је већ двије недеље у Пећкој Патријаршији. Преноси нам дио утисака са прославе Божића, говори о посјетама италијанских и словеначких војника, о снијегу који је оковао манастир, о монахињама.

Дјеца апокалипсе XXVII

56:47 минута (9.75 МБ)

У данашњој емисији слушате о израелском филму "Валцер са Баширом" Ari Folmana, о извођењу "Покајног канона" Арво Перта у Петербургу, о новом роману Ник Кејва (Nicka Cavea) "Death of Bunny Munro" који ће се у септембру појавити на српском језику.

Ризнице манастира Хиландара

70:24 минута (10.08 МБ)

Назив је изложбе у Музеју примјењене умјетности у Београду, која дочарава сву љепоту манастира над манастирима, приказану на потпуно нов, савремени начин. Аутор изложбе Душан Миловановић, историчар умјетности прича како је заплакао када је први пут био у Хиландару, говори о његовим ризницама, о монасима.

Срби у Барањи

10:22 минута (1.78 МБ)

О Србима у Барањи говори протојереј ставрофор Михајло Маријанац архијерејски намјесник барањски. Говори нам о томе да је на том подручју више старијих домаћинстава, да су се млади иселили али и покајали а како су имања продали више немају где да се врате. Прича да је двадесет и двије године са својим народом и да никада, ни у најтежим временима, није помишљао на одлазак.

Свети Петар Цетињски LXV

13:33 минута (2.33 МБ)

Спор између Митрополита Петра I и Аустрије око манастира Стањевићи и Подмаине (предисторија спора).

Вез упреденом срмом

10:02 минута (1.73 МБ)

Јулијана Банковић везе прелијепе крстове, епитрахиље и поклања их манастирима, црквама, музејима. Говори нам о томе како је научила да ради вез упреденом срмом, тежак занат, умјетност која је данас скоро заборављена. Говори и о томе да се овакав посао мора радити срцем и душом.

Живот у Штрпцима

11:57 минута (2.06 МБ)

Разговарамо са Радмилом Стевовић чланом Хора РТС, солистом, професорком која је ових празничних дана била у посјети мајци у Штрпцима на Шар планини. "Овакав снијег не постоји нигдје, висок је преко једног метра, напољу је тако тихо, а ми немамо струју", говори нам Радмила. На Косово одлази редовно, добро познаје своје Србе који су ту остали да живе и апелује на све нас да их не заборавимо, да их обилазимо.

Питајте свештеника

86:49 минута (12.43 МБ)

У недјељу 11. јануара 2009. г. гост емисије "Питајте свештеника" био је Протојереј - ставрофор Момчило Кривокапић Архијерејски намјесник Бококоторски.

Молебан за срећно и благословено Ново 2009. љето доброте Господње

27:45 минута (4.77 МБ)

Запис са Молебана, који је за срећно и благословено Ново 2009. љето доброте Господње испред цркве Светог Ђорђа под Горицом служио Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско - приморски Г. Амфилохије са свештенством.

"Православна црква кроз вријеме са освртом на Митрополију Црногорско-приморску"

Tagged:
55:02 минута (9.45 МБ)

У недјељу 11. јануара 2009. г. у Духовном центру Црквене општине Подгорица одржано је предавање на тему "Православна црква кроз вријеме са освртом на Митрополију Црногорско - приморску". Предавач је био магистрант на одсјеку за философију Универзитета у Болоњи Филип Ивановић.

Упокојио се у Господу слуга Божји Миланко Стевановић, 14. јануар 2009

8:20 минута (1.43 МБ)

Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско - приморски Г. Амфилохије служио је данас опијело и присуствовао сахрани земних остатака, уснулог у Господу, слуге Божјег Миланка Стевановића, који је последњих година живио при Цетињском манастиру. Прилог: Славко Живковић.

Бесједа Архиепископа Г. Амфилохија у Цетињском манастиру, 14. јануар 2009

Tagged:
20:16 минута (3.48 МБ)

Бесједа Његовог Високопреосвештенства Архиепископа Цетињског Митрополита Црногорско - приморског Г. Амфилохија са Свете Литургије Светог Василија Великог коју је на празник црквене Нове године, обрезања Господњег и Светог Василија Великог, са свештенством Митрополије Црногорско - приморске, служио у Цетињском манастиру.

Заштита културног насљеђа

16:06 минута (2.77 МБ)

Захваљујући ангажману Бојане Каравидић у Новом Саду је основано Удружење "Субурбиум" за заштиту петроварадинског подграђа. Наша гошћа говори колико је важно да се сви у границама својих могућности ангажујемо на заштити културног блага које имамо. "Склони смо да знамо много више о другима него о себи", каже Бојана Каравидић.

Афричко искуство оца Пантелејмона

32:40 минута (5.61 МБ)

Када завршим час вјеронауке у црначким, сиромашним предграђима и када ме дјеца хватају за руке и мантију и кажу, води нас у твоју цркву, знам да је Ријеч Божија стигла до њиховог срца, прича јеромонах Пантелејмон Јовановић, старјешина храма светог апостола Томе у Јоханесбургу. У Африку је стигао из манастира Црна Река 2002. године, затекао приличну лошу ситуацију. "Успјели смо да ријешимо проблеме који су присутни у Аустралији, Америци па мислим да моје искуство може да буде драгоцјено", говори нам отац Пантелејмон.

Промоција новог издања ИИУ Светигора - "Свети Јован Крститељ и Претеча Господњи"

Tagged:
55:53 минута (9.6 МБ)

"Светигора" и Компанија "Новости" издавачи су нове књиге из едиције "Светитељи" под насловом "Свети Јован Крститељ и Претеча Господњи" која се управо у препознатљивој луксузној опреми појавила из штампе по врло популарним цијенама. Књига је представљена у четвртак 15. јануара 2009. г. у Танјуговом Међународном прес – центру, а о књизи су говорили Његово Високопреосвештенство Митрополит Црногорско – приморски Г. Амфилохије, Александар Бацковић, извршни директор за Издавачку дјелатност Компаније "Новости", Мирко Тољић, декан Академије умјетности у Требињу и технички уредник књиге. Текстове заступљене у овој књизи читала је глумица Стела Рачуница.

Монахиње на скелама

7:33 минута (1.3 МБ)

Монахиње из манастира Градац осликавале су дио Саборне цркве у Требињу. Сестра Екатерина нам прича о том необичном искуству да монахиње раде послове за које обично кажемо да су мушки. Прича нам о њиховом радном дану, о високим скелама на које морају да понесу све што им треба јер не могу више пута да силазе и да се пењу, говори о благодати, о молитви.

Сусрет духовника са својом духовном дјецом

11:00 минута (1.89 МБ)

Протојереј ставрофор Миодраг Миловановић, прота Миле је међу нашим најстаријим свештеницима. Прота Миле је парох београдски и директор Српске патријаршије у пензији, духовник свештенства Архиепископије, иконописац. Има велики број духовне дјеце и неколико пута годишње све их окупља, упознаје међусобно, говори о актуелним питањима свакодневног живота. Чујмо како је протекао последњи сусрет проте Милета са његовом духовном дјецом.

Црногорска народна ношња

55:22 минута (9.51 МБ)

У неколико емисија у којима је о црногорској народној ношњи за наш радио говорио народни стваралац Драгутин – Драга Перовић из Никшића чули смо да она потиче од немањићке властелинске ношње и као таква представља духовни одјек српског народа кроз историју. Народна ношња у Црној Гори, сматра Перовић, представља памтивјек српског народа у ком је уграђен косовски мит и легенда кроз који су стасавали знаменити црногорски јунаци. Из штампе ће ускоро изаћи и књига иснпирисана управо овом темом, при чему је аутор посебну пажњу посветио црногорској капи, која се због изразите српске симболике назива и „иконом косовском“. Прилог: Сенка Чоловић.

Бесједа Архиепископа Г. Амфилохија у манастиру Св. Архангела Михаила на Превлаци код Тивта, 17. јануар 2009

Tagged:
17:35 минута (3.02 МБ)

Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско - приморски Господин Амфилохије служио је јутрос у манастиру Св. Архангела Михаила на Превлаци код Тивта Свету Архијерејску Литургију уз саслужење игумана Јефрема манастира Стањевићи, јеромонаха Агапита Руса, свештеника: Александра из Кртола, Петра из Грбља, Петра са Луштице, ђакона Игора и једног руског ипођакона који се након сјечења славског колача обратио Митрополиту са ријечима захвалности преносећи му поздраве Митрополита Кирила Смољенског и Каљинградског Мјестобљуститеља Патријарашког трона до избора новог руског Патријарха. Он је изнио њихову молбу да наш Митрополит одобри да се десница Св. Јована Крститеља понесе у Москву да буде приликом избора новог руског Патријарха. Поред њега, своје поздраве су изнијела и два Козачка Атмана који су присуствовали Светој Литургији и подарили своје поклоне. Као и сваке године пјевао је хор «Св.Јевстатија» из Будве који је принио свој славски колач. Такође је био присутан представник црквене књижаре Св.Јевстатија из Бара Александар Орландић који је такође принио славски колач.

Мала црква XXIV

58:33 минута (10.05 МБ)

Јања Тодоровић, православни публициста, позната је домаћој јавности по бројним предавањима о томе како се одупријети окултним учењима и колико су она погубна за човјекову душу, о жени у цркви, хришћанском животу. Опомиње људе да је астрологија предворје окултног, јер се и сама некада бавила астрологијом. У Пастирско савјетодавном центру у Београду савјетује младе и њихове родитеље, захваљујући њој многи су се нашли у окриљу цркве.

Јерусалим од злата XXVII

58:37 минута (10.07 МБ)

У овој емисији слушате о роману Давида Гросмана "Види под: љубав", за који критичари кажу да је један од најбољих романа XX вијека. Гост данашње емисије је писац из Београда Димитрије Војнов који говори о могућем снимању филма о Јасеновцу.

Бесједа Архиепископа Г. Амфилохија на Крстовдан у Цетињском манастиру

Tagged:
4:18 минута (758.95 КБ)

Бесједа Његовог Високопреосвештенства Архиепископа Цетињског Митрополита Црногорско - приморског Г. Амфилохија са Свете Архијерејске Литургије коју је на Крстовдан, у недјељу 18. јануара, уз саслужење свештенства Митрополије Црногорско - приморске, служио у Цетињском манастиру.

Празник Богојављење прослављен у Никшићу

7:58 минута (1.37 МБ)

Празник Богојављење прослављен Светом Литургијом која је служена у Саборној цркви Светог Василија Острошког у Никшићу. Прилог: Сенка Чоловић.

Питајте свештеника

67:37 минута (9.69 МБ)

У недјељу 19. јануара 2009. г. гост емисије "Питајте свештеника" био је Протојереј Драган Станишић парох подгоричи и професор Богословије Светог Петра Цетињског.

Бесједа Архиепископа Г. Амфилохија на празник Богојављење у Саборном храму Христовог Васкрсења у Подгорици

Tagged:
3:13 минута (569.38 КБ)

Бесједа Његовог Високопреосвештенства Архиепископа Цетињског Митрополита Црногорско - приморског Г. Амфилохија са Свете Архијерејске Литургије коју је на празник Богојављење, у понедјељак 19. јануара, служио у Саборном храму Христовог Васкрсења у Подгорици.

Да вас нико не превари XXXVI

50:22 минута (8.65 МБ)

У овој емисији говоримо о још једној псеудохиндуистичкој секти, Ваишнавској вјерској заједници за свјесност Кришне (ВВЗ), познатијој као Харе Кришна. О њеном оснивању на западу (САД) и ширењу по свијету, као и о негативностима које оставља за собом.

Богојављење у Архиепископији београдско-карловачкој

28:50 минута (4.95 МБ)

Свечана Богојављенска литија, коју су предводили Владика, предсједници Скупшине Града и Општине Чукарице и изасланик Предсједника Републике господин Зоран Алимпић, кренула је из порте храма Светог Георгија до Савског језера и Аде Циганлије гдје се по 11. пут одржало такмичење у традиционалном вађењу Богојављенског Часног Крста. У знак символике на седам тајни старјешина храма, протојереј - ставрофор Славко Божић је пустио седам голубица. Такмичаре је бодрило више хиљада вјерних окупљених на обали језера. Овогодишњи побједник богојављенског пливања на Савском језеру на Ади Циганлији, трећи пут заредом, је Београђанин Марко Томашевић, припадник жандармерије Министарства унутрашњих послова Србије. Такмичило се 35 такмичара.

О правди

11:12 минута (1.93 МБ)

Поводом празника Светог Јована Крститеља који је позивао на покајање, и да се уготове стазе Христу, и да се поравна што је неравно, говоримо о појму правде за нас православне. Свети Јован, који је највећи од свих од жена рођених, после Богородице, био је толико смирен и живио у тој небеској правди. Колико је смирен требао да буде смртан човјек да се не погорди што ће крстити Самога Господа, и положити своју руку на Богочовека. Текст "О правди" припремила монахиња Стефанида из манастира Михољска Превлака код Тивта.

Ново полицијско насиље над Црквом, 20. јануар 2009

3:30 минута (619.35 КБ)

Јаке полицијске снаге спријечиле су јутрос физичким насиљем свештенство Цетињског архијерејског намјесништва да служи литургију у цркви Светог Јована Крститеља у Бајицама код Цетиња, која данас прославља своју славу. Кордон специјалаца освануо је око цркве, а када су свештенство и вјерници покушали да уђу у храм, полиција је примијенила физичку силу. Један од полицајаца је након примјене силе говорио «немојте да нас провоцирате», док је други «објашњавао» сопствене поступке ријечима «ми радимо свој, а ви радите свој посао». О немилим дешавањима у Бајицама говори протојереј Гојко Перовић парох Цетињски Ректор Богословије Светог Петра Цетињског. .

Бесједа Архиепископа Г. Амфилохија на Јовањдан у манастиру Острог

Tagged:
13:49 минута (2.38 МБ)

Бесједа Његовог Високопреосвештенства Архиепископа Цетињског Митрополита Црногорско - приморског Г. Амфилохија са Свете Архијејске Литургије коју је на Јовањдан, у уторак 20. јануара, служио у манастиру Острог.

"Православни пут"

18:04 минута (3.11 МБ)

"Трудили смо се да донесемо читаоцима радост и умиљење у срцу за чим сви чезнемо", говори Станко Пантовић представљајући најновији број часописа "Православни пут". Нека свако набави бројанице и почне да се моли, ријечи су о. Јефрема коме је посвећен текст "Порука Свете Горе". Нови број објављује и необјављен текст старца Пајсија о гордости као врховном штабу свих страсти.

10 година "Двери"

20:29 минута (3.52 МБ)

О Савиндану 2009. године навршава се 10 година од покретања „националног гласила студената србистике непостојеће катедре за србистику Филолошког факултета Универзитета у Београду“, како је тада гласио поднаслов часописа под именом „Двери”. Касније је ово студентско гласило прерасло у академски часопис за националну културу и друштвена питања „Двери српске”. За 10 година рада изашло је укупно 40 бројева, а из круга покретача и сарадника овог часописа израсло је удружење грађана под називом Српски сабор Двери, које у овом тренутку представља једну од најактивних нестраначких националних организација у Срба. Српски сабор Двери је препознатљив по издавачкој делатности, великом броју трибина (Машинац), промоција, интернет презентацији, Саборима српске омладине, покретању телевизијске продукције која се емитује на 20 локалних и регионалних телевизија у Србији, као и дигиталном издаваштву, те пројектима Покрет за Живот, као промоције светиње људског живота и борбе против бијеле куге и Српске мреже, као обједињавајуће коалиције српских православних удружења из Отаџбине и Расијања. Са Бошком Обрадовићем, једним од покретача, данас главним уредником часописа „Двери српске” разговарала Весна Кривчевић.

Међународни семинар о холокаусту

5:06 минута (899.46 КБ)

У организацији Јеврејске општине Нови Сад одржан је од 20. до 22. јануара Међународни семинар о холокаусту, намијењен просвјетним радницима из цијеле Србије, првом такве врсте на Балкану коме је присуствовало више од 200 полазника. За наш радио говори сарадник Одбора за Јасеновац Светог Архијерејског Синода Српске православне Цркве Душан Павловић.

У храму Успења Пресвете Богородице на Биочу служена је заупокојена Литургија страдалима у жељезничкој несрећи

3:26 минута (607.19 КБ)

У храму Успења Пресвете Богородице на Биочу код Подгорице служена је заупокојена Литургија страдалима у жељезничкој несрећи прије три године, након чега је служен парастос за покој њихових душа. Свету Службу Божију је служио Архијерејски намјесник подгоричко - даниловградски протојереј ставрофор Милутин Фемић уз саслужење више свештеника. Овим поводом за наш радио говори парох кучко - братоножићки и љеворечко протојереј Бранко Тапушковић.

Бесједа Архиепископа Г. Амфилохија на опјелу презвитера Момчила Говедарице, 23. јануар 2009

Tagged:
14:46 минута (2.54 МБ)

Њеово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски и Митрополит Црногорско - приморски Г. Амфилохије служио је у петак 23. јануара свету архијерејску литургију и опјело блаженопочившем презвитеру Момчилу Говедарици у малом Храму Светога Саве на Врачару у Београду. Презвитер Момчило Говедарица рођен је 1937. године у Братачу код Невесиња у Херцеговини у свештеничкој породици која је током три вијека са кољена на кољено давала свештенике. Презвитер Момчило Говедарица био је у Богословији у Раковици школски друг Архиепископа Амфилохија. Дуго година служио је у Бијелом Пољу код Мостара, а последње двије деценије свога пастирског рада провео је у Београду као свештенослужитељ Храма Светога Саве. Биће сахрањен у Братачу на гробљу у којем почивају његови бројни преци свештеници.

Српска изложба у Паризу

17:27 минута (3 МБ)

У крипти Храма Светог Саве у Паризу у току је изложба радова троје српских умjетника. Не само Срби који живе у главном граду Француске, него и бројни странци посматрајући њихова дjела упознају и православну духовност. Познати сликар, фреско и иконописац Зоран Гребенаровић за Радио Светигору говори о значају и будућим одредиштима велике изложбе, али и о свом раду у Подгорици.

Бесједа Архиепископа Г. Амфилохија у манастиру Дуљево, 24. јануар 2009

Tagged:
12:32 минута (2.15 МБ)

Бесједа Његовог Високопреосвештенства Архиепископа Цетињског Митрополита Црногорско - приморског Г. Амфилохија са Свете Архијерејске Литургије коју је у суботу 24. јануара служио у манастиру Дуљево. У току Свете службе Владика је у Свету тајну брака увео младенце Владислава и Јелену.

Мала црква XXV

56:14 минута (9.66 МБ)

Можда ће ова емисија охрабрити младе људе да користећи туђа искуства истрају у хришћанском васпитавању своје дјеце. Како изгледа живјети у хришћанској породици од малих ногу, о љепоти жртве за браћу, о односу према дјевојкама, о фирмираној гардероби, говоре Вангел, Биљана и њихови синови Михаил, Јован и Димитрије Цинцар Костић.

Духовне академије у славу Светог Саве

22:35 минута (3.88 МБ)

Светом Литургијом и традиционалним црквено - народним сабором братстава Косовчић, који је у суботу 24. јануара одржан у селу Дужи, код Шавника почеле су духовне академије у славу Светог Саве, које ће се наредних дана одржавати у Епархији будимљанско - никшићкој и широм Црне Горе. Прилог: Сенка Чоловић.

Архиепископ Г. Амфилохије служио у Влашкој цркви на Цетињу, 25. јануар 2009

Tagged:
9:04 минута (1.56 МБ)

Бесједа Његовог Високопреосвештенства Архиепископа Цетињског Митрополита Црногорско - приморског Г. Амфилохија са Свете Архијерејске Литургије коју је у недјељу, 25. јануара, са свештенством служио у Влашкој цркви на Цетињу.

Дјеца апокалипсе XXVIII

81:03 минута (13.92 МБ)

У 28. емисији "Дјеца апокалипсе", која је посвећена Светом Сави, слушате причу "Дар" Давида Шултхајза (David Schulthisea). Гост емисије је Драган Амброзић.

Питајте свештеника

77:36 минута (11.11 МБ)

У недјељу 25. јануара 2009. г. гост емисије "Питајте свештеника" био је Протојереј - ставрофор Милутин Тимотијевић Ректор призренске Богословије Светих Кирила и Методија тренутно измјештене у Ниш.

Српско сјећање на жртве холокауста

17:09 минута (2.95 МБ)

Међународни дан сјећања на жртве холокауста обељежава се у цијелом свијету на дан 27. јануара. Српска православна црква његује сјећање на све невине страдалнике, помињући их молитвено, али и организацијом и учешћем у бројним међународним догађајима, какав је управо одржан у Новом Саду. За Радио Светигору о српском сјећању на милионе жртава холокауста говори јеромонах Јован Ћулибрк.

Светосавска академија на Жабљаку, 24. јануар 2009

25:32 минута (4.39 МБ)

Светосавска академија одржана је у суботу на Жабљаку. Ову традиционалну духовну светковину у славу Светом Сави благословио је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско - никшићки Г. Јоаникије. Извјештај: Сенка Чоловић.

Светосавска академија у Колашину, 25. јануар 2009

21:32 минута (3.7 МБ)

Синоћ је, у организацији Центра за културу општине Колашин, одржана свечана академија посвећена празнику Светога оца нашег Саве. Светосавску академију у Колашину благословио је високопреосвећени Архиепископ Г. Амфилохије. Опширније у прилогу Славка Живковића.

У Бару је одржана Светосавска академија, 25. јануар 2009

74:46 минута (10.71 МБ)

Традиционалним светосавским академијама у Митрополији Црногорско - приморској синоћ су почеле светосавске свечаности. Барска академија, коју су организовали тамошња Црквена општина и Српско културно - просветно друштво била је посвећена и 790-ој годишњици Митрополије Црногорско - приморске. Учеснике је поздравио и скуп благословио Преосвећени Епископ Диоклијски игуман манастира Острог Господин Јован, а светосавску бесједу одржао је књижевник Селимир Радуловић.

Празник Светог Саве прослављен је у никшићкој Саборној цркви

11:36 минута (2 МБ)

Празник Светог Саве прослављен је у никшићкој Саборној цркви Светог Василија Острошког Светом Литургијом, којој је присуствовао велики број вјерника, а малишани су и ове године даривани пригодним поклонима.

Дјечја Светосавска академија

3:32 минута (624.25 КБ)

Посебно свечано било је јутрос (27.01.2009) у храму Христовог Васкрсења у Подгорици гдје је након Свете Литургије одржана дјечја Светосавска академија на којој је бесједио свештеник Жељко Ћалић. Опширније: Славко Живковић.

Празник Светог Саве прослављен је у Цетињском манастиру

33:09 минута (5.69 МБ)

Празник Светог Саве прослављен је у Цетињском манастиру Светом Литургијом, резањем славкског колача и пригодним програмом који су изела дјеца полазиници школе вјеронауке са Цетиња. Поздрављајући дјецу учеснике програма, вјерни народ окупљен на Светом Богослужењу, светосавски програм је најавио јеромонах Исак сабрат Цетињског манастира.

У Подгорици одржана централна Светосавска академија

22:49 минута (3.92 МБ)

У крипти Саборног храма Христовог Васкрсења у Подгорици у понедјељак 26. јануара је одржана централна светосавска академија у Митрополији Црногорско - приморској. У присуству Преосвећеног Епископа Диоклијског Господина Јована, бројног свештенства, представника дипломатског кора, страначких првака, културних посленика и великог броја грађана Подгорице скуп је благословио Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско - приморски Господин Амфилохије.

Nакон 75. година прослављен празник Светог Саве у Скадру

4:03 минута (714.71 КБ)

Празник Светог Саве првог Архиепископа Српског прослављен је данас, први пут након 75. година, у цркви Свете Тројице у Скадру Светом Литургијом коју су служили Протојереј Радомир Никчевић шеф Кабинета Високопреосвећеног Митрополита Г. Амфилохија, презвитер Љубомир Јовановић и ђакон Игор Балабан, као и Светосавском академијом. О томе говори Протојереј Радомир Никчевић.

Свети Петар Цетињски LXVI

11:39 минута (2.01 МБ)

Окружни поглавар из Котора у јуну 1817. тражи од митрополита Петра I да спорну област Лозицу на падинама Ловћена уступи Аустрији. Народна скупштина на Цетињу одлуком од 6. августа исте године одбила је овај захтјев позивајући се на бројне чињенице и документа која показују да област Лозица припада Црној Гори.

Црна Гора за Космет

5:08 минута (907.42 КБ)

Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа будимљанско - никшићког Г. Јоаникија у Никшићу је на Савиндан спроведена хуманитарна акција под називом „Црна Гора за Космет у Никшићу“. Прилог: Сенка Чоловић.

Савиндан у Требињу

Tagged:
19:33 минута (3.36 МБ)

Као и претходних година, тако и ове уочи Савиндана у Требињу почело је обиљежавање овог великог празника и српске славе вечерњом службом у Саборном храму Преображења Господњег коју је служио наш умировљени епископ Атанасије са свештенством. Након тога у требињском Дому културе, у позоришној сали одржана је Светосавска академија у организацији Црквене Општине Требиње и СО Требиње. Послије интонирања Светосавске химне академију је отворио пригодном бесједом умировљени епископ ЗХиП Атанасије, а осврћући се на програм самог Светог Саве „О правој вјери". Извор:Епархија ЗХиП.

Светосавска бесједа Архиепископа Г. Амфилохија у Светосавском храму на београдском Врачару

Tagged:
24:09 минута (4.15 МБ)

Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски и Митрополит Црногорско – приморски господин Амфилохије и викарни Епископ хвостански Атанасије Ракита, на Дан Светога Саве, служили су свету Архијерејску Литургију у старом Светосавском храму на београдском Врачару. Саслуживало је више свештеника. У чин презвитера Архиепископ Амфилохије унаприједио је ђакона Светозара Арсовског из Охридске архиепископије који се школовао на Богословском факултету у Београду. Светосавски храм прослављао је своју крсну славу, а архиепископ Амфилохије ломио је славске колаче и бесједио и у старом, али и новом храму. Литургији је присуствовао и његово величанство престолонаследник Александар Карађорђевић и више личности из јавног и политичког живота.

О нашима у свијету

14:33 минута (2.5 МБ)

Наши које животни пут однесе у свијет, посебно се радују посјетама светиња у отаџбини. Боравећи ових дана у Србији, наша гошћа Радмила Максимовић, која већ осам година живи у Лондону, говори о својим посјетама манастирима и црквама, разговорима са духовницима.

Клуб добровољних давалаца крви Свети Сава из Никшића

6:45 минута (1.16 МБ)

Клуб добровољних давалаца крви Свети Сава из Никшића спровео је јуче (28. 01 2009.) још једну акцију прикупљања крви у Никшићу. Прва акција овог новооснованог клуба, не случајно, била је организована такође 28. јануара, након што је прошле године на Светог Саву благосиљан почетак њиховог рада. Прилог: Сенка Чоловић.

Љубав према Србији

9:01 минута (1.55 МБ)

Светлана Луганскаја, Московљанка, завољела је Србију захваљујући оцу. Одлично говори српски језик, често нам дође у посјету, по благослову свог духовног оца има и сајт Свети Срби. Говори нам и о Подворју СПЦ у Москви, о цркви Свете мученице Татјане у којој је чувени о. Максим Козлов.

Представљен роман "У отаџбини без отаџбине" Зорана Милојевића

60:42 минута (10.42 МБ)

Роман првјенац Зорана Милојевића "У отаџбини без отаџбине" је породична прича коју је писцу испричао отац, равногорац. Радња се догађала у Србији током Другог свјетског рата и десетак година послије рата. Прича је војник који је припадао пораженој страни у братоубилачком рату који се водио међу Србима. Роман Зорана Милојевића представљен је 22. јануара 2009. г. у свечаној сали Министарства за дијаспору Владе Републике Србије у Београду. О књизи су говорили писац и историчар Предраг Остојић, државни секретар у министарству за дијаспору Предраг Тојић, књижевник Злата Ђерић и књижевник Миљурко Вукадиновић. Дјелове из књиге читали су Соња Вукадиновић и глумац Зоран Симоновић.

Завршене су овогодишње свечаности у славу Светом Сави у Епархији будимљанско-никшићкој

25:11 минута (4.33 МБ)

Светосавском академијом, која је, у организацији Епархије будимљанско - никшићке, Црквене општине Никшић и НВО Голијски сабор културе, одржана синоћ (29. 01. 2009.) у Саборној цркви Светог Василија Острошког у Никшићу, завршене су овогодишње свечаности у славу Светом Сави у Епархији будимљанско - никшићкој. Прилог: Сенка Чоловић.

"Трeбјешки круг"

13:20 минута (2.29 МБ)

У сали Црквене општине Подгорица у четвртак 29. јануара одржана је промоција романа "Трeбјешки круг" Радована Маркова Караџића. О књизи су говорили пјесници Коста Радовић, Милош Булатовић и Веселин Лазаревић. Одломке је читао аутор. Домаћин вечери био је Ђорђије Грујић. Прилог: Славко Живковић.

Неопходна је обнова храма Вазнесења Господњег у Кључу

16:26 минута (2.83 МБ)

Протосинђел Варнава (Дамјановић) администратор парохије Кључке у Епархији Бихаћко - Пертовачкој говори о плановима за обнову храма Вазнесења Господњег у Кључу, у којој му је на недавном састанку подршку обећао и начелник кључке општине Осман Ћехајић и о тешком животу Срба повратника, од којих већина живе без најосновнијих услова за живот.

"Као мирни и свијетли вјесник"

Tagged:
65:16 минута (9.35 МБ)

Запис са промоције књиге пјесника и издавача Селимира Радуловића "Као мирни и свијетли вјесник" која је у сриједу 28. јануара 2009. г. одржана у Бару. О књизи су говорили пјесник Благоје Баковић, издавач Зоран Живковић и аутор. Модератор вечери био је свештеник Јован Пламенац главни уредник Радио - Светигоре а вече је својим појањем уљепшала етно група из Бара "Дарови Светог Јована Владимира".

Празници у Барањи

10:10 минута (1.75 МБ)

"Ове године Божић је најсвечаније прослављен од како сам свештеник у Барањи", говори за наш радио Архијерејски намесник барањски Протојереј ставрофор Михајло Маријанац. Прича нам и о занимљивим обичајима из овог краја. На крају разговора подсјећа како се користи крстовданска и богојављенска водица.

Мала црква XXVI

68:03 минута (11.69 МБ)

Невјероватно је због каквих све ситница се људи разводе, говори наш гост неуропсихијатар др Петар Бокун. Савјетује да се што чешће разговара у породици, да треба саслушати и дјецу и да је драгоцјено сачувати своју породицу.

Јерусалим од злата XXVIII

69:36 минута (11.95 МБ)

Protosindjel Jovan CulibrkУ овом издању емисије слушате како теку дани у Светој земљи о чему говори протосинђел Јован Ћулибрк, који такође говори о 27. јануару Међународном дану сјећања на холокауст. Гости емисије: Душан Павловић, сарадник Одбора за Јасеновац, др Дарко Трифуновић, професор на Факултету Безбједности Универзитета у Београду те отац Софроније сабрат манастира Рмањ.

Питајте свештеника

80:02 минута (11.46 МБ)

У недјељу 1. фебруара 2009. г. гост емисије "Питајте свештеника" био је Протојереј - ставрофор Момчило Кривокапић Архијерејски намјесник Бококоторски.

Да вас нико не превари XXXVII

46:17 минута (7.95 МБ)

У овој емисији говоримо о псеудохришћанској секти хришћанска адвентистичка црква, познатији као суботари. Суботари су једна од најраспрострањенијих и најорганизованијих сектних организација у свијету.

Мјештани шавничког села Дужи обнављају цркву Светог арханђела Михаила

14:46 минута (2.54 МБ)

Мјештани шавничког села Дужи обнављају цркву Светог арханђела Михаила. О црквеном животу овог краја и светосавским свечаностима, чији организатор су братственици Косовчића, чућете више од професора Милије Ћеранића, члана Организационог одбора. Разговор водила Сенка Чоловић.

Рукоположен је нови клирик Јерусалимске Патријаршије

1:56 минута (341.76 КБ)

У  Саборној цркви Васкрсења у Јерусалиму у недељу 01. фебруара 2009. године, рукоположен је нови клирик Јерусалимске Патријаршије о чему говори протосинђел Јован Ћулибрк.

Први Васељенски сабор

13:28 минута (2.32 МБ)

Први Васељенски сабор се састао у Никеји 325. године, а повод је било јеретичко учење Арија, који је Господа Христа погрешно сматрао створењем, а не предвјечним Сином Божијим, како учи Православна Црква. Никејски сабор је, по ријечима св. Атанасије Великог «изобличење сваке јереси... јер он исповједа савршену и потпуну вјеру у Свету Тројицу... у којој се вјери ми и крштавамо и кроз коју се сједињујемо са Богом». На том Сабору је састављен Символ вјере који је потом допуњен на Другом Васељенском сабору.

Вечерња богослужења

15:03 минута (2.59 МБ)

Света Литургија

15:10 минута (2.61 МБ)

Реч ''Литургија'' је грчког порекла и значи ''заједничка служба'' ,''Служба Божија''. Богослужење се често назива и Eвхаристија, што значи благодарност. Св. Литургија је најважније богослужење Хришћанске цркве, зато што се на њој, под видом хлеба и вина, приноси Богу тајанствена жртва Тела и Крви Господа Исуса Христа, а којом се ми причешћујемо, ради нашег освећења и сједињења са Христом. Литургија је жртва, која се заснива на Голготској жртви Христовој, а ми је понављамо у њеном бескрвном облику, жртвујући хлеб и вино. Поред тога Литургија је тајна и заснована је на речима Христовим, упућеним апостолима на Тајној вечери: ''Узмите, једите, ово је тело моје...Пијте из ње сви, јер ово је крв моја Новога завета, која се пролива за многе ради отпуштења грехова''. (Мт. 26,28)

Символ вјере I

32:03 минута (5.51 МБ)

Вјерујем у јенога Бога Оца, Сведржитеља, Творца неба и земље и свега видљивог и невидљивог! И у једнога Господа Исуса Христа, Сина Божијег, Јединородног, од Оца рођеног прије свих вијекова; Свјетлост од Свјетлости, Бога Истинитог од Бога Истинитог, рођеног, не створеног, Јединосушног са Оцем, кроз кога је све постало…

Живоносни источник

Tagged:
62:47 минута (10.78 МБ)

Емисија "Живоносни источник" ТВ Елмаг посвећена празнику Светог Саве у којој је гост био Архијерејски намјесник Бококоторски Протојереј - ставрофор Момчило Кривокапић.

Крштење и Миропомазање

9:32 минута (1.64 МБ)

Крштење је Света тајна којом човјек постаје хришћанин и члан цркве. Само крштен човјек има право на све остале тајне и обреде у цркви. У непосредној вези са Светом Тајном Крштења стоји Света Тајна Миропомазања, која се врши заједно са крштењем. Миропомазање је Света Тајна у којој се нарочитом материјом, Светим Миром, врши помазивање свих дјелова тјела кроз које примамо овај свијет; чела, очију, ноздрва, уста, ушију, прса, рамена, руку и ногу. Свето Миро је уљана материја, справљена од скупоцјених миришљавих биљака, коју освећује сам Патријарх на Велики четвртак и разашиље свештеницима по епархијама и парохијама.

Символ вјере II

20:45 минута (3.57 МБ)

...И у Духа Светога, Господа Животворног, који од Оца исходи и који се са Оцем и Сином заједно поштује и заједно слави...

Други Васељенски сабор

13:26 минута (2.31 МБ)

Други Васељенски сабор је одржан у Цариграду 381. године. Повод за његово сазивање била је духоборачка јерес чији су представници говорили да је Дух Свети створење, а не Бог. Црква је одбацила њихово неправилно учење и допунила Никејски Символ вјере, проширивши осми члан, у коме се наглашава да Духу Светом припада иста слава и поклоњење као и Оцу и Сину, другим ријечима, да је по Божанству исте части са Оцем и Сином. Због ове допуне, као и исказања вјере у Цркву, једно Крштење, Васкрсење и живот Будућег века, установљени Символ Вере се назива Никејско – цариградски

Јутарња богослужења

12:21 минута (2.12 МБ)

О цркви Христовој

22:31 минута (3.87 МБ)

Икона Мајке Божје Млекопитатељице на Романији

9:07 минута (1.57 МБ)

Јеромонах Андреј игуман манастир Светог Великомученика Георгија на Равној Романији говори о копији иконе Мајке Божје Млекопитатељице, коју је овај манастир добио 31. јануара. Заштитницу манастира на Равној Романији су, по узору на оригиналну икону у цркви испоснице Светог Саве у Кареји, начинили Хиландарски монаси.

Десетогодишњица часописа "Двери"

Tagged:
48:10 минута (8.27 МБ)

Овогодишње "Повеље слободе" Српског сабора Двери добили су Предраг Драгић – Кијук, философ, књижевник и секретар Српске књижевне задруге и посхумно Александар Солжењицин, велики руски писац и пријатељ Срба. Ова велика признања биће уручена у четвртак вече 5. фебруара у амфитеатру Машинског факултета у Београду. У име породице Солжењицин награду ће примити представници Амбасаде Русије у Београду.

"Изворна српска пјесма је моја велика љубав..."

56:50 минута (9.76 МБ)

„Изворна српска пјесма је моја велика љубав. Без обзира што се бавим опером, мислим, да један умјетник своја осјећања никада не може, у потпуности, да изрази кроз туђи језик и туђу музику. Само кроз своју. Наша музика, где год да сам пјевала у Италији, Шпанији, Португалији, Холандији била је са одушевљењем примљена. Она плијени, јер је препуна осјећања из дубине саме душе, која говоре о емотивности и топлини нашег народа“, каже у разговору за радио Светигору Бранислава Подрумац, млада умјетница која се, као члан Оперског студија Факултета музичке умјетности и београдског Народног позоришта, на оперској сцени појављивала већ у неколико носећих оперских улога. Прилог: Сенка Чоловић.

"Улога традиционалних религија у проналажењу мирољубивих рјешења за елиминисање сукоба и конфликата"

4:41 минута (827.21 КБ)

Од 11.-14. фебруара у Витлејему ће бити одржана годишња конференција Међународне скупштине Православља чији је центар у Атини. О овој конференцији чија је тема "Улога традиционалних религија у проналажењу мирољубивих рјешења за елиминисање сукоба и конфликата", говори г.Славко Крстајић представник Фонда "Јединства православних народа" и директор "Одигитрије", један од учесника конференције.

Символ вјере III

28:26 минута (4.88 МБ)

Четврти члан Символа вјере: И који је распет за нас у вријеме Понтија Пилата и страдао и био погребен.

Мала црква XXVII

58:44 минута (10.09 МБ)

Данас се дјевојке удварају младићима, играју фудбал, пуно је промјена, али уколико у тим промјенама нема Христа онда то није добро, говори Предраг Бранковић вјероучитељ, додајући да младе учи да треба имати повјерење у Бога. Прича о значају молитве пре почетка часа, када се и у најбучнијим одјељењима млади утишају, сматра да је за дјецу веома важно када виде родитеље сагнутих глава испред иконе.

Бденије

18:11 минута (3.13 МБ)

Монаштво

15:19 минута (2.63 МБ)

Историја монаштва датира још из четвртог вијека. Ако би се говорило о наговјештају, онда далеко раније, још из времена прије Христа. Примјер пророка Илије је примјер монашки. Монаштво је одрицање од свијета. То није мржња свијета већ свијећа која сама сагоријева да тиме покаже пут и примјер другима. Зато је монаштво жртва за свијет. Монаштво је авангарда Цркве Христове. Оно је војска која чека Цара небескога, не дајући безбожју да прође у свијет и Цркву нарочито, као што војник не да непријатељу да дође и погуби краља а народ покори.

Бесједа Архимандрита Луке у Цетињском манастиру, 8. фебруар 2009

Tagged:
6:20 минута (1.09 МБ)

Бесједа Архимандрита Луке (Анића) Игумана Цетињског манастира, са Свете Литургије, коју је у недјељу 8. фебруара 2009. године служио у Цетињском манастиру.

Дјеца апокалипсе XXIX

64:04 минута (11 МБ)

У данашњој емисији слушате о групи Врело која спаја етно са рок звуком, о којој говори Драган Амброзић програмски уредник Дома омладине - Београд, програмски менаџер на главној бини Егзита. У другом дијелу емисије слушате потресну исповјест о трагању за идентитетом, за Богом објављену у часопису "Православна ријеч" братства Светог Германа аљаског.

Бесједа Архиепископа Амфилохија у манастиру Михољска Превлака код Тивта, 8. фебруар 2009

Tagged:
12:15 минута (2.11 МБ)

Бесједа Његовог Високопреосвештенства Архиепископа Цетињског Митрополита Црногорско - Приморског Г. Амфилохија са Свете Архијерејске Литургије, коју је у недјељу 8. фебруара служио у манастиру Михољска Превлака код Тивта.

Изборна скупштина Друштва философа Црне Горе

17:10 минута (2.95 МБ)

Изборна скупштина Друштва философа Црне Горе одржана у суботу (07. 02 2009.) на Филозофском факултету у Никшићу. Функцију предсједника ове НВО обављаће протојереј проф. др Борис Брајовић, а часопис „Луча“, чији издавачи су Одсјек за филозофију и Друштво философа Црне Горе, излазиће у нешто измијењеној концепцији. Прилог: Сенка Чоловић.

Обиљежена 1200-годишњица преноса моштију Светог Трифуна у Котор

11:38 минута (2 МБ)

Архијерејски намјесник Бококоторски Протојереј - ставрофор Момчило Кривокапић говори о свечаностима обиљежавања 1200. годишњице преноса моштију Светог Трифуна у Котор, које су одржане у недјељу 8. фебруара у овом граду а којима је присуствовао Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско - приморски Г. Амфилохије.

Питајте свештеника

70:40 минута (10.12 МБ)

У недјељу 8. фебруара 2009. године гост емисије "Питајте свештеника" био је Архимандрит Лука (Анић) Игуман Цетињског манастира.

Преподобни Јефрем Сирин и Преподобни Исак Сирин

20:43 минута (3.56 МБ)

Преподобни Јефрем Сирин - Ученик св. Јакова Нисибијског и пријатељ св. Василија Великог. Апостол покајања. Његови списи и дан - данас мекшају срца отврдла од гријеха и враћају их Христу. Написао бројне књиге и прекрасне молитве. Није желио да постане епископ у Едеси, него се, кад су га хтјели присилити, направио луд и трчао кроз град вукући за собом своју хаљину. Упокојио се у дубокој старости 378. године. Преподобни Исак Сирин - Рођен у Ниниви, подвизивао се у оближњем манастиру Мар - Матејском. Прочуо се због светости и многих чудеса, те је био приморан да прихвати титулу епископа Нинивског. Но после само пет мјесеци он се удаљи у један пустињски манастир, где је саставио многа дјела, од којих је остало сачувано 100 бесједа о духовном животу и подвижништву. Упокојио се у дубокој старости крајем VII вијека.

Трећи Васељенски сабор

12:10 минута (2.09 МБ)

Трећи Васељенски сабор се састао у Ефесу 431. године, како би потврдио одлуке претходних Сабора и одбранио вјеру цркве од Несторијевске јереси. Несторије је сматрао да и божанској и човјечанској природи Христовој треба да припада и по једна личност. Оци Трећег Сабора су одбацили његово учење којим би се уносила диоба у Личности Господа Христа. На овом Сабору је потврђено да је Господ Исус Христос једна Личност са двије природе: божанском, од вјечности, од Оца, и човјечанском, коју је примио у времену од Пресвете Богородице.

О новом броју "Православља" говори члан редакције Југослав Кипријановић

10:43 минута (1.84 МБ)

О новом 1005. броју "Православља", новина Српске Патријаршије за наш радио говори члан редакције задужен за маркетинг и промоцију Југослав Кипријановић.

Света Литургија

15:05 минута (2.59 МБ)

Света тајна брака

8:14 минута (1.42 МБ)

Финска православна црква

22:09 минута (3.8 МБ)

Представљање најновијих издања манастира Подмаине

Tagged:
69:56 минута (10.02 МБ)

У недјељу 8. фебруара 2009. г. у Парохијском дому у Бару промовисана су најновија издања манстира Подмаине. О књигама "Цртеж у пијеску", "Православље и наука", "Свети Пајсије Величковски" и "Пустиња као град" говорили су јеромонаси Кирило (Бојовић) главни уредник часописа "Светигора" сабрат Цетињског манастира и Рафаило (Бољевић) сабрат манастира Подмаине.

Мати Февронија, игуманија манастира Пећка патријаршија добила Вукову награду

19:41 минута (3.38 МБ)

Мати Февронија, игуманија манастира Пећка патријаршија са још деветорицом заслужних културних посленика, умјетничких тимова и институција добила је овогодишњу Вукову награду коју по 45. пут додјељује Културно просвјетна заједница Србије уз покровитељство Министарства културе Републике Србије. Повеље и плакете са Вуковим ликом уручене су награђенима у сриједу 11. фебруара у Свечаној дворани Скупштине Београда. Овој свечаности, присуствовале су многе личности из културног и јавног живота Србије. Међу њима су били његово Високопреосвештенство Митрополит Црногорско - приморски Г. Амфилохије, њихова величанства престолонаследник Александар Карађорђевић и принцеза Јелисавета Карађорђевић. Задовољан што је међу награђенима била и Мати Февронија, игуманија манастира Пећка патријаршија присутнима се обратио Митрополит Црногорско - приморски Г. Амфилохије.

Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је у Саборној цркви Светог Василија Острошког у Никшићу

13:26 минута (2.31 МБ)

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско - никшићки Г. Јоаникије служио је, на празник Света Три Јерарха, Свету архијерејску Литургију у Саборној цркви Светог Василија Острошког у Никшићу. Овом приликом обављен је и чин рукоположења. Прилог: Сенка Чоловић.

"Радознале пјесме"

58:44 минута (10.09 МБ)

Запис са промоције књиге "Радознале пјесме" аутора Протојереја - ставрофора Милуна Фемића која је у четвртак 12. фебруара одржана у Богословији Светог Петра Цетињског на Цетињу. Скуп је благословио и о поезији за дјецу проте Милуна говорио Његово Преосвештенство Епископ Диоклијски игуман манастира Острог Г. Јован, редитељ и књижевни критичар Зоран Ристовић, књижевник Перивоје Поповић рецезент ове књиге и аутор. Стихове "Радозналих пјесама" читалу су ђаци Цетињске Богословије чланови рецитаторске секције.

Бесједа Архиепископа Г. Амфилохија у Храму Светог Марка у Београду, 12. фебруар 2009

Tagged:
12:48 минута (2.2 МБ)

Његово Вископреосвештенство Архиепископ Цетињски и Митрополит Црногорско – приморски Господин Амфилохије уз саслужење више београдских свештеника, на дан Света Три Јерарха, 12. фебруара служио је свету Архијерејску литургију у Храму Светога Марка у Београду. Света Три Јерарха занатлије металске струке славе као своју еснафску славу. Београдски металци донијели су у Цркву Светога Марка славски колач кога је ломио Архиепископ Г. Амфилохије. Архиепископ Г. Амфилохије унаприједио је у чин ђакона Беогрђанина, ипођакона Александра Аздејковића, који је дипломирао на београдском Богословском факултету и који се успјешно бави сликањем икона.

Духовно очинство

28:19 минута (4.86 МБ)

Ненад Бадовинац је са тринаест година први пут посјетио манастир. Био је то манастир Лепавина у Хрватској, упознао је тада архимандрита Гаврила игумана манастира Лепавина и како каже, био је то један потпуно другачији свијет за њега. Како га је отац Гаврило подучавао, чему га је научио и како је дошло до тога да је Ненад данас веб мастер веома посјећеног сајта манастира Лепавина чућете у овом разговору.

Хуманитарно вече у Никшићу

13:15 минута (2.28 МБ)

Црквени одбор за обнову цркве Светог архангела Михаила у Милошевићима код Шавника организовао у четвртак 12.02.2009. хуманитарно вече у Црквено - народном дому Светог Василија Острошког у Никшићу. Прилог: Сенка Чоловић.

О љубави и заљубљености

Tagged:
7:09 минута (1.23 МБ)

На дан Светог Мученика Трифуна јермонах Иларион Ђурица бесједио је на Светој Литургији у цркви Светог архангела Гаврила у Земуну о хришћанском поимању заљубљености и љубави. Поменуо је и нехришћанско празновање дана заљубљености који се, на жалост, проширио прије свега захваљујући маркетиншким акцијама трговаца и код нас.

„Ковачи лажног језика“

17:31 минута (3.01 МБ)

Књига „Ковачи лажног језика“ професора Веселина Матовића промовисана у петак (13.02.2009.) у Црквено - народном дому Светог Василија Острошког у Никшићу. Прилог: Сенка Чоловић.

Хуманитарно вече у Подгорици

7:20 минута (1.26 МБ)

Црквени одбор за обнову цркве Светог архангела Михаила у Милошевићима код Шавника организовао у суботу 14. фебруара 2009. хуманитарно вече у крипти Саборног храма Христовог Васкрсења у Подгорици. Прилог: Славко Живковић.

Мала црква XXVIII

81:48 минута (14.05 МБ)

Светлана Стевић народни пјевач каже да дјецу треба успављивати пјесмом или причом. У емисији нам је испричала неке приче, па поред осталог и томе како је постала народни пјевач. Сматра да пјесме морамо сачувати од заборава, да нам оне преносе сјећања на наше предке који пребивају у Небеској Србији. Говори и о женама које су стуб куће и породице, о васпитавању дјеце.

Бесједа јеромонаха Кирила на празник Сретења Господњег у Цетињском манастиру

Tagged:
8:28 минута (1.46 МБ)

Бесједа јеромонаха Кирила (Бојовића), сабрата Цетињског манастира главног уредника часописа "Светигора", на Светој Литургији, која је на празник Сретења Господњег, у недјељу 15. фебрура, служена у Цетињском манастиру.

Јерусалим од злата XXIX

62:13 минута (10.68 МБ)

У овој емисији слушате о једном хаџији - поклонику који никада није стигао до Јерусалима а цио живот je ишао ка њему - брату у Христу Миланку Стевановићу који се упокојио у Господу 13. јануара 2009. године.

Бесједа Архиепископа Г. Амфилохија у Маркићевића јарузи у Тополи на Сретење Господње, 15. фебруар 2009

Tagged:
4:03 минута (1.86 МБ)

Његово Високопреосвештенсво Архиепископ Цетињски и Митрополт Црногорско – приморски Г. Амфилохије бесједио је на Сретење у недељу 15. фебруара 2009. г. на помену Вожду Карађорђу и његовим устаницима пред спомен - чесмом у Маркићевића јарузи у Тополи. На том мјесту прије 205. година донјета је одлука о дизању Првог српског устанка. Непосредно прије тога његово Високопреосвештенство Архиепископ Г. Амфилохије и његово Преосвештенство Епископ шумадијски Г. Јован служили су Свету Архијересјску Литургију у оближњем тополском храму. Саслуживало је више свештеника Шумадијске епархије.

Празник Сретење Господње молитвено прослављен у Никшићу

8:06 минута (1.39 МБ)

Празник Сретење Господње прослављен молитвено у Саборној цркви Светог Василија Острошког у Никшићу. Прилог: Сенка Чоловић.

Питајте свештеника

79:35 минута (11.4 МБ)

У недјељу 15. фебруара 2009. г. гост емисије "Питајте свештеника" био је Протојереј Драган Станишић професор Богословије Светог Петра Цетињског и парох подгорички.

Свети Петар Цетињски LXVII

19:13 минута (3.3 МБ)

У мају 1817. митрополит Петар I обратио се руском цару са молбом да се мањем броју Црногораца усљед глади и хроничне оскудице омогући исељење у Русију. У јулу 1817. бродови са преко 800. лица из Цетиња и околине кренули су према Одеси.У цариградској луци Турци су им онемогућили кретање према русији па су се бродови са исељеницима вратили натраг у Боку. Покушај пресељења завршио се неуспјешно, јер није био припремљен у договору са царском руском владом.

Прослављено 10 година Двери у Чачку…

65:22 минута (11.23 МБ)

У предивном амбијенту реновиране велике сале Дома културе у Чачку, пред више од 700 присутних, у петак, 13. фебруара одржана је свечана академија поводом 10 година Двери. У богатом програму учествовали су: хор Гимназије у Чачку, вокална група Пирг из Београда, дјечја фолклорна група Бамби из Чачка, као и познати драмски умјетник Петар Божовић, који је извео одломак из монодраме Тако је говорио Николај.

Бесједа Архиепископа Г. Амфилохија у Патријаршјској капели у Београду, 17. фебруар 2009

Tagged:
8:07 минута (1.4 МБ)

Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски и Митрополит Црногорско – приморски Г. Амфилохије служио је у уторак 17. фебруара Свету Архијерејску Литургију у Патријаршијској капели у Београду. Саслуживало је више свештеника. У чин презвитера Архиепископ Г. Амфилохије унаприједио је ђакона Владимира Пражића свештенослужитеља Светониколајевске цркве у Земуну. Отац Владимир Пражић дипломирао је на Богословском факултету у Београду. Архиепископ Амфилохије је бесједио а у својој бесједи помињао је правду Божију која је Божанско својство.

Свети Петар Цетињски LXVIII

13:35 минута (2.34 МБ)

Писмо гувернадура Вуколаја Радоњића руском цару Александру, грофу Неселродеу и грофу Санковском. Тражи руску материјалну и политичку помоћ за Црну Гору. Жели умањити политички утицај митрополита Петра I у Црној Гори у своју корист.

„Српски љетописи“

4:20 минута (765.6 КБ)

У Никшићу је у понедељак (16.02.2009.) одржана конференција за новинаре на којој је књижевник Аћим Вишњић јавност упознао са покретањем образника „Српски љетописи“, чији први број се очекује око празника Христовог Васкрсења. Прилог: Сенка Чоловић.

Посјета Братству из Велике Британије

2:47 минута (493.92 КБ)

Благословом Његовог Преосвештенства Епископа будимљанско - никшићког Г. Јоаникија група чланова Братства православне омладине Светог Василија Острошког из Никшића боравиће ових дана у посјети Братству православне омладине Светог Јована Крститеља из Велике Британије. Прилог: Сенка Чоловић.

Свети Петар Цетињски LXIX

14:25 минута (2.48 МБ)

Преписка митрополита Петра I у току 1817. године са племенским главарима Бањана, Дробњака и Жупе Никшићке.

„Слане завичајне“

14:41 минута (2.52 МБ)

У Црквено - народном дому Светог Василија Острошког у четвртак 19. фебруара представљена књига поезије „Слане завичајне“ Слободана Вучинића. Прилог: Сенка Чоловић.

"Косово је Србија – никада нећемо одустати"

21:06 минута (3.63 МБ)

На старом савском трамвајском мосту, који повезује стари и Нови Београд, на годишњицу проглашења фантомске државе Косово, док је свуда около вејао снијег, водио се прави мали рат око једног великог транспарента дугог 40 метара. На транспаренту пише "Косово је Србија – никада нећемо одустати". Пола сата пошто је транспарент постављен на мосту, неко га је бацио у Саву. Убрзо је извађен из воде и постављен на старо мјесто. У ноћи између 17. и 18. фебруара транспарент је поново уклоњен, па је враћен на мост.

Одржана десета сједница Скупштине Друштва за подизање Храма Светог Саве

6:14 минута (1.07 МБ)

Ако све буде текло по плану, до 2013. године, што је уосталом и молитвена жеља Његове Светости Патријарха Павла, требало би да буде завршена градња Светосавског храма. Те 2013. године порослављаће се значајан јубилеј хришћанства, 1700. годишњица од Великог Миланског едикта Цара Константина када је дозвољено јавно исповједање Христове вјере. Завршетак Светосавског храма биће допринос српскога народа томе великом јубилеју.

"Разлози против контрацепције, стерилизације, вјештачких оплодњи и утробног чедоморства"

Tagged:
92:09 минута (13.2 МБ)

Предавање др Антуна Лисеца љекара из Хрватске на тему "Разлози против контрацепције, стерилизације, вјештачких оплодњи и утробног чедоморства" које је у недјељу 15. фебруара 2009. г. одржао у сали Дворца краља Николе у Бару.

Црква на гробљу Викинга

43:43 минута (7.51 МБ)

Марко Лопушина новинар и писац, пропутовао је цио свијет пратећи путеве наше дијаспоре. Почетком године боравио је у Шведској одакле нам доноси причу о зидању наше нове цркве која ниче на опште изненађење Швеђана на гробљу Викинга. Током боравка Марко је посјетио у затвору Биљану Плавшић, говори нам и о једној Српској цркви која је туристичка атракција у Шведској. Такође, присјећа се и боравака у Америци и Аустралији.

"Човјеков однос према творевини"

Tagged:
61:09 минута (10.5 МБ)

Први појмови о екологији сретају се још у Светом Писму, а за тај стари библијски појам икономија отац Јустин Поповић нашао је наш превод домострој. Односом човјека према материјалномо свијету бавило се и предавање "Човјеков однос према творевини" које је одржао господин Горан Раденковић, професор Старог завјета у Богословији "Светога Саве" у Београду. Предавање је одржано у уторак вече 17. фебруара у сали Патријаршије у Београду у оквору Православног народног универзитета. Предавање је организовало Верско добротворно старатељство Архиепископије београдско – карловачке.

Архиепископ Г. Амфилохије служио је у цркви Свете Петке у Будви, 21. фебруар 2009

Tagged:
17:11 минута (2.95 МБ)

Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско - приморски Г. Амфилохије служио је у суботу 21. фебруара, на Задушнице, Свету Архијерејску Литургију и парастос за све упокојене у цркви Свете Петке у Будви.

Почела обнова храма посвећеног Светом апостолу Марку у Будви, 21. фебруар 2009

3:20 минута (591.27 КБ)

Бесједа Његовог Високопреосвештенства Архиепископа Цетињског Митрополита Црногорско - приморског Г. Амфилохија са полагања новог камена темељца и благосиљања почетка обнове храма (крстионице) посвећеног Светом апостолу Марку на темељима древног манастира повећеног Светом апостолу Марку у Будви.

Мала црква XXIX

56:59 минута (9.79 МБ)

Лука и Јована су слијепи од рођења. После протјеривања са Косова, из Пећи, селили су се са родитељима петнаестак пута. Данас су у Београду, иду у школу, баве се разним спортовима, Јована пише пјесме а Лука најрадије прича о спорту и политици, прави су тинејџери. Лијепа су и јако драга дјеца са којима се може причати о свему отворено, па и о њиховом хендикепу. Имају пуно планова за будућност о чему говори и њихова мама Тања. Надамо се да ће се наћи људи добра срца да им помогну у остваривању њихових планова и много љепше будућности.

Бесједа Архимандрита Луке у Цетињском манастиру, 22. фебруар 2009

Tagged:
8:10 минута (1.41 МБ)

Бесједа Архимандрита Луке (Анића) Игумана Цетињског манастира, са Свете Литургије, коју је у недјељу 22. фебруара 2009. године служио у Цетињском манастиру.

Дјеца апокалипсе XXX

63:59 минута (10.99 МБ)

У овој емисији говоримо о хришћанској Америци која је заћутала 1965. године, говоримо о Џерому Д. Селинџеру (Dzerom Dejvid Selindzer) аутору романа "Ловац у житу", "Френ и Зуи" ... о коме говори Дејан Кршић уредник часописа Аркзин. У другом дијелу емисије слушате и дио из романа "Френ и Зуи".

Бесједа Архиепископа Г. Амфилохија у Мандићима (Врела) код Главе Зете, 22. фебруар 2009

Tagged:
17:42 минута (3.04 МБ)

Бесједа Његовог Високопреосвештенства Архиепископа Цетињског Митрополита Црногорско - приморског Господина Амфилохија са Свете Архијерејске Литургије и освећења обновљеног храма Светог Симеона Мироточивог у Мандићима (Врела) код Главе Зете, у недјељу 22. фебруара.

"Благодарник"

19:17 минута (3.31 МБ)

У православној књижари, галерији, апотеци "Благодарник" у Београду могу да се купе мелеми, чајеви, сирупи, креме, који стижу из наших бројних манастира. Поред манастирске апотеке ту су и домаћи производи од меда, воћа и поврћа, наравно и књиге које се могу купити или узети на читање, иконе, свијеће и још много тога. Власници Синиша и Марија Димитријевић труде се да набаве што више производа како би манастирска све шира понуда била доступна нашим вјерницима који све могу да набаве на једном мјесту.

Питајте свештеника

66:01 минута (9.46 МБ)

У недјељу 22. фебруара 2009. г гост емисије "Питајте свештеника" био је Протојереј - ставрофор Милутин Тимотијевић ректор Призренске Богословије Светих Кирила и Методија тренутно измјештене у Ниш.

"Права вјера и сујевјерје"

54:07 минута (9.29 МБ)

Предавање Јање Тодоровић нашег познатог публицисте и књижевника на тему "Права вјера и сујевјерје" које је у недјељу 22. фебруара 2009. године одржала у Духовном центру Црквене општине Подгорица.

О смрти

Tagged:
6:47 минута (1.17 МБ)

Наша драга сестра Бранка Маричић сахрањена је данас (23. фебруара 2009.г) у Београду. Миодраг и Бранка Маричић познати су нашим оцима по манастирима и црквама, бројним вјерницима јер већ годинама организују поклоничка путовања по нашим светињама. На опијелу је Владика јегарски Г. Порфирије говорио о смрти, васкрсењу, о молитви.

Свети Петар Цетињски LXX

15:25 минута (2.65 МБ)

Епидемија куге у старој Црној Гори, посебно у Црмници 1817 - 1818. Одбијен упад Турака у Пипере у јулу 1818. године.

Из штампе је изашао нови број "Свевиђа"

3:41 минута (651.42 КБ)

Из штампе је изашао нови број "Свевиђа", листа Епархије Будимљанско - никшићке. О новом 49. броју за наш радио говори главни урадник Влајко Ћулафић.

"Улога традиционалних религија у тражењу мирних решења у регионалним и глобалним конфликтима"

15:48 минута (2.72 МБ)

У Светој Земљи, у Витлејему, у организацији Међународног фонда јединства православних народа, од 11. до 15. фебруара 2009. г. одржана је конференција на тему Улога традиционалних религија у тражењу мирних решења у регионалним и глобалним конфликтима. Више од стотину учесника из двадесетак земаља, између осталих: Митрополит дабробосански Николај, Епископ захумско - херцеговачки Григорије, представник Фонда за Црну Гору Славко Крстајић, члан Главног одбора Српског Сабора Двери Владан Глишић, представник АБС - холдинга Дарко Голубовић, као и Владимир Вељковић из Херцеговине. За наш радио говоре такође учесници, ректор Цетињске Богословије протојереј Гојко Перовић и оперативни уредник Православља и главни уредник Двери српских Бранимир Нешић.

«Тајне острошког блага»

15:57 минута (2.74 МБ)

Синоћ (24.02.2009.) је у Подгорици представљена књига «Тајне острошког блага» у којој аутор Будо Симоновић открива и прати шта се дешавало са оним дијелом блага Краљевине Југославије које је 1941. године остало у манастиру Острогу, гдје су се налазиле и три велике хришћанске светиње. Опширније у прилогу Славка Живковића.

"Свети Јован Крститељ и Претеча Господњи"

81:23 минута (11.65 МБ)

У Будви је 21. Фебруара 2009. г. одржана промоција новог издања Информативно Издавачке Установе Православне Митрополије Црногорско – приморске Свети Јован Крститељ и Претеча Господњи. Књигу Свети Јован Крститељ и Претеча Господњи представили су Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит црногорско - приморски Г. Амфилохије, протојереј Радомир Никчевић, директор ИИУ Светигора, јеромонах Петар Драгојловић, игуман Манастира Врањина, Мирко Тољић, декан Академије умјетности у Требињу и Јоцо Маркуш, публициста.

"Ђурђевданско коло"

5:38 минута (994.58 КБ)

Благословом Његовог Високопреосвештенства Архиепископа Цетињског Митрополита Црногорско - приморског Г. Амфилохија 10. септембра 2008. године у Подгорици је основан ансамбл народних пјесама и игара "Ђурђевданско коло". О овој НВО говори њен умјетнички руководилац Петар Мартић.

Добротворна вечера у Никшићу

12:17 минута (2.11 МБ)

Црквени одбор храма Христовог Вазнесења у Драговољићима организовао је у понедељак 23. фебруара у Црквено - народном дому Светог Василија Острошког у Никшићу добротворну вечеру поводом довршења изградње конака при овој цркви. Прилог: Сенка Чоловић.

"Зашто нам је молитва неуспјешна?"

Tagged:
93:35 минута (13.4 МБ)

Предавач на Трибини "Суботом у Невском", која дјелује при Мисионарској школи Храма Светога Александра Невског у Београду, током цијелог фебруара, био је академик Владета Јеротић. Треће по реду предавање "Зашто нам је молитва неуспјешна?" одржано је у суботу вече 21. фебруара 2009. г. у великој сали Парохијског дома.

Свеноћно Бденије у манастиру Врањина на Скадарском језеру

16:16 минута (2.8 МБ)

У славу Светог Симеона Мироточивог у сриједу 25. фебруара у манастиру Врањина на Скадарском језеру служено је свеноћно Бденије. О обнови ове древне Немањићке Светиње на Зетској Светој гори говори настојатељ Врањине јеромонах Петар (Драгојловић).

„Митрополит дабро-босански хаџи Сава Косановић у свом и нашем времену“

75:16 минута (10.78 МБ)

Црквена општина Никшић организовала је на Васкршње Задушнице, у суботу 21. фебруара, у Црквено - народном дому Светог Василија Острошког, трибину под називом "Митрополит Дабро-босански хаџи Сава Косановић у свом и нашем времену". О личности и дјелу Владике Саве Косановића овом приликом говорили су Његово Преосвештенство Епископ Будимљанско - никшићки Г. Јоаникије, проф. др Живко Ђурковић, проф. др Чедо Лучић, професор Веселин Матовић, Трипко Драганић и Милутин Мићовић. Емисију припремила Сенка Чоловић.

Прослављена слава храма Двора Српске Патријаршије

10:40 минута (1.83 МБ)

Патријаршијска капела у Београду посвећена је успомени на Светог Симеона Мироточивог у четвртак 26. фебруара прославила је своју крсну славу. Свету Архијерејску Литургију која је садржала и Службу Светоме Симеону служили су њихова Преосвештенства Епископ шабачки Г. Лаврентије и викарни Епископ хвостански Г. Атанасије Ракита. Затим су Епископи Лаврентије и Атанасије ломили славски колач. Бесједио је његово Преосвештенство Епископ Г. Лаврентије, подсјећајући на значај стваралаца српске државе и Српске цркве, Светога Симеона и Светога Саву и на поруке које су нам они оставили.

О посту

22:01 минута (3.78 МБ)

Када постимо требало би мало и да осјетимо глад, да једемо једноставна јела а не да припремамо читаве гозбе "посних" јела, савјетује презвитер Владимир Замахајев парох у топчидерском храму Светих Апостола Петра и Павла. Говори о физичкој страни поста и много значајнијој духовној, о вјежбању у врлинама, о причешћивању.

Одржана Светосимеоновска академија на Коларцу

30:32 минута (5.24 МБ)

У, до последњег мјеста испуњеној Великој дворани Задужбине Илије М. Коларца у Београду у четвртак вече 26. фебруара, одржана је традиционална Светосимеоновска академија, чиме је обиљежен дан када је пре 810 година у Хиландару преминуо монах Симеон, моћни српски жупан, творац српске државе и, заједно са сином Савом, творац Српске цркве. Ова свечаност одржана је са благословом Његове Светости Патријарха српског Г. Павла.

Благословени пут Деснице Светог Јована Крститеља по Светој Русији

Tagged:
82:51 минута (11.87 МБ)

Предавање јеромонаха Петра (Драгојловића) настојатеља манастира Врањина на Скадарском језеру на тему "Благословени пут Деснице Светог Јована Крститеља по Светој Русији" које је у недјељу 22. фебруара 2009. г. одржао у Парохијском дому на Тополици у Бару. Десна рука Претече и Крститеља Господа нашег Исуса Христа кренула је на благословени пут по Светој руској земљи, по благослову Његовог Високопреосвештенства Архиепископа Цетињског Митрополита Црногорско - Приморског Г. Амфилохија а на тражење Његове Светости Блаженопочившег Патријарха Московског и цијеле Русије Алексеја Другог, 7. јуна 2006. године. За четрдесет два дана боравка у Русији, Десној руци Светог Јована Крститеља поклонило се, по процјенама Руса, 2.5 милиона вјерника.

Избор брачног друга

50:36 минута (8.69 МБ)

Вјерско добротворно старатељство Београдско карловачке архиепископије организовало је 24. фебруара, у уторак у згради Београдске патријаршије трибину "Избор брачног друга". Говорили су др Милијана Савић Абрамовић, свештеник Вукашин Милићевић и др Марија Поповић. Они су истакли да је подвиг основа сваког брака, да брачна одговорност почива на поштовању друге личности, говорили су о цјеломудрености и односима међу младима.

У Мостару је у току акција уређења православног гробља

9:37 минута (1.65 МБ)

Протојереј - Ставрофор Радивоје Круљ парох Мостарски говори о акцији уређења православног гробља у Мостару, обнови Саборне цркве и просторија црквене општине Мостар, плановима и духовној обнови вјерника у овој парохији Епархије Захумско - херцеговачке.

Бесједа Епископа ЗХиП Г. Григорија са Свете Архијерејске Литургије у славу Светог Симеона Немање у Подгорици

Tagged:
9:03 минута (1.56 МБ)

У суботу 28. фебруара у Подгорици је одржан велики црквено народни сабор у славу Светог Симеона Немање, који је почео Светом Архијерејском Литургијом, коју су у храму Христовог Васкрсења служили Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско-приморски Г. Амфилохије и Преосвећена Господа Епископи: умировљени Захумско-херцеговачки и Приморски Атанасије (Јевтић), Зворничко-тузлански Василије, Шумадијски Г. Јован, Будимљанско-никшићки Јоаникије, Захумско-херцеговачки и Приморски Григорије, Липљански игуман манастира Високи Дечани Теодосије са свим свештенством и монаштвом Митрополије Црногорско-приморске у присуству великог броја вјерника. Окупљенима се архипастирском бесједом у току Свете службе Божије обратио Преосвећени Владика Захумско-херцеговачки и Приморски Г. Григорије.

Свечана Светосимеоноска академија у Немањином граду на Рибници

11:56 минута (2.05 МБ)

Након Свете Архијерејске Литургије коју су у храму Васкрсења Христовог у Подгорици, у суботу 28. фебруара, у славу Светог Симеона Немање, служили Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско-приморски Г. Амфилохије и Преосвећена Господа Епископи: умиировљени Захумско-херцеговачки и Приморски Атанасије (Јевтић), Зворничко-тузлански Василије, Будимљанско-никшићки Јоаникије, Захумско-херцеговачки и Приморски Григорије, Липљански игуман манастира Високи Дечани Теодосије и Шумадијски Јован са свим свештенством и монаштвом Митрополије Црногорско-приморске, у присуству великог броја вјерника, улицама Подгорице прошла је Свечана Литија до Немањиног града на Рибници гдје је одржана свечана Светосимеоноска академија, на којој је бесједио академик Матија Бећковић. Прилог: Славко Живковић.

Мала црква XXX

66:33 минута (11.43 МБ)

Наша гошћа Стана прича нам о животу у кући са мајком која се бави магијом. Захваљујући Цркви и Богу успјела је да нађе мир, утјеху, да опрости мајци. Наш други саговорник је о.Стефан игуман манастира Велика Ремета који објашњава како распознати духове, говори о злим духовима и како се заштити поштујући савјете Цркве о посту, исповјести, покајању, причешћу, молитви.

О депресији

24:42 минута (4.24 МБ)

Депресија је, како кажу лекари, болест расположења. Црквени оци је називају униније. Како се депресија манифестује, како је могуће лечити говори јеромонах Иларион Ђурица.

Јерусалим од злата XXX

61:06 минута (10.49 МБ)

У овом издању емисији наши гости су учесници Међународне конференције која је одржана у Светој Земљи, у Витлејему, у организацији Међународног фонда јединства православних народа од 11. до 15. фебруара на тему "Улога традиционалних религија у тражењу мирних решења у регионалним и глобалним конфликтима" ректор Цетињске Богословије протојереј Гојко Перовић и оперативни уредник Православља и главни уредник Двери српских Бранимир Нешић.

Бесједа Архиепископа Г. Амфилохија у Цетињском манастиру, 1. март 2009

Tagged:
15:59 минута (2.75 МБ)

Бесједа Његовог Високопреосвештенства Архиепископа Цетињског Митрополита Црногорско - приморског Г. Амфилохија са Свете Архијерејске Литургије, коју је са Његовим Преосвештенством Епископом Шумадијским Г. Јованом и свештенством Митрополије Црногорско - приморске, служио у недјељу 1. марта 2009. г. у Цетињском манастиру.

Света Литургија пред почетак Великог часног поста служена је у недељу у Саборној цркви Св. Василија Острошког у Никшићу

8:21 минута (1.44 МБ)

Света Литургија пред почетак Великог часног поста служена је у недељу у Саборној цркви Светог Василија Острошког у Никшићу. Вјернике, сабране у Светом богослужењу, свештенство је позвало на пост, молитву, узајамно праштање, како би што спремнији дочекали највећи хришћански празник - Васкрсење Христово. Прилог: Сенка Чоловић.

Свечана вечерња служба праштања пред почетак Великог поста

Tagged:
10:14 минута (1.76 МБ)

Запис са Свечане вечерње службе праштања пред почетак Великог, Часног, Васкршњег поста на којој су бесједили Његово Високопреосвештенство Архиепсикоп Цетињски Митрополит Црногорско - приморски Г. Амфилохије и Архимандрит Лука игуман Цетињског манастира.

Питајте свештеника

83:41 минута (11.98 МБ)

У недјељу 1. марта 2009. г. гост емисије "Питајте свештеника" био је Протојереј Радомир Никчевић шеф Кабинета Високопреосвећеног Архиепископа Г. Амфилохија и директор ИИУ Митрополије Црногорско - приморске "Светигора".

Свети Петар Цетињски LXXI

19:11 минута (3.3 МБ)

Сукоб између митрополита Петра I и гувернидура Вуколаја Радоњића. У октобру 1818. народни главари из старе Црне Горе, Бјелопавлића и Пипера разријешили су Вуколаја Радоњића звања гувернадура.

Великопосна молитва Светог Јефрема Сирина

1:19 минута (620.66 КБ)

1.Велика већина верујућих људи везује Велики Пост, пре свега, за кратку молитву, познату под именом "Великопосна молитва св. Јефрема Сиријског"[1]. Ова молитва се чита на крају сваког великопосног богослужења и њу верници читају током Великог Поста код својих кућа, у својим појединачним молитвеним правилима. Може се рећи да та молитва боље, једноставније и краће од било чега другог изражава смисао и дух онога што Хришћани већ вековима називају Великим Постом.

Бесједа Архиепископа Г. Амфилохија са Вечерње службе у Цетињском манастиру, 2. март 2009

Tagged:
8:00 минута (1.38 МБ)

Бесједа Његовог Високопреосвештенства Архиепископа Цетињског Митрополита Црногорско - приморског Г. Амфилохија са Вечерње службе у којој је читан Покајни канон Светог Андреја Критског, коју је у понедјељак 2. марта, првог дана Часног поста, у Цетињском манастиру служио са свештенством Митрополије Црногорско - приморске.

Поклоничка агенција МЦП "Одигитрија" организује низ занимљивих путовања

8:48 минута (1.51 МБ)

Поклоничка агенција Митрополије Црногорско - приморске Одигитрија организује низ занимљивих поклоничких путовања у овој години а у разговору са директором Славком Крстајићем сазнајемо и о предстојећем путовању у Свету Земљу од 22. априла до 03. маја 2009. године.

Символ вјере IV

17:04 минута (2.93 МБ)

У Њему имамо искупљење, опроштење гријехова, јер “Отац благоизволи да се у Њему настани сва пуноћа, и да кроз Њега измири све са собом учинивши мир Његовом крвљу на Крсту, помиривши кроз Њега и оно што је на земљи и на небесима” (Кол. 1, 14.; 19, 20).

Братство православне омладине Св. Василија Острошког у посјети Великој Британији

30:47 минута (5.29 МБ)

„Православље се шири и свједочи и тамо гдје нема своју историјску и традиционалну утемељеност. Зато је један од најљепших утисака, које носимо са овог путовања, сусрет са енглеским православљем и Британијом Светог владике Николаја Велимировића“, каже у разговору са наш радио јереј Слободан Јокић, који је са групом чланова Братства православне омладине Светог Василија Острошког из Никшића боравио, ових дана, у посјети Братству православне омладине Светог Јована Крститеља из Велике Британије. Емисију припремила Сенка Чоловић.

Да ли су дјеца крива због родитељског гријеха?

Tagged:
86:52 минута (12.44 МБ)

Предавањем "Да ли су деца крива због родитељског греха?" академика Владете Јеротића, одржаним 7. фебруара на трибини "Суботом у Невском", почело је друго полугодиште Мисионарске школе при храму Александра Невског у Београду. Ова школа, како је рекао њен управник протојереј ставрофор Вајо Јовић, ради већ 26. годину и кроз њу је прошло око 5.000 полазника међу којима је доста интелектуалаца. Неки од њих су данас значајне личности у јавном животу.

Символ вјере V

15:06 минута (2.6 МБ)

Господ Исус Христос страдао је и умро као прави и истинити човјек, не зато што није могао да избјегне страдање, него зато што је добровољно желио да све претрпи ради нашег спасења. "Зато ме Отац љуби, јер ја живот свој полажем да га опет узмем. Нико га не узима од мене, него ја сам од себе полажем. Власт имам положити га, и власт имам опет узети га. Ову заповијест примих од Оца свога" (Јов. 10, 17-18.).

Македонски медији прећуткују дио извјештаја State Departmenta пред домаћом јавношћу

16:09 минута (2.78 МБ)

Његово Преосвештенство Епископ Стобиски Охридске Архиепископије Г. Давид говори о прећуткивању македонских медија, пред домаћом јавношћу, дијела извјештаја State Departmenta који се односи на поштовање вјерских слобода у Републици Македонији, преступа расколничког Митрополита Петра због којих Републици Македонији пријети искључење из УНЕСКО-а, као и о Литургијском животу у овој Архиепископији Српске Православне Цркве.

Хиландар - Пет година након катастрофалног пожара

13:09 минута (2.26 МБ)

Директор Задужбине Хиландара у Београду господин Миливоје Ранђић говори о обнови Свете српске царске лавре Хиландара пет година након катастрофалног пожара који се збио у ноћи између 3. и 4. марта 2004. године.

О посту

9:05 минута (1.56 МБ)

Ових дана је започео Велики – Часни Пост. О смислу и утицају поста на наше спасење, као и о Старозавјетним и Новозавјетним основама 40.-дневног поста пише монахиња Стефанида из манастира Светих Архангела (Превлака).

Србија – национална стратегија за 21. век

72:36 минута (10.4 МБ)

"Србија – национална стратегија за 21. век" назив је прве трибине коју је покренуо Фонд Слободан Јовановић. Трибина је одржана у четвртак вече, 26. фебруара у сали "Јосиф Панчић" Задужбине Илије Коларца у Београду. Трибине Фонда Слободан Јовановић одржаваће се сваког последњег четвртка у мјесецу у Задужбини Илије Коларца, а наредна трибина је 26. марта када ће се говорити о односу Србије и Европске уније. На првој трибини о националној стратегији Србије у 21. вијеку говорили су др Ђуро Ковачевић, оснивач и дугогодишњи директор Института за европске студије, Александар Илић, професор Филолошког факултета у Београду и Љиљана Смајловић, бивши главни и одговорни уредник "Политике". Разговор је водио Милош Јовановић.

"Хришћанство и нормалност"

Tagged:
83:26 минута (11.95 МБ)

На трибини Православне мисионарске школе при Храму Светога Александра Невског у Београду, у великој сали Парохијског дома, 14. фебруара 2009. године академик Владета Јеротић одржао је друго по реду предавање под насловом "Хришћанство и нормалност".

"Сабрана дјела краља Николе"

11:53 минута (2.04 МБ)

Професор срспког језика и књижевности из Никшића Весна Тодоровић члан редакције Издавачко - информативне установе Митрополије Црногорско - приморске "Светигора" говори о новом подухвату ове издавачке куће, која је у сарадњи са "Октоихом" пропремила за штампу "Сабрана дјела краља Николе".

Мала црква XXXI

58:13 минута (10 МБ)

Какве проблеме данас имају дјевојке и младићи, како да се међусобно понашају, како да усагласе те своје односе са вјерским заповјестима, о томе говори наш гост презвитер Владимир Замахајев парох у Храму Светих Апостола Петра и Павла у Београду. Отац Владимир помиње и бројне примјере који младима могу бити узор у понашању.

"Анђео осветник - Поп Јако Вулетић"

8:26 минута (1.45 МБ)

Представљена је књига Анђео осветник - Поп Јако Вулетић, аутора Воја Вулетића. Опширније у прилогу Славка Живковића.

Акција помоћи најугроженијим породицама у Косовском поморављу

14:23 минута (2.47 МБ)

Предавањем прикупљене материјалне помоћи дистрибутивном центру у Звечану и уручивањем новчане помоћи најугроженијим породицама у Косовском поморављу, у петак 6. марта 2009. г. завршена је хуманитарна акција коју је у протекла 4 мјесеца по црногорским општинама водила хуманитарна НВО Млади за Космет. Са њима је био наш колега Славко Живковић.

Бесједа Архиепископа Г. Амфилохија на Недјељу православља у Цетињском манастиру

Tagged:
23:48 минута (4.09 МБ)

Бесједа Његовог Високопреосвештенства Архиепископа Цетињског Митрополита Црногорско - приморског Г. Амфилохија са Свете Архијерејске Литургије, коју је у недјељу 8. марта 2009. године, на Недјељу православља, служио у Цетињском манастиру.

Дјеца апокалипсе XXXI

77:13 минута (13.26 МБ)

Житије преподобне Марије Египћанке. Пошто је преподобна Марија у свом времену била оно што су дјеца апокалипсе данас, а у историји хришћанства је један од најјачих и најаснијих примјера покајања као преумљења и потпуне промјене човјека, због тога се и њено житије чита на самом почетку и у току Часног поста. Зато и у овој емисији се присјећамо овог чудесног житија.

Синодик који се чита у Недељу Православља (из 843. године) - говори презвитер Љубомир М. Јовановић

7:58 минута (1.37 МБ)

Годишње Богу дужно благодарење, у дан у који смо добили опет Божију Цркву са потврдом догмата православља и са пропашћу злобнога злославља.

Следећи пророчки изрекама, идући за апостолским поукама и следујући за Јеванђелским повестима, прослављамо дан обновљења. Јер Исаија вели да се "обнављају острва Богу" (Ис. 41,1), подразумевајући (под тим) Цркве из незнабожаца. А Цркве су не просто грађевине и украси храмова, него пуноћа (= мноштво) православних, који су у њима, и песме и славословља којима они служе Богу. А и Апостол, то исто поучавајући, заповеда да "ходимо у обновљењу живота", и "ако je ко у Христу нова твар", нека се обнавља (Рм. 6,4; 2 Кор. 5,17).

Питајте свештеника

67:46 минута (9.71 МБ)

У недјељу 8. марта 2009. године, гост емисије "Питајте свештеника" био је Протојереј - ставрофор Момчило Кривокапић Архијерејски намјесник Бококоторски.

Свети Петар Цетињски LXXII

11:40 минута (2.01 МБ)

Народни главари Црне Горе и Брда посебном писменом исправом извјештавају митрополита Петра I да су Вуколаја Радоњића разријешили звања гувернадура. Управо у то вријеме, у октобру 1818. упокојио се Сава Богданов Пламенац, блиски сарадник митрополита Петра. Неколико занимљивих података о Сави Пламенцу.

Поводом Недјеље православља на Цетињу је одржана свечана Духовна Академија у организацији Богословије Св. Петра Цетињског

63:49 минута (10.95 МБ)

Запис са свечане Духовне академије која је, поводом Недјеље православља, одржана у недјељу 8. марта 2009. г. у Владином дому на Цетињу у организацији Богословије Светог Петра Цетињског. На акедмији, којој је присуствовао Високопреосвећени Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско - приморски Г. Амфилохије поздравно слово изговорио је ректор Цетињске Богословије Протојереј Гојко Перовић, празничну бесједу јереј Немања Кривокапић професор Богословије Светог Петра Цетињског, док су у програму учествовали ученици Цетињске Богословије, полазници школе вјеронауке са Цетиња и хор Преподобне мати Ангелине из Никшића.

Символ вјере VI

14:14 минута (2.45 МБ)

Господ Исус Христос искупио је својим страдањем и смрћу све нас од гријеха и ропства гријеху, од казне за гријех, проклетства и вјечне смрти, и од власти сатане. Омогућио нам је измирење са Богом, нов благодатни живот и добијање дарова Светога Духа, како бисмо примили светост и правду и добили насљедство Царства Божијег, вјечног живота и спасења. Св. ап. Павле пише: "Јер кад смо се као непријатељи помирили с Богом, кроз смрт Сина Његова, много ћемо се прије већ помирени, спасити животом Његовим" (Рим. 5, 10.).

Хришћанин у савременом свијету

33:23 минута (5.73 МБ)

Ђорђе Јанић књижевни критичар говори о искушењима савременог доба, о индивидуализму, о помодности вјере, о томе може ли се бити мањи или већи хришћанин.

"Легенда о великом инквизитору"

49:45 минута (8.55 МБ)

У великој сали Парохијског дома храма Светога Александра Невскога у Београду изведена је у суботу вече 7. марта једна аматерска представа коју су припремили ученици гимназије из Бачке Паланке. Средњошколци, позоришни аматери са професором вјеронауке Стеваном Јурићем одиграли су комад "Легенда о великом инквизитору", према роману "Браћа Карамазови" Фјодора Михајловича Достојевског. Публика је аплаузом поздравила бачкопаланачке аматере.

Бесједа Архиепископа Г. Амфилохија у Саборној цркви у Београду, 11. март 2009

Tagged:
8:30 минута (1.46 МБ)

Његово Високопреосвешетнство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије служио је данас на празник Св. Порфирија, епископа Гаског, Свету Архијерејску Литургију пређеосвећених дарова у Саборној цркви у Београду. Митрополиту су саслуживали свештеници овог светог храма протојереј - ставрофор Петар Лукић и јереј Славиша Поповић, као и јерођакон Јован (Панић) и ђакон Драган С.Танасијевић. У својој бесједи Архиепископ Г. Амфилохије подсјетио је на суштину Литургије пређеосвећених дарова када нас је Господ увео у пречасне дане ове и учинио заједничарима цркве своје.

«Гласници Искона»

11:08 минута (1.91 МБ)

Синоћ је у подгоричком ресторану Рибница представљена нова књига пјесама «Гласници Искона», Момира Војводића. О књизи су говорили Радован Марков Караџић и Радован Радовић, а стихове су читали Љубисав Бијелић и аутор. Опширније Славко Живковић.

"Свако жели да је неко, нико не жели да порасте"

Tagged:
99:38 минута (17.11 МБ)

Предавањем "Свако жели да је неко, нико не жели да порасте" академик Владета Јеротић завршио је у суботу 28. фебруара 2009. г. циклус предавања на трибини Суботом у Невском која је организована у великој сали парохијског дома београдске, дорћолске цркве Светога Александра Невског. Предавање је организовала Православна мисионарска школа која више од чевртине вијека дјелује при овом храму. Наслов предавања "Свако жели да је неко, нико не жели да порасте" је уствари Гетеова мисао, коју је предавач узео као полазиште, говорећи о неопходности духовног усавршавања и надрастања које би требало да траје цијелога живота.

Литургија пређеосвећених Дарова

12:45 минута (2.19 МБ)

Литургија пређеосвећених Дарова може се, без икаквог претјеривања, окарактерисати као душа или центар великопосних богослужења. У неким старим богослужбеним рукописима позната је као „Литургија Четрдесетнице". У ствари, то је служба која најбоље симболизује ово свештено доба године, вријеме поста. Суштина ове службе крије се у самом њеном имену: „Литургија пређеосвећених Дарова". Према томе, она се разликује од литургија св. Јована Златоуста и св. Василија Великог, у којима се савршава Евхаристија, приношење и освећење светих Дарова. У току „Литургије Велике Четрдесетнице" приносимо „пређеосвећене", тј. свете Дарове који су већ освећени на претходној Литургији. Ови свети Дарови приносе се како бисмо имали прилику да се њима причестимо и осветимо.

„Ехо 2, моја задушница“

12:51 минута (2.21 МБ)

Књига „Ехо 2, моја задушница“ новинара Михаила Миљанића представљена у понедељак (10. марта 2009.) у Црквено - народном дому Светог Василија Острошког у Никшићу. Прилог: Сенка Чоловић.

Представљена "Енциклопедије српскога народа"

62:20 минута (10.7 МБ)

Мала сала Коларчеве задужбине у Београду била је у уторак вече 10. марта препуна посјетилаца у вријеме представљања "Енциклопедије српскога народа". Овом значајном културном догађају присуствовао је и Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско – приморски Господин Амфилохије и његово Преосвештенство викарни Епископ хвостански Атанасије Ракита. У изради "Енциклопедије српског народа" учествовало је 292 аутора који су припремили 7.836 одредница које су допуњене са 1.548 илустрованих прилога. Све ово стало је у једнотомну књигу са 1.292 странице. Енциклопедијске одреднице о српској православној цркви припремио је протојереј ставрофор др Предраг Пузовић, професор Богословског факултета. О настанку овог значајног дјела говорили су др Радош Љушић, др Милош Немањић, др Душан Иванић и др Живан Лазовић.

Филм о Литургији пређеосвећених дарова

71:01 минута (10.17 МБ)

На трибини Српског сабора Двери, одржаној у четвртак 12. марта у препуном амфитеатру Машинског факултета у Београду приказан је документарни филм "Литургија пређеосвећених дарова" У овом филму Архиепископ Г. Амфилохије објашњавао је суштину ове литургије. Промоцији су присуствовали Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски и Митрополит Црногорско - приморски Г. Амфилохије и викарни Епископ хвостански Г. Атанасије Ракита, који су и бесједили присутнима.

"Православље и умјетност"

Tagged:
57:15 минута (9.83 МБ)

Предавање јереја Чедомира Милосављевића пароха барског на тему "Православље и умјетност" које је, (уз приказ фотографија појединих икона), поводом Недјеље православља, у недјељу 8. марта 2009. године, одржао у Парохијском дому на Тополици у Бару.

„Тајне острошког блага“

16:22 минута (2.81 МБ)

Књига „Тајне острошког блага“ познатог новинара и публицисте Буда Симоновића, представљена је у четвртак, 12. марта у Црквено - народном дому Светог Василија Острошког у Никшићу. Прилог: Сенка Чоловић.

Округли сто о насиљу у школама

97:05 минута (13.9 МБ)

Друштво српско-јеврејског пријатељства и Међународни прес центар Танјуга припремили су округли сто под насловом "Улога цркава и верских заједница у борби против насиља у школама". Округли сто одржан је четвртак 12. марта 2009. г. Уводна излагања у име организатора поднијели су Александра Смиљанић, директор Танјуговог међународног прес-центра и проф. др Зоран Ковачевић, потпредсједник Друштва српско-јеврејског пријатељства.

Повратак памћења

10:14 минута (1.76 МБ)

У Петрограду је ових дана одржан скуп "Повратак памћења-гроф Сава Владиславић Рагузински". Гроф Сава је био руски дипломата на двору руског цара Петра Великог и Катарине I. Захваљујући њему, поред осталог, у Сремским Карловцима је отворена прва школа. Како је дошло до организовања овог пројекта говори један од његових организатора Милена Тепавчевић преводилац из Новог Сада. У Петрограду је приређен и добротворни бал а прилог и снимке смо добили захваљујући колегиници Александри Савовој.

Мала црква XXXII

62:52 минута (10.8 МБ)

Била сам млада и неука, па сам са свекрвом увек имала сувишак ријечи, а онда сам напредујући у вјери научила да не тражим већ да дајем, да не причам већ да слушам, говори нам Јадранка Димитријевић. Прича нам и како су се као породица нашли у Цркви, о искушењима и како су их превазилазили, о трпљењу. Иначе, кућа Љубе и Јадранке Димитријевић у Београду увек је отворена за све којима је помоћ потребна, њихова породица следује оне ријечи из Светога Писма....гладне нахранисте....жедне напојисте...

Јерусалим од злата XXXI

62:11 минута (10.68 МБ)

У данашњој емисији из Јерусалима се јавља протосинђел Јован (Ћулибрк) који говори како је у Светом граду протекла Прва недења Часног поста, а у другом дијелу слушате два занимњива писања о Светој Земљи. Почетком VI вијека Архиђакон Теодосије пише "Опис Свете Земље". Сачинитељ путописа "Кратко сказање о градовима и земљама од Антиохије до Јерусалима" је мало познати Јован Фока, савременик византијског цара Манојла Комнина (1143 - 1180).

Блаженопочивши архимандрит Јулијан (Кнежевић) игуман манастира Студенице

Tagged:
72:35 минута (12.46 МБ)

Блаженопочивши архимандрит Јулијан (Кнежевић) игуман манастира Студенице један је од стубова наше Цркве. У разговору који је снимљен двије године прије његовог упокојења говори о покајању, исповести, гријеху, о мислима, миру, о женама, свештеницима, лажним учитељима и екуменизму.

Свети Петар Цетињски LXXIII

13:42 минута (2.36 МБ)

Писмо руског посланика у Цариграду Строганова митрополиту Петру I у фебруару 1819. Преписка митрополита Петра I са локалним турским и аустријским званичницима у циљу одржавања добросусједских односа у току 1819.

Питајте свештеника

87:22 минута (12.51 МБ)

У недјељу 15. марта 2009. године гост емисије "Питајте свештеника" био је Протојереј - ставрофор Момчило Кривокапић Архијересјки намјесник Бококоторски.

О новом броју "Православља" говори члан редакције Југослав Кипријановић

20:33 минута (3.53 МБ)

Југослав Кипријановић члан редакције Православља, новина Српске Патријаршије нам представља нови 1008. број Православља и нови двоброј Православног Мисионара. Током разговора чућете и најаву за Академију која ће се одржати 24. марта у Сава Центру у Београду "Србијо памти" поводом десетогодишњице НАТО бомбардовања Србије и Црне Горе.

Петогодишњица Погрома Срба на Косову и Метохији - Помен у Саборној цркви, 17. март 2009

Tagged:
6:01 минута (1.04 МБ)

Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски и Митрополит Црногорско приморски Г. Амфилохије и четворица Епископа: Епископ жички Г. Хризостом, Епископ бихаћко – петровачки Г. Хризостом, Епископ врањски Г. Пахомије и викарни Епископ хвостански Г. Атанасије Ракита служили су уторак 17. марта у Саборној цркви у Београду парастос Србима настрадалим на Косову и Метохији 17. марта 2004. године. Помену су присуствовали и Митрополит загребачко – љубљански Г. Јован и Епископ милешевски Г. Филарет.

Добротворна акција прикупљања материјалних средстава за обнову православних Светиња у Митрополији Црногорско-приморској

11:55 минута (2.05 МБ)

Историчар Предраг Вукић са Цетиња говори о добротворној акцији прикупљања материјалних средстава за обнову православних Светиња у Митрополији Црногорско - приморској. Последњом акцијом коју је спровео прокупљена су средства за обнову манастира Врањина на Скадарском језеру и Гробљанске цркве на Цетињу.

"Да се не заборави" - Изложба фресака поводом петогодишњице погрома Срба на Косову и Метохији

13:10 минута (2.26 МБ)

У свечаној дворани, која служи и као галерија, у Парохијском дому Храма Светога Саве у Београду, у уторак 17. марта отворена је изложба копија фресака и икона манастира са Косова и Метохије. Иѕложба је допуњена фотографијама које свједоче о тешком животу косвскометохијских Срба. Копије фресака и икона урадили су студенти Високе школе – Академије Српске православне цркве за умјетност и Консервацију из Београда, а седамдесетак изложених фотографија урадио је млади фоторепортер Јовица Вратница. Изложбу, под насловом "Да се не заборави", отворио је његово Преосвештенство викарни епископ хвостански Г. Атанасије Ракита. О значају ових радова као симбола памћења говорио је декан ове Академије протојереј ставрофор др проф. Радомир Поповић.

"Тајне острошког блага"

65:01 минута (11.16 МБ)

Запис са промоције књиге Буда Симоновића "Тајне острошког блага" која је одржана у недјељу 15. марта у Дворцу краља Николе у Бару. О књизи су говорили јереј Предраг Шћепановић директор Радио Светигоре, мр Жарко Лековић и аутор. Програм је водио и одломке из књиге читао Милорад Рашовић а у програму је учествовала етно група "Дарови Светог Јована Владимира". На почетку је окупљене поздравио свештеник Јован Пламенац главни уредник Радио Светогоре.

Бесједа Архиепископа Г. Амфилохија у малој цркви Светога Саве на београдском Врачару, 18. март 2009

Tagged:
13:31 минута (2.32 МБ)

Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски и Митрополит Црногорско – приморски Господин Амфилохије служио је у сриједу 18. марта 2009. године Литургију пређеосвећених дарова у малој цркви Светога Саве на београдском Врачару. Саслуживало је више београдских свештеника. Архиепикоп Г. Амфилохије је бесједио вјерницима, говорећи им, између осталог о унутарњим соковима тијела и душе и о начину на који човјек свим срцем својим може постати сродан Господу, мирисати на Господа и љубити Господа.

"Пост кроз призму учења Светог Григорија Паламе"

Tagged:
65:17 минута (9.35 МБ)

Предавање протојереја Драгана Станишића професора Богословије Светог Петра Цетињског пароха Подгоричког на тему "Пост кроз призму учења Светог Григорија Паламе" које је у недјељу 15. марта 2009. године одржао у манастиру Подмаине код Будве.

Научни скуп о српском средњевјековном праву

6:57 минута (1.2 МБ)

"Средњовековно право у Срба у огледалу историјских извора" тема је научног скупа који је припремио Одбор за изворе српског права Српске академије наука и умјетности. Одржава се у свечаној сали Српске академије наука. Овај скуп који је почео 19. марта трајаће три дана, до суботе 21. марта. Излагања научника организована су у пет сесија, пет тематских цјелина, гдје се српским средњевјековним правом баве правници, историчари, византолози и филолози.

Историјат манастира Лепавина

12:12 минута (2.1 МБ)

Јерођакон Василије намјесник манастира Лепавине говори о историјату и обнови ове древне Светиње из XVI вијека која чува чудотворну икону Мајке Божје Лепавинске.

"Балканске успомене"

77:49 минута (11.15 МБ)

Књига "Балканске успомене" руског дипломате Василија Штрандмана доживјела је своје прво свијетско издање у преводу на српски језик. Промоција је одржана у Коларчевој задужбини у Београду на којој су говорили Др Драгољуб Живојиновић, Др Никола Поповић, Др Андреј Тарасјев, Др Јован Качаки. Преводилац са руског изворника др Јован Качаки годинама je трагао за рукописом и, под готово пустоловним околностима, успио да га пронађе затуреног у једном америчком архиву. "Балканске успомене" је издала издавачка кућа "Жагор".

Племенити рад сестара Петропавловог манастира у Поповом пољу

9:35 минута (1.65 МБ)

Монахиња Гаврила из манастрира посвећеног Светим апостолима Петру и Павлу у Поповом пољу (Епархија Захумско - херцеговака) говори о историјату ове Светиње, животу у њој, као и о племенитом раду којим се баве сестре из овог манастира, које већ седам година обилазе напуштене старе особе из околних села носећи им неопходне намирнице, а прије свега кријепећи их својом топлом ријечју и пажњом.

др Антун Лисец: "Разлози против контрацепције, стерилизације, вјештачких оплодњи и утробног чедоморства"

Tagged:
74:04 минута (10.61 МБ)

Предавање др Антуна Лисеца љекара из Хрватске на тему "Разлози против контрацепције, стерилизације, вјештачких оплодњи и утробног чедоморства" које је, у понедјељак 16. фебруара, одржао у Богословији Светог Петра Цетињског на Цетињу.

Инцидент пред Саборним храмом у Требињу

13:20 минута (2.29 МБ)

Протојереј - Ставрофор Никола Јанковић старјешина Саборног храма у Трбињу говори о инциденту који се догодио у сриједу 18. марта, када је новинар Федералне телевизије неовлаштено ушао на посјед Саборног храма, да би, наводно, снимио репортажу.

На Спасовдан ће бити освештан храм Христа Спаситеља у Бања Луци

7:16 минута (1.25 МБ)

Протојереј - Ставрофор Ратко Радујковић старјешина Саброног храма Христа Спаситеља у Бања Луци говори о завршним радовина на овом храму, који ће, ако Бог да, бити освештан на Спасовдан, 28. маја, крсну славу града Бања Луке.

Архиепископ Г. Амфилохије служиће на празник Младенаца у Момишићима

5:49 минута (1 МБ)

Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско - Приморски Г. Амфилохије служиће у недјељу 22. марта, на празник Младенаца, Свету Архијерејску Литургију у цркви посвећеној Светим четрдесет два Новомученика момишићка, у овом подгоричком насељу. О томе говори старјешина цркве у Момишићима, парох Момишићки јереј Јовица Ћетковић.

Говорити о Богу, или говорити са Богом - шта је веће?

6:36 минута (1.14 МБ)

"...У Богу богословље је од почетка. Пресвета Тројица богословствује од почетка, а највећа припрема за наше богословствовање се одвила на Предвјечном Савјету Пресвете Тројице, када је Бог доносио одлуку о нашем спасењу, о домостроју спасења , о томе како ће нам се открити у Личности Богочовјека...". Текст монахиње Стефаниде (Бабић) из манастира Михољска Превлака код Тивта "Богословље и молитва".

Бесједа Архиепископа Г. Амфилохија у манастиру Подмаине у Будви, 21. март 2009

Tagged:
17:48 минута (3.06 МБ)

Бесједа Његовог Високопреосвештенства Архиепископа Цетињског Митрополита Црногорско - примоерског Г. Амфилохија са Свете Архијерејске Литургије, коју је у суботу, 21. марта, са Његовим Преосвештенством Епископом Диоклијским Игуманом манастира Острог Г. Јованом, служио у манастиру Подмаине у Будви, којом је почело редовно годишње засједање Епархијског савјета и Епархијског управног одбора Митрополије Црногорско - Приморске

Мала црква XXXIII

65:29 минута (11.24 МБ)

Андреја и Наташа Вукчевић кажу да је била Божија воља да се сретну, заволе и ступе у брачну заједницу. Слажу се да им је Василије промјенио живот, причају о порођају коме је присуствовао и Андреј, истичу да млади данас живе дволичним, неискреним животом, говоре о љепоти чедности.

Помен жртвама пивског краја

24:55 минута (4.28 МБ)

Више свештеника Епархије будимљанско - никшићке служило је јуче (субота 21. март) Свету заупокојену Литургију у цркви Обретења главе Светог Јована Крститеља у Долама у Пиви. Том приликом извршен је помен на све жртве пивског краја, страдале у Другом свјетском рату, којих, према непотпуним подацима, има више од 1800. Прилог: Сенка Чоловић.

Бесједа протојереја Гојка Перовића на Крстопоклону недјељу у Цетињском манастиру, 22. март 2009

Tagged:
11:24 минута (1.96 МБ)

Бесједа пароха цетињског протојереја Гојка Перовића Ректора Богословије Светог Петра Цетињског са Свете Литургије која је на Крстопоклону недјељу, у недјељу 22. марта служена у Цетињском манастиру.

Бесједа Архиепископа Г. Амфилохија на празник Младенаца у цркви Светих 42 новомученика момишићка, 22. март 2009

Tagged:
12:49 минута (2.21 МБ)

Бесједа Његовог Високопреосвештенства Архиепископа Цетињског Митрополита Црногорско - Приморског Г. Амфилохија са Свете Архијејске Литургије коју је на празник Младенаца, у недјељу 22. марта, служио у цркви Светих 42 новомученика момишићка у овом подгоричком насељу.

Дјеца апокалипсе XXXII

62:48 минута (10.78 МБ)

Отац Герасим, игуман манастира Светог Германа Аљаског у Платини, Калифорнија, крајем фебруара је посјетио Србију и том приликом одржао предавање на Православном богословском факултету Универзитета у Београду на тему "Како један Американац гледа на православље?" Поводом његовог боравка у Србији ми се у овом издању емисије подсјећамо на једну причу објављену у "Православној ријечи" (The Orthodox Word), часопису којег издаје братија овог манастира.

Поводом празника Младенци у Подгорици је одржана свечана академија

7:01 минута (1.21 МБ)

У недјељу 22. марта у храму Христовог Васкрсења у Подгорици одржана је свечана академија, поводом празника Младенци, који прославља хор "Светог Саве" из Подгорице и дјеца полазници школе вјеронауке при цркви Светог Ђорђа под Горицом. Сабрање је благословио Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско - Приморски Г. Амфилохије. Прилог: Славко Живковић.

Школа гусала

47:11 минута (8.1 МБ)

У Никшићу би ускоро требала да почне са радом школа гусала. Ову идеју благословили су Митрополит црногорско - приморски Г. Амфилохије и Епископ будимљанско - никшићки Г. Јоаникије, а заинтересоване полазнике, појању уз гусле, подучаваће истакнути српски народни гуслари, казао је за наш радио, Славко Горановић, предсједник Гусларског друштва „Јеврем Ушћумлић“. Са њим смо, између осталог, разговарали и о оснивању овог друштва, садашњем положају епске пјесме и гусала у нашем народу и заинтересованости млађи генерација за надалеко познате српске гусле. Прилог: Сенка Чоловић.

О језику, геополитичком тренутку, вјери

12:07 минута (2.08 МБ)

"Језик је кућа бића а човек станује у тој кући", подсјећа Зоран Буљугић професор, преводилац, стручњак за геополитику, члан уредништва часописа "Геополитика". Говори о значају језика као дару Божијем, о вјери, моралу, нацији. Говори о садашњем геополитичком тренутку, о Србији, Европи, Русији.

Свети Петар Цетињски LXXIV

9:30 минута (1.64 МБ)

Долазак пустињака Авакума у Црну Гору 1819. Као авантуристу, митрополит Петар I настоји да га удаљи из Црне Горе и Брда, што му на крају и полази за руком.

Питајте свештеника

98:32 минута (14.11 МБ)

У недјељу 22. марта 2009. године гост емисије "Питајте свештеника" био је Протојереј Радомир Никчевић шеф Кабинета Високопреосвећеног Архиепископа Г. Амфилохија и директор ИИУ Митрополије Црногорско - приморске "Светигора".

''Србијо, памти''

19:46 минута (3.4 МБ)

Почетак десетогодишњице НАТО агресије на Савезну Републику Југославију и српски народ, биће у уторак 24. марта обељежен у Београду на више мјеста. Тај датум, како је 23. марта саопштено на конференцији за штампу у Међународном прес центру, биће обељежен националном академијом "Србијо, памти" која ће почети у 20 часова у београдском Центру Сава. На академији ће говорити изасланик Патријарха Павла, Његово Високопреосвештенство Митрополит Црногорско - приморски Г. Амфилохије, др Војислав Коштуница, академик Матија Бећковић, др Радомир Ковачевић и Бранимир Нешић.

"Памти и живи"

8:41 минута (1.49 МБ)

Кампања Српског сабора Двери под називом "Памти и живи", посвећена сећању на НАТО - бомбардовање Српских земаља, Републике Српске 1995. и Србије и Црне Горе 1999. године, у форми трибина и промоција новог броја часописа Двери српске на тему „ПОСЛЕДИЦЕ НАТО ГЕНОЦИДА НАД СРПСКИМ НАРОДОМ”, након већ одржаних наступа у девет градова (Аранђеловац, Косовска Митровица, Шабац, Ваљево, Врање, Бања Лука, Суботица, Нови Сад и Прокупље), наредних дана до 27. марта биће уприличена у још осам градова у Србији и Републици Српској. Овим поводом за наш радио говори Бошко Обрадовић.

„Пастирски приступ смрти и умирању“

73:30 минута (12.62 МБ)

Предавање протојереја Милоша Весина на тему „Пастирски приступ смрти и умирању“ одржано 17. марта 2009. године у Новограчаничком манастиру Митрополије Новограчаничке. Извор: www.newgracanica.com

Освештано знамење ђакону Авакуму на Калемегдану

11:45 минута (2.02 МБ)

Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски и Митрополит Црногорско приморски Г. Амфилохије осветио је у уторак 24. марта споменик српском светитељу Авакуму Ђакону на београдском Калемегдану, рад академског вајара Риста Михића. У освећењу су учествовали Његово Преосвештенство викарни Епископ хвостански Г. Атанасије Ракита и више београдских свештеника. Споменик се налази недалеко од Умјетничког павиљона Цвијета Зузорић. Споменик је у облику каменог блока од бијелог аранђеловачког мермера. На споменику је са горње стране исклесан остављени крст и скинута мантија Авакума Ђакона. Урађен је по идеји вајара Михића.

Молитвено сјећање на пострадале у НАТО бомбардовању

5:47 минута (1020.99 КБ)

Јуче су у свим храмовима СПЦ звонима и службама за упокојене, обиљежили 10. годишњицу НАТО агресије на Србију и Црну Гору. Тако је било и у храму Христовог Васкрсења у Подгорици. Прилог: Славко Живковић.

Помен жртвама НАТО бомбардовања

18:16 минута (3.14 МБ)

У храму Светога Марка у Београду у уторак 24. марта служен је парастос жртвама пострадалим за 78 дана НАТО агресије на Србију и Црну Гору која је почела на овај дан 1999. године. Парастос су служили његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски и Митрополит Црногорско приморски Амфилохије, Епископ зворничко – тузлански Василије, Епископ жички Хризостом, Епископ врањски Пахомије, Епископ милешевски Филарет, Епископ умировљени захумско – херцеговачки Атанасије Јевтић и викарни Епископ хвостански Атанасије Ракита.

Србијо памти!

128:37 минута (18.42 МБ)

Поводом десетогодишњице НАТО бомбардовања Србије и Црне Горе, баш у вријеме када су пре десет година почеле да падају прве бомбе, 24. марта у Центру Сава у Београду одржана је национална академија "Србијо, памти". Академију су организовали Фонд Слободан Јовановић, Српски сабор Двери и Активни центар. Први је говорио његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски и Митрополит Црногорско - приморски Г. Амфилохије. Затим је протојереј Виталиј Тарасјев, старјешина Подворја Московске патријаршије у Београду прочитао поруку руског патријарха Кирила, која је тога дана упућена из Москве.

"Крстопоклона недјеља Часног поста и њен значај за православне вјернике"

Tagged:
57:14 минута (9.83 МБ)

Предавање јереја Арсенија Радовића пароха Будванског на тему "Крстопоклона недјеља Часног поста и њен значај за православне вјернике" које је у недјељу 22. марта одржао у Парохијском дому на Тополици у Бару.

"Косово, резултат 1999 – 2009"

29:00 минута (4.98 МБ)

Епархија Рашко – призренска представила је у четвртак 26. марта у Танјуговом Међународном прес центру у Београду зборник радова "Косово, резултат 1999 – 2009". Ова књига се управо појавила из штампе на енглеском језику. Издавач је Амерички савјет за Косово и Фондација Лорд Бајрон за балканске студије. О књизи су говорили његово Преосвештенство Епископ рашко - призренски Г. Артемије и др Срђа Трифковић, Американац српског поријекла, спољнополитички уредник америчког мјесечника "Хронике" и директор Центра за међународне односе "Рокфорд" института.

Књижевно вече поводом 10-огодишњице НАТО агресије на СРЈ

15:44 минута (2.7 МБ)

У четвртак 26. марта 2009. године у сали Црквене општине у Подгорици одржано је књижевно вече поводом 10-огодишњице НАТО агресије на СРЈ. Учествовали су најпознатији књижевни ствараоци из Црне Горе. Општирније Славко Живковић.

О хедонизму, самоћи, хомосексуализму

34:20 минута (5.9 МБ)

Млад човјек је данас заљубљеник силе и снаге, говори Горан Раденковић професор на Богословији Светог Саве у Београду. Разговарамо са њим о хедонизму, младима, о самоћи, хомосексуализму, о чедности.

Бесједа Архиепископа Г. Амфилохија у Храму Светога Василија Острошког у београдском насељу Бежанијска коса, 27. март 2009

Tagged:
13:12 минута (2.27 МБ)

Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски и Митрополит Црногорско – приморски Г. Амфилохије служио је у петак 27. марта Литургију пређеосвећених дарова у Храму Светога Василија Острошкога у београдском насељу Бежанијска коса. Саслуживало је више београдских свештеника. Служби су присуствовали и свештеници Београдско посавског намјесништва који су овдје дошли на исповијест.

"Гријех, исповијест и покајање"

Tagged:
55:10 минута (7.9 МБ)

Дана 22. Марта 2009. године, епископ Захумско - херцеговачки и приморски Г. Григорије одржао је предавање у Саборном Храму у Требињу на тему "Гријех, исповијест и покајање". Ово је било једно у низу предавања која се одржавају сваке недјеље до празника Васкрсења Господњег. Предавању је присуствовао велики број вјерника и свештенства епархије ЗхиП.

Монаштво у свијетлу Христовог Васкрсења

12:44 минута (2.19 МБ)

Читавог Часног поста слушамо "Свјетлост Христова просвећује све и сва". Текст монахиње Стефаниде из манастира Михољска Превлака код Тивта "Монаштво у свијетлу Христовог Васкрсења".

"Србија између евроскептицизма и евроентузијазма"

95:31 минута (13.68 МБ)

Одржана је друга по реду Трибина Фонда Слободан Јовановић која се организује сваког последњег четвртка у мјесецу. Трибина одржана 26. марта у Малој сали Задужбине Илије Коларца у Београду носила је наслов "Србија између евроскептицизма и евроентузијазма", а уводничари су били мр Владимир Тодорић, предавач на Универзитету Сингидунум и др Слободан Самарџић, професор на Факултету политичких наука у Београду.

Мала црква XXXIV

45:11 минута (7.76 МБ)

Наша гошћа др Милијана Савић Абрамовић испричаће нам своју причу, која може бити прича већине нас. Говори нам о оцу војном лицу, мајци којага је пратила, одрођавању од Цркве а затим повратку, причешћивању, исповјести и мирној кончини. "Велика је радост када вам се родитељи врате Господу и почну да му се осмјехују. Важно је молити се за њих да их Господ поново призове у вјеру", говори нам др Милијана. Чућемо и њену ћерку Марту која се присјећа лијепих прича које су јој бака и дека причали.

Михољска Превлака

7:39 минута (1.32 МБ)

Поводом страдања српских Светиња у свим српским земљама, монахиња Стефанида је написала текст о томе шта је све прошла Превлачка Светиња.

Бесједа Архиепископа Г. Амфилохија у манастуру Дајбабе код Подгорице, 29. март 2009

Tagged:
17:38 минута (3.03 МБ)

Бесједа Његовог Високопреосвештенства Архиепископа Цетињског Митрополита Црногорско - Приморског Г. Амфилохија са Свете Архијерејске Литургије, коју је у недјељу 29. марта служио у манастиру Дајбабе код Подгорице.

Јерусалим од злата XXXII

60:13 минута (10.34 МБ)

У данашњој емисији слушате о скорашњим догађајима у Светом граду, које нам преноси протосинђел Јован (Ћулибрк): упокојио се у Господу монах Григорије сабрат манастира Светог Саве Освећеног, прослављен Грчки национални празник, надомак Бет Шемеша откривена црква из византијског доба, пословна трансакција у коју је укључен и бивши Јерусалимски патријарх послије пет година сада се поново појавила на суду.

"Племенито срце"

6:15 минута (1.08 МБ)

Чланови Атлетског клуба "Племенито срце" из Београда, прешавши за седам дана стазу дугу 880 километара, стигли су у манастир Хиландар, у оквиру акције коју су орзанизовали поводом 10. годишњице НАТО агресије на СРЈ. О томе говори директор овог Атлетског клуба Михаило Петровић.

Питајте свештеника

74:43 минута (10.7 МБ)

У недјељу 29. марта 2009. године гост емисије "Питајте свештеника" био је Протојереј Момчило Глоговац парох Рисански.

Дјечији црквени хор „свети Серафим Саровски“ из Зворника

11:07 минута (1.91 МБ)

Дјечији црквени хор „свети Серафим Саровски“ из Зворника одржао је свој први концерт у храму Рођења светог Јована Крститеља у Зворнику. Са благословом Владике зворничко-тузланског Господина Василија хор је, прије 4 мјесеца, основао вјероучитељ Марко Данојловић, Уредник Информативне службе Епархије. Највеће заслуге за велико интересовање дјеце, предан и запажен рад припадају наставницама Јелени Ерић, Јовани Ковачевић, Јовани Лукић и Анастасији Тешић. За наш радио говоре Марко Данојловић и Јована Ковачевић.

Свети Петар Цетињски LXXV

13:59 минута (2.4 МБ)

Крајем 1819. поново се отвара спор између Црне Горе и Аустрије. Аустријска влада жели да присвоји манастир који је уз манастир на Цетињу служио као резидентно сједиште митрополита Петра I.

Пјесме о ави Јустину Поповићу

15:35 минута (7.14 МБ)

"Опрости ми Свети аво" збирка је необјављених пјесама о ави Јустину Поповићу које је написао јеромонах Иларион Ђурица. Слушамо избор пјесама из ове збирке које казује глумац Иван Босиљчић.

Уговор о сарадњи Богословског факултета и Службеног гласника

17:58 минута (3.09 МБ)

Његово Преосвештенство Епископ бачки проф. др Иринеј Буловић, декан Православног богословског факултета Београдског универзитета и Слободан Гавриловић, директор Јавног предузећа "Службени гласник" потписали су у сриједу 1. априла пословни уговор о сарадњи. Уговор је потписан у зборници Богословског факултета. Потписивању овога уговора присуствовао је и проф. др Богољуб Шијаковић, продекан за наставу Богословског факултета и министар вјера у Влади Србије. Сарадња се прије свега односи на штампање дјела из области теологије, религије, филозофије и хришћанске културе.

Бесједа Архиепископа Г. Амфилохија у манастиру Ждребаоник, 1. април 2009

Tagged:
13:30 минута (2.32 МБ)

Бесједа Његовог Високопреосвештенства Архиепископа Цетињског Митрополита Црногорско - Приморског Г. Амфилохија са Свете Литургије Пређеосвећених дарова, коју је у сриједу 1. априла служио у манастиру Ждребаоник код Даниловграда, а након које је одржано редовно годишње сабрање свештенства Архијерејских намјесништава Цетињског и Подгоричко - Даниловградског и Колашинског.

Јеромонах Тимотеј: "О рају и паклу"

Tagged:
67:08 минута (9.62 МБ)

Предавање Јеромонаха Тимотеја сабрата манастира Студенице "О рају и паклу" које је у недјељу 29. марта 2009. године одржао у Духовном центру Црквене општине Подгорица.

„Молитва за род мој велички“

40:11 минута (6.9 МБ)

Запис са промоције књиге Тодора Живаљевића Величког „Молитва за род мој велички“, која је одржана у Парохијском дому на Тополици у Бару у суботу 28. марта 2009. године. О књизи су говорили Будимир Дубак, Мијо Бошковић и аутор.

"Отац Јустин Поповић - живот и дјело"

7:58 минута (1.37 МБ)

Протојереј Владан Милутиновић секретар Епархије Врањске говори о научном скупу "Отац Јустин Поповић - живот и дјело" који ће бити одржан у Врању 4. и 5. априла 2009.године.

У Саборној цркви у Никшићу служена Света Литургија пређеосвећених дарова

12:12 минута (2.1 МБ)

У Саборној цркви Светог Василија Острошког у Никшићу у четвртак 2. априла 2009. служена је Света Литургија пређеосвећених дарова. Светој служби Божијој присуствовао Његово Преосвештенство Епископ будимљанско никшићки Г. Јоаникије. Прилог: Сенка Чоловић.

Обнова Саборног храма Успења Пресвете Богородице у Тузли

8:46 минута (1.5 МБ)

Протојереј Милан Топић парох Тузлански говори о радовима на обнови Саборног храма Успенија Пресвете Богородице, која је покренута, са благословом Преосвећеног Епископа Зворничко - Тузланског Г. Василија, у децембру 2008. године, као и о осталим новосима из парохије Тузланске.

Један смс за 1 оброк гладнима на КиМ

13:03 минута (2.24 МБ)

Попадија Светлана Стевић предсједница Удружења "Мајка девет Југовића" из Косовске Митровице говори о хуманитарниј акцији "Један смс за 1 оброк гладнима на КиМ" која је покренута фебруара прошле године од стране Епархије Рашко - Призренске. Заинтересовани који желе помоћи ову племениту акцију могу се информисати на број телефона попадије Светлане +381 64 94 53 000 или на бројеве телефона Епархије Рашко - Призренске.

Бесједа Архиепископа Г. Амфилохија у манастиру Режевићи, 3. април 2009

Tagged:
17:19 минута (2.98 МБ)

Бесједа Његовог Високопреосвештенства Архиепископа Цетињског Митрополита Црногорско - приморског Г. Амфилохија са Свете Литургије Пређеосвећених дарова, коју је у петак 3. априла 2009. године служио у манастиру Режевићи.

Владика Атанасије Јевтић: "Човјек као икона Божја"

Tagged:
70:59 минута (10.17 МБ)

Предавање Његовог Преосвештенства умировљеног Епископа Захумско - херцеговачког Г. Атанасија Јевтића на тему "Човјек као икона Божја" одржано 2008. године у саборишту Отац Јустин Поповић.

Мала црква XXXV

69:11 минута (11.88 МБ)

О основама породичног живота на трибини у Београдској патријаршији говорили су проф. др Драгомир Сандо, протонамесник Бранислав Јелић и др Милијана Абрамовић Савић. Професор и свештеник у цркви Ружици и Светој Петки на Калемегдану Драгомир Сандо каже да страсти увек прати бол, да страсти побуђују на лажни живот; говорио је о послушности, покајању, праштању, подвизавању и побјеђивању сопственог ега о себи. Свештеник Бранислав Јелић у цркви Александра Невског у Београду, веома сликовито је говорио о односима супружника, о потреби уздржања прије брака, о злоупотреби полности, о пожуди, брачној неспособности. Докторка Милијана Абрамовић Савић предсједник удружења Помоћ породици подсјетила је младе на молитву за налажење мужа или жене.

Бесједа Архимандрита Луке (Анића) у Цетињском манастиру, 5. април 2009

Tagged:
7:23 минута (1.27 МБ)

Бесједа Архимандрита Луке (Анића) игумана Цетињског манастира са Свете Литургије коју је у недјељу 5. априла 2009. године служио у Цетињском манастиру.

Благовјештењски сабор у манастиру Бешка на Скадарском језеру

52:32 минута (9.02 МБ)

Светом Архијерејском Литургијом коју су у нејељу 5. априла у манастиру Бешка служили Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит Црногорско - приморски Г. Амфилохије и Његово Преосвештенство Епископ Нишки Г. Иринеј почео је Благовјештењски сабор у манастиру Бешка. По завршетку Свете службе Божије одржана је духовна академија са учешћем Црквеног хора Светог кнеза Лазара, на којој је обављена додјела књижевне награде "Јелена Балшић" која је ове године припала нашем познатом књижевном ствараоцу Жарку Команину.

Питајте свештеника

68:38 минута (9.83 МБ)

У недјељу 5. априла 2009. године гост емисије "Питајте свештеника" био је Архимандрит Лука (Анић) Игуман Цетињског манастира.

Поклоничко путовање у Грчкој

60:21 минута (10.36 МБ)

Недавно је група Никшићана, са благословом Његовог Преосвештенства Епископа будимљанско - никшићког Г. Јоаникија, била на поклоничком путовању у Грчкој. На овом поклоњењу светињама Солуна, Метеора и Свете Горе било је и неколико свештеника Епархије будимљанско - никшићке. О утисцима које носе из Грчке разговарали смо са јерејем Велимиром Јововићем, који нам је казао да је најснажнији осјећај, на све њих, оставио боравак у светом манастиру Хиландару. Прилог: Сенка Чоловић.

Промоција сабраних дјела краља Николе

64:41 минута (9.27 МБ)

У крипти Саборног храма Христовог Васкрсења у Подгорици у недјељу 5. априла 2009.г. одржана је промоција сабраних дјела краља Николе са посебним освртом на роман "Деспа" који је недавно, по први пут изашао из штампе. На промоцији су говорили Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско - приморски Г. Амфилохије, др Мило Ломпар, др Лидија Томић, Радомир Уљаревић и Милутин Мићовић.

Научни скуп o oцу Јустину Поповићу - Врање, 4. април 2009.

147:30 минута (21.12 МБ)

Поводом обиљежавања 115. година од рођења и 30. година од упокојења оца Јустина Поповића, 4. априла 2009. године у Великој сали Скупштине града Врања почео је научни скуп под називом "Отац Јустин Поповић - живот и дело". На скупу су говорити Његово Преосвештенствo умировљени Епископ захумско - херцеговачки Г. Атанасије, академик Владета Јеротић и други. Извор: Радио Искон Епархије врањске.

„Отац Јустин Поповић - живот и дело" - друга сесија скупа

75:02 минута (12.88 МБ)

У организацији Православне епархије врањске, града Врања, Књижевне заједнице „Борисав Станковић" и друштва „Отац Јустин Поповић" из Врања, 4. априла 2009. године у великој сали Скупштине града Врања одржан је научни скуп „Отац Јустин Поповић - живот и дело". У препуној сали Скупштине града о оцу Јустину Поповићу, говорили су угледни Епископи наше Цркве: Епископ умировљени захумско - херцеговачки Г. Атанасије и Викарни Епископ јегарски Г. Порфирије, а гости Епископа врањског Г. Пахомија били су и Епископ браничевски Г. Игњатије и Епископ шумадијски Г. Јован.

У Културном центру града Москве у Подгорици представљен часопис "Стварање"

9:08 минута (1.57 МБ)

У уторак 7. априла 2009. у Културном центру града Москве у Подгорици представљен је часопис "Стварање", један од најстаријих књижевних часописа на просторима бивше Југославије. О "Стварању" су говорили предсједник савјета часописа проф. др Јован Чађеновић, члан редакције Милица Краљ и главни уредник Гаро Јовановић. Прилог: Славко Живковић.

Благовијести у манастиру Ћелије код Ваљева

2:57 минута (523 КБ)

На празник Благовијести у манастиру Ћелије код Ваљева Свету Архијерејску Литургију служило је више Архијереја наше цркве поводом обележавања храмовске славе манастира и обележавања 115-годишњице од рођења и 30-годишњице од упокојења Оца Јустина Поповића, одакле се јавио директор нашег радија отац Предраг Шћепановић.

Бесједа Његовог Преосвештенства Епископа Захумско - Херцеговачког Г. Григорија, 7. април 2009

Tagged:
25:42 минута (4.41 МБ)

На празник Благовјештења Пресвете Богородице у храму Херцеговачка Грачаница у Требињу Свету Архијерејску Литургију служио је Епископ Захумско - херцеговачки и приморски Г. Григорије уз саслужење старјешине храма јереја Стевана Ковачевића, архимандрита Симеона и других свештеника. Служен је и помен за пјесника Јована Дучића, а крштен је и Арсеније Станимировић нови члан заједнице наше православне. Извор: Епархија ЗХиП.

Ави Јустину у походе

Tagged:
33:40 минута (5.78 МБ)

Свету Архијерејску Литургију на празник Благовијести у манастиру Ћелије служило је више Архијереја наше цркве, гости из Јеруслаима, са Свете Горе и из Грчке. Обињежено је 115. година рођења и 30. година од упокојења оца Јустина Поповића. Бесједили су умировљени Владика захумско херцеговачки Г. Атанасије, Митрополит Црногорско приморски Г. Амфилохије и Архиепископ берлински и германски Г. Марко.

Пјевају с љубављу

15:45 минута (2.7 МБ)

"Лепо је када прочитам на фејс буку да деца једва чекају да дођу на пробе", говори Драган Ђедовић, диригент Дјечијег црквеног хора из Лознице. Дјеца воле да пјевају, мада није лако радити са њима, али када постоји повјерење и када се међусобно чујемо онда ни резултати не изостају, говори наш гост.

Гради се Саборни храм у Зворнику

8:23 минута (1.44 МБ)

Протојереј - ставрофор Видоје Лукић Архијересјки намјесник Зворнички говори о почетку градње Саборног храма у Зворнику.

Благовјештењске свечаности у Дубровнику

18:38 минута (3.2 МБ)

О прослави Благовијести, крсне славе православне српске заједнице, празнику коме је посвећен дубровачки највећи, најмлађи и најљепши храм (од укупно четири у граду) који се обнавља, говори старјешина цркве Протојереј - старофор Горан Спаић.

"Школа молитве" – Коришћење времена по учењу Митрополита Антонија Блума

66:04 минута (11.34 МБ)

Јереј Михаило Вукчевић, духовник капеле на Ортопедској клиници на Бањици у Београду држи уводна излагања за духовне разговоре о појединим темама којима се бавио Митрополит Антоније Блум у свом дјелу у свом делу "Школа молитве". Разговори се воде у Клубу "Боготражитељ" у Београду. Тема разговора који је вођен у петак вече 3. априла била је: "Коришћење времена". Прије тога говорило се о темама "Одсуство Бога", "Куцања на врата" и "Улажење у дубину".

У Кинотеци представљен ДВД о манастиру Градац

24:03 минута (4.13 МБ)

У дворани Кинотеке у Београду у четвртак 9. априла представљен је ДВД "Духовници" на коме су четири емисије аутора Велимира - Веље Павловића, новинара Студија Б, посвећене манастиру Градац. Саговорници су били игуманија Ефимија, монахиња Тавита, док су двије емисије биле посвећене јеромонаху Виталију, духовнику овог манастира. Издавач ДВД-а је манастир Градац који је сврстан међу десет најљепших манастира на свијету. Новац који буде прикупљен продајом ДВД-а биће утрошен за градњу манастирског конака.

Press конференција издавачких кућа «Светигора» и «Октоих»

32:35 минута (5.6 МБ)

У четвртак 9. априла су представници издавачких кућа «Светигора» и «Октоих» одржали конференцију за новинаре поводом саопштења и коментара која су пласирана у јавности након објављивања Сабраних дјела краља Николе, а посебно романа «Деспа» који је први пут приређен и понуђен читалачкој публици у склoпу ових сабраних дјела. На конференцвији су говорили свештеник Предраг Шћепановић директор Радио Светигоре, директор и уредник Издавачке куће «Октоих» Радомир Уљаревић и приређивач романа «Деспа» професор српског језика Весна Тодоровић

Помоћ гладним Србима на Косову и Метохији

25:11 минута (4.33 МБ)

Наставиће се Хуманитарна акција СМС за један оброк гладнима на Косову и Метохији коју је прије више мјесеци покренула Епархија рашко – призренска и косовско метохијска са још неким дародавцима из Србије. Ова акција до сада је дала добре резултате, прикупљеним новцем отворене су три народне кухиње и двије пекаре, а четврта ће бити отворена после ускршњих празника. Захваљујући овим кухињама и пекарама међу Србима у Косовском поморављу нема много гладних. Захваљујући овој акцији не гладује 185. дјеце.

"О изабраном Божјем народу"

Tagged:
36:43 минута (6.31 МБ)

Предавање Протојереја Гојка Перовића ректора Богословије Светог Петра Цетињског "О изабраном Божјем народу" које је у недјељу 5. априла 2009. године одржао у Парохијском дому на Тополици у Бару.

Свечана академија посвећена Оцу Јустину Поповићу

103:44 минута (14.85 МБ)

Запис са свечане Духовне академије, која је у суботу 4. априла, одржана у Позоришту "Бора Станковић" у Врању, поводом обиљежавања 115 година од рођења и 30 година од упокојења аве Јустина Поповића. Празничну бесједу о оцу Јустину извоговорио је Његово Преосвештенство Епископ Бачки Г. Иринеј. У умјетничком програму учествовали су монаси манастира Ковиљ, монахиње манастира Светог Стефана (Горње Жапско), монахиње манастира Светог Пантелејмона (Лепчинце) и драмски умјетници Весна Павловић и Момир Брадић.

Бесједа Архиепископа Г. Амфилохија у Малом храму Светога Саве на београдском Врачару, 11. април 2009

Tagged:
7:03 минута (1.21 МБ)

Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски и Митрополит Црногорско – приморски Господин Амфилохије служио је 11. априла празничну вечерњу литургију у Малом храму Светога Саве на београдском Врачару. Литургија је служена поводом предстојећег празника Уласка Господа Нашега Исуса Христа у Јерусалим.

Мала црква XXXVI

62:47 минута (10.78 МБ)

"Данас је најтеже бити дете. Свако дете тражи ослонац и ауторитет а то су му пре свега, мама и тата", каже наша гошћа др Снежана Синђелић Биџовски, педијатар, неонатолог (стручњак за бебе). После тридесетпет година рада савјетује младе родитеље да не читају разноразне брошуре, књиге сумњивих аутора, већ да се о исхрани и васпитавању своје бебе посавјетују са љекарима и педијатријским сестрама. А каква су дјеца кад мало поодрасту, говори наш други гост професор и диригент Драган Ђедовић. "Деца су дивна какви смо ми. Деца су најчистија бића и од њих можемо учити," сматра професор. На крају емисије чућете и једну занимљиву и поучну причу.

Нови број "Преображења"

9:53 минута (1.7 МБ)

Протојереј Предраг Азап парох Винковачки, главни уредник часописа Епархије Осјечко - Пољске и Барањске "Преображење", говори о новом 14. броју овог гласила и новостима из Епархије.

Бесједа Архиепископа Г. Амфилохија на празник Цвијети на темељима древног манастира Златица код Подгорице

Tagged:
10:48 минута (1.86 МБ)

Бесједа Његовог Високопресвештенства Архиепископа Цетињског Митрополита Црногорско - Приморског Г. Амфилохија са Свете Архијерејске Литургије, коју је у недјељу 12. априла, на празник Цвијети, са свештенством и вјерним народом служио на темељима древног манастира Златица код Подгорице.

Јубиларни број "Свевиђа"

5:03 минута (891.42 КБ)

О новом 50. јубиларном броју "Свевиђа" листа Епархије Будимљанско - никшићке за вјеронауку, хришћанство, културу и живот Цркве, који је посвећен празнику Благовијести говори његов главни уредник Влајко Ћулафић.

Јерусалим од злата XXXIII

62:47 минута (10.78 МБ)

У данашњој емисији слушате како су протекли празнични дани Лазарева Субота и Цвијети у Јерусалиму. О ходочасницима који су већ почели да пристижу у Свети град уз доста традиционалних грчких пјесама које говоре о овим празницима. У другом дијелу емисије пратите спис с почетка XII вијека о Јерусалиму - "Хођење Данила, игумана Руске земље".

Настављени радови на довршењу Духовног центра Епархије бихаћко-петровачке и владичанског двора у Шипову

6:57 минута (1.2 МБ)

Протојереј - ставрофор Раде Савић Архијерејски намјесник Шиповски и замјеник Његовог Преосвештенства Епископа Бихаћко - петровачког Г. Хризостома говори о новостима из Епархије и радовима на довршењу Духовног центра Епархије Бихаћко - петровачке и Владичанског двора у Шипову.

Бесједа Епископа Атанасија Јевтића на празник уласка Господа Исуса Христа у Јерусалим-Цвијети у Саборном храму у Требињу

Tagged:
9:41 минута (1.39 МБ)

На празник уласка Господа Исуса Христа у Јерусалим - Цвијети у Саборном храму у Требињу Свету Архијерејску Литургију служио је епископ бивши Захумско - херцеговачки и приморски г. Атанасије. Након прочитаног Јеванђеља Епископ Атанасије бесједом се обратио вјернима говорећи им о смислу празника Цвијети и о радости мале дјеце, која су са врбовим гранчицама дочекала Спаситеља када је на магарету ушао у Јерусалим. Извор: Епархија ЗХиП.

Изложба фотографија са Косова и Метохије аутора Јовице Вратнице

9:34 минута (1.65 МБ)

У недјељу 12. априла у Духовном центру Црквене општине Подгорица отворена је изложба фотографија са Косова и Метохије аутора Јовице Вратнице. Изложбу је отворио Протојереј мр Велибор Џомић а појала је женска пјевачка група при храму Христовог Васкрсења у Подгорици. Прилог: Славко Живковић.

Питајте свештеника

70:11 минута (10.05 МБ)

У недјељу 12. априла 2009. године гост емисије "Питајте свештеника" био је Протојереј Гојко Перовић Ректор Богословије Светог Петра Цетињског и парох Цетињски.

У Боричкој парохији у току је градња два нова храма

3:55 минута (690.97 КБ)

У Боричкој парохији Митрополије дабробосанске, општина Рогатица, у току је градња два нова храма - у селу Бранковићи и на локалитету Црквине, на обронцима Деветака. За храм у Бранковићима посвећен Сабору српских светитеља, који сваке године пада у другу недјељу септембра, темеље и крст освештао је Његово високопреосвештенство митрополит дабробосански господин Николај почетком августа 2007. године, тачно 100 година откако је први пут рођена идеја о изградњи цркве у овом селу. За наш радио говори парох храма Светих апостола Петра и Павла на Борикама Драгиша Симић.

Нови васкршњи број часописа „Крка“

2:23 минута (420.67 КБ)

Из штампе је изашао нови васкршњи број часописа „Крке“ Епархије Далматинске о којем говори монах Доситеј сабрат манастира Крка.

Бесплатни оброци најугроженијима

6:17 минута (1.08 МБ)

Слаба материјална ситуација и немогућност старих, изнемоглих и болесних да зараде за живот, понукала је свештенство и монаштво Епархије Захумско - херцеговачке и приморске да у Требињу, прије неколико година, отворе Народну кухињу. У почетку, када је формирана кухиња, која дјелује већ пет година у овом Епархијском дому, помоћ је обећала цјелокупна шира заједница, у смислу општине Требиње, Центра за социјални рад, Црвеног крста, као и привредници општине, али је то послије све спало на саму Епархију, каже Предраг Јовановић, шеф Народне кухиње при Епархијском дому.

30. година од катастрофалног земљотреса који је погодио Црну Гору

22:21 минута (3.84 МБ)

Јован Маркуш, публициста са Цетиња, говори о последицама катастрофалног земљотреса, који је погодио Црну Гору прије тачно 30 година (15. априла 1979. године), посебно у смислу уништења православних Светиња, као и о новој књизи о Светом Василију Острошком и Тврдошком, која је ових дана припремљена за штампу.

Сусрет у манастиру Ћелије

13:08 минута (2.26 МБ)

Брата Милована Мију Илића срећем већ годинама на празник Благовијести у манастиру Ћелије. Обилази он и друге манастире по старој доброј навици нашег вјерног народа који воли да саборује са својим светитељима по манастирима, од којих учи, које поштује и воли.

Бесједа Архиепископа Г. Амфилхија на Велику сриједу у Цетињском манастиру, 15. април 2009

Tagged:
14:26 минута (2.48 МБ)

Бесједа Његовог Високопреосвештенства Архиепископа Цетињског Митрополита Црногорско - приморског Г. Амфилохија са Свете Литургије Пређеосвећених дарова, коју је на Велику сриједу, у сриједу 15. априла, служио у Цетињском манастиру.

У сусрет Васкрсу

Tagged:
43:43 минута (6.26 МБ)

Дана 13. априла 2009. године на празник Уласка Господа Исуса Христа у Јерусалим - Цвјети у Саборном храму у Требињу Епископ Захумско - херцеговачки и приморски Г. Григорије одржао је предавање на тему "У сусрет Васкрсу". Предавању је поред великог броја људи присуствовао и Епископ бивши Захумско - херцеговачки Г. Атанасије као и министар вјера у Влади Републике Србије др. Богољуб Шијаковић. Извор: Епархија ЗХиП.

Бесједа Архиепископа Г. Амфилохија са службе Свете Тајне Јелеосвећења на Велику сриједу у Цетињском манастиру, 15. 04. 2009.

Tagged:
10:33 минута (1.81 МБ)

Бесједа Његовог Високопреосвештенства Архиепископа Цетињског Митрополита Црногорско - приморског Г. Амфилохија са службе Свете Тајне Јелеосвећења, коју је на Велику сриједу, у сриједу 15. априла, служио у Цетињском манастиру.

Свети Петар Цетињски LXXVI

17:18 минута (2.97 МБ)

Преписка између аустријског цара Франца, канцелара Метерниха, гувернера Далмације барона Томашевића и окружног поглавара у Котору у току 1819. по питању територијалног спора између Црне Горе и Аустије око полагања права на манастир Стањевићи изнад Будве.

Из штампе је изашао Васкршњи број часописа "Светигора"

12:41 минута (2.18 МБ)

Из штампе је изашао нови, Васкршњи број часописа Митрополије Црногорско-приморске "Светигора" који представља његов оперативни уредник Рајо Војиновић.

„Шта то велиш господару“

14:51 минута (2.55 МБ)

Сабрана дјела краља Николе првог Петровића, која у оквиру едиције „Шта то велиш господару“ објављују Издавачке куће „Светигора“ и „Октоих“, представљена су недавно у Црквено - народном дому Светог Василија Острошког у Никшићу. Прилог Сенка Чоловић.

"Земља недођија"

7:42 минута (1.32 МБ)

Херцегновско позориште извешће обновљену представу "Земља недођија" рађену по тексту св. Владике Николаја 18. априла, на Велику суботу у дворани "Парк" у оквиру пратећег програма овогодишњег ХАПС-а са почетком у 20:30. Представа је рађена у продукцији СПКД (Српског Просвјетног Културног Друштва) "Просвјета" из Херцег Новог. За наш радио говори Оливера Доклестић предсједник СПКД "Просвјета" из Херцег Новог.

О електронским документима

30:08 минута (5.18 МБ)

Јеромонах Никодим (Богосављевић) сабрат Цетињског манастира, који се тренутно налази на докторсдким студијама у Солуну говори о електронским документима и да ли су она дио једног ширег пројекта праћења које се спроводи на глобалном плану.

Бесједа Архиепископа Г. Амфилохија на Велики четвртак у храму Христовог Васкрсења у Подгорици

Tagged:
16:48 минута (2.89 МБ)

Бесједа Његовог Високопреосвештенства Архиепископа Цетињског Митрополита Црногорско - приморског Г. Амфилохија са Свете Архијерејске Литургије, коју је на Велики четвртак, у четвртак 16. априла, служио у храму Христовог Васкрсења у Подгорици.

Страсна седмица у Котору

13:38 минута (2.34 МБ)

Протојереј - ставрофор Момчило Кривокапић говори о обиљежавању протекле, Страсне седмице у Котoру.

Епископ Г. Атанасије служио је вечерње са изношењем плаштанице у Цркви Светог апостола и јеванђелисте Марка

Tagged:
18:12 минута (3.13 МБ)

Његово Преосвештенство викарни Епископ хвостански Г. Атанасије Ракита служио је вечерње на Велики Петак 17. априла 2009. г. у храму Светога Марка у Београду. Саслуживали су свештеници ове цркве уз појање хора. Изнјета је пред олтар и плаштаница као симбол полагања Христовог у гроб коју су вјерници целивали. Епископ Атанасије је бесједио, указујући на оне који су својевремено на овај дан довели Христа до Голготе и разапели га на крст као и на значење тога догађаја.

Бесједа Архиепископа Г. Амфилохија са Вечерње службе и изношења Плаштанице на Велики петак у Цетињском манастиру

Tagged:
12:29 минута (2.15 МБ)

Бесједа Његовог Високопреосвештенства Архиепископа Цетињског Митрополита Црногoрско - приморског Г. Амфилохија са Вечерње службе, са изношењем Плаштанице, коју је на Велики петак, у петак 17. априла, служио у Цетињском манастиру.

„Велика (Страдална) седмица у богослужењу и свештеној поезији Посног триода“

Tagged:
73:29 минута (10.52 МБ)

Предавање јереја Петра Бикара, пароха луштичког, на тему „Велика (Страдална) седмица у богослужењу и свештеној поезији Посног триода“. Предавање је одржано у Парохијском дому на Тополици у Бару у недјељу 12. априла 2009. године.

Дјеца апокалипсе XXXIII

66:29 минута (11.42 МБ)

Христос Васкрсе драга браћо и сестре, у празничном издању емисије слушате причу о томе "како је бити православaн у Америци". Како су бивши чланови Растафари покрета примили православну вјеру "обукли се у Христа", како је духовно рођење преобразило њихов живот, како су почели да славе св. Василија Острошког те зашто је "обећана земља" у ствари "јалова земља". Михаило и Јосифина Вилсон су посјетили Црну Гору и том приликом разговарали са Миленом Тејлор, а прича је објављена у Васкршњем издању "Светигоре" под насловом СВИ СМО ЈЕДНА ПОРОДИЦА У ХРИСТУ. Брат Михаило позива заинтересоване да му пишу на e-mail адресу [email protected] или на кућну : Michael Wilson, 837 E. 800 Roud, Lawrence, Kansas 66047 USA.

Мала црква XXXVII

56:07 минута (9.64 МБ)

"Манастири су постали мој други дом", каже Олга Мрђа аутор књиге "Бисерна зрнца" коју је издао "Православни пут". У овим дирљивим причама из манастирског живота Олга нам на сликовит начин дочарава, прије свега, велику љубав коју она понесе када се врати кући а затим је шири даље на своје укућане и ближње. Тако једну причи завршава: "Кући сам се вратила са великим олакшањем у срцу. Сазнала сам да моје чедо живи у обиљу међусобне брижности и искрене сестринске љубави."

Васкршња порука Његовог Преосвештенства Епископа будимљанско - никшићког Г. Јоаникија

6:22 минута (1.09 МБ)

Васкршња порука Његовог Преосвештенства Епископа будимљанско - никшићког Г. Јоаникија свештенству, монаштву и вјерном народу Епархије будимљанско - никшићке. О Васкрсу 2009.г.

АЕМ Црногорско-приморски +Амфилохије - Васкршња порука 2009.Љ.Г.

13:00 минута (2.23 МБ)

ХРИСТОС ВАСКРСЕ !!!

Поздрављајући се овим поздравом вјечне истине, наде и љубави, браћо, подсјећамо и себе и Вас и све људе, да је среброљубље Јуде Искариотског оно што је, за тридесет сребреника, издало и продало Христа Бога, а тиме и људско достојанство. Јуда издајник среброљубљем помрачен, отпао је од свјетлости, погрузио се у мрак и продао Непроцјењивог и оно што је непроцјењиво. Отпавши од Бога као вјечне свјетлости и потонувши у таму смрти, он је уствари изгубио себе и своју душу, објесивши се и тиме погазивши своје и уопште „људско звање пред Богом".

Васкршња посланица 2009. године

12:01 минута (2.07 МБ)

СРПСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА
СВОЈОЈ ДУХОВНОЈ ДЕЦИ
О ВАСКРСУ 2009. ГОДИНЕ

ПАВЛЕ

ПО МИЛОСТИ БОЖИЈОЈ ПРАВОСЛАВНИ АРХИЕПИСКОП ПЕЋКИ, МИТРОПОЛИТ БЕОГРАДСКО КАРЛОВЧКИ И ПАТРИЈАРХ СРПСКИ,

СА СВИМ АРХИЈЕРЕЈИМА СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ, СВЕШТЕНСТВУ, МОНАШТВУ И СВИМА СИНОВИМА И КЋЕРИМА НАШЕ СВЕТЕ ЦРКВЕ: БЛАГОДАТ, МИЛОСТ И МИР ОД БОГА ОЦА, И ГОСПОДА НАШЕГА ИСУСА ХРИСТА, И ДУХА СВЕТОГА, УЗ РАДОСНИ ВАСКРШЊИ ПОЗДРАВ:

ХРИСТОС ВАСКРСЕ!
ВАИСТИНУ ВАСКРСЕ!

Васкрс у Јерусалиму

3:57 минута (695.64 КБ)

О прослави празника Васкрсења Господа нашег Исуса Христа говори Протосинђел Јован (Ћулибрк) који се налази у Јерусалиму.

Свети Петар Цетињски LXXVII

21:04 минута (3.62 МБ)

У јуну 1819. владика Петар I био је приморан да шумски предио Лозица на падинама Ловћена уступи Аустији. Аустријске трупе које су претходно окупирале манастир Стањевићи евакуисале су га и повратиле Црној Гори.

Васкрс у Скадру

7:07 минута (1.22 МБ)

По благослову Високопреосвећеног Архиепископа Цетињског Митрополита Црногорско - приморског и скендеријског Г. Амфилохија и Архиепископа тиранског и све Албаније Анастасија, Васкршњу литургију у цркви свете Тројице, у Враки, надомак Скадра служили су шеф кабинета Митрополита црногорско -приморског протојереј Радомир Никчевић, парох цетињски јереј Љубомир Јовановић и јерођакон Јефрем (Комленац). Прилог: Славко Живковић.

Књига ''Поклоничка путовања'' Карла Маце

62:29 минута (10.73 МБ)

Феномен вjерског туризма који и код нас узима маха био је тема разговора уприличеног у четвртак 16. марта у Клубу - књижари галерији Гласник у Кнез Милошевој 16 у Београду. Повод овога разговора била је тек изашла књига "Поклоничка путовања, верски туризам – историјско културолошки приступ" Италијана Карла Маце. Италијан Карло Маца римокатолички је свештеник и професор на Миланском универзитету.

Васкрс у Никшићу

1:34 минута (275.79 КБ)

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско - никшићки Господин Јоаникије служио је на празник Христовог Васкрсења Свету архијерејску Литургију у Саборној цркви Светог Василија Острошког у Никшићу. Прилог: Сенка Чоловић.

Васкршњa духовнa академијa на Цетињу

Tagged:
22:25 минута (3.85 МБ)

Запис са Васкршње духовне академије, коју су, на празник Васкрсења Господа нашег Исуса Христа, у Цетињском манастиру припремила дјеца полазници школе вјеронауке са Цетиња. Дјецу је на почетку програма поздравио Архимандрит Лука Игуман Цетињског манастира.

Питајте свештеника

81:18 минута (11.64 МБ)

У недјељу 19. априла 2009. године на празник Васкрсења Господа нашег Исуса Христа гост емисије "Питајте свештеника" био је јеромонах Никодим (Богосављевић) сабрат Цетињског манастира, који се тренутно налази на докторским студијама у Солуну.

Бесједа Епископа Г. Атанасија (Раките) у манастиру Ваведење, 21. април 2009

Tagged:
8:51 минута (1.52 МБ)

Његово Преосвештенство викарни Епископ хвостански господин Атанасије (Ракита) служио је на Трећи дан Васкрса у уторак 21. априла 2009. г. Свету Архијерејску Литургију у београдском манастиру Ваведња на Топчидеру. После Литургије Епископ Атанасије је бесједио.

Епископ Г. Јоаникије служио је на Васкршњи Уторак у манастиру Ком на Скадарском језеру

13:31 минута (2.32 МБ)

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско - никшићки Господин Јоаникије служио је на Васкршњи Уторак Свету архијерејску Литургију у манастиру Ком на Скадарском језеру гдје је одржано традиционално Васкршње сабрање. Прилог: Слободанка Капа.

Живота Богомољац

25:55 минута (4.45 МБ)

Познат је био Живота из околине Љига јер је напамет знао Духовну лиру владике Николаја Велимировића и рецитовао је на манастирским саборима. Када је говорио о владики Николају и арх. Јустину Поповићу сузе су му текле низ образе, говорио је једноставно, разумљиво, са пуно љубави. Савјетовао је Живота....не осуђуј никог...то нам налаже наша хришћанска вјера, тешко је то, али и ја се борим....Владики Николају се дивио у поштовању, о. Јустин га је савјетовао, вјеру је носио у срцу трудећи се да живи по заповјестима Христовим. Живота није више међу нама али је свима који су га знали остао у сјећању, а захваљујући снимку од прије неколико година из манастира Ћелије и млади ће се упознати како су говорили вјерници из чувеног Богомољачког покрета, који је владика Николај његовао и штитио.

Архиепископ Г. Амфилохије служио на Васкршњи уторак у Пећкој Патријаршији

26:06 минута (4.48 МБ)

Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски и Митрополит Црногорско – приморски Г. Амфилохије боравио је и са викарним Епископом липљанским Г. Теодосијем служио Свету Архијерејску Литургију на Васкршњи уторак 21. априла у Пећкој Патријаршији. Тамо је отишао са благословом Његове светости Патријарха Павла, да са игуманијом Февронијом и сестринством овога манастира и вјерним српским народом подјели васкршњу радост. Древни српски манастир био је тога дана пун вјерника пристиглих из околних мјеста, међу којима је било највише дјеце. Архиепископ Г. Амфилохије и Епископ Г. Теодосије служили су Свету Архијерејску Литургију. Затим је Митрополит бесједио, а дао је и изјаву за новинаре.

"Духовни и цивилизацијски узроци Светске економске кризе"

100:59 минута (14.46 МБ)

Трибине које се одржавају суботом увече у парохијском дому Храма Светога Александра Невског већ су постале једно од значајних мјеста у Београду гдје интелектуалци, који имају шта да кажу, а којима је онемогућен приступ значајнијим медијима, износе своје мишљење о најважнијим егзистенцијалним питањима. Овај циклус предавања, поред Православне мисионарске школе Храма Светог Александра Невског, организовао је и Центар за хришћанске студије и Вјерско доброчинство Архиепископије београдско карловачке. Изузетно занимљиво предавање, које се слушало без даха, одржао је др Александар Гајић у суботу вече 4. априла 2009. г. Тема његовог предавања гласила је: "Духовни и цивилизацијски узроци Светске економске кризе".

Бесједа Архиепископа Г. Амфилохија у Патријаршијској капели Светога Симеона Мироточивог у Београду, 22. април 2009

Tagged:
17:02 минута (2.93 МБ)

Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски и Митрополит Црногорско – приморски Г. Амфилохије служио је у сриједу 22. априла Свету Архијерејску Литургију у Патријаршијској капели Светога Симеона Мироточивог у Београду. Саслуживало је више свештеника. Дан раније Архиепископ Г. Амфилохије боравио је у Пећкој патријаршији одакле је донио ускршња јаја и ускршње хљепчиће. Ови дарови монахиња Пећке патријаршије дјељени су вјерницима који су били на Литургији у Патријаршијској капели.

Бесједа Епископа Диоклијског Г. Јована у Цетињском манастиру, 23. април 2009

Tagged:
7:59 минута (1.37 МБ)

Бесједа Његовог Преосвештенства Епископа Диоклијског Игумана манастира Острог Г. Јована са Свете Архијерејсле Литургије, коју је у четвртак 23. априла 2009. године служио у Цетињском манастиру.

"Физика у Шестодневу Василија Великог"

107:36 минута (15.41 МБ)

На трибини Православног народног универзитета у сали Патријаршије у Београду у уторак вече 14. априла 2009. године водио се несвакидашњи разговор. Организовало га је Вјерско добротворно старатељство Архиепископије београдско – карловачке. Разговарало се о односу истинске науке и хришћанске истине. Повод за разговор била је заиста изазовна књига "Физика у Шестодневу Василија Великог" коју је написао млади физичар Бојан Томић.

Званична делегација представника Руске Федерације посјетила Храм Светог Саве

56:15 минута (9.66 МБ)

Делегација Русије коју је предводио господин Георгије Сергејевич Полтавченко, опуномоћени представник предсједника Руске Федерације Дмитрија Медведева, боравила је у петак 24. априла 2009. г. у Београду гдје су дошли да изразе спремност да новчано али и на сваки други начин помогну завршетк Светосавског храма на Врачару. Друштву Светога Саве кога чине четрдесетак власника најуспјешнијих српских фирми придружиће се и бројне руске фирме међу којима ће бити и "Гаспромњефта".

Будимо хумани

3:53 минута (684.16 КБ)

У Храму Преображења Господњег на Лекином Брду у Београду, у недељу, 26. априла 2009. године организована је акција добровољног давања крви, отворена за све хумане људе. За Радио Светигору говори свештеник ове цркве Бранислав Миладиновић.

Мала црква XXXVIII

59:27 минута (10.21 МБ)

"Писмо Богу" написао је један дјечачић у коме поред осталог каже.."Боже, поздрави тамо горе у Рајским висинама, мога течу Мишу..." Ово дивно писмо објављено је у Васкршњем броју часописа "Светосавско звонце" чија уредница Радмила Мишев гостује данас у нашој емисији. Она каже да су дјеца ближа Богу од нас старијих, упућује корисне савјете родитељима а прочитаће нам и неколико лијепих дјечијих прича. Чућемо данас и како Јована Вићентијевић пише о свом деки који се недавно упокојио.

Бесједа Архиепископа Г. Амфилохија у Љешевићима у Доњем Грбљу, 25. април 2009

Tagged:
26:41 минута (4.58 МБ)

Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско - приморски Г. Амфилохије је у суботу 25. априла, на дан Светог Василија Исповједника, освештао обновљени храм Светог Георгија у Љешевићима у Доњем Грбљу. На Светој Архијерејској Литургији, коју је у овоме храму, уз саслужење мјесног пароха свештеника Јована Рајака и више свештеника и ђакона Митрополије Црногорско - приморске, потом одслужио, Ахиепископ Амфилохије је казао сљедећу бесједу.

Мјешовити хор „Сеножече“ из Словеније одржао концерт на „Сцени 213“ у Никшићу

8:46 минута (1.51 МБ)

Мјешовити хор „Сеножече“ из Словеније одржао је, у суботу 25. априла, концерт на „Сцени 213“ у Никшићу. Наступ овог хора, уз пратњу плесног друштва „Сребрна“, такође из Словеније, организовала је Саборна црква Светог Василија Острошког. Прилог: Сенка Чоловић.

Бесједа Архиепископа Г. Амфилохија у цркви Светог Теодора Ушакова у Херцег - Новом, 25. април 2009

Tagged:
19:38 минута (3.38 МБ)

Архиепископ Г. Амфилохије служио је Вечерњу службу у цркви Светог Теодора Ушакова у Херцег - Новом. За пјевницом су били ђаци Призренске богословије Светих Кирила и Метохија која се налази у изгнанству у Нишу, који се налазе на поклоничком путовању и посјети Светињама у Митрополији Црногорско - приморској, а служби су присуствовали руски амбасадор у Подгорици Јаков Герасимов, градоначелник Херцег - Новог Дејан Мандић, предсједник херцегновског Друштва српско - руског пријатељства Александар Бељаков и група свештеника и вјерника из Требиња.

Јерусалим од злата XXXIV

58:57 минута (10.12 МБ)

У данашњој емисији слушате информације које су везане за обиљежавање дана сјећања на жртве геноцида у Другом свјетском рату: Израел обиљежио дан холокауста, Висока делагација борачких удружења при Министарству безбједности Израела боравила у Републици Српској и посјетила Спомен - подручје Доња Градина поводом обиљежавања 22. априла - Дана пробоја јасеновачких логораша, Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије 22. априла у београдској Саборној цркви служио парастос жртвама геноцида током Другог свјетског рата, 22. април обиљежен у Јерусалиму и Њујорку, како данас Загреб види Јасеновац, а осврнућемо се и на посјету делагације од четири хрватска Бискупа Спомен - подручју Јасеновац и реакцију на ову посјету Маргеловог института из Загреба.

Бесједа протојереја Гојка Перовића на Томину недјељу у Цетињском манастиру, 26. април 2009

Tagged:
7:12 минута (1.24 МБ)

Бесједа пароха цетињског протојереја Гојка Перовића Ректора Богословије Светог Петра Цетињског са Свете Литургије која је на Томину недјељу, у недјељу 26. априла служена у Цетињском манастиру.

Бесједа Архиепископа Г. Амфилохија на Томину недељу у древној Дукљи код Подгорице, 26. април 2009

Tagged:
13:18 минута (2.29 МБ)

Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско - приморски Господин Амфилохије служио је данас, на Томину недјељу, Свету службу Божију на остацима цркве Пресвете Богородице у древној Дукљи код Подгорице. Бесједећи на тему празника посвећеног апостолу Томи који није повјеровао у Васкрсење Христово све док није видио и својим рукама опипао ране Христове, Владика се осврнуо на све о чему говори данашња Ријеч Божја, Откривење Божје, Дух Свети Животворни који нас сједињује и рађа Цркву Божју. Током Свете архијерејске литургије Митрополит Амфилохије миропомазао је новокрштеног слугу Божјег Душана Спасојевића, а у Свету тајну брака ушли су Борис и Данијела Лабовић.

На путу за Емаус I

48:34 минута (8.34 МБ)

„Када се препозна сиромаштво духа, јавља се туга која је пуна радости“, ријечи су преподобног Симеона Новог Богослова, а радосна туга, или на енглеском језику Џојфул Сороу (Joyful Sorrow), назив је и америчког дуета који чине муж и жена, Стив и Хедер Зајдек. У првом издању емисије „На путу за Емаус“ чућемо причу о њима, њиховој музици и путу до Православља. Поред тога, сјетићемо се и оца Јустина Поповића, коме се ове године на Благовијести навршила тридесета годишњица упокојења.

Већина од 35 храмова у Доњогрбаљској парохији је у богослужбеној употреби

9:33 минута (1.64 МБ)

Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско - приморски Господин Амфилохије освештао је 25. априла обновљену цркву Светог великомученика Георгија у грбаљском селу Љешевићи и у њој служио Свету архијерејску литургију. Митрополит је након освештавања и Литургије у Љешевићима, обишао и цркве у обнови: Светог Јована Богослова у Трешњицама и Светог Илије у Загори у Доњем Грбљу. О животу у Доњогрбаљској парохији и 35 Храмова који се овдје налазе и који су већином сви у богослужбеној употреби а који су прије десет година страдали у катастрофалном земљотресу, за наш радио говори парох доњогрбаљски Јован Рајак.

Питајте свештеника

78:42 минута (11.27 МБ)

У недјељу 26. априла 2009. године гост емисије "Питајте свештеника" био је Протојереј - ставрофор Момчило Кривокапић Архијерејски намјесник Бококоторски.

Свети Петар Цетињски LXXVIII

17:19 минута (2.97 МБ)

Исказ бившег секретара митрополита Петра I Симеона Орловића аустријским властима дат 1819. године пун је неистина и клевета на личност владике Петра I.

Српски сабор Двери против слања српских војника на НАТО маневре у Грузији

16:25 минута (2.82 МБ)

Протест Српског сабора Двери и Српске мреже невладиних организација да се српски војници не шаљу на предстојеће маневре у Грузију, покренут преко Интернета, а онда и неких гласила, уродиће плодом. Српски војници неће, како је било планирано, учествовати у тим маневрима. Подршку Српском сабору Двери дала су и четрдесеторица угледних српских интелектуалаца, а томе су се у Скупштини Србије придружили и неки посланици. Тим поводом у Танјуговом Међународном прес центру у Београду у уторак 28. априла Српски сабор Двери организовао је конференцију за штампу где се говорило о посљедицама одлуке о учешћу српских војника у Грузији.

Душекорисни савјети проте Радосава Митића

40:05 минута (6.88 МБ)

"Нисам пио, пушио, нисам се преједао, нисам се много секирао због проблема већ се молио Богу да ми помогне у њиховом решавању. Уосталом, без искушења нема живота," рекао је у 91.години живота у интервјуу протојереј ставрофор хаџи Радосав Ст. Митић. Последње двије и по деценије свог пастирског рада провео је у цркви Ружици и капели Свете Петке на Калемегдану, неуморно је бесједио, подучавао. Данас када више није међу нама његови душекорисни савјети су још драгоцјенији. Чућемо како је говорио о духовном и физичком здрављу, о чудима, о свештеницима.

"Српска естетика аскетизма од 1375 до 1459" ђакона др Милорада Лазића

130:59 минута (18.76 МБ)

Необична је судбина ђакона Милорада Лазића и његове књиге "Српска естетика аскетизма од 1375 до 1459" која се недавно појавила у издању Манастира Хиландара. Докторску дисертацију Милорад Лазић одбранио је пред своју смрт 15. маја 2003. године на војномедицинској академији гдје се лијечио. Истога дана се и упокојио. Ова књига је представљена у Малој сали Задужбине Илије Коларца у петак вече 24. априла. О књизи су говорили Његово Преосвештенство Епископ бачки Г. Иринеј, др Александар Петровић, доцент на Филозофском факултету у Београду, Његово Преосвештенство викарни Епископ диоклијски Г. Јован, православни публициста и уредник књиге Матеј Арсенијевић и на крају академик и познати естетичар проф. др Мирко Зуровац. Сви су се сложили да је ријеч о капиталном дјелу које је задужило српску науку.

У петак 1. маја навршава се 14 година од страдања српског народа у акцији хрватских војних снага "Бљесак"

17:59 минута (3.09 МБ)

Директор Документационо - информативног центра "Веритас" Саво Штрбац говори о операцију "Бљесак", коју су извеле хрватске војне и полицијске снаге 1. маја 1995. године на територији западне Славоније која је била у саставу тадашње Републике Српске Крајине. У избјегличкој колони Срба, који су се спашавали пред хрватском војском и полицијом на путу према Републици Српској, убијена су или нестала 283 лица, међу којима је 57 жена и деветоро дјеце. Српски збјег био је гађан авионским бомбама и топовским пројектилима.

Даривали су своме отечеству

30:13 минута (5.19 МБ)

Наслов је књиге којом нас је обрадовала Мира Софронијевић. Пише о десет племенитих жена, истичући да су и жене доприносиле развоју Србије на свој начин, према својим могућностима. У великом броју одликовале су се искреним родољубљем, спремношћу на самоодрицање и жртвовање о чему се, на жалост, мало говори.

Прва Света Литургија у новоподигнутом храму у Великом Радићу

9:10 минута (1.58 МБ)

У Суботу по Васкрсу 25. априла поводом двогодишњице освећења темеља новог храма Покрова Пресвете Богородице у Великом Радићу, Општина Босанска Крупа, Његово Преосвештенство Епископ бихаћко - петровачки г. Хризостом служио је прву Архијерејску Литургију у новоподигнутом храму. Стара црква запаљена је 1941. године од стране усташа. Село је остало без цркве пуних 67 година. "Ове 2009. године, ако Бог да у суботу 18. јула Храм ће бити и освештан" ријечи су протонамјесника Карађорђа Дерајића.

У цркви Светих Архангела у Андријевици мироточи крст освећен на Гробу Господњем

15:34 минута (2.67 МБ)

У понедјељак 9. марта 2009. г. у цркви Светих Архангела у Андријевици крст од храстовог дрвета, освећен на Гробу Господњем, почео је да истаче Свето миро. О овој милости Божјој говори Његово Преосвештенство Епископ Будимљанско - Никшићки Г. Јоаникије, који је у четвртак 30. априла служио помен жртвама НАТО агресије у Мурину, поводом 10. годишњиве од немислордног бомбардовања Мурина од стране "Милосрдног анђела".

Освештан параклис у манастиру у Добруну

26:13 минута (4.51 МБ)

Његово Високопреосвештенство Митрополит дабробосански Господин Николај је на Томину недјељу, 26. априла, у манастиру Успења Пресвете Богородице у Добруну, код Вишеграда, служио Свету архијерејску литургију и освештао манастирски параклис, посвећен Светом Симеону Мироточивом и Светом Сави. Митрополит Николај уручио је ктитору манастирског параклиса Михаилу Томићу и његовој супрузи Мирјани сребрени орден Светог Петра Дабробосанског. О животу ове светиње која се спомиње у 13 вијеку, за наш радио говори синђел Јован сабрат манастира Добрун.

Парастос жртвама хрватске војне акције Бљесак у храму Светог Марка

15:06 минута (2.6 МБ)

Парастосом служеним у цркви Светога Марка у Београду у петак 1. маја обиљлежена је четрнаестогодишњица злочина над српским народом Западне Славоније, када је хрватска војска у акцији "Бљесак" убила око триста Срба, протјерала петнаестак хиљада и етнички очистила овај простор. Парастос погинулим Србима Западне Славоније служио је Његово Преосвештентво викарни Епископ хвостански Г. Атанасије (Ракита) уз саслужење свештеника цркве Светога Марка.

“Дани Светог Василија Острошког“

2:50 минута (502.34 КБ)

Овогодишњи програм манифестације “Дани Светог Василија Острошког“, коју у Никшићу традиционално организују Епархија будимљанско - никшићка, Црквена општина Никшић и Голијски сабор културе, трајаће од 2. до 12. маја. Организатор се потрудио да ова значајна културно - духовна светковина и ове године протекне у знаку разноврсних садржаја, а своје испуњење доживјеће на сам празник Светог Василија Острошког у Светој архијерејској Литургији и свенародној литији улицама Никшића. Прилог Сенке Чоловић.

Представљена књига "Свети Василије Острошки Чудотворац и Исцјелитељ"

29:11 минута (5.01 МБ)

Изузетно тиражна едиција "Светитељи" богатија је за још једну књигу "Свети Василије Острошки Чудотворац и Исцјелитељ" која се појавила у заједничком издању Светигоре и Компаније Новости у тиражу од 100.000 примјерака. И ова књига о Светом Василију Острошком одликује се свим оним чиме су се одликовале и претходне књиге из ове едиције. Не зна се шта је боље, или текстови, или илустрације или аутентичан прелом књиге. Дјело "Свети Василије Острошки Чудотворац и Исцјелитељ" уредио је протојереј Радомир Никчевић, у уређивачком одбору су Весна Никчевић и Весна Тодоровић, а уредник фотографија је Милинко Стефановић. Дјело има два предговора која су написали Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски и Митрополит Црногорско – приморски Г. Амфилохије и викарни Епископ диоклијски и игуман Манастира Острог Г. Јован.

Нови уџбеници Академије СПЦ за умјетност и консервацију

Tagged:
64:13 минута (11.03 МБ)

Академија Српске православне цркве за умјетност и консервацију у едицији Уџбеници објавила је двије књиге мр Јована Панића "Конзервација и рестаурација слика на платну" и "Проблематика подлепљивања слика на хладно воденим растворима лепкова". Панић је професор на овој специјализованој високошколској установи Српске православне цркве. Један је од наших најистакнутијих конзерватора, ученик је чувеног конзерватора професора Милорада Медића, а знање је стицао у више западноевропских конзерваторских центара код чувених европских и свијетских конзерватора. Био је дугогодишњи шеф Атељеа за конзервацију Народног музеја у Београду и предавач на Академији за примјењене умјетности.

Архиепископ Г. Амфилохије обавити ће освећење обновљене цркве Светог Великомученика Георгија у селу Кујава код Даниловграда

14:05 минута (2.42 МБ)

Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско - приморски Г. Амфилохије служиће у суботу 2. маја Свету Архијерејску Литургију на којој ће обавити освећење обновљене цркве Светог Великомученика Георгија у селу Кујава код Даниловграда. О томе као и о осталим новостима из своје парохије говори парох Даниловградски јереј Слободан Зековић.

Архиепископ Г. Амфилохије освештао је обновљену цркву Светог великомученика Георгија у селу Кујава код Даниловграда

Tagged:
15:35 минута (2.68 МБ)

Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски, Митрополит црногорско - приморски Господин Амфилохије служио је освећење обновљене цркве Светог великомученика Георгија у селу Кујава код Даниловграда. Говорећи о Васкрсењу Христовом, Владика је рекао да је Христос Васкрсењем својим све гробове сабрао у свој гроб, који је постао живоносни и животворни гроб.

Освећење космачког храма Светог Великомученика Георгија на Скадарском језеру обавиће Архиепископ Г. Амфилохије

2:46 минута (489.56 КБ)

Освећење космачког храма Светог Великомученика Георгија на Скадарском језеру у недељу 03. маја обавиће Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско - приморски Господин Амфилохије . Тим поводом за наш радио говори настојатељ манастира Ком, игуман Хризостом.

Протести због неистина

12:31 минута (2.15 МБ)

Предмет Култура религија, који је упркос бројним протестима, уведен у наставни план средњих школа у Републици Српској, мјесецима је велика брига вјерника у неколико епархија СПЦ. Са жељом да се помогне ученицима и њиховим родитељима да одвоје неистину од истине, 4. маја 2009. године, у Дому омладине у Бијељини са почетком у 19:30 часова, биће одржана ЈАВНА ТРИБИНА о теми „КУЛТУРА РЕЛИГИЈА ИЛИ ЖИВА ВЈЕРА У ЖИВОГА БОГА", са благословом Његовог Преосвештенства Епископа зворничко - тузланског Г. Василија. Теолог Мирослав Тодоровић за Радио Светигору објашњава разлоге протеста и са каквим се све лажима и јересима сусрећу средњошколци у Републици Српској.

Мала црква XXXIX

64:22 минута (11.05 МБ)

У данашњој емисији говоримо о слободи, љубави и младима. Наш саговорник Радован Тврдишић члан редакције Српски сабор "Двери" објашњава последице потрошачког менталитета у коме млади живе, како сачувати хришћанске вриједности у маркетиншкој цивилизацији. У другом дијелу емисије преносимо дјелове трибине о породици коју организује Вјерско добротворно старатељство Београдско карловачке архиепископије а која је била посвећена косовском пјеснику Александру Деспотовићу и његовој вољеној жени Ружици. О њима, поред осталог, говори и протосинђел Михаило, старјешина манастира Фенек.

"Положи наду на Господа"

38:11 минута (6.56 МБ)

У суботу 2. маја у крипти Саборног храма Христовог Васкрсења у Подгорици одржана је промоција књиге "Положи наду на Господа", која је посвећена блаженом спомену на Архимандрита Лазара (Аџића) бившег игумана Острошког манастира, аутора монахиње Јелене (Станишић) настојатељице манастира Ћелија Пиперска. У склопу промоције на којој је, између осталих говорио Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско - Приморски Г. Амфилохије, поредстављен је и двадесетоминутни филм о животу и дјелању овог врлог слуге Божјег. Прилог: Славко Живковић.

Реконструише се храм Вазнесења Господњег у Кључу

17:29 минута (3.01 МБ)

Протосинђел Варнава администратор Епархије Кључке игуман манстира Трескавац у Епархији Бихаћко - Перовачкој говори о наставку радова на реконструкцији храма Вазнесења Господњег у Кључу, почетку реконструкције храма Успенија Пресвете Богородице и налазишту локалитета старе цркве у Пркосима у општини Босански Перовац, а најављује и изградњу храма у Медној на мјесту проналаска моштију тројице монаха мученика.

Бесједа Архимандрита Луке (Анића) са Свете Литургије у Цетињском манастиру, 3. мај 2009

Tagged:
7:27 минута (1.28 МБ)

Бесједа Архимандрита Луке (Анића) Игумана Цетињског аманастира са Свете Литургије која је у недјељу 3. маја служена у Цетињском манастиру.

Дјеца апокалипсе XXXIV

73:44 минута (12.66 МБ)

У данашњој емисији слушате о словеначкој групи Лајбах онако како их је представио Иван Новак гостујући по први пут у Црној Гори 06. априла у Подгорици у оквиру "А темпо" фестивала. У првом дијелу емисије чућете шта је све то на конференцији за новинаре интересовало подгоричке новинаре, а у другом дијелу наша сарадница Исидора Радуловић је након концерта разговарала са Иваном.

На путу за Емаус II

32:29 минута (5.58 МБ)

Тема вечерашње емисије је Трој Поламалу, бек рагби тима Питсбург Стилерс и звијезда Америчке фудбалске лиге. Трој је православни хришћанин и духовно чедо чувеног старца Јефрема Филотејског и Аризонског. Иако је истински вјерујући православац ријеткост у свијету познатих личности у Америци, поред Троја има и других славних православних. Осврнућемо се укратко на неке од њих. И на крају, чућемо шта је о. Александар Шмеман, један од водећих богослова наших дана, говорио о светом Николају Жичком, назвавши га „најеминентнијим православним владиком ХХ вијека“.

Архиепископ Г. Амфилохије освештао цркву Светог Великомученика Георгија на Космачу

26:01 минута (4.47 МБ)

Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски, Митрополит Црногорско - приморски Господин Амфилохије са свештенством и вјерним народом одслужио је 3. маја 2009. г. освећење цркве светог великомученика Георгија и Свету Архијерејску Литургију на Космачу, на Скадарском језеру. Опширније у прилогу Славка Живковића.

Полазници Школе вјеронауке при Храму Христовог Васкрсења У Подгорици и хора Васкрсенко обиљежили крсну славу

6:49 минута (1.18 МБ)

Полазници Школе вјеронауке при Храму Христовог Васкрсења У Подгорици и хора Васкрсенко, на челу са вјероучитељем Ђаконом Мирчетом Шљиванчанином и професором пјевања Аном Ненадић, обиљежили су крсну славу, Светог Николаја Жичког и Охридског. Дјеци и њиховим родитељима обратио се игуман Цетињцког манастира, отац Лука. Опширније у прилогу Славка Живковића.

Питајте свештеника

75:14 минута (10.78 МБ)

У недјељу 3. маја 2009. године гост емисије "Питајте свештеника" био је Протојереј Драган Станишић професор Богословије Светог Петра Цетињског и парох подгорички.

„Дани краљице Јелене" у манастиру Градац крај Рашке

6:33 минута (1.12 МБ)

Традиционална манифестација у част Свете Јелене Немањић, Преподобне Јелисавете, ктиторке манастира Градац, одржаће се у манастиру Градац крај Рашке, 10. маја 2009. године. Сестринство манастира Градац неколико година уназад организује овај догађај, који је из године у годину све садржајнији.

"Култура религија или жива вјера у живога Бога"

16:08 минута (2.77 МБ)

Са благословом Његовог Преосевштенства Епископа Зворничко - тузланског Г. Василија, у понедјељак 4. маја, у оквиру кампање "Сваки дан је Видовдан", одржана је јавна трибина на тему "Култура религија или жива вјера у живога Бога", која је само једна у низу акција борбе против увођења новог предмета Култура религија у средње школе у Републици Српској. О томе говори један од организарора и учесника ове трибине Протосинђел Петар (Петрић) настојатељ манастира Светог Василија Острошког у Бијељини.

У оквиру манифестације „Дани Светог Василија Острошког“ концерт одржао вокални састав Пилипенда из Београда

Tagged:
12:22 минута (2.12 МБ)

У оквиру манифестације „Дани Светог Василија Острошког“, која се одвија у Никшићу, синоћ је (04. 05 2009.) у Црквено - народном дому Светог Василија Острошког концерт одржао вокални састав Пилипенда из Београда.

Позив мати Рафаиле

9:34 минута (1.64 МБ)

Мати Рафаила игуманија манастира Мала Ремета на Фрушкој Гори упућује позив људима добре воље да помогну у радовима који су планирани да се обаве овог љета. Мати има скоро 90.ет година, али још увјек предано брине о својој и Божијој кући, о имању манастирском, дочекује госте. Позив нам упућује проф. и православни публициста Радмила Војновић која већ десет година живи у Москви, а када нам дође труди се да чини добра дјела. Испричала нам је како се у Русији помаже светињама, па је тако поменула и акције када вјерници прилажу по једну циглу која се уграђује у манастир а на свакој цигли је написано име дародавца.

Обнова Хиландара, археолошка открића и нови грађевински поступци

Tagged:
62:34 минута (10.74 МБ)

Српски манастир Хиландар на Светој гори представља вел