Audio by album saopstenja

Саопштење за медије поводом посјете представника Комисије за Цркву и друштво Конференције европских цркава (КЕК) Црној Гори

41:08 минута (7.07 МБ)

Представници Конференције европских цркава из Брисела, Господин Ридигер Нол, директор Комисије за Цркву и друштво и замјеник генералног секретара КЕК-а и госпођица Елизабета Китановић извршни секретар за људска права Комисије Црква и Друштво КЕК-а, били су у дводневој радној посјети Црној Гори дана 27. и 28.11.2008.год.

Представници овог европског тијела током свог боравка имали су сусрете са Митрополитом Црногорско приморским Г. Амфилохијем и епископом Будимљанско никшићким Г. Јоаникијем и њиховим сарадницима, а заједно и сусрете са представницима Владе Црне Горе, Министром за људска и мањинска права Г. Фуадом Ниманијем, Министром унутрашњих послова г. Јусуфом Каламперовићем, као и Министром правде г. Мирашом Радовићем.

Обраћање Епископа бачког г. Иринеја јавности, 16. новембар 2009. године

15:28 минута (2.66 МБ)

Тијело блаженопочившег Патријарха Српског Г. Павла пренјето је у Саборну цркву Светог архангела Михаила у Београду, гдје се свакодневно служе Свете заупокојене Литургије и помени, уз читање светих Јеванђеља. Вјерни који желе да се поклоне тијелу блаженопочившег светејшег Патријарха Павла могу то учинити у београдском Саборном храму који је непрестано отворен.

Саопштење за јавност поводом планова за сахрану Господара Ивана Црнојевића

4:08 минута (726.48 КБ)

Цетиње, 15. јануара (Светигора прес) - Након више од двије деценије од ископавања посмртних остатака, посљедњих дана се коначно у широј јавности покренуло питање времена, мјеста и начина сахране Господара Зете и Црне Горе и оснивача Цетиња Ивана Црнојевића. Нажалост, као и у мноштву других ситуација, и овом питању, приступа се непромишљено и политикантски.

Господар Иван Црнојевић, као владар Зете, данашње Црне Горе и утемељивач Цетиња, личност је која је била запостављена деценијама, због разних идеолошких разлога, те га је данас потребно сагледати без икаквих идеолошко-политичких предрасуда.

Саопштење Епископа бачког Г. Иринеја о начину избора новог Патријарха

21:30 минута (3.69 МБ)

Све је протекло хармонично и брзо. Његова Светост нови Патријарх Иринеј, доскорашњи епископ нишки, изабран је брзо на преподневној седници Светог архијерејског сабора одржаног у Патријаршији 22. јануара.

О томе како је текао избор новинаре је, по благослову новог Патријарха Иринеја,  обавестио његово преосвештенство Епископ бачки Иринеј, који је задужен за информисање у Српској цркви. Светим архијерејским сабором преседавао је Епископ шабачки Лаврентије. У првом кругу гласања за једног од тројице кандидата изабран је његово високопреосвештенство Митрополит црногорско - приморски Амфилохије, у другом кругу изабран је Епископ нишки и будући Патријарх Иринеј, а у трећем кругу једнак број гласова добили су Епископ бањалучки Јефрем и Епископ бачки Иринеј. У четвртом гласању Епископ бачки Иринеј добио  је потребан број гласова, чиме је постао трећи кандидат.

Саопштење за јавност Светог Архијерејског Синода поводом покретања поступка утврђивања канонске одговорности Епископа Артемија

26:37 минута (3.82 МБ)

По завршетку сједнице Светога Архијерејског Синода Српске Православне Цркве на којему су 13. фебруара донесене одлуке о превазилажењу неспоразума у Рашко – призренској Епархији, новинарима се обратио Епископ бачки Г. Иринеј, кога је Свети Синод задужио за информисање. Конференција за штампу одржана је у великој сали у приземљу Патријаршије. Епископ Иринеј појавио се пред новинарима у пратњи Епископа захумско – хрецеговачког Г. Григорија, који је такође члан Светога Архијерејског Синода.

Саопштење за јавност Епархијског савјета и Епархијског управног одбора Митрополије Црногорско - Приморске, 13. март 2010.г.

5:23 минута (946.13 КБ)

У Подгорици је, сходно древном црквеном предању и црквеним правилима, одржано редовно засиједање Епархијског савјета и Епархијског управног одбора Митрополије Црногорско-Приморске. Свету Архијејерску Литургију у Цркви Светог Ђорђа под Горицом служио је Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско-Приморски г. Амфилохије са свештенством.

Коментар шефа кабинета Митрополита Г. Амфилохија на интервју г. Ранка Кривокапића дат сарајевском листу „Дани“

3:37 минута (640.48 КБ)

Протојереј - ставрофор Радомир Никчевић шеф Кабинета Високопреосвећеног Архиепископа Г. Амфилохија коментарише интервју предсједника Скупштине Црне Горе г. Ранка Кривокапића дат сарајевском листу „Дани“ у коме Кривокапић напада Српску Православну Цркву и Високопреосвећеног Митрополита Амфилохија.

Канонизован преподобни Симеон Дајбабски

2:13 минута (393.21 КБ)

Свети Архијерески сабор Српске Православне Цркве, на свом редовном прољећном засједању, данас је прибројао реду Христових Светитеља рођенога Цетињанина, Светог Симеона Дајбабског.

Свети Симеон је рођен 1854. године на Цетињу, у доњокрајском братству Поповића као мали Саво. Основно школовање завршио је на Цетињу. Касније се образује у Кијевској Богословији а потом и у тамошњој Духовној академији, надахњујући се животима и подвизима оснивача и преподобних отаца Кијевске Лавре. У Кијеву је замонашен у рукоположен у чин јеромонаха, а 1888. године враћа се на Цетиње, гдје му је одређена служба Божјег служитеља у манастиру Светог Николе на Врањини, а годину дана касније и у манастиру Острогу, гдје је био и предавач у тамошњој монашкој школи, коју је покренуо Митрополит Митрофан Бан.

Канонизована двојица великих духовника двадесетог вијека

3:27 минута (1.58 МБ)

Свети Архијерејски Сабор Српске Православне Цркве који засједа у Патријаршији у Београду прибројао је 29. априла лику светитеља двојицу великих духовника двадесетога вијека, оца Јустина Ћелијскога и оца Симеона Дајбабскога. О овоме значајном датуму наше помјесне Цркве говорио нам је Његово Вископреосвештенство Митрополит Црногорско – приморски Г. Амфилохије.

Полиција спријечила свештенство и народ да уђу у храм Преображења на Ивановим Коритима

1:47 минута (1.63 МБ)

Јутрос, око 7 и 30 часова, службеници испоставе цетињске полиције блокирали су улаз у храм Преображења Господњег на Ивановим Коритима, метоха Цетињског манастира и тиме спријечили свештеницима: протојереју Обрену Јовановићу, јерејима: Предрагу Шћепановићу и Бранку Вујачићу, ђакону Николи Пејовићу и вјерном народу Митрополије да уђе у Храм и одслуже Свету Литургију, како су то вјековима радили њихови преци да на дан храмовне славе.

Света Литургија је ипак одслужена испред древнога Храма, након које је обављена свечана литија, али овога пута без славске иконе, која је остала утамничена у Цркви.

Саопштење Светог Синода у вези са писмом умировљеног Епископа рашко-призренског Г. Артемија од 13. септембра 2010. године

10:20 минута (1.78 МБ)

Као одговор на писмо умировљеног Епископа рашко-призренског Г. Артемија Светом Архијерејском Синоду Српске Православне Цркве од 13. септембра 2010. године, са чијим садржајем су средства јавног извештавања била упозната већ пре завршеног разматрања истог на седници Светог Архејерејског Синода, што је уобичајени манир његовог Преосвећеног потписника и додатни показатељ његовог односа према највишим установама и органима Српске Православне Цркве, Његова Светост Патријарх српски Г. Иринеј упутио је епископу Артемију одговарајућу одлуку Светог Синода уз пропратни одговор на његово поменуто писмо. Синодску одлуку и писмо у целини представљамо српској јавности тек сада, када их је већ примио на знање онај коме су и намењени. Не објављујемо их ни из каквих других побуда осим жеље и потребе да наша црквена и укупна јавност буде обавештена заиста истинито, а не онако како то, на нашу дубоку жалост, чини Преосвећени г. Артемије.

Тзв. ЦПЦ није била тема разговора предсједника Скупштине Кривокапића и Васељенског Патријарха Вартоломеја

4:59 минута (879.94 КБ)

Поводом медијског представљања посјете предсједника Скупштине Црне Горе г. Ранка Кривокапића Његовој Свесветости Архиепископу Константинопољском и Васељенском Патријарху Господину Вартоломеју дужни смо, будући непосредно обавјештени о овом сусрету, јавност упознати са чињеницом, да приликом разговора г. Кривокапића и Патријарха Вартоломеја није било, нити је могло бити, ријечи о питању аутокефалности тзв. ЦПЦ, већ је, између осталог, само узгредно споменуто да се сва питања ријешавају у складу са канонима и правилима Цркве Православне, па и питања аутокефалности Помјесних Цркава.

О суђењу одбеглим калуђерима Епархије Рашко-призренске и њиховом "саборном одговору" на оптужнице

14:50 минута (2.55 МБ)

На више анти-црквених интернет сајтова, и то уочи празника Покрова Пресвете Богородице, објављен је "Саборни одговор Митрополиту Амфилохију на оптужнице упућене десеторици избеглих монаха-клирика". Текст одбеглих и без благослова приватно настањених клирика Епархије Рашко-Призренске се може више посматрати из више углова, али је, без сумње, у овом моменту најинтересантнији у црквено-правном погледу.

Саопштење поводом најаве доласка тзв. Патријарха Украјинске православне цркве Филарета (Михаила) Денисенка, 19. октобар 2010

3:11 минута (562.57 КБ)

Поводом изјаве за јавност Мираша Дедеића, самозваног „Митрополита ЦПЦ" у вези са доласком у Црну Гору још једног сличног самозванца „Патријарха Украјинске православне цркве" Филарета Денисенка, дужни смо јавност обавијестити о стварном стању ствари, које се ни у једном детаљу не поклапа са наводима из ове изјаве.

Најприје, Филарет Денисенко није никакав Патријарх, већ, од стране највеће Православне Цркве на свијету - Московске Патријаршије, рашчињени бивши митрополит, нити је његова етнофилетистичка „Украјинска православна црква Кијевске Патријаршије" једна од највећих Православних Цркава у свијету, јер нема канонско јединство ни са једном помјесном Православном Црквом. У Украјини је немјерљиво бројнија канонска Украјинска православна црква Московске Патријаршије, која је једина призната од стране васељенског Православља.

Саопштење за јавност Епархије Будимљанско-никшићке, 26. октобар 2010

3:23 минута (594.85 КБ)

Поводом плана о регионалној депонији смећа за коју је понуђена локација на Васовој води поред Берана дужни смо да надлежне институције и јавност Црне Горе подсјетимо да је избор поменуте локације незаконит и недопустив из више разлога.

Мјесто за депонију је у недозвољеној близини два стара манастира, Ђурђеви Ступови и Шудикова, који су као светиње од изузетног значаја заштићени законом. Недопустиво је да се осмовјековни манастир Ђурђеви ступови, за кога је везана сва народна и културна историја беранског краја и шире околине, угрожава било каквом депонијом смећа. Нијесмо могли очекивати да ће у сусрет прослави осамстогодишњег  јубилеја овог манастира и историјског епископског сједишта државне институције Црне Горе у овом случају драстично прекршити основне законске прописе који регулишу удаљеност депоније од сакралних објеката.

Саопштење за јавност Светог Архијерејског Сабора СПЦ, 19. новембар 2010.

12:07 минута (2.08 МБ)

На конференцији за штампу одржаној у подне у петак 19. новембра у Патријаршији у Београду Његово Преосвештенство епископ бачки Г. Иринеј, кога је Свети Архијерејски Синод СПЦ задужио за информисање, обавијестио је представнике средстава за информисање о темама и закључцима које је Свети Архијерејски Сабор разматрао и донио 18. и 19. новембра. Разговарало се о стварању нових епархија на територији Србије, али и о неопходности прерасподјеле простора и стварања нових Епархија у Сјеверној и Јужној Америци.

Сусрет предсједника Владе Црне Горе г. Лукшића и Митрополита Амфилохија

14:29 минута (2.08 МБ)

Цетиње, 18. јануара (Светигора прес) - Високопреосвећени Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско-приморски Господин Амфилохије данас се сусрео са предсједником Владе Црне Горе г. Игором Лукшићем, на његов позив, у оквиру консултација које г. Лукшић ових дана спроводи са представницима јавног и друштвеног живота Црне Горе. У оквиру врло срдачног и отвореног разговора, Господин Митрополит је нагласио више проблема који тиште Православну Цркву у Црној Гори, а уједно и премијеру Лукшићу предао писмо, које ниже достављамо, у којем је навео неке од њих.

Саопштење са састанка Митрополита Амфилохија са старјешинама храмова и манастира Митрополије Црногорско-приморске

7:40 минута (1.32 МБ)

Саопштење за јавност
Цетиње, 7. фебруар 2011.

У суботу, 5. фебруара 2011. године, у просторијама Богословије Св. Петра Цетињског на Цетињу одржан је састанак старјешина храмова и манастира Митрополије Црногорско-приморске са Господином Митрополитом, на којем је разматрано више актуелних тема из живота Митрополије и Цркве у Црној Гори.

Поред унутрашњих питања црквеног поретка, материјалног пословања и црквене мисије, нарочито је разматран положај Цркве у савременом црногорском друштву и проблеми са којима се сусреће Црква у својој свакодневној комуникацији са државним и локалним институцијама власти и у остваривању својих основних права и слобода.

Саопштење за јавност са сједнице Епископског савјета Православне Цркве у Црној Гори

7:18 минута (1.25 МБ)

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ
СА СЈЕДНИЦЕ ЕПИСКОПСКОГ САВЈЕТА
ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ У ЦРНОЈ ГОРИ
Пљевља, 15. март 2011.

По древном обичају Православне Цркве, по којем се Епископи окупљају на савјетовања и разматрају живот Цркве одређеног простора, данас је, у древном светосавском манастиру Св. Тројице у Пљевљима, одржана сједница Епископског савјета Православне Цркве у Црној Гори, који благословом Светог архијерејског сабора Српске православне цркве чине епархијски архијереји Епархија Српске Патријаршије које дјелују на територији Црне Горе: Високопреосвећени Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско-приморски Господин Амфилохије, у својству предсједавајућег, и Преосвећена Господа Архијереји: Милешевски Филарет, који је био и домаћин данашњег сабрања, Будимљанско-никшићки Јоаникије, Захумско-херцеговачки и Приморски Григорије, Диоклијски Јован, викарни епископ Митрополита Црногорско-приморског и умировљени Захумско-херцеговачки Атанасије.

Саопштење за јавност Митрополије Црногорско-приморске, 10. новембар 2011

4:34 минута (1.84 МБ)

У жижи црногорске јавности ових дана налази се питање повратка црквене имовине Митрополији црногорско-приморској и Епархији будимљанско-никшићкој, подстакнуто тужбом које су ове двије епархије Српске Православне Цркве у Црној Гори поднијеле Европском суду у Стразбуру још 2004. године и на које се очекује одговор овог Суда. Повод за толику и такву буру везану са овим црквено-имовинским питањем, и његово подизање на међудржавни ниво између Црне Горе и Србије јесте поднесак Европском суду за људска права у Стразбуру, који је Србија, на позив самог Суда, истом доставила у септембру ове године.

Саопштење за јавност Епископског савјета Православне Цркве у Црној Гори

5:24 минута (953.64 КБ)

Послије Свете Архијерејске Литургије у Саборном Храму Христовог Васкрсења у Подгорици и свечане Светосимеоновске литије до Немањиног града на обали Рибнице, архијереји - чланови Епископског савјета Православне Цркве у Црној Гори су одржали своје братско сабрање и размотрили актуелне проблеме Цркве.

Посебна пажња је посвећена најновијем покушају оспоравања правног статуса Православне Цркве и прогона православних свештеника и монаха, који немају црногорско држављанство, а који скоро двије деценије служе Богу, Цркви и народу у Црној Гори.

Саопштење за јавност Епархијског савјета и Епархијског управног одбора Митрополије Црногорско-приморске

5:16 минута (925.46 КБ)

У Манастиру Острогу је, након Свете Архијерејске Литургије и помена жртвама НАТО агресије (24. март - почетак бомбардовања Србије и Црне Горе) које је служио Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско-Приморски г. Амфилохије са свештенством, одржана редовна сједница Епархијског савјета и Епархијског управног одбора - највиших црквено-самоуправних тијела Митрополије.

Током рада, поднијети су извјештаји о мисији и црквеном животу у свим црквеним установама у Митрополији Црногорско-Приморској у претходној години. Једнодушно је констатован напредак црквеног живота на свим пољима - почев од повећања броја вјерника, свештенства и монаштва до обнове и изградње храмова - без обзира на бројна спољашња искушења и проблеме.

Саопштење за јавност протојереја-ставрофора мр Велибора Џомића након расправе у Управном суду

4:56 минута (866.1 КБ)

Данас је на у Управном суду, на наш захтјев, одржана усмена расправа по тужби коју сам поднио против незаконитих рјешења МУП-а Црне Горе којим ми није дозвољен привремени боравак по основу спајања породице са образложењем да наводно "угрожавам безбједност Црне Горе", каже се између осталог у саопштењу протојереја-ставрофора мр Велибора Џомића.

Саопштење поводом страдања Архиепископа охридског Г. Јована

6:20 минута (931.68 КБ)

Првога раднога дана засједања, 16. маја,  Свети Архијерејски Сабор Српске Православне Цркве издао је саопштење поводом страдања Његовог блаженства Архиепископа охридског и Митрополита скопског Господина Јована који је осуђен у Велесу на двије и по године робије и који је у затвору. Поред тога сабор је разматрао и извештај о раду Светог Архијерејског Синода. Ово је новинарима у Патријаршији у Београду саопштио Његово Преосвештенство Епископ бачки Г. Иринеј.

Саопштење Светог Архијерејског Сабора поводом прогoна у Охридској Архиепископији

3:54 минута (573.43 КБ)

Свети Архијерејски Сабор СПЦ издао је саопштење упућено свијетској и домаћој јавности поводом најновијег државно полицијског прогона припадника Православне Охридске Архиепископије. Овај прогон чине власти Републике Македоније, гдје се хапсе монахиње и монаси, чак и родбина  Епископа, претресају се манастири, плијене компјутери. Ово је новинарима на редовној конференцији за штампу одржаној у Патријаршији 22. маја саопштио преосвећени Епископ бачки Иринеј. Свети Архијерејски Сабор завршио је иначе разматрање рада централних тијела Цркве и позабавио се појединим епископијама. Ни једна одлука још није донесена, али се неке назиру.

Саопштење за јавност Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве

22:31 минута (3.87 МБ)

Саопштење за јавност Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве
са редовног заседања одржаног у Београду од 15. до 23. маја 2012. године

Саопштење за јавност

12:20 минута (2.12 МБ)

О ПРИЈАВИ ПОСТОЈАЊА МИТРОПОЛИЈЕ ЦРНОГОРСКО-ПРИМОРСКЕ

Почетком марта ове године, Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско-Приморски г. Амфилохије је, поводом изјаве министра Ивана Брајовића о "потреби регистровања Митрополије", истом упутио саопштење Епископског савјета Православне Цркве у Црној Гори и њиме пријавио, посвједочио и званично га обавијестио да, уколико му то није познато, на простору на коме се данас налази Црна Гора још од IV вијека по Христу, тј. од негдашње Епископије Диоклијске до данашње Митрополије црногорско-приморске и других православних епископија, постоји организован црквени живот. У акту је укратко наведен историјат и црквено-правни континуитет тих епископија. Митрополитов акт је упућен, како је наведено, "да би се престало са прогоном из Црне Горе наших свештеника, монаха и вјерских службеника - страних држављана" и да би се на тај начин "МУП-у помогло да испоштује Уставом Црне Горе загарантована права цркава и вјерских заједница, до недавно у пракси од свих потврђивана и примјењивана".

Саопштење са братског сабрања свештеника Митрополије црногорско-приморске

8:44 минута (1.5 МБ)

По древном апостолском обичају, свештенство Митрополије црногорско-приморске је одржало своје овогодишње братско сабрање у манастиру Успења Пресвете Богородице - Подмаине (Подострог) у Будви, у суботу, 29. Децембра, саопштено је данас из Митрополије црногорско-приморске.

Након саборног учешћа у Светој Евхаристији, коју је предводио Високопреосвећени Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски господин Амфилохије, а на којој је неколико свештеника добило одликовања за своју дугогодишњу службу, сабрање је настављено састанком у манастирском конаку.

Саопштење за јавност Црквене општине цетињске - Православне Митрополије црногорско-приморске

3:55 минута (1.57 МБ)

Саопштењем за јавност поводом новог атака присталица тзв. ЦПЦ на имовину Митрополије црногорско-приморске данас се огласила Црквена општина цетињска,

Текст саопштења преносимо интегрално:

"У нашој држави Црној Гори наставља се са нападима на црквену имовину и са спрјечавањем и ометањем оних црквених богослужења који на овим просторима имају вјековно трајање.

И то све раде једна те иста лица. Ријеч је о групи грађана која себе назива „ЦПЦ", и која је на преображењски празник пријавила цетињској полицији своје окупљање у храму (вјерском објекту) који не припада тим грађанима нити тој организацији. Наиме, по правилима и регулама ове државе, поменути храм је у власништву Православне Митрополије Црногорско-приморске, па нема нити једног основа да ови људи, бивши свештеници (рашчињени свештеници, изопштени из црквене заједнице) улазе у њега.

Саопштење за јавност свештенства и монаштва Митрополије Црногорско - приморске

6:08 минута (1.05 МБ)

Уочи предстојећих божићних и новогодишњих празника у Саборном Храму Христовог Васкрсења у Подгорици је под омофором Његовог Високопреосвештенства Архиепископа Цетињског Митрополита црногорско-приморског г. др Амфилохија одржано редовно годишње братско сабрање свештенства и монаштва Митрополије црногорско-приморске. Након Свете архијерејске литургије којом је у новом Храму началствовао Митрополит г. Амфилохије, свештенство и монаштво је заједно са својим Архипастиром заблагодарило Богу на свему доброме у протеклој години, а посебно на великом дару и радости освећења Саборног Храма Христовог Васкрсења у Подгорици које су, у оквиру прославе 1700. годишњице Миланског едикта о слободи хришћанске вјере, извршили православни патријарси и представници помјесних православних цркава из читавог свијета.

Саопштење за јавност подгоричког свештенства

11:24 минута (1.96 МБ)

14. фебруар 2014.

У појединим медијима се, очевидно ради одржавања вјештачких подјела, у посљедње вријеме тенденциозно пласирају тезе о наводном "рјешавању црквеног питања у Црној Гори". Примјер за такав, првјенствено према Црној Гори неодговоран однос, налази се у издању "Побједе" од 9. фебруара ове године у коме су, осим анатемисаног и проклетству предатог распопа Мираша Дедеића, мјесто нашли и поједини представници извршне власти Црне Горе, као и на регионалном плану познати мрзитељ Цркве Мирко Ђорђевић, иначе самопроглашен, лажно представљен као "вјерски аналитичар". Такав однос је више него забрињавајући уколико се има у виду да је "Побједа" још увијек у својини државе Црне Горе, а тиме и нека врста званичног органа садашње власти, као и да се представник Министарства за људска и мањинска права, иако је припадник друге вјере коју поштујемо, неовлашћено и противуставно упетљао у расправу о унутрашњим канонским питањима Православне Цркве у Црној Гори. При томе, не треба заборавити ни чињеницу да Министарство за људска и мањинска права већ годинама са највећим износима, а мимо сваке логике и критеријума, из буџета финансира организацију под називом "ЦПЦ" што је у потпуности чини зависном од Владе Црне Горе - једном од њених паралелних институција, а њене вјерске службенике неком врстом владиних намјештеника.

Саопштење за јавност са сабрања свештенства Митрополије црногорско-приморске

10:54 минута (1.87 МБ)

IMG_3017

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ
СВЕШТЕНСТВА И МОНАШТВА МИТРОПОЛИЈЕ ЦРНОГОРСКО-ПРИМОРСКЕ
Манастир Подмаине, 27. децембар 2014.

Сабравши се, с помоћу Божијом и благословом нашег архипастира Високопреосвећеног Архиепископа цетињског Митрополита црногорско-приморског Амфилохија, у манастиру Успења Пресвете Богородице - Подмаине у Будви, у редовно годишње сабрање наше свештене Митрополије, свим Православним Црквама које су већ прославиле оваплоћење Сина Божијег - Рођење Христово, и свој хришћанској браћи који овај празник прослављају по грегоријанском календару, срдачно честитамо овај велики празник, молећи се Господу Исусу Христу Спаситељу и Искупитељу свијета за наше и спасење свих вјерника наше Митрополије, наше помјесне Православне Цркве Српске и свих људи који живе у вјери и нади на живот вјечни и избављење од гријеха и смрти.

Саопштење за јавност са састанка ЕС и ЕУО Митрополије црногорско-приморске

8:22 минута (1.44 МБ)

DSC04845Саопштење за јавност
са сједнице Епархијског савјета и Епархијског управног одбора
Митрополије црногорско-приморске

Подгорица, 14. март 2015.

Редовно годишње сабрање Епархијског савјета и Епархијског управног одбора Митрополије Црногорско-Приморске је одржано 14. марта 2015. године у Духовном центру Преподобног Симеона Мироточивог на Немањином граду у Подгорици. Сабрање је започело Светом Архијерејском Литургијом коју је служио Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски господин др Амфилохије са свештенством и вјерним народом у параклису посвећеном Преподобном Симеону, који се налази на мјесту његовог рођења.

Ново полицијско насиље над Црквом: МУП забранио свештенству и вјерницима да на Ивановим коритима прославе Преображење Господње

2:00 минута (356.4 КБ)

2015-08-19-7807

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ МИТРОПОЛИЈЕ ЦРНОГОРСКО-ПРИМОРСКЕ – ЦО ЦЕТИЊЕ

Обавјештавамо јавност да је МУП Црне Горе и ове године забранио свештенству и вјерницима Митрополије црногорско-приморске да у цркви Преображења Господњег на Ивановим коритима прославе данашњи велики хришћански празник.

Саопштење за јавност Митрополије црногорско-приморске и Епархије будимљанско-никшићке

7:26 минута (6.81 МБ)

DSC_014123. август 2015.г.

Министарство за људска и мањинска права је Влади, мимо предложеног и на званичном сајту објављеног дневног реда, за 122. сједницу од 30. јула 2015.г. доставило Нацрт закона о слободи вјероисповијести. Представник Министарства је медије и јавност обавијестио да је "Влада утврдила Нацрт закона о слободи вјероисповијести". На званичном сајту Владе још увијек није објављен закључак о усвајању Нацрта овог закона.

И послије првог читања Нацрта закона лако се закључује да Нацрт закона треба одбацити како због нетранспарентног и дискриминаторног начина његове припреме, тако и због бројних неуставних одредаба којим се атакује на слободу вјероисповијести и друга зајемчена људска права, а посебно на унутрашњу аутономију Цркве и вјерских заједница.

Саопштење за јавност Митрополије црногорско-приморске и Епархије будимљанско-никшићке

4:19 минута (763.31 КБ)

SAM_367430. август 2015.г.

Свештенство, монаштво и вјерни народ Митрополије Црногорско-Приморске и Епархије Будимљанско-Никшићке су непријатно изненађени сазнањем да Министарство за људска и мањинска права није спровело закључке Владе Црне Горе са 122. сједнице од 30. јула ове године. Наиме, из закључка Владе, који је јавности постао доступан на сајту Владе тек након указивања на тај недостатак у саопштењу за јавност Митрополије и Епархије од 23. августа ове године, сазнали смо да је Министарство задужено да"припреми и Влади, за сљедећу сједницу, достави предлог за формирање експертских тимова који ће пратити јавну расправу, као и учествовати у припреми Предлога закона о слободи вјероисповијести".

Саопштење Митрополије црногорско-приморске и Епархија: будимљанско-никшићке, захумско-херцеговачке и милешевске

3:36 минута (3.3 МБ)

barski hram

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ

МИТРОПОЛИЈЕ ЦРНОГОРСКО-ПРИМОРСКЕ

И ЕПАРХИЈА БУДИМЉАНСКО-НИКШИЋКЕ,

ЗАХУМСКО-ХЕРЦЕГОВАЧКЕ И МИЛЕШЕСКЕ

7. септембар 2015.г.

Представници Митрополије Црногорско-Приморске и Епархија Будимљанско-Никшићке, Захумско-Херцеговачке и Милешевске су се 7. септембра одазвали непосредно упућеном позиву од стране министра за људска и мањинска права Суада Нумановића за учешће на округлом столу у Бијелом Пољу у оквиру јавне расправе о Нацрту закона о слободи вјероисповијести. Наши представници су имали намјеру да на округлом столу, који је организовало Министарство за људска и мањинска права, изнесу агрументоване примједбе на Нацрт закона и укажу на противправност и неодрживост предложених решења.

Саопштење за јавност поводом јавних расправа о Нацрту закона о вјерским слободама

7:10 минута (6.57 МБ)

ЛитијаСаопштење Митрополије црногорско-приморске и епархија Будимљанско-никшићке, Захумско-херцеговачке и Милешевске поводом јавних расправа о Нацрту закона о вјерским слободама

 

Митрополија Црногорско-Приморска и Епархије Будимљанско-Никшићка, Захумско-Херцеговачка и Милешевска обавјештавају јавност да је на округлом столу у оквиру јавне расправе о Нацрту закона о слободи вјероисповијести 7. септембра у Бијелом Пољу свјесно изазвана провокација грађана Црне Горе међу којима су били и православни свештеници и вјерници. Обавијештени смо да је већ од јутарњих часова по Бијелом Пољу ширена вијест да ће расправи присуствовати и бивши, рашчињени свештеник Мираш Дедеић. Та вијест је циљно ширена кроз Бијело Поље како би се вјерујући народ испровоцирао што је креаторима тог догађаја и био циљ.

Патријарх Иринеј УНЕСКО-у: Заштита српског православног наслеђа на КиМ мора бити обезбеђена од покушајâ преправљања историје

19:15 минута (3.31 МБ)

Поводом претензије привремених институција Косова и Метохије да самопроглашена „држава Косово” постане чланица УНЕСКА, Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј упутио је, као Председник Светог Архијерејског Синода СПЦ, писмо Светог Синода СПЦ госпођи Ирини Боковој, генералном директору УНЕСКО-а. "Пријем Косова у УНЕСКО, не би само био неразложна и исхитрена одлука, већ би могла отворити пут културној репресији и дугорочном уништењу хришћанског духовног и културног идентитета". Писмо објављујемо у целини благодарећи Информативној служби СПЦ.

Саопштење за јавност Митрополије црногорско-приморске и Епархије будимљанско-никшићке

7:34 минута (1.3 МБ)

pg 2

Саопштење за јавност Митрополије црногорско-приморске и Епархије будимљанско-никшићке: Паушалне и политикантске тврдње Министарства за људска и мањинска права далеко су од истине

 

Министарство за људска и мањинска права у саопштењу од 20. септембра тврди да се Нацртом закона "поштује уставно начело о одвојености државе и вјерских заједница, унутрашња аутономија, правни субјективитет и, нарочито, имовина вјерских заједница". Министарство ниједним аргументом није поткријепило изречену тврдњу, јер му то не дозвољава садржај Нацрта закона. Умјесто тога, данима слушамо понављање исте приче која нема упориште у Нацрту закона, којим је унијето узнемирење међу грађане Црне Горе.

Поводом претензије привремених институција Косова и Метохије да самопроглашена „држава Косово” постане чланица УНЕСКА

10:07 минута (1.74 МБ)

ПИСМО СВЕТОГ СИНОДА СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ ГОСПОЂИ
ИРИНИ БОКОВОЈ, генералном директору УНЕСКА

СВЕТИ АРХИЈЕРЕЈСКИ СИНОД
СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ

Број 1047
14. септембар 2015. године
у Београду

Генералном Директору УНЕСКО,
Госпођи Ирини Боковој
Париз

Поштована Госпођо,

Поводом захтева владе  самопроглашене државе Косова за чланство у УНЕСКУ, изражавамо дубоку забринутост Српске Православне Цркве. Евентуално усвајање тога захтева имало би, уверени смо, далекосежне последице како за сâмо хришћанско културно наслеђе тако и за перспективу заједничког живота Срба, Албанаца и других на Косову и Метохији у будућности.

Апостолски нунције Луиђи Пецуто посјетио Митрополију црногорско-приморску

1:50 минута (326.01 КБ)

DSC_2461САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ

Његова Екселенција мср. Луиђи Пецуто, апостолски нунције у Црној Гори, са својим сарадницима посјетио је Цетињски Манастир и Митрополију Црногорско-Приморску. Послије поклоњења светињама које се чувају у Цетињском Манастиру, Његову Екселенцију је примио Његово Преосвештенство Епископ Будимљанско-Никшићки г. Јоаникије са свештеницима. Радном састанку није присуствовао Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско-Приморски г. Амфилохије због службене посјете Женеви.

Саопштење за јавност Митрополије црногорско-приморске

2:25 минута (429.94 КБ)

CT MAN

Више интернет портала у Црнох Гори (чак и портал Јавног сервиса!) су данас објавили фотографију на којој се види извјесни свештеник са покојним Јосипом Брозом.

Због оних који ће можда бити збУњени оваквом фотографијом и текстом који је прати, стављамо до знања читавој јавности да се на тој фотографији не налази Митрополит Амфилохије, иако сматрамо да је то јасно сваком здраворазумном посјетиоцу тих портала.

О односу Митрополита Амфилохија према комунизму, нарочито у погледу његовог односа према Цркви и неистомишљеницима, и Брозу као личности, Митрополит је сам говорио  у безброј прилика и тај став је јавности добро познат.

Саопштење Епископа рашко-призренског Теодосија поводом кандидатуре косовских институција за чланство у УНЕСКО

7:57 минута (1.37 МБ)

vladika-teodosije-rasko-prizrenski-tanjug-nenad-milosevic-jpg_660x330Поводом кандидатуре косовских институција за чланство у УНЕСКО и најновије изјаве г. Петрита Селимија који одбија сваки разговор о српској баштини у оквиру Бриселског дијалога Епископ рашко-призренски и члан Светог Архијерејског Синода г. Теодосије данас је издао следеће саопштење:

Најновија изјава заменика иностраних послова косовских институција г. Петрита Селимија пре три дана у дневном листу „Данас" коначно је показала стварне намере Приштине поводом питања српске православне духовне и културне баштине на Косову и Метохији. Наиме, у својој изјави г. Селими експлицитно тврди да питање српске православне баштине неће бити разматрано у Бриселу,  јер је оно већ разматрано у Бечу у оквиру Ахтисаријевог плана и да Косово не жели да дискутује о питањима која су већ решена.*

Саопштење за јавност Митрополије црногорско-приморске у вези са јутрошњим догађајима у Подгорици

1:05 минута (194.46 КБ)

ХрамНајоштрије осуђујемо јутрошњу насилну полицијску акцију над ненаоружаним цивилима, међу којима су и изабрани посланици Скупштине Црне Горе. Противници смо сваког насиља, а нарочито оваквог којe се спроводи над људима који неколико седмица мирно и без иједног инцидента испостављају своје политичке захтјеве у држави демократског уређења. На протесту за све ове дане ни једна грана није сломљена, а камоли да је иједан човјек био угрожен.

Православна Црква је и сама посљедњих година била изложена полицијској присили и разним врстама правног насиља и саосјећа са онима који су данас били изложени физичком и бесправном насиљу режима.

ИЗ МИТРОПОЛИЈЕ ЦРНОГОРСКО-ПРИМОРСКЕ

Саопштење за јавност Митрополије црногорско-приморске

1:49 минута (852.29 КБ)

Саопштење за јавност
20. октобар 2015. г.

Обавјештавамо јавност да се на интернету и друштвеним мрежама, разни непознати аутори представљају јавности коментарима и профилима, који личе на званичне црквене профиле (по свом изгледу, а и по садржајима који су на њима). Аутори лажних профила обмањују јавност, јер се на њима, у већини случајева, објављују ставови и вијести иза којих не стоји званична Црква нити њена администрација. Ових дана се на интернету појавио један такав обмањујући статус који упућује вјернике на одређени однос према актуелним грађанским протестима у Подгорици, позивајући се на ријечи, ни мање ни више, него Патријарха српског Иринеја, који се тим поводом није оглашавао у јавности.

Саопштење Управе Саборног Храма Христовог Васкрсења

3:38 минута (1.67 МБ)

... Црногорски полицајци сузавцем и шок бомбама засули и Храм Христовог Васкрсења ...

 

Пратећи последње немиле догађаје који су се одиграли у суботу вече у Подгорици изражавамо велику забринутост због ситуације која је те вечери владала у Главном граду. Осуђујући сваки вид насиља, како на службена лица и институције, а нарочито над великим бројем голоруких и мирних грађана, желимо да као људи и као хришћани питамо надлежне, због чега је те вечери, без и једног разлога, Саборни храм Христовог Васкрсења био изложен бруталној опсади припадника САЈ-а Полиције Црне Горе који су око 23 часа испалили неколико десетина сузаваца и шок бомби и том приликом нанијели оштећења на крову, фасади и платоу Храма, уз неколико поломљених стакала, праћене псовањем и вријеђањем на националној основи.  Сцене које се јасно виде на фотографијама и снимцима, направљеним из околних зграда, подсјећају на оне које гледамо ових дана у Сирији или Палестини.

Саопштење Митрополије црногорско-приморске у вези бомби пронађених „у близини Саборног храма у Подгорици“

2:36 минута (1.2 МБ)

У вези са најновијом вијешћу коју је објавила Радио телевизија Црне Горе у вези са бомбама нађеним, како се каже, "у близини храма Христовог Васкрсења у Подгорици", Митрополија обавјештава јавност да је, на пријаву једног посјетиоца Храма, бомбе нашао чувар храма, а Полицију је о њиховом проналаску обавијестио један од свештеника који служе при Храму.

Експлозивне направе су се налазиле на јавном паркингу иза Храма, према бившој Малој пијаци.

Сматрамо непримјереним да се проналазак ових направа на било који начин доводи у везу са протестима од прије десет дана.

Извор из Управе Полиције је нетачно извијестио РТЦГ да се ико те вечери склонио у Храм, што није било могуће, јер је Храм те вечери, као и сваке друге у то доба био закључан.

Писмо Митролита Амфилохија градоначелнику Цетиња Александру Богдановићу

10:04 минута (1.73 МБ)

DSC_0416Писмо Митролита Амфилохија градоначелнику Цетиња Александру Богдановићу поводом „пројекта измјештања Богородице Филеримосе у Цетињску пећину“


Поводом недавне медијске најаве о "пројекту измјештања Богородице Филермосе у Цетињску пећину", Високопреосвећени Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски господин Амфилохије послао је ових дана градоначелнику Престонице Цетиње г. Александру Богдановићу писмо у којем исказује снажно противљење Митрополије таквој идеји.

Писмо је прослијеђено и другим надлежним органима и институцијама које се помињу као сарадници и подржаваоци овог пројекта: Министарству културе, Министарству одрживог развоја и туризма, Управи за заштиту културних добара и Народном музеју Црне Горе.

Саопштење за јавност Митрополије Црногорско Приморске

6:00 минута (1.03 МБ)

Саопштење за јавност

15. март 2016.

 

Надајући се да ће стопут поновљена лаж постати истина, поједини медији и данас опет подсјећају на лажно рукоположење тзв. митрополита псеудоцрквене маргиналне организације познате под називом "ЦПЦ".

Понављамо, по ко зна који пут, да та особа није нити митрополит ни свештеник нити уопште припадник Православне Цркве. Он је био свештеник Васељенске Патријаршије у Италији, али је због својих преступа и недјела, законито и канонски лишен чина (рашчињен) од стране Синода те Патријаршије на челу са Патријархом константинопољским Вартоломејем. Као такав није могао бити свештеник ни у једној помјесној Православној Цркви, па је нашао једну расколничку групацију у Бугарској (каквих има и на другим мјестима) и они су га, из ко зна којих разлога, "рукоположили" у "епископа", и то за територију над којом немају никакву јурисдикцију.

Саопштење са сједнице Епархијског савјета и Епархијског управног одбора 
Митрополије црногорско-приморске

6:46 минута (6.2 МБ)

EUO

Саопштење за јавност са сједнице Епархијског савјета и Епархијског управног одбора Митрополије црногорско-приморске

Бар, 26. март 2016.

Редовна годишња сједница Епархијског савјета (ЕС) и Епархијског управног одбора (ЕУО) Митрополије црногорско-приморске је одржанa 26. марта 2016. године у Храму Светог Јована Владимира у Бару. Сабрање је започело Светом Архијерејском Литургијом коју је служио Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски господин др Амфилохије са свештенством и вјерним народом у крипти овога храма у изградњи.

Митрополија црногорско-приморска: Премијер Ђукановић шири мржњу према СПЦ

6:00 минута (5.5 МБ)

DSC_0141Саопштење за јавност
24. мај 2016.

Премијер Ђукановић је још једном, овај пут без очигледног повода, показао своју мржњу и нетрпељивост према најбројнијој Цркви у Црној Гори. Његов интервју за портал Политико је препун неистина и, без икакве сумње, представља говор којим се шири мржња према Српској православној Цркви, а тиме и свима онима православне вјероисповијести којих је више од седамдесет посто од укупног становништва у Црној Гори.

Нећемо улазити у његове мотиве, који су сигурно, као и увијек, политички и у функцији предстојећих избора, а тиме и очувања својих повластица и власти. Иако, оваква оштрина његових ријечи, указује и на личну идеолошку острашћеност, потпуно непримјерену предсједнику Владе једне грађанске државе.

Полиција онемогућила свештенике да на Преображење одслуже Литургију на Ивановим Коритима

4:44 минута (835.55 КБ)

IMG_3905

Саопштење за јавност Митрополије црногорско-приморске

Управа полиције Црне Горе је и ове године најприје забранила, а потом и онемогућила свештенству и вјерном народу да одслуже службу Божију на празник Преображења Господњег у Цркви посвећеној овом светом и свештеном празнику на Ивановим Коритима подно оскрнављеног Ловћена. Јаке полицијске снаге су од ране преображењске зоре биле распоређене око Цркве Преображења на Ивановим коритима тако да свештенство и вјерни народ на челу са Архијерејским протопрезвитером цетињским протопрезвитером-ставрофором Обреном Јовановићем и предсједником Црквене општине Цетиње г. Рајком Радусиновићем није могло да уђе у свети храм ради служења свете литургије.

Саопштење ЕС и ЕУО Митрополије црногорско-приморске

7:35 минута (1.31 МБ)

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ

ЕПАРХИЈСКОГ САВЈЕТА И ЕПАРХИЈСКОГ УПРАВНОГ ОДБОРА

МИТРОПОЛИЈЕ ЦРНОГОРСКО-ПРИМОРСКЕ


Овогодишња конститутивна сједница Епархијског савјета (ЕС) и Епархијског управног одбора (ЕУО) Митрополије Црногорско-Приморске је одржанa 25. марта 2017. године у стародревном граду Котору, негдашњем сједишту епископа из времена јединствене и неподијељење Цркве Христове. Црквено сабрање је започело Светом Архијерејском Литургијом коју је у Храму Светог Николе служио Његово Високопреосвештенство Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско-Приморски г. др Амфилохије са свештенством и вјерним народом. Непосредно пред почетак сједнице, Митрополиту г. Амфилохију је уручен Крст као дар и благослов Његове Светости Патријарха Јерусалимског и све Палестине г. Теофила III за исказану љубав при обнови Гроба Господњег у Светом Граду Јерусалиму.

Саопштење за јавност Светог Архијерејског Сабора СПЦ

11:01 минута (10.09 МБ)

Саопштење за јавност Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве са редовног заседања одржаног у Пећкој Патријаршији и Београду од 14. до 24. маја 2017. године

Редовно заседање Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве започето је у манастиру Пећкој Патријаршији саборним служењем свете архијерејске Литургије и призивом Светога Духа, а настављено у Патријаршији српској у Београду, под председништвом Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја. На заседању су учествовали сви епархијски архијереји Српске Православне Цркве осим Епископа осечкопољског и барањског г. Лукијана, одсутног из здравствених разлога.

На почетку прве саборске седнице Патријарх је као председник Сабора, у уводном обраћању сабраним архијерејима, указао на витална питања црквеног живота данас, у времену великих духовних и егзистенцијалних изазова, с једне стране, и великих могућности за мисију Цркве и духовну обнову народа, са друге стране.

Обраћање верном народу са заседања Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве маја 2017. године

11:44 минута (2.02 МБ)

Обраћање верном народу са заседања Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве маја 2017. године

И ове године, сабрани на редовном заседању Светог Архијерејског Сабора у овим радосним данима свете Педесетнице, подсећамо наше свештенство, монаштво и верни народ колико је важно да чувамо јединство наше свете Цркве. Црква, Тело Христово, које нас у благодатној заједници Духа Светога сабира и сједињује у Христу и уводи нас у вечни живот Бога, у Светој Тројици слављенога, једина је нада нашега спасења. Без заједничарења у благодатним даровима Духа Светога, Који је на Педесетницу у виду огњених језика сишао на Господње ученике, нема заједнице у Христу и нема наде да, изишавши из сенке смрти и пропадљивости, постанемо баштиници обећања која нам је Господ дао.

Саопштење за јавност Иницијативног одбора за заштиту природних, културних и духовних вриједности слива ријеке Мораче

3:39 минута (646.6 КБ)

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ

Иницијативни одбор за заштиту природних, културних и духовних вриједности слива ријеке Мораче је током претходних мјесеци предузео више мјера и активности у погледу прибављања документације која се тиче досадашњих активности Владе Црне Горе и Министарства економије у вези изградње хидроелектрана у сливу ријеке Мораче.

Посебно забрињава што је Министарство економије, противно Закону о слободном приступу информацијама, одбило захтјев пуномоћника Иницијативног одбора да достави сву тражену документацију. Иако су били испуњени сви законски услови, Министарство није доставило Техничку понуду кинеске компаније НОРИНКО за изградњу хидроелектрана на МорачиЕвалуацију понуде компаније НОРИНКОКоментар Радне групе и Комисије на понуду компаније НОРИНКОКомерцијалну понуду компаније НОРИНКОНацрт техничке понуде турске компаније Берекет енерџи за изградњу хидроелектрана на Морачи из априла 2016. године и Уговор о гранту од 18. маја 2009. године. Захтјев је одбијен са образложењем да би се достављањем тих докумената ”угрозила ауторска права” без обзира што се ауторска права не угрожавају читањем!!!

Порука празника Рођења Пресвете Богородице

5:54 минута (1.69 МБ)

Прослављајући Рођење Пресвете Богородице у престоном граду Цетињу, чујемо пјесму о њој и објављујемо свједочанство о њој Матери Живота и њену поруку свијету кроз дјевствена уста Светог Петра Цетињског.

Свети Петар из ћивота заједно са нама и свим створењима пјева јој пјесму: "Рођење Твоје Богородице Дјево, радост објави свој васељени, јер из Тебе засија Сунце Правде, Христос Бог наш, Који разрушивши проклетсво, даде благослов, и уништивши смрт дарова нам живот вјечни." Он свједочи о њој да је она заиста Матер Живота. Својим рођењем и Рождеством Христовим, пророчки благовијести о њој Цетињски дјевственик и Чудотворац, она потврђује светињу живота и сваког рођења, сагласно заповијести Божјој: "Рађајте се и множите и напуните земљу..." Рађање је воља Божја, дар благослова Божјег и закон љубави мушког и женског уткан у природу човјекову. Они који газе тај богодани закон убијају Бога у себи, а онда тиме уништавају себе и вјечни смисао људског рађања и живљења. Заборављају, изгледа, каже он, људи и тзв. секуларна идеологија 21. вијека свету истину да "свијет пролази и похота његова, а онај који твори вољу Божју, остаје вавијек"! Намјесто испуњења воље Божје и закона Божјег утканог у људску природу, они доносе своје законе, као онај о абортусу тј. чедоморству - озакоњеном масовном покољу нерођене дјеце.

Саопштење Митрополије црногорско-приморске

6:27 минута (1.11 МБ)

O воловима и још понечему

Митрополија црногорско-приморска је већ годинама (…деценијама) предмет медијског подметања и спиновања у вези са низом ”контроверзних” бесједа, изјава и уопште јавних иступа.

Као и овога пута, увијек је у питању нека потпуно бенигна ствар, која по устаљеном сценарију изазове лавину коментара. Углавном то почиње тако да поједини медији селективно пренесу неку бесједу, изјаву и слично, а потом се јаве ”чувари” Црне Горе који прозивају Митрополита за угрожавање, вријеђање Црне Горе, Црногораца…

Прича о волу који се рађа у Шумадији а није Србин је оригинална прича Преподобног Јустина Ћелијског, највећег српског теолога двадесетог вијека, познатог у цијелој Православној Цркви, која је била дио једног његовог сусрета са Србином официром комунистичке Југославије који му је био сапутник у возу и исмијавао га због његове вјере. Митрополит Амфилохије је исту безброј пута препричао користећи име Србин, а не Црногорац. Дакле, ради се о искључиво вјерској поуци, која нема намјеру да доводи у питање ничије национално опредјељење нити да га због тога вријеђа, већ да слушаоца суочи са тиме да су његови преци били хришћански народ који се крстио у име Оца, Сина и Духа Светога и да су заправо тек након прихватања вјере у Христа Бога Распетога и Васкрслога почели да се формирају као зрели народи.

Саопштење за јавност Правног савјета Митрополије црногорско-приморске

2:20 минута (689.84 КБ)

Нетачан је навод Ненада Зечевића, уредника политичке редакције Побједе, да је на сједници Правног савјета Митрополије црногорско-приморске 26. септембра 2017. године, било ријечи о некаквој ”платформи и начину како је процурила у јавност” (Побједа, 28.9.2017.). Та груба неистина је Побједином уреднику послужила као ”још једна потврда поузданости Побједине информације”.

Са пуном одговорношћу, уз сазнање да је на сједници Правног савјета Митрополије било присутно двадесетак чланова и сарданика Правног савјета, тврдим да о теми којом се Побједа и Ненад Зечевић баве ових дана није проговорена ни једна једина ријеч. Правни савјет искључиво разматра правна питања, а не политичка, како је, очевидно у недостатку аргумената у полемици, покушао да подметне Ненад Зечевић.