Четврти и пети семинар византијског појања: манастири Подмаине, 27. јула – 3. августа и Рустово, 3 – 10. августа

Четврти и пети семинар византијског појања: манастири Подмаине, 27. јула - 3. августа и Рустово, 3 - 10. августа за наш Радио најавио је Игуман манастира Подмаине јеромонах Рафаило (Бољевић).

С благословом Његовог Високопреосвештенства Архиепископа цетињског Митрополита црногорско-приморског и Егзарха пећкога трона г. г. Амфилохија, свештени манастир Успења Пресвете Богородице (Подмаине) код Будве (Црна Гора), свештени манастир Пресвете Богородице (Рустово) код Светог Стефана (Црна Гора) и Интернет школа црквеног појања „Тројеручица" организују Четврти и Пети семинар византијског појања. Предавања су на српском језику.

Програм семинара усмјерен је првенствено на основне теме представљања црквене музике, и то на почетном и на напредном нивоу.

 

Четврти семинар биће одржан у манастиру Подмаине и намијењен је клирицима и лаицима. Програм семинара, осим предавањā, подразумијева и редовно учествовање у манастирском богослужењу. Тако ће рад семинара започети у недјељу 27. јула вечерњим богослужењем, а завршити се недељном Божанственом Литургијом 3. августа 2014. године.

 

Пети семинар биће одржан у манастиру Рустово и намијењен је женама (монахињама и мирјанкама). Програм семинара, осим предавања, подразумијева и редовно учествовање у манастирском богослужењу. Тако ће рад семинара започети у недјељу 3. августа вечерњим богослужењем, а завршити се недељном Божанственом Литургијом 10. августа.

 

Предавач: Игор Зиројевић, професор појања из Атине.

 

Теме које ће бити обрађене на семинару:

Почетни ниво:

- Уводно упознавање са црквеним појањем и основном терминологијом.
- Упознавање са историјским развојем неумске нотације.
- Упознавање са неумском нотацијом, као темељ за учење појања.
- Упознавање са свим карактерима (гласовним, временским и израза) неумске нотације кроз посебне вјежбе. Користиће се најновији метод учења нотације, који је осмислио предавач, а који омогућава знатно брже и ефикасније учење неумске нотације.

Напредни ниво (минимално потребно за учешће на овом нивоу је добро познавање нотације и могућност читања исте):

- Ритам. Ритмови и ритмичке стопе.
- Ритам и мјерење ритма, посматрано из призме напјева (различити начини).
- Биљежење ритма, проблематика, принципи.
- Појачка радионица: Практична употреба стеченог знања (са учешћем полазника семинара)

Након сваког предавања, у обје групе, учесницима ће бити на располагању одређено вријеме за разговор, појашњења и изношење личних ставова.

 

Цијена учешћа на семинару: 100 ЕВРА

Попусти:
- за полазнике Интернет школе византијског појања Тројеручица: - 30%
- за студенте Одсјека за Словене школе Симона Караса у Атини: - 30%
- за монахе и монахиње: - 40%
- за ученике (основних и средњих школа) и студентке (било ког факултета): - 20%
- за монаштво Митрополије Црногорско-приморске и Епархије Будимљанско-никшћке: - 40% по братству (без обзира на број монаха (монахиња) из истог братства који учествује)!
- за родитеље и дјецу породица са троје или више дјеце:
а) За једног члана породице: -40%
б) За сваког наредног члана породице: -80%

У цијену су укључени:

- 7 дана предавања, на изабраном нивоу
- Сертификат (на српском и енглеском језику) о похађању семинара
- Смјештај
- Храна
Напомена: За смјештај и храну учесници ће на цијену учешћа на семинару доплатити симболичну суму од 35€ (5€ по дану).

Уплате за семинар се врше на лицу мјеста, првог дана семинара.

Минимални број учесника семинара (укупно на оба смјера): 15 за Четвти семинар, 10 за Пети семинар
Максимални број учесника семинара (укупно на оба смјера): 45 за Четвти семинар, 15 за Пети семинар

Процедура пријаве:

За пријављивање, попуните формулар на адреси:

Четврти семинар византијског појања у манастиру Подмаине

https://trojerucica.wufoo.com/forms/aeetvrti-seminar-vizantijskog-pojanja/

Пети семинар византијског појања у манастиру Рустово

https://trojerucica.wufoo.com/forms/peti-seminar-vizantijskog-pojanja/

Пријава ће Вам бити потврђена путем електронске поште.

Пријаве за семинар трају до 20. јула 2014. године.

НАПОМЕНА:
а) Молимо вас да се благовремено пријавите електронским путем на начин који је претходно објашњен, будући да је то једини начин да осигурате своје учешће на семинару!
б) У случају да из једног манастирског братства (сестринства) учествује више монаха (монахиња), неопходно је да се сваки/а од њих појединачно пријави. Исто важи и у случају да из једне породице долази више чланова - сваки од њих треба појединачно да се пријави.
в) О тачној локацији манастира ће учесници бити обавијештени након завршетка рока за пријављивање и потврде о пријему пријављених.

За све додатне информације можете нас контактирати на:

+306945588434
[email protected]
Контакт особа: Игор Зиројевић

Пратите и http://www.facebook.com/groups/237452832949270

 

***
Шта је византијско појање?

Византијско појање, или тачније црквено појање, је древно једногласно појање Православне Цркве. Оно је првобитно писано за грчке химнографске текстове, али је касније кориштено и у свим другим помјесним Црквама, па тако и међу Србима и другим Словенима. То је, дакле, не само древно грчко појање, већ и древно српско и свеправославно појање. Сви стари српски музичари (Стефан Србин, Исаија Србин, Никола Србин) су писали и појали ово појање, на српскословенском и грчком језику. Оно је основа и српског народног појања. Кроз вијекове ово појање је најутентичније очувано у Цариграду и на Светој Гори.

 

Игор Зиројевић

Игор Зиројевић је рођен 1977. године у Требињу. Од 1997. године се налази у Атини ради студија црквене музике. Студирао је и дипломирао на конзерваторијуму „Никос Скалкотас" у Атини, учећи се уз познате атинске протопсалте и учитеље Ангелопулоса, Констандинуа, Арванитиса и Ангелидиса. Постдипломске студије је завршио на „Атинском конзерваторијуму", такође у Атини. Бави се мелотворењем на словенском, грчком и српском језику, тумачењем (=дешифровањем) старих српских, словенских и грчких рукописа, изучавањем теорије музике, музичке палеографије, писањем научних радова и чланака, химнографијом на српском, словенском и грчком језику и образовним радом. Мелотворио је мноштво црквених пјесама и служби на црквенословенском, грчком и српском језику. Припрема издање цјелокупног богослужбеног и образовног репертоара црквеног пјенија на црквенословенском и српском језику. На тржишту се већ налази први том историјског и луксузног издања Антологије Божанствене Литургије (прве штампане српске неумске књиге) која је изашла у издању манастира Хиландара! Као професор појања сарађивао је и сарађује са више српских, грчких и иностраних манастира. У Атини је као протпопсалт служио у више храмова. Професор је и оснивач школе византијског појања при храму Св. Герасима у Атини. Године 2011. при чувеној атинској школи Симона Караса отвара одсјек намјењен Словенима. Оснивач је Научно-истрживачког центра Тројеручица, у оквиру кога води Српски византијски хор, Хор појаца Тројеручица и Интернет школу појања Тројеручица (која је уједно и прва интернет школа појања на свијету). Организатор је и главни предавач неколико семинара и мастер класе византијског појања. Његови најзначајнији научни радови тичу се музичке теорије, палеографије, нотације и израза. Посебно интезивно се бавио изучавањем музичког израза и музичког предања Свете Горе. До сада је снимио 7 ЦД-ова са својим мелотворењима, али и химнографским текстовима, на црквенословенском и грчком језику. На српском тржишту је доступан ЦД под насловом „Христос у граду Витлејему" са божићним пјенијима, као и истоимена електронска књига, са неумским текстовима свих пјесама дуплог диска. У оквиру сарадње са манастиром Хиландаром истражује хиландарску рукописну библиотеку и припрема издавање детаљног каталога музичких рукописа овог манастира. Такође, бави се изучавањем српског народног појања и његове повезаности са византијским.