НА ЦЕТИЊУ ОДРЖАНА СЈЕДНИЦА ПРОСВЕТНЕ КОМИСИЈЕ СВЕТОГ АРХИЈЕРЕЈСКОГ СИНОДА СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ

 ЦЕТИЊЕ, 17. марта (Светигора прес) – Данас је у Богословији Светог Петра Цетињског на Цетињу одржана 5. редовна сједница Просветне комисије Светог Архијерејског Синода СПЦ, тијела које се бави израдом програма рада средњих богословских школа – на основу реформисаног плана који предвиђа петогодишње школовање у Богословији.

Сабрање је почело Светом архијерејском литургијом коју је у Цетињском манастиру служио Високопреосвећени Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско-приморски Господин Амфилохије уз саслужење игумана манастира Крка архимандрита Германа, игумана Цетињског манастира оца Луке и ректора Цетињске Богословије протојереја Гојка Перовића. У обраћању гостима и осталим вјерницима након литургије Владика је подсјетио да је СПЦ све школе које је раније имала обновила и родила нове високе школе као што су факултети у Сарајеву и Либертвилу.

«Све те школе показују животност наше Српске Православне Цркве и њену снагу и у исто вријеме њен допринос свеукупном образовању и васпитању Православне Цркве у данашњем свијету», казао је Митрополит Црногорско-приморски.

На данашњој сједници Просветне комисије расправљано је о наставном програму за други и трећи разред обновљене петогодишње Богословије. Комисију, иначе, чине делегати свих седам Богословија СПЦ са предсједником Архиепископом Цетињским Митрополитом Црногорско-приморским Г. Амфилохијем. Поред предсједника Комисије сједници су присуствовали Његово Високопреосвештенство Митрополит Дабробосански Господин Николај који је ректор Богослковије у Фочи, затим протојереј-ставрофор Милутин Тимотијевић, ректор Призренске Богословије са сједиштем у Нишу, протојереј-ставрофор Душан Петровић, ректор Богословије у Сремским Карловцима, протојереј-ставрофор др Зоран Крстић, ректор Богословије у Крагујевцу, представници Богословија у Крки и Београду, као и професори Цетињске Богословије.

На сједници је договорено да се данашње одлуке систематизују и у форми предлога доставе мајском засједању Светог Архијерејског Сабора СПЦ који коначно одобрава план и програм Богословија наше Помјесне Цркве.

Р.В.