Audio by title saopstenje_za_javnost

Саопштење за јавност

12:20 минута (2.12 МБ)

О ПРИЈАВИ ПОСТОЈАЊА МИТРОПОЛИЈЕ ЦРНОГОРСКО-ПРИМОРСКЕ

Почетком марта ове године, Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско-Приморски г. Амфилохије је, поводом изјаве министра Ивана Брајовића о "потреби регистровања Митрополије", истом упутио саопштење Епископског савјета Православне Цркве у Црној Гори и њиме пријавио, посвједочио и званично га обавијестио да, уколико му то није познато, на простору на коме се данас налази Црна Гора још од IV вијека по Христу, тј. од негдашње Епископије Диоклијске до данашње Митрополије црногорско-приморске и других православних епископија, постоји организован црквени живот. У акту је укратко наведен историјат и црквено-правни континуитет тих епископија. Митрополитов акт је упућен, како је наведено, "да би се престало са прогоном из Црне Горе наших свештеника, монаха и вјерских службеника - страних држављана" и да би се на тај начин "МУП-у помогло да испоштује Уставом Црне Горе загарантована права цркава и вјерских заједница, до недавно у пракси од свих потврђивана и примјењивана".

Саопштење за јавност подгоричког свештенства

11:24 минута (1.96 МБ)

14. фебруар 2014.

У појединим медијима се, очевидно ради одржавања вјештачких подјела, у посљедње вријеме тенденциозно пласирају тезе о наводном "рјешавању црквеног питања у Црној Гори". Примјер за такав, првјенствено према Црној Гори неодговоран однос, налази се у издању "Побједе" од 9. фебруара ове године у коме су, осим анатемисаног и проклетству предатог распопа Мираша Дедеића, мјесто нашли и поједини представници извршне власти Црне Горе, као и на регионалном плану познати мрзитељ Цркве Мирко Ђорђевић, иначе самопроглашен, лажно представљен као "вјерски аналитичар". Такав однос је више него забрињавајући уколико се има у виду да је "Побједа" још увијек у својини државе Црне Горе, а тиме и нека врста званичног органа садашње власти, као и да се представник Министарства за људска и мањинска права, иако је припадник друге вјере коју поштујемо, неовлашћено и противуставно упетљао у расправу о унутрашњим канонским питањима Православне Цркве у Црној Гори. При томе, не треба заборавити ни чињеницу да Министарство за људска и мањинска права већ годинама са највећим износима, а мимо сваке логике и критеријума, из буџета финансира организацију под називом "ЦПЦ" што је у потпуности чини зависном од Владе Црне Горе - једном од њених паралелних институција, а њене вјерске службенике неком врстом владиних намјештеника.

Саопштење Митрополије црногорско-приморске и Епархија: будимљанско-никшићке, захумско-херцеговачке и милешевске

3:36 минута (3.3 МБ)

barski hram

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ

МИТРОПОЛИЈЕ ЦРНОГОРСКО-ПРИМОРСКЕ

И ЕПАРХИЈА БУДИМЉАНСКО-НИКШИЋКЕ,

ЗАХУМСКО-ХЕРЦЕГОВАЧКЕ И МИЛЕШЕСКЕ

7. септембар 2015.г.

Представници Митрополије Црногорско-Приморске и Епархија Будимљанско-Никшићке, Захумско-Херцеговачке и Милешевске су се 7. септембра одазвали непосредно упућеном позиву од стране министра за људска и мањинска права Суада Нумановића за учешће на округлом столу у Бијелом Пољу у оквиру јавне расправе о Нацрту закона о слободи вјероисповијести. Наши представници су имали намјеру да на округлом столу, који је организовало Министарство за људска и мањинска права, изнесу агрументоване примједбе на Нацрт закона и укажу на противправност и неодрживост предложених решења.

Саопштење за јавност поводом јавних расправа о Нацрту закона о вјерским слободама

7:10 минута (6.57 МБ)

ЛитијаСаопштење Митрополије црногорско-приморске и епархија Будимљанско-никшићке, Захумско-херцеговачке и Милешевске поводом јавних расправа о Нацрту закона о вјерским слободама

 

Митрополија Црногорско-Приморска и Епархије Будимљанско-Никшићка, Захумско-Херцеговачка и Милешевска обавјештавају јавност да је на округлом столу у оквиру јавне расправе о Нацрту закона о слободи вјероисповијести 7. септембра у Бијелом Пољу свјесно изазвана провокација грађана Црне Горе међу којима су били и православни свештеници и вјерници. Обавијештени смо да је већ од јутарњих часова по Бијелом Пољу ширена вијест да ће расправи присуствовати и бивши, рашчињени свештеник Мираш Дедеић. Та вијест је циљно ширена кроз Бијело Поље како би се вјерујући народ испровоцирао што је креаторима тог догађаја и био циљ.