Audio by artist radio_svetigora_2009

Кум

4:56 минута (872.67 КБ)

На путу за Емаус V

30:20 минута (5.21 МБ)

Вечерас ћемо чути причу о два савременика чији су животни путеви у почетку ишли паралелно, у једном тренутку се укрстили, а затим кренули у супротним правцима. То су јеромонах Серафим Роуз (Seraphim Rose), велики подвижник и учитељ православног живота и Џек Керуак (Jack Kerouac), аутор култног романа „На путу“ и кључна фигура бит генерације, контра-културног покрета 50-тих година, коју је сам Керуак једном дефинисао као генерацију „заморену од свих форми, свих конвенција свијета.“

Питајте свештеника

64:21 минута (11.05 МБ)

У недјељу 24. маја 2009. г. гост емисије "Питајте свештеника" био је Протојереј Радомир Никчевић шеф Кабинета Високопреосвећеног Архиепископа Г. Амфилохија и директор Издавачко - информативне установе "Светигора".

Хришћанин у савременом свијету

33:03 минута (5.68 МБ)

"Ми се данас у свом живљењу хришћанства врло често оправдавамо и тражимо изговоре за немање времена и могућности да будемо онакви хришћани какви би жељели да будемо и обично су нам ти изговори у свему што нас окружује у овоме свијету. Оно што је човјеку основни и главни изазов је оно што се дешава у њему самоме", каже протојереј др Милош Весин, парох храма Св. Арх. Михаила у јужном Чикагу и професор на факултету у Либертвилу. Говори нам о чудима која се дешавају и у Америци, о односима са другим хришћанским конфесијама.

У Подгорици одржан Округли сто «Црква, држава и културна добра»

33:20 минута (5.73 МБ)

У Подгорици је, поводом нацрта Закона о културним добрима, у организацији Правног савјета Митрополије црногорско - приморске и Епархије будимљанско - никшићке, одржан Округли сто «Црква, држава и културна добра». Учеснике скупа поздравио је Његово Преосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско - приморски Господин Амфилохије. Примједбе на текст нацрта Закона о културним добрима које је сачинио Правни савјет Митрополије црногорско - приморске и Епархије будимљанско - никшићке саопштио је протојереј мр Велибор Џомић, а у стручној расправи учествовали су бројни посленици културе и науке из Црне Горе, Србије и БиХ, као и представници црногорског министарства културе и посланици у Скупштини Црне Горе.

Епископ Г. Јоаникије служио је у на темељима цркве Св. архангела Михаила у селу Милошевићи надомак Шавника

13:07 минута (2.26 МБ)

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско - никшићки Г. Јоаникије служио је у суботу, 25. јула 2009. на дан поштовања иконе Пресвете Богородице Тројеручице Свету архијерејску Литургију на темељима цркве Светог архангела Михаила у селу Милошевићи надомак Шавника. Преосвећни Владика том приликом освештао је новопостављене темеље за обнову овог храма.

Бесједа Архиепископа Г. Амфилохија у Патријаршијској капели у Београду, 9. децембар 2009

Tagged:
13:08 минута (2.26 МБ)

Његово Високопреосвештенство Митрополит Црногорско - приморски и чувар Патријаршког трона, Господин Амфилохије служио је 9. децембра Свету Архијерејску Литургији у Патријаршијској капели у Београду. Саслуживало је више свештеника. Митрополит Амфилохије унаприједио је у чин презвитера ђакона Војислава Дољанчевића, а у чин ђакона ипођакона Борјана Антића. У својој бесједи Митрополит Амфилохије, поред осталог, говорио је о сјећању на Христа, о томе да је свака ријеч у Јевађељу памћење Христа и његовог светога имена.

Разговор са оцем Рафаилом настојатељем манастира Подмаине

45:12 минута (7.76 МБ)

Разговор са јеромонахом Рафаилом (Бољевићем), поводом последњег издања манастира Подмаине, књиге архимандрита Рафаила (Карелина) „Светост брака“. Отац Рафаило је говорио о самој књизи и њеном аутору, као и о претходном издању овог манастира, књизи „О монаштву“, али је доста пажње посветио и централним темама ова два наслова, монашком и брачном путу у оквиру Православне Цркве. Зашто се неко одлучује за манастирски живот, колико су млади данас свјесни одговорности избора животног пута, љубав према Богу и ближњем, само су нека од питања на која је отац Рафаило бацио свјетло у овом разговору. Припремио: Александар Орландић.

„Утемељење и перспективе хришћанског живота“

74:59 минута (12.88 МБ)

Познати православни теолог др Георгије Манзаридис, професор Аристотеловог универзитета у Солуну одржао је два предавања у великом Амфитеатру Православног богословског факултета у Београду. Прво предавање „Утемељење и перспективе хришћанског живота“ одржао је 7. децембра, а сутрадан 8. децембра уследило је предавање „Теолошки приступ међуљудским односима“. На почетку првог предавања у понедељак 7. децембра госта Георгија Мандзаридиса студентима и професорима Православног богословског факултета представио је Његово Преосвештенство Епископ бачки проф. др Иринеј Буловић. Епископ Иринеј је рекао да је Мандзаридис један од водећих православних теолога и дугогодишњи професор хришћанске етике.

„Теолошки приступ међуљудским односима“

82:29 минута (14.16 МБ)

Предавање „Теолошки приступ међуљудским односима“ Георгије Мандзаридис, порофесор Аристотеловог универзитета у Солуну одржао је 8. децембра у великом амфитеатру Православног богословског факултета у Београду. Претходног дана, на овом истом мјесту, професор Мандзаридис одржао је предавње „Утемељење и перспектива хришћанског живота“. Георгија Мандзаридиса представио је студентима др Зоран Крстић, предавач на Православном богословском факултету, подсјетивши и на то да је професор Мандзаридис, поред тога што се бави етиком и естетиком хришћанства, о чему се говорило претходног дана, утемељивач социологије хришћанства. Мандзаридис је, како је рекао др Зоран Крстић, пионир социологије хришћанства не само у Грчкој него и у цијелом православном свијету. Његов уџбеник социологије хришћанства користи и на Православном Богословском факултету у Београду.

На Богословском факултету отворен сајам књига, 11. децембар 2009

22:21 минута (3.84 МБ)

Молитвом Његовог Преосвештенства Епископа бачког Иринеја Буловића и појањем присутних који су се ту затекли, 11. децембра отворен је Други сајам књига на Парвославном богословском факултету у Београду. На овом сајму књига, изложених у холу Богословског факултета по веома повољним цијенама, са попустом који се креће од четрдесет до педесет одсто, понуђена су дјела богословске, философске и друге садржине које прије свега интересују студенте богословије, али и њихове професоре. Присутно је десетак издавача, углавном из Србије, а међу њима су и три издавача из Хрватске.

Сабор светог архангела Гаврила

9:01 минута (1.55 МБ)

Овог дана славе се његова јављања кроз историју људског спасења. Празник је установљен на Светој гори у IX вијеку поводом јављања архангела Гаврила у келији код Кареје где је прстом исписао на камену пјесму Богородици „Достойно естъ“. Хришћани вјерују да је он благовјесник ваплоћења Сина Божјега. Хришћани такође вјерују да је он је један од седам великих анђела који предстоје престолу Божјем. По Јеванђељу он је јавио Захарији о рођењу Претече, и сам је о себи рекао: „Ја сам Гаврил што стојим пред Богом“ (Лк 1, 19). Његово име, Гаврил, означава муж – Бог. Свети Оци говорећи о Благовијести тумаче, да је послат архангел с таквим именом, да означи ко и какав ће бити Онај који ће се родити од Пресвете Богородице. Биће, дакле, Муж – Бог, крепак, силан Бог.