Audio by album prvi_svetski_rat-100_godina_kasnije
Први светски рат-100 година касније
У првом издању емисије "Први светски рат - 100 година касније" којом започињемо борбу против пилећег памћења, против заборава хероја 1914-1918 посвећена је манифестацији отварања Андрићграда најмлађег европског града.
Слушајте:
- говоре Емира Кустурице, Матије Бећковића и представника руске федерације.
- умјетничке изведбе Хора руске армије, СПД Јединство из Котора као и виолинисте Немање Радуловића.
- Преузмите аудио датотеку
- 474 преузимања
- 134 слушања
Први Свјетски рат: Сто година касније II
И друго издању емисије "Први свјетски рат - 100 година касније" којом започињемо борбу против пилећег памћења, против заборава хероја 1914.-1918., посвећено је манифестацији отварања Андрићграда, најмлађег европског града.
У овој емисији слушаћете тонски запис другог чина сценског приказа сарајевског атентата, у коме је представљено суђење Младобосанцима, а у коме су играли прослављени глумци Зоран Цвијановић, Небојша Глоговац, Ненад Јездић.
- Преузмите аудио датотеку
- 371 преузимања
- 43 слушања
Први свјетски рат - 100 година касније III
Треће издање емисије "Први свјетски рат - 100 година касније" којом настављамо борбу против пилећег памћења, против заборава хероја 1914.-1918., посвећено је херојима попут Гаврила Принципа, али морају се поменути и Богдан Жерајић, Недељко Чабриновић, Данило Илић, Боривоје Јевтић, Трифко Грабеж, Јездимир Дангић, Вељко Чубриловић и Васо Чубриловић, Мухамед Мехмедбашић, Иво Крањчевић, нобеловац Иво Андрић, Добросав Јевђевић, Јаков Миловић и, посебно, Владимир Гаћиновић.
У овом издању говоримо о Сарајевском атентату. У томе нам помажу наши историчари и књижевници а у другом дијелу емисије слушамо бесједу Митрополита Амфилохија у којој се помињу имена јунака Видовданског тираноубиства.
- Преузмите аудио датотеку
- 448 преузимања
- 52 слушања
Први светски рат - 100 година касније IV
У Великом рату први артиљеријски хици испаљени су на Београдску тврђаву. Тринаест дана трајале је прва - мала окупација Београда, од 18. новембра до 2. децембра 1914. године. О томе како су живели Београђани под окупацијом, говоримо у овој емисији.
- Преузмите аудио датотеку
- 404 преузимања
- 48 слушања
Први светски рат - 100 година касније V
Ново издање емисије о Првом свјетском рату доноси нам, у два дијела, неке интересантне чињенице.
У првом дијелом чујте како су пуцњи Гаврила Принципа одјекнули у Црној Гори, а у другом излагање историчара Горана Весина 'У канџама црног орла - Срби у Аустроугарској монархији за вријеме Првог свјетског рата'.
- Преузмите аудио датотеку
- 409 преузимања
- 36 слушања
Први светски рат - 100 година касније VI
Шесто издање емисије "Први свјетски рат - 100 година касније" доноси нам причу о покушају Аустро-угарске царевине да раздвоји Србију и Црну Гору, односно да понудама, уступцима, чак и територијалним проширењима приволи Црну Гору на неутралност приликом напада Аустроугара на Србију.
Чућете како је на то одговорила црногорска скупштина, а можда ће вас посебно изненадити изводи из излагања једног од ондашњих лидера Правашке странке, а потоњег сарадника усташког режима и ратног злочинца др Секуле Дрљевића.
- Преузмите аудио датотеку
- 354 преузимања
- 42 слушања
Први светски рат-100 година касније VII
У љето 1914. године у Бечу је основана институција за цензурисање и шпијунирање преписке ратних заробљеника са својим породицама у Србији, Црној Гори и Војводини. Тој шпијунажи дат је посебан значај: како открити намере, снагу и расположење непријатеља. Др Пандуровић је био цензор у српској језичкој групи:
"Прочитао сам преко тридесет хиљада писама. Брзо сам запазио да у њима лежи народно благо, душа српског народа, у једном тешком историјском тренутку, које би сачувати требало".
Нека од њих прочитаћемо у овој емисији.
- Преузмите аудио датотеку
- 319 преузимања
- 39 слушања
Први светски рат - 100 година касније VIII
У овој емисији говоримо о првим борбама црногорске војске у августу и септембру 1914. године. Биће ријечи о бојевима код Пљеваља и на Грахову, и операцијама црногорске војске у источној Босни.
- Преузмите аудио датотеку
- 295 преузимања
- 44 слушања
Први светски рат - 100 година касније IX
По сарајевској чаршији са јесени 1914. године неки су са страхом на неки са притајеном радошћу шапутали до томе да ће са Пала на бијелом коњу дојахати краљ Никола.
У овој емисији слушајте о операцијама црногорске и србијанске војске у Босни.
- Преузмите аудио датотеку
- 302 преузимања
- 32 слушања
Први светски рат - 100 година касније X
У десетом издању наше емисије посвећене стогодишњици Првог светског рата, говоримо о настојањима црногорског господара краља Николе да успостави блискију сарадњу са француском војском како би уз помоћ њихове флоте и артиљерије ослободио Боку Которску.
- Преузмите аудио датотеку
- 272 преузимања
- 22 слушања
Први светски рат - 100 година касније XI
Црногорски премијер Мило Ђукановић шокирао је јавност на свечаној академији поводом стогодишњице Првог светског рата тврдњом да је Сарајевски атентат био терористички чин, а Гаврило Принцип терориста! У овој емисији слушамо како је овај изјава одјекнула у свијету историографије, културе и политике, али и о историјским чињеницама везним за одјек атентата у Црној Гори и о томе како је црногорска власт сакривала једног од учесника у сарајевском атентату - Мухамеда Мехмедбашића.
- Преузмите аудио датотеку
- 368 преузимања
- 61 слушања
Први светски рат- 100 година касније ХII
Дванаеста епизода емисије „Први свјетски рат – 100 година касније“ посвећена је војничким говорима, ратним прокламацијама и порука краља Николе I Πетровића Његоша. Ови незаборавни списи упућени су оним јунацима које је са таквим жаром позвао „у свети рат за одбрану Српства и Југословенства“, објаснивши им да „када је Аустрија објавила рат Србији, објавила га је и нама“.
- Преузмите аудио датотеку
- 336 преузимања
- 35 слушања
Први светски рат - 100 година касније XIII
У првом дијелу ове епизоде емисије "Први светски рат - 100 година касније" послушајте излагање акдемика ЦАНУ Зорана Лакића на тему "Политика, не наука тражи ревизију истине о Првом светском рату.
Други дио посвећен је скопском ђачком одреду познатијем као 1300 каплара, читамо дјелове књиге Тадије Пејовића (1892 - 1982) једног од 1300 каплара „Моје успомене и доживљаји 1892-1945".
- Преузмите аудио датотеку
- 348 преузимања
- 47 слушања
Први свјетски рат-Сто година касније XIV
Први дио емисије биће посвећен Церској битки. Аустроугарска врховна команда планирала је да за седам дана покори Краљевине Србију и Црну Гору. Србијанска војска, иако слабија, извојевала је величанстевну побједу. Успјех у Церској битки дошао је у критичном тренутку када су на осталим фронтовима савезници трпјели огромне губитке.
У другом дијелу емисије слушаћете о лијечењу рањеника које су пружале жене.
- Преузмите аудио датотеку
- 342 преузимања
- 28 слушања
- Прочитајте више
Први светски рат - 100 година касније XV
Преузимајући команду над Првом армијом у драматичним данима Колубарске битке генерал Живојин Мишић је, доносећи важне одлуке и на своју руку, већ клонуле војнике повео у најсјајнију побjеду српске војске током Великог рата. Тако је ушао у историју раме уз раме са највећим војсковођама тог времена, а Србија га је наградила чином војводе и највећим одликовањем.
Oва емисија ће бити посвећена њему и величанственој побједи у Колубарској битци.
- Преузмите аудио датотеку
- 353 преузимања
- 28 слушања
Први свјетски рат-Сто година касније XVI
Шеснаесто издање емисије "Први светски рат - сто година касније" доноси вам причу о борбама црногорске војске код Вишеграда у склопу операција које су довеле до величанствене побједе у Колубарској битци. У другом дијелу емисије послушајте за радијско емитовање прилагођен дио филма "Србија у великом рату" који говори о борбама Србије у 1914. години.
- Преузмите аудио датотеку
- 299 преузимања
- 20 слушања
Први светски рат - 100 година касније XСVII
Стогодишњица почетка Великог рата обиљежена је на разноврстан начин. И док су се у свим земљама побједницама разним културним, комеморативним и другим манифестацијама оживљавала сјећања на хероје Великог рата, научници - историчари воде веома битну полемику - да ли је у току ревизија историје Првог светског рата, да ли неки савремени аутори покушавају да тежиште одговорности за избијање рата пребаце на другу страну супротно ставовима класичне историографије. Говоре доц. Чедомир Антић, проф. Борис Беговић, проф. Леон Којен, Војислав Павловић,
Други дио емисије посвећен је Николи Пашићу, једном од највећих српских државника и председник владе у најбурнијим и најсудбоноснијим данима кроз које је Србија прошла уочи, за време и после Великог рата.
- Преузмите аудио датотеку
- 438 преузимања
- 28 слушања
Први свјетски рат - Сто година касније XVIII
Најсвјетлије мјесто, макар у историји црногорског војевања током Првог свјетског рата сигурно припада херојима Мојковачке битке, тог крвавог Божића прије 99 година. У данашњој емисији, којом почињемо серијал о Мојковачкој бици, слушајте о улози црногорске војске у операцијама од октобра до децембра 1915. године.
- Преузмите аудио датотеку
- 353 преузимања
- 18 слушања
Први светски рат - 100 година касније XIX
Свечана академија поводом 99 година од Мојковачке битке одржана је у петак 9. јануара 2015. године у Центру за културу у Мојковцу. Свечаност су организовали Српски национални савјет, Друштво српских домаћина Црне Горе и Српски културни центар "Стефан Немања".
У деветнестом издању емисије Први светски рат - 100 година касније слушамо бесједе Владике Јоаникија и Митрополита Амфилохија, који је подсјетио на стихове "за три дана, три српска Божића такве битке и крвопролића није било од кад људи памте" из пјесме великог народног пјесника Радована Бећировића Требјешког, који је и сам био учесник Мојковачке битке, Владика је казао да је тај знаменити догађај остао записан не само у историји, већ и урезан у свако срце и разум трезвених Црногораца од тог времена па до данас.
- Преузмите аудио датотеку
- 364 преузимања
- 26 слушања
Први светски рат - 100 година касније XX
Ποводом годишњице рођења војводе Радомира Путника ово издање емисије Први светски рат - 100 година касније биће посвећено њему.
Радомир Путник рођен је 24. јануара 1847. године у Крагујевцу. "Био је добар ђак, одмерен и учтив, али је волео да се у друштву наметне као први, да се његова слуша. Ту особину задржао је кроз цео живот."
Војна историја одавно је оценила Путниково животно дело и дала му истакнуто место у рангу наше војне теорије и праксе. Он је први српски официр који је понео тутулу војводе. Добио је 26 српских и страних одличја.
- Преузмите аудио датотеку
- 463 преузимања
- 42 слушања
Први свјетски рат - 100 година касније XXI
Црногорска војска са својим операцијама умногоме је допринијела побједама на Церу и Колубари, о чему слушате у првом дијелу емисије посвећене стогодишњици Великог рата.
У другом дијелу чујте нешто више о општој војно-политичкој ситуацији у Црној Гори за вријеме оперативног затишја на српско-црногорском ратишту од јануара до октобра 1915. године.
- Преузмите аудио датотеку
- 410 преузимања
- 24 слушања
Први светски рат - 100 година касније XXII
У контексту јубилеја везаног за стогодишњицу од отпочињања Првог светског рата, на Православном богословском факултету Универзитета у Београду, 5. и 6. децембра 2014. године, одржан је Међународни научни скуп „Православни свет и Први светски рат".
У другом дијелу емисије послушајте нешто више о књизи „Шпијунско ратовање Краљевине Србије уочи Великог рата".
- Преузмите аудио датотеку
- 398 преузимања
- 19 слушања
Први светски рат - 100 година касније XXIII
Аустијски генерал Краус, који је наслидио смијењеног Поћорека, после рата у својим мемоарима записује да је српски војник сматран у аустроугарској војсци најопаснијим непријатељем са којим је имала прилике да се бори у Првом светском рату. У овој емисији слушамо како су то централне силе припремале своје војнике уочи велике офанзиве у јесен 1915. године.
- Преузмите аудио датотеку
- 499 преузимања
- 52 слушања
Први светски рат - 100 година касније XXIV
"Оно што је у средњем веку учинио за Србију свети Сава пред иностранством, то је у Првом светском рату учинио Николај пред Англосаксонцима", записао је својевремено проф. Михаило Пупин, оцењујући мисију јеромонаха Николаја у Енглеској и Америци у току Првог светског рата.
У овој емисији говоримо о ангажовању јеромонаха Николаја у току Првог светског рата.
- Преузмите аудио датотеку
- 534 преузимања
- 83 слушања
Први светски рат - 100 година касније - XXV
"Путоваћемо копном и морем, пловити до Крфа, а по повратку у Србију славићемо највећу победу поносне српске војске и пробудићемо памћење на све оне који осташе на далеким пољима Плаве гробнице, Зејтинлика, Гучева, Колубаре... Васкрснути нашим памћењем и нашом захвалношћу, као и њиховим омиљеним песмама и они ће на овој светковини духа бити са нама." каже се у синопсису музичко-сценског сказанија "СТОЈТЕ ГАЛИЈЕ ЦАРСКЕ" који се бави страдањима српског народа у Првом светском рату.
У овом издању емисије "Први светски рат - 100 година касније" доносимо бесједу Свјетјешег патријарха Иринеја на премијери ове представе као и одломке тонског записа ове фасцинантног спектакла.
- Преузмите аудио датотеку
- 439 преузимања
- 35 слушања
Први светски рат – 100 година касније XXVI
Западни фронт је био најзначајније бојиште током Првог светског рата. Фронт је отворила Немачка инвазијом на Луксембург у Белгију преко којих је планирала да успостави контролу над индустријски значајним регионима у Француској.
Ова бојишта остала су запамћена по великим и стравичним жртвама, коришћењу бојних отрова и слично.
- Преузмите аудио датотеку
- 431 преузимања
- 25 слушања
Први светски рат – 100 година касније XXVII
Ћирилско писмо је строго забрањено, у градовима су имена улица преписана на латиницу. Бугари уништавају српске књиге и српски рукуписе, пише огорчено славни књижевник описујући окупационе прилике у Србији и Црној Гори за време Првог светског рата.
У другом дијелу емисије слушамо дио предавања у којем је Др Данило Шаренац, научни сарадник Института за савремену историју у Београду, расветлио мање познате странице ратних догађаја.
- Преузмите аудио датотеку
- 434 преузимања
- 43 слушања
Први светски рат-100 година касније XXVIII
И послије сто година Први свјетски рат као да није завршен на бојном пољу историчара, који се труде да докажу своје историјске теме, које су неријетко условљене и политичким интересима земаља из којих долазе. Тако је у току велика борба за ревизију како историјских побједника, тако и историјских криваца за избијање рата, а наш народ налази се у самом центру те борбе.
У овој емисији имате прилику да чујете два наша историчара: Љубомира Димића на тему "Српска историографија о Ι свјетском рату" и Михаила Војводића на тему "Српски парламент о политици Аустроугарске према српском народу прије почетка Ι свјетског рата".
- Преузмите аудио датотеку
- 431 преузимања
- 23 слушања
Први светски рат – 100 година касније XXIX
Однос Србије и Француске је одувек био испреплетeн и динамичан. Варирао је од велике љубави до отвореног непријатељства. Србија је Француској често била упориште утицаја на Балкану, док је Француска неретко потпуно сама бранила српске интересе.
Да живот није права линија, па тако ни односи двеју земаља, можда се и најбоље види на тој чудноватој путањи од Солунског фронта и чувене „лађе француске", преко „преговора" у Рамбујеу, па све до 18. фебруара 2008. године. Француска је тада признала самопрокламовану независност Косова и заокружила пут од можда и јединог правог западноевропског пријатеља Србије, до неазинтересоване, често и непријатељски настројене земље.
- Преузмите аудио датотеку
- 439 преузимања
- 26 слушања
Први светски рат – 100 година касније XXX
Инвазија на Пољску снага Вермахта од 1939. године означила је почетак Другог светског рата у Европи.
Инвазија је почела 1. септембра, недељу дана после потписивања пакта Рибентроп-Молотов. Завршила се 6. октобра до када су Немачка и Совјетски Савез поделили и анектирали целу Пољску, док је њена војска је капитулирла. Влада Пољске се није предала и у међувремену је отишла у избеглиштво, заједно са остацима војске, морнарице и авијације.
- Преузмите аудио датотеку
- 449 преузимања
- 55 слушања
- Прочитајте више