Саопштење за јавност ректора Богословије Светог Петра Цетињског протојереја Гојка Перовића

 Јуче је једна невладина организација, први пут основана и регистрована 17. јануара 2000.г. као „вјерска заједница ЦПЦ“ путем Јавног сервиса РТЦГ и других медија, објавила да ће да обнови рад Цетињске богословије из 1916. г. Због дијела јавности који није упућен у збивања из најскорије црногорске прошлости, оглашавамо се овим сопштењем које садржи неколико важних подсјећања.

Рад, који је у Цетињској богословији обустављен 1916. г., усљед окупације Црне Горе од аустро-угарске војске, обновљен је 1921. г., залагањем никог другог до тадашњег Митрополита Црне Горе и Брда Митрофана Бана, лично. Бројна документа, његовом руком потписана, свједоче о његовом настојању и схватању, да Цетињска богословија може и треба да настави свој рад, као једна од богословских школа уједињене Српске Православне Цркве. Митрополит Митрофан је, по завршетку Првог Свјетског рата, одредио и име будућој обновљеној школи, име Св. Петра Цетињског, јер је до тада ова школа радила без званичног назива. Годину дана по његовом упокојењу (1920.г.), остварена је његова намјера да Богословија настави свој рад у Биљарди, крај Цетињског манастира, за вријеме новог Митрополита Црногорског Др Гаврила Дожића  Први ректор обновљене Богословије 1921. г., био је рођени Цетињанин, протојереј Станко Ивановић.

Ова школа радила је до 1945.г., и њеног укинућа од стране атеистичког режима комуниста. Међутим, у јесен 1991.г., једанаест матураната и бивших професора Цетињске богословије прославило је педесету годишњицу матуре у Цетињском манастиру. Један од њих био је и блаженопочивши Митрополит Данило Дајковић. Они су, заједно са Митрополитом Амфилохијем, дошли на идеју да обнове рад школе, што је наредне године и реализовано одлуком Епархијског Управног Одбора Митрополије Црногорско-приморске. Свети Архијерејски Сабор СПЦ, иста она институција са којом је кореспондирао и Митрополит Митрофан када је први пут обнављао рад школе, одобрио је, 1992.г., поновно успостављање богословије на Цетињу, и она, хвала Богу, ради до данас, ево тачно петнаест година. О животу и раду ове најстарије више школе у Црној Гори, мајке свих средњих школа Црне Горе, па и самог Универзитета, штампана је изврсна научна публикација, рад мр Павла Кондића, проф.Богословије као и Споменица  обновљене Богословије, под називом Цетињска Богословија 1992-2002.

Тако стоји ствар са дугом и импозантном ниском чињеница, а "у лажи су кратке ноге".

Цетиње, 02. новембра 2007. године