У Голубовцима приређена свечана академија поводом 1000 година мученичке кончине Светог Јована Владимира
- Наслов: Akademija u Golubovcima
- Албум: izvjestaji
- Година: 2016
- Величина: 108:21 минута (18.6 МБ)
- Формат: MP3 Mono 22kHz 24Kbps (CBR)
У Дому културе у Голубовцима вечерас је одржана свечана духовна академија уприличена поводом 1000-годишњице мученичке кончине Светог Јована Владимира.
Скуп је благословио Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски господин Амфилохије који је рекао да је Свети Јован Владимир једна од најзначајнијих личности наше духовне и државотворне историје.
Владика је рекао да је вријеме да се Свети Јован Владимир врати међу нас и да је почетком деведесетих година прошлог вијека на нашем простору он био скоро заборављен, те да је тек тада кроз Цркву почео његов повратак.
„А онда, хвала Богу, и држава је до одређеног степена прихватила и открила значај те личности, тако да ове године и Влада Црне Горе, односно држава Црна Гора на свој начин обиљежава личност, како га они зову - Владимира Дукљанског. То је с једне стране добро, и хвала Богу да је тако. Али, с друге стране може да буде и не баш тако добро, јер схватање Јована Владимира као темеља нашег историјског, духовног и моралног бића требало би да буде сагласно њему и његовом дјелу да би он онда у нашем времену проговорио на начин који је дугорочан и вјечан", казао је Митрополит црногорско-приморски.
Владика је објаснио да претварање Светог Јована Владимира у, просто, дукљанског краља без његовог хришћанског идентитета, који је срж његовог бића, значи усмјеравање погрешним путем проучавање његове личности и његовог дјела.
„Његов начин живљења се састоји у жртвовању себе за друге, а не у жртвовању других себи и својим интересима. То је срж жртве Јована Владимира. Уствари, ту је он био непосредно идентичан са Голготом, са Христом од кога је научио такав начин живљења и понашања", нагласио је Митрополит Амфилохије.
Књижевник Благоје Баковић је у свечаној бесједи казао да су Свети Сава, Свети Симеон Мироточиви и Свети Лазар Косовски имали у Светом Јовану Владимиру узор од кога су могли да уче.
„Владајући и расуђујући мудро, он је слао учитеље по народу, да га уче науци Христовој. Подизао је цркве, манастире и болнице. И зар није јеретике враћао у истину", казао је он.
Он је додао да је прошао миленијум од велике и свете радости када су Срби добили свеца на небу.
„Али ту радост и одушевљеност некако прати једна потмула туга да се, ево, и после хиљаду година међу нама налази, да тако кажем, нека врста Јудиних наследника, који умјесто да славе хиљаду година своје државе и постојања, они прислављују десет година одвајања од Светога Јована Владимира", рекао је Баковић.
У умјетничком дијелу програма наступили су чланови подгоричког Српског пјевачког друштва „Светосавник", КУД „Црна Гора" из Голубоваца, требињска етно-група „Захумље" и народни гуслар Жељко Бугарин.
На крају је славски колач благословио и преломио Епископ бихаћко-петровачки господин Атанасије, а парох зетски отац Жељко Ћалић је заблагодарио архијерејима, учесницима у програму, добротворима и многобројним вјерницима који су присуствовали академији.
Р.В.
Извор: mitropolija.com
- Преузмите аудио датотеку
- 740 преузимања
- 8 слушања