Протојереј-ставрофор Велибор Џомић: Нацрт закона о слободи вјероисповијести повучен јер је у Венецијанској комисији било припремљено негативно мишљење

dzomic

Изворни текст Нацрта закона о слободи вјероисповијести Министарство за људска и мањинска права повукло је из процедуре пред Венецијанском комисијом у децембру само због чињенице да је било припремљено негативно мишљење о том тексту, сматра протојереј-ставрофор и координатор Правног савјета Митрополије црногорско-приморске Велибор Џомић. Он понавља да је Министарство на челу са министром Суадом Нумановићем прекршило све прописане процедуре које регулишу начин припреме законских прописа.

- Нажалост, евидентно је да Министарство и даље истрајава у томе. Као што је познато, Министарство нема стратегију и акциони план за унапређивање остваривања слободе вјероисповијести, а морало је да сачини та два документа прије формирања радне групе за израду предлога закона. Радна група је формирана противно

важећој уредби. У њој није било мјеста ни за експерте, ни за представнике заинтересованих страна, ни за представнике цивилног сектора. Није извршена промјена утицаја тог прописа. Нацрт закона није имао ни елементарно, а камоли потпуно и ваљано образложење. Усвојени програм јавне расправе о нацрту закона није испуњен. Већ пет мјесеци немамо извјештај са јавне расправе, а морао је бити објављен у року од седам дана од дана завршетка јавне расправе, тј. у првој недјељи окгобра. Још увијек нема конкретних одговора на примједбе и сугестије, поручио је Џомић за „Дан".

Донијети нови акт

Џомић наводи да студенте из номотехнике учи да нестручна и исхитрена израда општих правних аката једино води у правну несигурност и увећавање проблема, а не у рјешавање друштвених питања. Правно нормирање не смије да буде плод незнања и импровизације, а то је управо учињено са нацртом закона. Доношење закона или, у конкретном случају, правно нормирање начина остваривања слободе вјероисповијести и односа државе са Црквом и вјерским заједницама спада у најодговорније друштвене послове. Али, неки то још увијек не знају. Сматрам да је, и поред свега, неопходно да се сједне за сто и разговара. Видим и знам да се сви слажу да је неопходно да се донесе нови закон. И од тога треба кренути, а не од једностраног наметања исхитрених и непримјенљивих рјешења, закључује Џомић.
Из Министарства за људска и мањинска права „Дану" су саопштили да ће измијењени нацрт, односно предлог закона послати Венецијанској комисији када се утврде неопходне измјене и обави законска процедура. Министарство је у раду на нацрту закона укључило експертски тим. Експертски тим помаже министарству и радној групи која ће, у складу са законском процедуром, припремити предлог закона поручили су из тог ресора, додајући да је у току поступак прихватања релевантни сугестија.

Џомић пак сматра да је јасно и недвосмислено да је изворни текст закона повучен, наводећи да је јавно похвалио тај потез министарства.

- Евидентно је да је читав процес припреме нацрта закона непотребно оптерећен кршењем процедуре и за то одговорност сноси министарство. Ми данас не знамо докле се стигло са радом послије јавне расправе, а одговори које да је министарство су немушти. Апсурдно је да министарство у свом одговору помиње некакав „експертски тим" чији је састав проглашен за тајни или, ако хоћете, тајновити. Јавност, дакле, нема право да зна ко су ти експерти које је ангажовало министарство, Забрињавајуће је што је министарство од завршетка јавне расправе фактички прекинуло комуникацију са нашом Црквом о нацрту закона. Министарство није остварило ниједан контакт са нашом Црквом поводом нацрта закона од завршетка јавне расправе до данас тврди Џомић.

Он сматра да је неопходно наћи адекватан начин да се „изађе из огромне количине незнања и нестручности које су у процесу припреме и утврђивања нацрта закона демонстриране од стране министарства, министра Нумановића и радне групе".

- Не спорим легитимитет и право министарства да се бави овим питањем, али спорим, и то са пуним правом, стручност тих људи. То спорим не због тога што имам неки лични разлог него спорим на основу онога што су изнијели пред јавност као резултат свог рада, а то је нацрт закона, објашњава он.

Ана Топаловић

Извор: Дан

Фото: novosti.rs